Jump to content

πρωτες μετρησεις


Recommended Posts

παιδια καλησπερα. με λενε Γιαννη ειμαι 33χρ κ αγορασα πριν 1 βδομαδα ενα ενυδρειο CAYMAN 120lt με φιλτρο-θερμοστατη BluWave05. αρχικα χημικα για νεο ενυδρειο εβαλα τις TETRA κ βιοκαλιεργεια διαρκειας 15 ημερων τις SERA το Nitrivec. μετα απο 2 μερες κ συμφωνα με τον υπευθηνο του καταστηματος εβαλα 2 ψαρακια για να χεζουν-κατουρανε κ να ξεκηνησουν να αναπτυσονται τα βακτηρια. 1 γκαπι αρσενικο κ ενα ξιφοφορο αρσενικο. μετα απο 3 μερες παλι συμφωνα με τον υπευθηνο εβαλα αλλα 4 ψαρακια. 2 γκαπι αρσενικα μιας κ δεν ειχε θυληκα κ 2 ξιφοφορους θυληκους. μεχρι εδω καλα? το γελιο ειναι οτι οι θυληκοι ξιφοφοροι ηταν κ ειναι εγκυος!!! ετσι πηρα γενηστρα κ διχτακι γονου!!! η μια γενησε 32 ψαρακια τα οποια εδω κ 2 μερες ειναι μια χαρα κ ακομα δεν ειχαμε απωλειες. η αλλη αργει ακομα για γενητουρια. το κουλο ειναι ομως οτι ψοφησε ο αρσενικος ξιφοφορος κ δεν ξερω γιατι... απο πληροφοριες μπορω να πω τις εξης. το υποστρωμα ειναι κοινος χαλαζιας μεσαιος. τα φυτα ειναι πλαστικα κ εχω βαλει μια αεραντλια με 2 εξοδους που καταληγουν στον πατο του ενυδρειου μεσα στο υποστρωμα σε αεροπετρες. απο θερμοκρασια εχω σταθερα 25-25.5 βαθμους.απο φωτισμο εχει 2 λαμπες φθορισμου. μια απλη 18w κ μια aquapelle 18w οπου αναβω καθε μερα για 6 ωρες την απλη μονο.απο τεστ στο νερο εχω τα εξης...

χλωριο=ok

pH=7.6

KH=10d

GH=16d

NO2=10

NO3=50 οπου το μονο εκτος, αλλα οχι αναγκη για αλλαγη νερου...

ακουω παρατηρησεις κ υποδειξεις οπως κ αν γινεται να μου πειτε τι σημαινουν τα αρχικα απο τα τεστ εκτος απο το pH.

το ενυδρειο τρεχει 8 μερες τωρα με συνολο 5 ψαρια κ τα γενητουρια εχθες το πρωι!!!

Έγινε επεξεργασία - tsaftsouf
Link to comment
Share on other sites

Καλωσηρθες και καλη διαμονη.Να κανω μια ερωτηση?Λαμπες εχεις στο ενυδρειο σου και μαλιστα 2 .Φυτα αληθινα γιατι δεν εβαλες?Φυτα οχι απαιτητικα και χωρις να χρειαζεται να τα προσεχεις ιδιαιτερα?Νh3/Nh4(δηλ αμμωνιας) τεστακι εχεις? Μιας και ειναι το σημαντικοτερο.Αν ναι γραψε την τιμη που μετρας αν οχι θα σου προτεινα να αγορασεις ενα μιας και οπως προειπα ειναι αρκετα σημαντικο.

Ριξε και μια ματια σε αυτο θα σε βοηθησει αρκετα πιστευω

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?sh...mp;#entry108162

Έγινε επεξεργασία - pan
Link to comment
Share on other sites

Καλωσηρθες και καλη διαμονη.Να κανω μια ερωτηση?Λαμπες εχεις στο ενυδρειο σου και μαλιστα 2 .Φυτα αληθινα γιατι δεν εβαλες?Φυτα οχι απαιτητικα και χωρις να χρειαζεται να τα προσεχεις ιδιαιτερα?Νh3/Nh4(δηλ αμμωνιας) τεστακι εχεις? Μιας και ειναι το σημαντικοτερο.Αν ναι γραψε την τιμη που μετρας αν οχι θα σου προτεινα να αγορασεις ενα μιας και οπως προειπα ειναι αρκετα σημαντικο.

