Jump to content

Μαρκαρισμα Περιοχης...


sarevock

Recommended Posts

Τα αρσενικα ζωα στην φυση "μαρκαρουν" την περιοχη τους συνηθως με τα ουρα τους... στα ψαρια τι ακριβως συμβαινει?

Τα αρσενικα ψαρια "μαρκαρουν" με καποιο τροπο την περιοχη τους? :bowdown:

(απορια που εχει ο ανθρωπας ε?) :bowdown:

Link to comment
Share on other sites

Τα αρσενικα ζωα στην φυση "μαρκαρουν" την περιοχη τους συνηθως με τα ουρα τους...

Το γεγονός είναι πως έχω γεμίσει με ούρα όλο το δωμάτιο μου για να μην μπαίνει κανείς!!! :)

στα ψαρια τι ακριβως συμβαινει?

Τα αρσενικα ψαρια "μαρκαρουν" με καποιο τροπο την περιοχη τους? :bowdown:

Με γκράφιτι με το σήμα της συμμορίας τους!

(απορια που εχει ο ανθρωπας ε?) :blink:

:(

:bowdown:

Είμαι πραγματικά περίεργος να δω α το ξέρει κάποιος? Από αυτά που έχω δει εγώ νομίζω πως δεν υπάρχει κάποιο είδος "μαρκαρίσματος".

Έγινε επεξεργασία - stormtrooper
Link to comment
Share on other sites

Καπου ειχε παρει το ματι μου ενα αρθρο σε ξενο site το οποιο ελεγε για αυτο...

...συνηθως ελεγε ξυνονται για να μαρκαρουν κατι....

τωρα κατα ποσο ισχυει αυτο... δεν ξερω....

Έγινε επεξεργασία - sarevock
Link to comment
Share on other sites

σίγουρα κυνηγούν όσα άλλα ψάρια μπουν στην περιοχή τους, αν μαρκάρουν δεν ξέρω όμως..

Link to comment
Share on other sites

Τα αρσενικα ζωα στην φυση "μαρκαρουν" την περιοχη τους συνηθως με τα ουρα τους... στα ψαρια τι ακριβως συμβαινει?

Τα αρσενικα ψαρια "μαρκαρουν" με καποιο τροπο την περιοχη τους? :bowdown:

(απορια που εχει ο ανθρωπας ε?) :bowdown:

καλημερα.εγω νομιζω οτι στα ψαρια δεν παιζει αρσενικα-θυληκα.η περιοχη τους ειναι ολο το ενυδρειο.τωρα στην φυση η περιοχη τους ειναι μονο η φωλια τους.λιγο παραπερα παιζει ρολο ο τσαμπουκας που εχει το καθε ψαρι.

η γνωμη μου.

Link to comment
Share on other sites

Aπο τις αφρικανες που ειχα δει,ειχα παρατηρησει οτι οταν καποιος εμπαινε στην περιοχη του αλλου αυτος πηγαινε διπλα στον αλλο και εκανε ενα τρεμουλο.Καποιο σημαδι μαλλον ειναι αυτο... :bowdown:

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάντως την συμπεριφορά του μαρκαρίσματος την έχω δει παλιότερα πολλές φορές όταν ασχολούμουν με κιχλίδες. Βέβαια πάνε αρκετά χρόνια από τότε, αλλά η εικόνα μου έχει μείνει.

Δέστε και εδώ μετά το έβδομο ποστ. Ίσως ο φίλος Dias μπορεί να μας πει κάτι παραπάνω και με περισσότερη σιγουριά...

Link to comment
Share on other sites

αυτο που λες φιλε theodor72 στο link που εδωσες το παρατηρω και εγω στις δικες μου, συνηθως μετα απο "καβγαδακι" γινεται αυτο και λιγο εξω απο την "περιοχη" τους...

Dia ριξε φωωωωωωωωωως! :bowdown:

Link to comment
Share on other sites

Δεν θα ελεγα ακριβως οτι μαρκαρουν περιοχη με τον τροπο που καποια αλλα ζωα το κανουν.Το κυριαρχο ψαρι κανει την περατζαδα του σε ολο το ενυδρειο,ενω τα υποδεεστερα σε ιεραρχια ψαρια,οριοθετουν σαν περιοχη τους την περιοχη της φωλιας τους.Και ενας τροπος να το κανουν αυτο,και μου ειχε κανει μεγαλη εντυπωση οταν το ειχα πρωτοδει,μια κυκλικη κινηση σαν χορος γυρω απο τη φωλια,και ταυτοχρονα επιθεση στον παρεισακτο.Και το ψαρακι που ειχα πρωτοδει να το κανει,και το κανει με χαρακτηριστικο τροπο,ηταν ενα cynotilapia afra.Οσον αφορα για το ξυσιμο,δεν νομιζω να σημαινει κατι,μιας και ειναι αγπημενο συνηθειο να ασχολουνται με την αμμο ειτε σκαβοντας,ειτε βουτωντας και γυρνωντας αποτομα στο πλαι για να ξυστουν.Ολα αυτα ειναι γνωμη μου προσωπικη,επειτα απο την ενασχοληση μου με τα ψαρια αυτα.Περιμενω κι αλλες γνωμες. :bowdown:

Link to comment
Share on other sites

Οταν ηρθε πριν λίγες μέρες ο Ad Konings μας μίλησε και μας έδειξε και βίντεο για το πως μαρκάρει τη περιοχή του κάθε ψάρι .

