Jump to content

BohΘΕΙΑ


lefkoz

Recommended Posts

ΒΟΗΘΗΣΤΕ ΜΕ ΝΑ ΔΙΟΡΘΩΣΩ ΚΑΤΑΣΤΑΣΕΙΣ ΓΙΑΤΙ ΑΠΟ ΟΤΙ ΒΛΕΠΩ ΕΧΩ ΠΟΛΛΑ ΝΑ ΚΑΝΩ ΕΧΩ ΕΝΑ ΕΝΥΔΡΕΙΟ 30 ΛΙΤΡΑ ΜΟΝΟ ΚΑΙ ΕΧΕΙ ΜΕΣΑ ΔΙΟ ΓΚΟΥΡΑΜΙ ΠΙΟ ΜΙΚΡΟΣΟΜΑ ΚΟΚΚΙΝΑ ΔΕΝ ΘΥΜΑΜΑΙ ΡΑΤΣΑ ΚΑΙ ΔΙΟ ΠΙΟ ΜΕΓΑΛΑ ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΗΣ ΡΑΤΣΑΣ ΔΥΟ ΜΙΚΡΑ RED EYE BALLΟON MIA ΡΑΜΙΡΕΖΙ ΜΠΑΛΛΟΟΝ ΤΕΣΣΕΡΑ ΖΕΒΡΑΚΙΑ ΔΥΟ ΤΙΓΡΑΚΙΑ ΔΥΟ ΙΝΔΙΑΝΑΚΙΑ ΕΝΑ ΠΛΑΚΟΣΤΟΜΟ ΜΙΑ ΧΗΡΑ ΤΕΤΡΑ ΚΑΙ ΕΝΑ ΒΑΤΡΑΧΑΚΙ ΑΣΠΡΟ ΕΙΧΑ ΚΑΙ ΕΝΑ ΖΕΥΓΑΡΙ ΜΟΛΥ ΜΠΑΛΟΟΝ ΚΑΙ ΕΝΑ ΖΕΥΓΑΡΙ ΓΚΑΜΠΥ ΑΛΛΑ ΤΑ ΕΔΩΣΑ ΑΦΟΥ ΓΕΝΝΟΘΣΑΝ ΣΥΝΕΧΕΙΑ ΜΑΖΙ ΜΕ Τ ΑΜΙΚΡΑ ΤΟΥΣ ΠΕΡΙΜΕΝΩ ΚΑΘΟΔΗΓΗΣΗ ΤΟ ΕΧΩ ΕΝΑ ΧΡΟΝΟ ΠΕΡΙΠΟΥ ΤΟ ΕΝΥΔΡΕΙΟ ΚΑΙ ΜΟΘ ΑΡΕΣΕΙ ΠΟΛΥ

Link to comment
Share on other sites

Καλώς Όρισες...Πολλά τα ψάρια και πολύ μα πολύ λίγα τα λίτρα σου για αυτά...Σίγουρα πρέπει να φύγουν όλα από τα 30 λίτρα, απορώ πώς χωράνε όλα αυτά που αναφέρεις εκεί μέσα...Νομίζω στα 30 λίτρα μόνο κανένας μονομάχος θα την παλέψει (κι αυτός χαριστικά), δε νομίζω κανένα από αυτά που αναφέρεις να είναι σωστό να βρίσκεται σε τόσα λίτρα, ας με διορθώσουν εμπειρότεροι. Αν μπορείς βάλε καμμιά φωτό, και γράψε αν έχεις φίλτρο, θερμόστάτη, τεστάκια νερού κλπ.΄Αλήθεια όλα αυτά τα ψάρια ζουν ένα χρόνο μέσα εκεί;

Υ.Γ.1: Αν μπορείς γράφε και ελληνικά πεζά, διαβάζονται πιο εύκολα και προδιαθέτουν κάποιον να ασχοληθεί και να απαντήσει... :bowdown:

Υ.Γ. 2: Πώς και δε σου "πασάρησαν" και κανένα σκαλάρι; :bowdown: καλά τη γλύτωσες κι εσύ και αυτό!