Ριξε και μια ματια σε αυτο θα σε βοηθησει αρκετα πιστευω

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?sh...mp;#entry108162

οχι δεν εχω. νομιζα οτι ηταν μεσα στο 6-1 τις TETRA αυτο στην φωτο. Θα παρω αυριο κ θα σου πω...

Έγινε επεξεργασία - tsaftsouf
Link to comment
Share on other sites

ΟΚ.Αν βρεις παρε της api (Aquarium Pharmaceuticals) πιστευω οτι ειναι πιο αξιοπιστα χωρις να θελω να μειωσω της Tetra

Link to comment
Share on other sites

Σε περιπτωση που εχω υψηλες τιμες αμωνιας τι κανω? αλλαγες στο νερο? μην ξεχνας οτι το ενυδρειο τρεχει 8 μερες. παιζει ρολο?

Link to comment
Share on other sites

Παρε το τεστακι κανε την μετρηση και αναλογα θα πραξεις και διαβασε και το λινκ που σου εδωσα πιο πανω

Link to comment
Share on other sites

ΟΚ.Αν βρεις παρε της api (Aquarium Pharmaceuticals) πιστευω οτι ειναι πιο αξιοπιστα χωρις να θελω να μειωσω της Tetra

αν το βρω θα το παρω κ δεν εχω καμια προτιμηση στα τετρα απλα αυτο ειχε κ αυτο πηρα...

Link to comment
Share on other sites

κ κατι αλλο θελω να ρωτησω... τα πιο βασικα τεστ που πρεπει να κανω κ να ειναι κ ακριβειας πια ειναι? αμωνια κ νιτρικα? ρωταω αμα ειναι να παρω μονο αυτα σε ατομικα τεστερ...

Link to comment
Share on other sites

κ κατι αλλο θελω να ρωτησω... τα πιο βασικα τεστ που πρεπει να κανω κ να ειναι κ ακριβειας πια ειναι? αμωνια κ νιτρικα? ρωταω αμα ειναι να παρω μονο αυτα σε ατομικα τεστερ...

:bowdown:

Link to comment
Share on other sites

Σημερα πηρα τεστερ αμωνιας σε υγρη μορφη. Ξαναεκανα το τεστ 6 σε 1 τις ΤΕΤΡΑ κ μου βγηκαν ολα εντος οριων. Εκανα κ το τεστ αμωνιας κ βγηκαν τα αποτελεσματα στην φωτο. εσεις εχετε κανει ενα σωρο οποτε αφηνω τα σχολια σε εσας. εμενα μαλον μου κανει για ανεβασμενα επιπεδα κ ειναι κ το ενυδρειο λιγο θολο.απο θερμοκρασια σταθερα 25-25.5c να τονισω οτι ταιζω συχνα τα νεογενητα καθε 2 ωρες κ πρωι βραδυ τα κανονηκα ψαρακια δλδ 2 ξιφοφορους κ 3 γκαπι....

Έγινε επεξεργασία - tsaftsouf
Link to comment
Share on other sites

Aν ειναι το τεστ αμμωνιας αυτο που βλεπω.Τοτε κανεις μια καλη αλλαγη νερου δηλ 30με 40%,μετα την αλλαγη ριχνεις διπλασια δοση απο την κανονικη Nitrivec και κοψε το φαι εντελως για 1 μια μερα και μετα ταιζε 1 με 2 φορες την ημερα πολυ λιγο δεν παθαινουν τιποτα τα ψαρια και παρακολουθα την τιμη της αμμωνιας σχεδον καθημερινα.

