Jump to content

Νεο ενυδρειο 200 λιτρα


f1rm4

Recommended Posts

δεν ξερω αν εχεις αλλα ψαρια μεσα νομιζω μπορεις να βαλει σε φυτεμενο σκλαλαρια δηλαδγ αγγελοψαρα.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 119
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

δεν ξερω αν εχεις αλλα ψαρια μεσα νομιζω μπορεις να βαλει σε φυτεμενο σκλαλαρια δηλαδγ αγγελοψαρα.

Ποσο υψος θελει ενα ενυδρειο για να ειναι ικανοποιητικο για σκαλαρια?

Ποσα σκαλαρια μινιμουμ κοπαδι πρεπει να διατηρειται?

Ποσα λιτρα μινιμουμ για καθε σκαλαρι και ποσα λιτρα μινιμουμ ενυδρειο?

Στο περιπου.

Link to comment
Share on other sites

Ποσο υψος θελει ενα ενυδρειο για να ειναι ικανοποιητικο για σκαλαρια?

Ποσα σκαλαρια μινιμουμ κοπαδι πρεπει να διατηρειται?

Ποσα λιτρα μινιμουμ για καθε σκαλαρι και ποσα λιτρα μινιμουμ ενυδρειο?

Στο περιπου.

αν ρωτας εμενα χωρις να ξερω πολλα και σαν αρχαριος θα απαντησω ομως.χωρις να ξερω τι ενυδρειο εχει ο φιλος παραπανω γιατι δεν το διαβασα.

υψος πανω απο 50 καλα ειναι να ειναι 70 εκ.

ΛΙΤΡΑ μινιμουμ προσωπικη μου αποψη αρκετα πανω απο 200 λιτρα βεβαια αν εχουμε κοπαδι και οχι ζευγαρι γνωμη μου ειναι οτι 350-400 λιτρα ειναι πολυ καλα για σκαλαρια.

κοπαδι μινιμουμ πιστευω 8 οκτω.

πως τα πηγα φιλε δελτα???? :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

:thumbup: ευχααριστω.να ρωτησω καατι δελτα αν μπορεσω και βρω ενα ζευγαρι που συνισταται στα σκαλαρια απλα μια ερωτηση ξερω πως απαντηθηκε παραπανω θα μπορουσα αυτο το ζευγαρακι να το εβαζα σε ενα 120 λιτρα????μπαα ε?
Link to comment
Share on other sites

:thumbup: ευχααριστω.να ρωτησω καατι δελτα αν μπορεσω και βρω ενα ζευγαρι που συνισταται στα σκαλαρια απλα μια ερωτηση ξερω πως απαντηθηκε παραπανω θα μπορουσα αυτο το ζευγαρακι να το εβαζα σε ενα 120 λιτρα????μπαα ε?

Θα μπορούσες... αλλά δεν είναι σωστό!

Link to comment
Share on other sites

Θα μπορούσες... αλλά δεν είναι σωστό!

Γιατι οχι?? :thumbup:

Ενα Lido 120 ειναι μια χαρα για γεννηστρα.

http://www.juwel-aquarium.de/en/lido437.htm

Έγινε επεξεργασία - delta66
Link to comment
Share on other sites

Γιατι οχι?? :thumbup:

Ενα Lido 120 ειναι μια χαρα για γεννηστρα.

http://www.juwel-aquarium.de/en/lido437.htm

Ωπ... σορρυ!

Λάθος κατάλαβα...

Νόμιζα να έβαζε ΕΝΑ ζευγαράκι γενικώς και όχι Το ζευγαράκι που ετοιμάζεται για γέννα!

Σόρρυ για ην παραπληροφόρηση! :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

:wootwoot: ευχααριστω.να ρωτησω καατι δελτα αν μπορεσω και βρω ενα ζευγαρι που συνισταται στα σκαλαρια απλα μια ερωτηση ξερω πως απαντηθηκε παραπανω θα μπορουσα αυτο το ζευγαρακι να το εβαζα σε ενα 120 λιτρα????μπαα ε?

