Jump to content

Νεο ενυδρειο 200 λιτρα


f1rm4

Recommended Posts

Καλημερα παιδια! Τι μου κανετε; Λοιπον, χθες ο πατερας μου πηρε απο εναν φιλο του ενα ενυδρειο 100x40x50 στο οποιο ο φιλος του φιλοξενουσε δισκους. Το μετεφεραν χθες σπιτι και μολις ηρθα απο σερρες οπου σπουδαζω εμεινα με ανοιχτο το στομα. Το ενυδρειο ηρθε σπιτι με ολο τον εξοπλισμο του... Δεν εχω δει ακομα λεπτομερειες οπως τι μαρκα ειναι κτλ κτλ κτλ αλλα απο οτι ειδα διαθετει εξωτερικο φιλτρο, εσωτερικο φιλτρο, ενα μηχανημα για co2, αντιστροφη οσμωση, νεο καπακι με λαμπες T2 και ανεμηστηρακια, ολα τα φυτα του τα οποια τα εβαλα σε ενα κουβα με μπολικο νερο και ενα κομματι ξυλο.

Λεω να βγω σιγα σιγα να το καθαρισω να γινει σαν καινουργιο και να σημειωσω ακριβως τι διαθετει....

Το απογευματακι θα παω μεχρι το Αζορες να παρω αμμο και αντιχλωριο για να το βαλω σε λειτουργια. Μαλλον θα γινει φυτεμενο οποτε ακουω αποψεις... :bowdown:

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 119
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Το απογευματακι θα παω μεχρι το Αζορες να παρω ...

Οποτε και θα γνωρισεις τον Κωστα (klaz) ο οποιος θα σε βοηθησει παρα πολυ στα πρωτα βηματα σου! :bowdown:

Link to comment
Share on other sites

Οποτε και θα γνωρισεις τον Κωστα (klaz) ο οποιος θα σε βοηθησει παρα πολυ στα πρωτα βηματα σου! :)

Τους εχω γνωρισει ηδη.... :bowdown: και τον κλαζ και τον Κωστα....

Λοιπον καθαρισα το καπακι επειδη ειχε πολυ μπιχλα και εκανα μια καταγραφη του εξοπλισμου...

Εχουμε και λεμε: 2 ροζ λαμπες OSRAM WQ 39W/60

2 AQUA LIGHT 39W T5 6500K

Εξωτ. φιλτρο JBL CristalProfi 250

Εσωτ. φιλτρο κινεζικο MinJiang

Θερμοστατης SCUBA 300 SICCE

CO2- system

R.O MEMBRANE της WATER QUALITY

Τι λετε; πως τον βλεπετε τον εξοπλισμο;

Προσεχως θα ανεβασω και φωτογραφιες.... :bowdown:

Έγινε επεξεργασία - f1rm4
Link to comment
Share on other sites

Πραγματικα δεν ξερω... το μονο που ξερω ειναι οτι θελω να το κανω φυτεμενο... θα συζητησουμε και με τον κλαζ το απογευμα που θα παω να παρω την αμμο... εξαλλου μεχρι να στρωσει το νερο εχουμε καιρο να το σκεφτουμε λιγακι.... :bowdown:

εχεις να προτεινεις κατι;

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικα αυτο που εκανα σαν αρχαριος ηταν να παω βαση της χημειας του νερου της βρυσης μου... αλλα βλεπω οτι εχεις και ΑΟ οποτε ... δεν ξερω...

...αν εισαι αρχαριος καλυτερα θα ηταν να ξεκινησεις με το νερο της βρυσης σου και βαση αυτου να βρεις ψαρια...

...αν απο την αλλη θελεις να πεσεις στα "βαθια", δηλαδη να "φτιαχνεις" εσυ νερο, ειναι δικο σου θεμα...

Ειτε με τον ενα τροπο ειτε με τον αλλο πρεπει να αφιερωσεις ενα σεβαστο χρονικο διαστημα στη μελετη... ψαξε στο φορουν ΤΑ ΠΑΝΤΑ!

...:bowdown:

Link to comment
Share on other sites

Εχω ακομα ενα ενυδρειο στις σερρες οπου σπουδαζω αλλα με ΑΟ δεν εχω δουλεψει ποτε και δεν ξερω πως θα την δουλεψω... οποτε για αρχη μαλλον θα παω ειτε σε κιχλιδες ειτε σε ζωοωτοκα....

Link to comment
Share on other sites

Μετρα σε πρωτη φαση PH,GH και ΚΗ για μιλαμε πιο σιγουρα... :bowdown:

(αφηνω τα ΝΗ3/ΝΗ4, ΝΟ2,ΝΟ3 γιατι οπως ειπες ΠΡΩΤΑ θα στρωσεις το νερο και μετα θα μπουνε ψαρια..)

Link to comment
Share on other sites

Το απογευμα που θα παω απο το Αζορες θα εχω ενα μπουκαλακι με νερο να το μετρησουν τα παιδια με ακριβεια χιλιοστου.... :bowdown:

Link to comment
Share on other sites

Το απογευμα που θα παω απο το Αζορες θα εχω ενα μπουκαλακι με νερο να το μετρησουν τα παιδια με ακριβεια χιλιοστου.... :bowdown:

Φρόντισε να μην περάσει πάνω από μισάωρο από την στιγμή που θα βγάλεις το νερό από το ενυδρείο. Επίσης καλό είναι να προμηθευτείς τα πρώτα βασικά τεστάκια σε υγρή μορφή τώρα που είναι νωρίς, δηλαδή ΝΗ3/ΝΗ4, ΝΟ2, ΝΟ3. Με αυτά θα παρακολουθείς το στρώσιμο του ενυδρείου σου!