Link to comment
Share on other sites

Για το στρώσιμο χρειάζεσαι 3 τεστάκια: ΝΗ3/ΝΗ4, ΝΟ2, ΝΟ3. Με αυτά παρακολουθείς το κατά πόσο προχωράει το στρώσιμο του φίλτρου σου. Τα υλικά που έχει μέσα το BluWave είναι της μάνας του? Αν ναι πήγαινε πάρε Sera Siporax και αντικατέστησε το ήδη υπάρχον μακαρόνι καθώς και τις πλήρως αχρείαστες μάυρες μπάλες. Το μακαρόνι αντικατέστησέ το τμηματικά. Δηλαδή βγάλε το μισό τώρα και το άλλο μισό μετά από έναν μήνα. όπως κι αν έχει καλό θα ήταν να αρχίσεις να σκέφτεσαι την περίπτωση εξωτερικού φίλτρου.

Το τεστ σου δείχνει ότι έχεις αμμωνία. Αυτό μόνο καλό δεν μπορεί να είναι για τα ψαράκια σου. Κάνε μικρές αλλά καθημερινές αλλαγές στο νερό σου (15-20L) με ΕΤΟΙΜΟ νερό που θα έχεις σε κουβά και φυσικά θα έχει αντιχλώριο. Έτσι θα αρεώσεις κάπως τα επίπεδα τοξικής αμμωνίας, αλλά πιθανόν να σου καθυστερήσει κάπως το στρώσιμο. Φυσικά μετά από κάθε αλλαγή θα ρίχνεις βακτήρια!

Το χειρότερο όμως έρχετε μετά την πτώση της αμμωνίας... Κι αυτό είναι τα ΝΟ2 τα οποία είναι πιο τοξικά από την αμμωνία. Πάλι θα κάνεις αλλαγές νερού συχνές.

Όλα τα παραπάνω τα γλιτώνεις αν βρεις μπόλι, δηλαδή έτοιμο στρωμένο βιολογικό υλικό από κάποιον άλλο χομπίστα.

Link to comment
Share on other sites

Aν ειναι το τεστ αμμωνιας αυτο που βλεπω.Τοτε κανεις μια καλη αλλαγη νερου δηλ 30με 40%,μετα την αλλαγη ριχνεις διπλασια δοση απο την κανονικη Nitrivec και κοψε το φαι εντελως για 1 μια μερα και μετα ταιζε 1 με 2 φορες την ημερα πολυ λιγο δεν παθαινουν τιποτα τα ψαρια και παρακολουθα την τιμη της αμμωνιας σχεδον καθημερινα.

Εχω φιλτρο νερου μεγαλο εξωτερικο μιας κ ειμαι υδραυλικος κ ειναι αρκετα καλο στην απομακρυνση χλωριου. Να βαλω απο αυτο χωρις αντιχλωριο? την δοση του νιτριβεκ ολη στο ενυδρειο κατευθειαν?

Για το στρώσιμο χρειάζεσαι 3 τεστάκια: ΝΗ3/ΝΗ4, ΝΟ2, ΝΟ3. Με αυτά παρακολουθείς το κατά πόσο προχωράει το στρώσιμο του φίλτρου σου. Τα υλικά που έχει μέσα το BluWave είναι της μάνας του? Αν ναι πήγαινε πάρε Sera Siporax και αντικατέστησε το ήδη υπάρχον μακαρόνι καθώς και τις πλήρως αχρείαστες μάυρες μπάλες. Το μακαρόνι αντικατέστησέ το τμηματικά. Δηλαδή βγάλε το μισό τώρα και το άλλο μισό μετά από έναν μήνα. όπως κι αν έχει καλό θα ήταν να αρχίσεις να σκέφτεσαι την περίπτωση εξωτερικού φίλτρου.