Εγω φιλε μου γι'αυτον ακριβως τον λογο που σου ειπε ο Νικος "stormtrooper" πηγα και αγορασα μεγαλυτερο ενυδρειο και το αποτελεσμα ειναι οτι τωρα μου κοψαν το τηλεφωνο και δεν υπαρχει σαλιο:rasp::rasp::rasp:!!!Μπορει καποιος να με πει μ@λ...@ αλλα ετσι ηθελα να κανω και το εκανα!

Τι να κανουμε για το χομπι μας αλλα και για τα σκαλαρακια :thumbup::thumbup: μου τα εσκασα!!!Δεν λεω να κανεις κι εσυ το ιδιο βεβαια ετσι?Ο καθενας κανει τις επιλογες του!!!

Παντως αν εχετε απορεια για το τηλεφωνο σε λιγες μερες ΠΛΗΡΩΝΟΜΑΙ :thumbup::P:P:unsure: και ολα οκ :wootwoot: !!!

Link to comment
Share on other sites

που να βρω ομως ενα ζευγαρι αν εβρισκα ενα ζευγαρι σκαλαρια ισως εβγαζα τα υπολοιπα ψαρακια απο μεσα και θα ειχα μονο 2 σκαλαρια αλλα δεν ειμαι εμπειρος για να καταλαβω ποιο ειναι αρσενικο ποιο θηλυκο.η αν μπορουσα μεσα σε ενα 120αρι θα ειχα μονο ενα ζευγαρι δισκους αλλα μπααα δεν γινεται.

αληθεια μου εχουν πει μου το πε και ενας πετσοπας τον οποιο τοον ξερω καλα ξερω τι ξερει κα ιτι δεν ξερει αυτο που μου ειπε μου φανηκε καπως αληθεια .μου ειπε μπορουμε να ββρουμε μολις τα εφεερε ειναι πολυ μικρα και λεει το πρωι πολυ πρωι ομως πριν ανοιξουν τα φωτα οταν κοιμουνται αυτα κοιμουνται σε ζευγαρια λετε να το ρισκαρω????μπαα ε..παντος ειναι καλος ανθρωπος ξενυχταει για μενα εξω απο το τζαμι για να δει την νυχτα ποιο σχηματιζει ζευγαρι :thumbup::thumbup: για να μου το βρει και να το αγοασω.

Link to comment
Share on other sites

Κοιμουνται αγκαλια και καταλαβαινει το ζευγαρι; :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον, σημερα στης 16.05 παρεα με τον Κλαζ κανοντας τις απαραιτητες μετρησεις καταληξαμε στο συμπερασμα οτι το ενυδρειο ειναι ετοιμο να φιλοξενησει ψαρακια...

Απο της 21.30 εχω βαλει την Α/Ο να μαζευει νερο στο καδο 50 λιτρων και αυριο υστερα απο μια μεγαλη αλλαγη νερου 70 λιτρων θα μπουν τα πρωτα ψαρακια...

Ροδοστομοι λοιπον απο αυριο στο ενυδρειο και μεχρι το βραδυ θα εχω ανεβασει και καποιες φωτογραφιες...

Το μονο που με προβληματιζει ειναι τα φυτα μου...

Τι λετε; να τα βγαλω αυριο απο το ενυδρειο να τα απαλλαξω απο την αλγη? η να τα αφησω μεσα και να περιμενω κι αλλο; :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Με μεγαλη χαρα πριν 5 λεπτα εβαλα στο ενυδρειο μου 2 πανεμορφα αγγελοψαρα!!! :thumbup:

Την αλλη βδομαδα θα μπουνε ακομα 6 ροδοστομοι και βδομαδα βδομαδα θα φτασουν στα 20 ατομα...

Συντομα θα εχουμε και φωτογραφιες για να το δειτε κι εσεις! :thumbup::thumbup::P

Link to comment
Share on other sites

Με μεγαλη χαρα πριν 5 λεπτα εβαλα στο ενυδρειο μου 2 πανεμορφα αγγελοψαρα!!! :thumbup:

Την αλλη βδομαδα θα μπουνε ακομα 6 ροδοστομοι και βδομαδα βδομαδα θα φτασουν στα 20 ατομα...