Link to comment
Share on other sites

Φρόντισε να μην περάσει πάνω από μισάωρο από την στιγμή που θα βγάλεις το νερό από το ενυδρείο. Επίσης καλό είναι να προμηθευτείς τα πρώτα βασικά τεστάκια σε υγρή μορφή τώρα που είναι νωρίς, δηλαδή ΝΗ3/ΝΗ4, ΝΟ2, ΝΟ3. Με αυτά θα παρακολουθείς το στρώσιμο του ενυδρείου σου!

Εχω τεστ ΝΗ3/ΝΗ4,ΝΟ3 στις σερρες σε υγρη μορφη της API οπως προτεινε ο κλαζ :bowdown:

Link to comment
Share on other sites

Σας παρουσιαζω το νεο μου ενυδρειο...

dsc01769cv6.th.jpg

Έγινε επεξεργασία - f1rm4
Link to comment
Share on other sites

πως σας φαινετε παιδες; καλο; εγινε λιγο γρηγορα ισως αλλα νομιζω οτι εγινε καλο... :bowdown:

Link to comment
Share on other sites

πως σας φαινετε παιδες; καλο; εγινε λιγο γρηγορα ισως αλλα νομιζω οτι εγινε καλο... :bowdown:

ωραιο το ενυδρειο σου πολυ μου αρεσε μια χαρα για αρχη .θα θελει πολυ χρονο το φυτεμενο.. λογικα και αρκετη φροντιδα σιγουρα θα γινει ωραιο νεος κι εσυ και ορεξατος σαν εμενα :bowdown:

εχεις πολλες επιλογες φιλε μου για ψαρακια.γνωμη μου δεν θα χαλαλιζα τοσα λιτρα για γκαπυ η γενικα για ζωοτοκα.

Link to comment
Share on other sites

ωραιο το ενυδρειο σου πολυ μου αρεσε μια χαρα για αρχη .θα θελει πολυ χρονο το φυτεμενο.. λογικα και αρκετη φροντιδα σιγουρα θα γινει ωραιο νεος κι εσυ και ορεξατος σαν εμενα :bowdown:

εχεις πολλες επιλογες φιλε μου για ψαρακια.γνωμη μου δεν θα χαλαλιζα τοσα λιτρα για γκαπυ η γενικα για ζωοτοκα.

Μαλλον ουτε κι εγω... Θα δουμε τις επιλογες περιπου σε 20 μερες οταν το νερο θα ειναι ετοιμο να φιλοξενησει ψαρακια... Τα φυτα θελουν αρκετοι φροντιδα παντως...Προς το παρων πρεπει να συνηθησουν το καινουργιο νερο του ενυδρειου.

Link to comment
Share on other sites

Ξεχαστηκα να παω το μπουκαλακι... την επομενη φορα που δεν βλεπω να ειναι και μακρια θα το παω για μετρησεις... αντιμετοπιζω φιλε μου προβλημα με τον εξωτερικο φιλτρο μου... ενω δουλευει δεν στελνει νερο και δεν ρουφαει νερο... :bowdown: περιμενω σε λιγο τον ανθρωπο που το πηραμε να μου δειξει.... αν δεν γινει κατι και αρχισει τα ιδια θα παω μαλλον για εξωτερικο της eheim

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον το φιλτρο δουλευει πλεον κανονικα... ειχε ενα προβληματακι η πτερωτη δεν την ειχα κουμπωσει καλα...

Πλεον το ενυδρειο ειναι σε κατασταση στρωσιματος... Περιμενουμε λοιπον 20 μερες... :bowdown:

Link to comment
Share on other sites

Περιμενουμε λοιπον 20 μερες... :bowdown:

ριξε μια ματια εδω

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?sh...mp;#entry108162

Έγινε επεξεργασία - antonis t83
Link to comment
Share on other sites

Παιδια γιατι πανω στην επιφανεια του νερου εχει πιαση πρασινιλα? τι φταιει? επισης εχει πιασει και λιγο πρασινιλη πανω στο ξυλο... :bowdown:

Link to comment
Share on other sites

Παιδια γιατι πανω στην επιφανεια του νερου εχει πιαση πρασινιλα? τι φταιει? επισης εχει πιασει και λιγο πρασινιλη πανω στο ξυλο... :bowdown:

Βάλε καμιά φωτογραφία? Από ροή πως πας? Ανατάραξη επιφάνειας έχεις?

Link to comment
Share on other sites

Βάλε καμιά φωτογραφία? Από ροή πως πας? Ανατάραξη επιφάνειας έχεις?

αυριο θα παω θεσσαλονικη και θα το βγαλω φωτογραφιες... για την ωρα ολα αυτα ειναι τα λεγομενα του πατερα μου... απο ροη εχουμε ενα εξωτερικο φιλτρο με 700 λιτρα/ωρα και το εχω στραμμενο προς την επιφανεια (απο μεσα προς τα πανω) κι ετσι δημιουργει εναν κυμματισμο... δεν εχω βαλει ακομα καθολου φυσαλιδες ομως μεσα και δεν ξερω μηπως φταιει αυτο...

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον παιδια μολις ηρθα θεσσαλονικη και εχω εικονα του ενυδρειου... Αρχικα οπως το ειδα νομιζω οτι εχει αλγη, αυτην που βγαινουν μακριες λεπτες τριχες... Εκανα καποιες μετρησεις αμμωνιας και νιτρικων...

Αμμωνια εχω 0 και νιτρικα 5-10...

Έγινε επεξεργασία - f1rm4
Link to comment
Share on other sites

γιατι δεν εμφανιζονται οι εικονες που ανεβαζω;

Έγινε επεξεργασία - f1rm4
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...