Το τεστ σου δείχνει ότι έχεις αμμωνία. Αυτό μόνο καλό δεν μπορεί να είναι για τα ψαράκια σου. Κάνε μικρές αλλά καθημερινές αλλαγές στο νερό σου (15-20L) με ΕΤΟΙΜΟ νερό που θα έχεις σε κουβά και φυσικά θα έχει αντιχλώριο. Έτσι θα αρεώσεις κάπως τα επίπεδα τοξικής αμμωνίας, αλλά πιθανόν να σου καθυστερήσει κάπως το στρώσιμο. Φυσικά μετά από κάθε αλλαγή θα ρίχνεις βακτήρια!

Το χειρότερο όμως έρχετε μετά την πτώση της αμμωνίας... Κι αυτό είναι τα ΝΟ2 τα οποία είναι πιο τοξικά από την αμμωνία. Πάλι θα κάνεις αλλαγές νερού συχνές.

Όλα τα παραπάνω τα γλιτώνεις αν βρεις μπόλι, δηλαδή έτοιμο στρωμένο βιολογικό υλικό από κάποιον άλλο χομπίστα.

Ναι της μανας του ειναι! SERA Siporax τι ειναι? το μακαρονι εννοεις το ασπρο που ειναι σαν κοφτο χοντρο μακαρονακι?

Link to comment
Share on other sites

Το αντιχλωριο δεν εξουδρτερωνει μονο το χλωριο αλλα και τις χλωραμινες,αρα πρεπει να βαζεις

με τις αλλαγες νερου.Το Nitrivec θα το ριξεις συμφωνα με τις οδηγιες του κατασκευαστη.

Link to comment
Share on other sites

Το αντιχλωριο δεν εξουδρτερωνει μονο το χλωριο αλλα και τις χλωραμινες,αρα πρεπει να βαζεις

με τις αλλαγες νερου.Το Nitrivec θα το ριξεις συμφωνα με τις οδηγιες του κατασκευαστη.

οκ θα βαλω κ αντιχλωριο. αλλα ολο? εχει δοσολογιο απο πισω που λεει αναλογια νερου αντιχλωριου? κ μετα απο ποση ωρα αφου βαλω το αντιχλωριο μπορω να το προσθεσω στο ενυδρειο?να περιμενω να ανεβασει λιγο θερμοκρασια κ μετα? Το Nitrivec ξερω ποσο ειναι. μια δοση σε καθε αλλαγη...

Link to comment
Share on other sites

Κάποια αντιχλώρια εκτός των άλλων προσφέρουν προστασία στη φυσική βλέννα της επιδερμίδας των ψαριών! Οπότε καλό είναι να μπάινει. Προσωπικά δεν ρίχνω αντιχλώριο για το σύνολο των λίτρων του ενυδρείου, αλλά για τα λίτρα νερού που αλλάζω. Βέβαια ΠΟΤΕ δεν βάζω νερό βρύσης κατευθείαν μέσα στο ενυδρείο. Έχω βαρέλια προετοιμασίας νερού, όπου βάζω νερό βρύσης, ρίχνω αντιχλώριο βάση των λίτρων του βαρελιού και με μία αντλία τα ανακατεύω. Οπότε το νερό της αλλαγής είναι πάντα έτοιμο.

Nitrivec ή όποια άλλα βακτήρια κι αν ρίξεις καλό είναι στην αρχή να ρίχνεις ενάμιση με δύο φορές την δοσολογία που αναγράφεται στη συσκευασία. Αυτό λόγω του ότι έχεις ψάρια μέσα και ίσως σε βοηθήσει στο πιο γρήγορο στρώσιμο.

Τα βακτήρια θα τα ρίχνεις κανένα μισάωρο μετά την προσθήκη αντιχλωρίου!

Link to comment
Share on other sites

ενταξει με το βαρελακι το εχω. αντλια δεν εχω κ δεν μπορω να παρω μια μονο για αυτο το λογο... ερωτηση: διαβασα για τον κυκλο του αζωτου. μηπως επειδει ειναι νεο ακομα το ενυδρειο κ εχω αρκετα ψαρια ισως για αρχη, μηπως θα ηταν καλυτερα να βαζω πιο μεγαλη δοση Nitrivec? επισης ενω εχω αμωνια δεν εχω νιτρικα. αυτο σημαινει οτι τωρα ξεκηναει ο κυκλος? στο μεταξυ χαμηλωσα το ταισμα...