Συντομα θα εχουμε και φωτογραφιες για να το δειτε κι εσεις! :thumbup::thumbup::P

ααα θα τους δινεις ζωντανη τροφη :P:unsure:

Link to comment
Share on other sites

βρε βρε... αυτα μπηκαν μεσα και καθονται διπλα δπλα ακινητα σε ενα φυτο απο πανω.... αλλαγη περιβαλλοντος λεγεται αυτο; :thumbup::thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Με υγεια. :thumbup:

Προσαρμογη εκανες ετσι?

Ποση ωρα και ποια διαδικασια?

Τι μετρησεις ειχε το νερο του πετσοπ και τι το νερο του ενυδρειου?

Αν βαλεις μικρα ψαρια αφιυ εχουν μπει τα μεγαλα πρωτα, υπαρχει πιθανοτητα να τα εκλαβουν ως τροφη.

Δεν στο ειπανε στο πετσοπ αυτο, που προγραμματιζετε το στησιμο?

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω φιλε! θα βαζαμε πρωτα ροδοστομους απλα το αφησαμε για την αλλη βδομαδα...

40 λεπτα προσαρμογη φτανει νομιζω... :thumbup:

Στην αρχη ηταν καπως παραξενη αφου καθοντουσαν ολο στην μια πλευρα του ενυδρειου... Σημερα παντως το γυρνανε ολο και κυνηγανε και τα σαλογκαρακια. τα εχουν καθαρισει ολα :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Δελτα66 τη παρασκευη θα ειμαι θεσσαλονικη για να κανω την αλλαγη νερου... οπως ξερεις δουλευω με Α/Ο 70-30 με νερο βρυσης στις αλλαγες... Πριν βαλω τα αγγελοψαρα το ενυδρειο ηταν στρωμενο αφου δουλευε 3 βδομαδες και τα νιτρικα ειχαν ξεφυγει ψηλα... εκανα αλλαγη νερου σχεδον 70% με το τροπο που σε ειπα και εβαλα τα ψαρακια... την παρασκευη θα κανω αλλαγη νερου 30% και θα παω στο αζορες νερο απο το ενυδρειο για να μετρησουμε Ph και σκληροτητα. Βασικα το Ph παραμενει υψηλο αφου την κυριακη που το μετρησα ηταν 7,8 σιγουρα ομως εχει πεσει πολυ η σκληροτητα... Ελπιζω οι μετρησεις αυτη τη φορα να ειναι ιδανικες ωστε να μπουνε μεσα και οι ροδοστομοι...

προσευχομαι καθε μερα γι αυτο :P

:thumbup::thumbup::thumbup::P

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα παιδια! Ηρθα θεσσαλονικη σημερα και εκανα την αλλαγη νερου... Σε λιγο θα κατεβω και μεχρι το αζορες να δω για ψαρακια... Παρατηρησα κατι σε ενα φυτο του ενυδρειου. Τα αγγελοψαρα καθονται συνηθως σε εκεινη την περιοχη και το φυλλου του φυτου ειναι γεματο με κατι σαν γονο πανω... σαν ψαρακια μωρα... τι λετε να ειναι;

Link to comment
Share on other sites

Μαλλον εχουν κολλησει τα αυγα τους.

Αν το νερο ειναι οξυνο, ισως σκασουν και βγουν και ψαρακια κιολας. :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Μαλλον εχουν κολλησει τα αυγα τους.

Αν το νερο ειναι οξυνο, ισως σκασουν και βγουν και ψαρακια κιολας. :thumbup:

Σε αυτή τη περίπτωση θα σου έλεγα να μην πάρεις άλλα ψαράκια! Άστα να δεις πως θα εξελιγχθούν... :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Παιδια εδειξα τις φωτογραφιες στα παιδια στο Αζορες... Ειχαμε γεννητουρια!!! :thumbup::thumbup:

Δυστηχως δεν ξερουμε ποσα θα αντεξουν διοτι δεν προβλεψα να εχω και αλλο ενυδρειο για να βαλω αρτεμια για τα ψαρακια... :P δυστηχως.... :P

Λοιπον, το θεμα τωρα ειναι αλλο! Πηρα 10 ροδοστομους οπως σας ειχα πει αλλα βλεπω τα αγγελοψαρα να πηγαινουν πολλες φορες προς το μερος τους και να τα κυνηγουν! ειδικα το θυληκο....

Τι λετε; φυσιολογικο; θα σταματησουν; :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...