Link to comment
Share on other sites

θα το ηθελ απολυ και εγω να αγορασω ενα μεγαλο μοθ αρεσει τελικα πολυ σαν χομπυ αλλα στηχιζει πολυ ενα μεγαλο ενυδρει ο και αδυματω να διαθεσω τοσα πολλα χρηματα

Link to comment
Share on other sites

και ενα τελευταιο ξερει κανεις για τυο βατραχακι μου που εχω και μου αρεσει πολυ μηπως εχει καμια ειδικη τροφη και τι χρειαζεται

Link to comment
Share on other sites

φίλε μου εχεις πολλα ψαρια σε λιγα λιτρα!!!

μεχρι κ γς που ειχα ενα pacu, ενα δολαριο, εναν γατο, δυο πλεκο, κ ενα redspotted σε 300 λιτρα ειμαι μιο λογικος! :bowdown:

Link to comment
Share on other sites

και ποσα λιτρα προτεινεται για ολα αυτα πουε χω που θελω να τα διπλασιασω κιολας

Δεν νομίζω πως κάποιος θα σου προτείνει κάτι γι'αυτό που ρωτάς. Ο λόγος είναι πως τα ψάρια σου έχουν εντελώς διαφορετικές ανάγκες. Αυτό που πρέπει να κάνεις ΠΡΩΤΑ ΑΠ'ΟΛΑ είναι να δώσεις πίσω ΟΛΑ τα ψάρια σου. Μετά πρέπει να ΔΙΑΒΑΣΕΙΣ ΠΟΛΥ! Πρέπει να δεις τί θέλει το κάθε ενυδρείο και ποιες είναι οι απαιτήσεις του κάθε ψαριού. Μόνο έτσι θα μπορέσεις να φτιάξεις ένα σωστό ενυδρείο!

Με την τρέχουσα κατάσταση το μόνο σίγουρο είναι ότι θα θρηνήσεις πολλά ψάρια!

Link to comment
Share on other sites

παιδια στην κοζανη οι petshopαδες ειναι για μαστιγιο.

οταν ημουν φοιτητης εκει ειχα ενα 60 λιτρο με 10 oscar. μου τα εδωσαν για κοπαδοψαρο....

αφου μου ψοφησαν μου εδωσαν 6 pacu κ 2 clarias για το ιδιο ενυδρειο. τα οποια για καποιο περιεργο λογο ψοφησαν κ εκεινα.

μετα γραφτηκα στο aquazone.

Link to comment
Share on other sites

επειδη μου αρεσουν αυτα τα ειδη που διαλεξα εαν παρω μεγαλυτερο ενυδρει ο τελικα ποια νομιζετε οτι δεν ταιριαζουν

Link to comment
Share on other sites

Ρίξε μια ματιά στο μενού στο πάνω μέρος της σελίδας και μπες στο "Fish&Plant Index" να βρεις το προφίλ των ψαριών που έχεις και που σου αρέσουν και δες σε τι συνθήκες νερού-θερμοκρασίας ζει κάθε ένα από αυτά, τελικό μέγεθος καθώς και περιοχή προέλευσης. Αυτό είναι ένα πρώτο καλό δείγμα για το τι ταιριάζει με τι. Αν γνωρίζεις και αγγλικά μία ωραία σελίδα είναι και αυτή http://fish.mongabay.com/. Ο πλΕκόστομος που έχεις, αν είναι common pleco θέλει πολύ μεγάλο ενυδρείο, λόγω τελικού μεγέθους, άρα...

Έπίσης, θα σου πρότεινα,μιας και δεν έχεις να διαθέσεις πολλά χρήματα να προμηθευτείς για αρχή υγρά τεστ και να μετρήσεις το νερό της βρύσης σου (kH, GH, pH) ώστε να διαλέξεις ψάρια που θέλουν ανάλογες συνθήκες και να μην μπεις σε επιπλέον έξοδα και κόπο, για αρχή τουλάχιστον, με τροποποιήσεις παραμέτρων νερού.

και βέβαια, πολύ-πολύ ψάξιμο και διάβασμα...εδώ μέσα θα μάθεις πολλά, αρκεί να το ψάξεις λίγο! καλή δύναμη!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...