Link to comment
Share on other sites

ενταξει με το βαρελακι το εχω. αντλια δεν εχω κ δεν μπορω να παρω μια μονο για αυτο το λογο... ερωτηση: διαβασα για τον κυκλο του αζωτου. μηπως επειδει ειναι νεο ακομα το ενυδρειο κ εχω αρκετα ψαρια ισως για αρχη, μηπως θα ηταν καλυτερα να βαζω πιο μεγαλη δοση Nitrivec? επισης ενω εχω αμωνια δεν εχω νιτρικα. αυτο σημαινει οτι τωρα ξεκηναει ο κυκλος? στο μεταξυ χαμηλωσα το ταισμα...

Γιατί δεν μπορείς να πάρεις αντλία??? Και βέβαια δεν είναι μόνο γι'άυτό το λόγο, αλλά σε αυτή θα προσαρμοζεις και σωλήνα και θα περνάς το νερό στο ενυδρείο σου. Το νερό μέσα στο βαρέλι δεν πρέπει να μένει στάσιμο!

Το ότι έχεις αμμωνία και δεν έχεις νιτρικά σημαίνει πως τώρα ξεκινάει το κύκλος του αζώτου. Όπως σου έγραψα και πιο πάνω σε κάποια φάση θα ανεβάσεις ΝΟ2 τα οποία είναι ιδιαίτερα τοξικά.

Για το Nitrivec σου είπα πιο πάνω. Μην το παρακάνεις γιατί μπορεί να μην έχεις επιθυμητά αποτελέσματα!

Link to comment
Share on other sites

μετα απο προσεκτικο διαβασμα (παλι), καταλαβα τα εξης. το ενυδρειο ειναι πολυ νεο για να εχει τις καταληλες αποικιες βακτηριων(nitrosomonas) ωστε να οξειδωσουν την αμωνια κ να την κανουν νιτρωδη αλατα αλλα ουτε κ τις αποικιες των βακτηριων(nitrobacter) που χρειαζονται για να κανουν τα νιτρωδη σε νιτρικα. σωστα? δλδ αν καταλαβα καλα υπερφορτωσα το ενυδρειο με ψαρια πριν αυτο καταφερει να εχει τις προδιαγραφες για να τα δεχτει. σωστα?? αν βγαλω τα ψαρακια κ τα παω σε ενυδρειο φιλου στρωμενο αυτο θα βοηθησει σε συνδυαζμο με το Nitrivec να πεσει η αμωνια κ να κλεισει πιο γρηγορα ο κυκλος? σημειωτεον οτι μεσα στο ενυδρειο θα μεινουν τα γενητουρια τις ξιφοφορου οποτε παλι θα υπαρχουν τα ελαχιστα υλικα για μια καποια παραγωγη περιτωματων.

Link to comment
Share on other sites

μετα απο προσεκτικο διαβασμα (παλι), καταλαβα τα εξης. το ενυδρειο ειναι πολυ νεο για να εχει τις καταληλες αποικιες βακτηριων(nitrosomonas) ωστε να οξειδωσουν την αμωνια κ να την κανουν νιτρωδη αλατα αλλα ουτε κ τις αποικιες των βακτηριων(nitrobacter) που χρειαζονται για να κανουν τα νιτρωδη σε νιτρικα. σωστα? δλδ αν καταλαβα καλα υπερφορτωσα το ενυδρειο με ψαρια πριν αυτο καταφερει να εχει τις προδιαγραφες για να τα δεχτει. σωστα?? αν βγαλω τα ψαρακια κ τα παω σε ενυδρειο φιλου στρωμενο αυτο θα βοηθησει σε συνδυαζμο με το Nitrivec να πεσει η αμωνια κ να κλεισει πιο γρηγορα ο κυκλος? σημειωτεον οτι μεσα στο ενυδρειο θα μεινουν τα γενητουρια τις ξιφοφορου οποτε παλι θα υπαρχουν τα ελαχιστα υλικα για μια καποια παραγωγη περιτωματων.

