Jump to content

Νεο ενυδρειο 200 λιτρα


f1rm4

Recommended Posts

Ευχαριστω φιλε... Παιδια ακουω γνωμες λεμε! Πεστε μου σημεια που κρινετε οτι θελουν διωρθωση... :angry2:

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 119
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Ευχαριστω φιλε... Παιδια ακουω γνωμες λεμε! Πεστε μου σημεια που κρινετε οτι θελουν διωρθωση... :bowdown:
Τα εχουμε πει, πρεπει να σηκωσεις ενα οροφο ακομα γιατι σκαλαρια θελουν μινιμουμ υψος 60 :angry2:

Και φυσικα δυο σκαλαρια μονα τους βαζουμε μονο οταν ειναι να ζευγαρωσουν για αναπαργωγη και οχι σε κοινωβιο ενυδρειο.

Αλλιως θελουν καπαδι 5-6 ατομα μινιμουμ και 300+ λιτρα ενυδρειο

ΥΓ ωραιο το ενυδρειο αλλα να λεμε και τα σωστα :rasp:

ΥΓ μηπως τρωει φαπες το γκουραμι απο τα σκαλαρια και εχει γινει ετσι?

Έγινε επεξεργασία - delta66
Link to comment
Share on other sites

Δελτα66 ασε τα σκαλαρια μου και μην μου μιλας για γεννες γιατι γεννησαν 7-8 φορες και οι ροδοστομοι ετριβαν τα χερακια τους... :angry2:

Link to comment
Share on other sites

Δελτα66 ασε τα σκαλαρια μου και μην μου μιλας για γεννες γιατι γεννησαν 7-8 φορες και οι ροδοστομοι ετριβαν τα χερακια τους... :rasp:

Για πλακα νομιζες τα λεγαμε? :angry2:
Link to comment
Share on other sites

dsc02578h.th.jpgdsc02579at.th.jpgdsc02582.th.jpgdsc02583sb.th.jpgdsc02584u.th.jpgdsc02585u.th.jpg

dsc02586y.th.jpg

Σημερινες φωτογραφιες μετα απο αλλαγη νερου και αλλαγη θεσης ορισμενων φυτων... Περιμενω τα σχολια σας.... Το γκουραμι θελω λιγο να προσεξετε γιατι δεν το βλεπω καλα εδω και 2 μερες... δεν το βλεπω πολυ κινητικο... :angry2:

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Αν και τους τελευταιους μηνες υπηρετω τη μαμα πατριδα θα ηθελα να σαςδειξω την εξελιξη του ενυδρειου μου...

Εντος λιγης ωρας θα παραθεσω καποιες φωτογραφιες...

Λιγο υπομονη μονο.... :)

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
  • 2 months later...

Καλησπερα και χρονια πολλα σε ολους! :P

το ενυδρειο πλεον διαθετει CO2... ναι καλα ακουσατε! χθες το απογευμα περασα απο το ΑΖΟΡΕΣ και προμηθευτικα μπουκαλιτσα 2Kg, bubble counter, ηλεκτροβανα, μπαρομετρο κτλ κτλ κτλ...

η διαχυση θα γινετε με εναν επιπλεον κυκλοφορητη που αγορασα για αυτο το σκοπο και προς το παρον παρεχω στο 200λιτρο ενυδρειο μου 80 CO2/min.

Οι λαμπες του ενυδρειου ειναι 3χ39w Silvania και 1 aqualight 6000k.

Στο ενυδρειο ζουνε ενα κοπαδι 34 ροδοστομων, 5 νεον, 1 τετρα και 3 γαριδουλες. :rasp:

Ακομα υπαρχουν αρκετα ηδη φυτων οπως: Eleocharis acicularis, Ceratopteris thalictroides, Hygrophila polysperma, Echinodorus x barthii, Anubias barteri var. nana, Nymphaea lotus (zenkeri), Bacopa monnieri, Vesicularia dubyana.

(Το τελευταιο μαλιστα εμφανιστηκε απο μονο του πανω στο ξυλο με την ανουμπια και δεν ξερω το πως :D )

Συντομα θα σας ανεβασω φωτογραφιες και περιμενω τα σχολια σας τα οποια σιγουρα θα με βοηθησουν παρα παρα πολυ!

Ευχαριστω εκ των προτερων!

Link to comment
Share on other sites

τα σκαλαρια και τα γκουραμι βγηκαν?

Link to comment
Share on other sites

Μαλιστα κυριε... :P

Για να μην ανεβαζω φωτογραφιες ανεβασα ενα βιντεο οποτε ειναι ολο δικο σας!

Link to comment
Share on other sites

Μαλιστα κυριε... :P

Για να μην ανεβαζω φωτογραφιες ανεβασα ενα βιντεο οποτε ειναι ολο δικο σας!

περιμενω τα σχολια σας παιδια!

Link to comment
Share on other sites

  • 8 months later...

Καλησπερα παιδια! Το καλοκαιρι φευγει σιγα σιγα και μπορω να πω οτι για πρωτη φορα δεν επιρεασε καθολου το ενυδρειο μ... :thumbup:

Λοιπον, Τα ηδη φυτων που υπαρχουν ειναι Eleocharis acicularis, Ceratopteris thalictroides, Hygrophila polysperma, Echinodorus x barthii, Anubias barteri var. nana, Nymphaea lotus (zenkeri), Bacopa monnieri, Vesicularia dubyana και Glossostigma Elatinoides.

τελευταιο βιντεο :thumbup:
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Καλησπερα παιδια! Τι κανετε; Νεο βιντεο αρχες σεπτεμβριου αυτη τη φορα... ;-)

Τα σχολια σας βοηθανε παντα στο να βελτιωσουμε μια εικονα :hysterical:

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα παιδια! Τι κανετε; Νεο βιντεο αρχες σεπτεμβριου αυτη τη φορα... ;-)

Τα σχολια σας βοηθανε παντα στο να βελτιωσουμε μια εικονα :wootwoot:

Μ'αρέσει! Μακάρι να φτάσουν και εμένα τα φυτά σε τέτοιο επίπεδο.

Από προσωπικό γούστο, θα έβαζα μαύρο χαλικάκι και θα άφηνα γούρνες με την άμμο. Επίσης θα μετακινούσα κάπως τα φυτά μπρος πίσω για να μην φαίνονται τόσο σε ευθεία. Τέλος, στάνταρ θα έκανα υψωματάκια, ώστε να μην έχω flat βυθό.

Τα εφαρμόζω αυτά στο δικό μου και μόλις πάει να γίνει "κάπως" έτοιμο, θα παρουσιάσω :hysterical:

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...