Δυστυχώς όσοι δεν ήρθατε χάσατε , ήταν καταπληκτικά αυτά τα βίντεο που μας έδειξε .

Δεν μπορεί να γινει περιγραφή κι αν θα γίνει θα ειναι για κάποιο συγκεκριμένο είδος , ενω δεν ειναι ετσι τα πράγματα , ακόμα και πολύ συγγενικά ειδη ,τόσο συγγενικά που δεν αναγνωρίζονται μεταξύ τους τα ζευγάρια παρά μόνο απο το τρόπο που οριοθετεί τη περιοχή του ο αρσενικός .

Ειδικά αυτό το κομμάτι της ομιλίας που ήταν και μεγάλο , μας εξέπληξε όλους !!!

Link to comment
Share on other sites

Οταν ηρθε πριν λίγες μέρες ο Ad Konings μας μίλησε και μας έδειξε και βίντεο για το πως μαρκάρει τη περιοχή του κάθε ψάρι .

Δυστυχώς όσοι δεν ήρθατε χάσατε , ήταν καταπληκτικά αυτά τα βίντεο που μας έδειξε .

Δεν μπορεί να γινει περιγραφή κι αν θα γίνει θα ειναι για κάποιο συγκεκριμένο είδος , ενω δεν ειναι ετσι τα πράγματα , ακόμα και πολύ συγγενικά ειδη ,τόσο συγγενικά που δεν αναγνωρίζονται μεταξύ τους τα ζευγάρια παρά μόνο απο το τρόπο που οριοθετεί τη περιοχή του ο αρσενικός .

Ειδικά αυτό το κομμάτι της ομιλίας που ήταν και μεγάλο , μας εξέπληξε όλους !!!

Δηλαδή φίλε Σταμάτη, τα ψάρια οριοθετούν την περιοχή τους βάζοντα σημάδια που μπορεί να αναγνωρίσει ο παρείσακτος; Γιατί αυτό είναι εντελώς διαφορετικό από το να υπερασπίζονται την περιοχή τους με την παρουσία τους και με κινήσεις εντυπωσιασμού...

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Οσον αφορα για το ξυσιμο,δεν νομιζω να σημαινει κατι,μιας και ειναι αγπημενο συνηθειο να ασχολουνται με την αμμο ειτε σκαβοντας,ειτε βουτωντας και γυρνωντας αποτομα στο πλαι για να ξυστουν.Ολα αυτα ειναι γνωμη μου προσωπικη,επειτα απο την ενασχοληση μου με τα ψαρια αυτα.Περιμενω κι αλλες γνωμες. :wub:

Τελικα μηπως ρωτησε κανεις τον αγαπητο Heiko Bleher τι ειναι αυτο το ξυσιμο? :P

Link to comment
Share on other sites

Καπου ειχε παρει το ματι μου ενα αρθρο σε ξενο site το οποιο ελεγε για αυτο...

...συνηθως ελεγε ξυνονται για να μαρκαρουν κατι....

τωρα κατα ποσο ισχυει αυτο... δεν ξερω....

Στο pearl gourami τουλαχιστον ισχυει.

Οταν ετοιμαζει φωλια για ζευγαρωμα και διωχνει τα ψαρια απο την περιοχη, περναει "ξυνεται" πανω στα φυλλα των φυτων που υπαρχουν περιμετρικα της φωλιας.

Το πιο ορατο μαρκαρισμα που κανει ομως, ειναι που παιρνει αμμο απο το βυθο και "πασπαλιζει" ολα τα φυτα κατω απο τη φωλια, ετσι που φαινεται σαν χιονισμενη περιοχη.

Αυτο ισως γινεται και για αλλους λογους.

(Ισως για να μη ξεχωριζουν τα αυγα που πεφτουν απο τη φωλια μεχρι να τα μαζεψει, για να μη τα φανε τα αλλα ψαρια. Ισως γιατι εχω διαβασει οτι θελουν ρηχα νερα για την αναπαραγωγη και με αυτο τον τροπο "ανεβαζει" το υψος του βυθου).

Έγινε επεξεργασία - delta66
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...