Aυτο ειναι το καλυτερο που μπορεις να κανεις με διαφορα.Το μονο που με προβληματιζει ειναι αν θα αντεξουν τα μωρα τις τιμες της αμμωνιας κατα το στρωσιμο καλυτερα για μενα να αφησεις ενα 2 μεγαλα που εχουν μεγαλυτερες ανοχες.

Έγινε επεξεργασία - pan
Link to comment
Share on other sites

οκ το κανονησα. ανεβασα στον φιλο μου απο τα 5 ψαρακια τα 2 μεγαλα (2 ξιφοφορους) μιας κ αυτα παραεχεζαν σε σχεση με τα γκαπι κ κρατησα τα γκαπι μονο μιας κ αυτα δεν μπορουσα να τα πιασω με τιποτα... :bowdown: τωρα θα κανω αυριο μια μετρηση το απογευμα. εχω κοψει κ την τροφη στο ελαχιστο οποτε μεχρι αυριο θα ξερω πανω κατω. απο προχθες το βραδυ που εκοψα την πολυ τροφη σημερα το νερο εχει ψιλοξεθολωσει λιγο.οποτε αυριο το απογευμα θα εχω τα αποτελεσματα κ βλεπουμε...

Link to comment
Share on other sites

Μην ξεχνάς τις καθημερινές μικρές αλλαγές νερού. Και φυσικά το νερό που θα ρίχνεις μέσα στο ενυδρείο να είναι ήδη αποχλωριωμένο, καθότι το χλώριο μπορεί να σκοτώσει τα ελάχιστα (για την ώρα) βακτήριά σου.

Οι καθημερινές αλλαγές πιθανόν να σου καθυστερήσουν το στρώσιμο, αλλά θα κάνουν καλό στα ψαράκια τα οποία για την ώρα να είσαι σίγουρος πως ταλαιπωρούνται.

Link to comment
Share on other sites

Μην ξεχνάς τις καθημερινές μικρές αλλαγές νερού. Και φυσικά το νερό που θα ρίχνεις μέσα στο ενυδρείο να είναι ήδη αποχλωριωμένο, καθότι το χλώριο μπορεί να σκοτώσει τα ελάχιστα (για την ώρα) βακτήριά σου.

Οι καθημερινές αλλαγές πιθανόν να σου καθυστερήσουν το στρώσιμο, αλλά θα κάνουν καλό στα ψαράκια τα οποία για την ώρα να είσαι σίγουρος πως ταλαιπωρούνται.

το νερο που θα εχω στην ακρη για προετημασια με το αντιχλωριο πρεπει να το εχω με αντλια να κυκλοφορει? δεν εχω τωρα γιαυτο ρωταω μπας κ κανω καμια αλλαγη αυριο το πρωι...

Έγινε επεξεργασία - tsaftsouf
Link to comment
Share on other sites

το νερο που θα εχω στην ακρη για προετημασια με το αντιχλωριο πρεπει να το εχω με αντλια να κυκλοφορει? δεν εχω τωρα γιαυτο ρωταω μπας κ κανω καμια αλλαγη αυριο το πρωι...

Κανονικά πρέπει να έχεις....

α) Δεν πρέπει να μένει στάσιμο το νερό.

β) Μόνο έτσι θα κυκλοφορήσει και θα αναμειχθεί σωστά το αντιχλώριο με το νερό.

Τώρα για τις καθημερινές αλλαγές... ok, δεν έγινε και τίποτα να μην έχεις κυκλοφοριτή. Αν έχεις ρίξε μία αερόπετρα με αεραντλία και θα κάνεις δουλειά!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...