Jump to content

επιτελους αρχιζω το νανακι μου...


akisem

Recommended Posts

Γειαααααα

ειμαι μερικους μηνες μελος εδω του φορουμ αλλα μολις τωρα καταφερα να μαζεψω οτι νομιζω οτι χρειαζομαι για να φτιαξω το nano reef μου. Ειναι 66 λιτρα. Λοιπον αυτο το thread το ανοιγω για να μπορω να σας ρωταω διαφορα σε ολη τη διαδικασια στησιματος. Τωρα ΑΣ ΠΟΥΜΕ "κολλησα" με το αλατι. Ειναι συσκευασια 4kg και λεει οτι ειναι περιπου για 120λιτρα. ΑΡΑ λογικα εγω θελω περιπου τα μισα (=2kg) σωστα? σωστα μαλλον.

και η απορια μου... μη γελασετε...:bowdown:

πως θα παρω 2 κιλα απο τη συσκευασια??? δεν εχω ζυγαρια....ειναι πολυ μπακαλε να παρω με το ματι τη μιση ποσοτητα της συσκευασιας???

αυτο για αρχη...

Έγινε επεξεργασία - akisem
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 73
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

περιμενε μεχρι αυριο και παρε 1 ζυγαρια πλαστικη κουζινας,δεν εχει παραπανω απο 10-15 ευρω.

ειναι κριμα να ξεκινησεις στραβα και μετα να διορθωνεις αλατοτητες....

μηνξεχνας οτι χρειαζεσαι ιδιαιτερη ακριβεια στις μετρησεις λογω των λιγων λιτρων αλλα και της εξατμισης νερου.

Link to comment
Share on other sites

δεν μπορω να το παω οπως το νερο?? δλδ περιπου πυκνοτητα 1 αρα --> 1Kg = 1L --> αρα να γεμισω 2 φορες ενα μονολιτρο μπουκαλι με τα αλατι και να το ριξω μεσα? lol... το ξερω οτι ειναι επισης μπακαλε, αλλα μου φαινεται υπερβολη να παρω ζυγαρια για αυτο... :S! αλλα να μου πεις σε καθε αλλαγη νερου θα πρεπει να βαζω συγκεκριμενη ποσοτητα...(και παλι με το μπουκαλι θα σου πω εγω :bowdown:). Εχει λογικη αυτο που λεω ή οτι να ναι??

Link to comment
Share on other sites

Εεεεε, η πυκνότητα του αλατιού δεν είναι 1 πρώτα απ' όλα. :bowdown:

Link to comment
Share on other sites

ωραια..... δε την γλυτωνω την ζυγαρια...φφφφφφ ελεος ολο μαζευω μαζευω πραγματα και ολο μου λειπουν! αυριο θα παρω την ζυγαρια και θα βαλω το αλατι λοιπον....

Link to comment
Share on other sites

Γειαααααα

ειμαι μερικους μηνες μελος εδω του φορουμ αλλα μολις τωρα καταφερα να μαζεψω οτι νομιζω οτι χρειαζομαι για να φτιαξω το nano reef μου. Ειναι 66 λιτρα. Λοιπον αυτο το thread το ανοιγω για να μπορω να σας ρωταω διαφορα σε ολη τη διαδικασια στησιματος. Τωρα ΑΣ ΠΟΥΜΕ "κολλησα" με το αλατι. Ειναι συσκευασια 4kg και λεει οτι ειναι περιπου για 120λιτρα. ΑΡΑ λογικα εγω θελω περιπου τα μισα (=2kg) σωστα? σωστα μαλλον.

και η απορια μου... μη γελασετε...:bowdown:

πως θα παρω 2 κιλα απο τη συσκευασια??? δεν εχω ζυγαρια....ειναι πολυ μπακαλε να παρω με το ματι τη μιση ποσοτητα της συσκευασιας???

αυτο για αρχη...

Η συσκευασία σου αναφέρει για πόση αλατοτιτα είναι η αναλογία 4 κιλά για 120 λίτρα ?

Link to comment
Share on other sites

ναι για 1022 με 1025 λεει(το Tropic Marin Pro reef). Το εβαλα το πρωι, και τωρα φαινεται να εχει διαλυθει. Θα μετρησω αλατοτητα πιο μετα! Αφου μετρησω αλατοτητα να κανω και μετρησεις ΝΗ4/pH/KH κτλ πριν βαλω βραχο/αμμο??

Έγινε επεξεργασία - akisem
Link to comment
Share on other sites

αυτο που πρεπει να σε απασχολησει τωρα ειναι η σωστη αλατοτητα (1024-1025) και η σωστη θερμοκρασια 26-27.

Αφου βαλεις τον βραχο ξεκινας τις παραπανω μετρησεις.

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον μια χαρα και αλατοτητα και η θερμοκρασια. Προσθεσα και τον βραχο και την αμμο. Ομως το νερο ειναι ΠΑΡΑ πολυ θαμπο απο τη στιγμη που εβαλα την αμμο! Λεπτοι κοκκοι αμμου ειναι υποθετω. Η ερωτηση μου ειναι αν πρεπει πρωτα να περιμενω να "καθισει" η θολουρα και μετα να βαλω σε λειτουργια την αντλια.

Link to comment
Share on other sites

ενα μεγαλο της θολουρας αυτης θα το αφαιρεσει το μηχανικο σου φιλτρο.

Βαλε μπολικο υαλοβαμβακα και αλλαζε τον συχνα.

Την αντλια βαλτην μπροστα...

Link to comment
Share on other sites

Δεν εχει φυγει πληρως η θολουρα αλλα εκανα τις πρωτες μου μετρησεις...οχι τιποτα αλλο...να δω απο που ξεκιναω!!

λοιπον

T = 26 C

pH = 8,3

kH= 19 (!!!!)

NH4 = <0.25

NO2 = *δεν το μετρησα*

ΝΟ3 = 5mg/ml

Mg = 1230

Ca = 440

Ειναι δυνατον αυτο το kH? Θα υποχωρησει μονο του με καποιο μαγικο τροπο ή πρεπει να κανω εγω κατι? Εχω της Salifert ενα kH+pH buffer αλλα αυτο αποτι εχω καταλαβει ειναι για να αυξησω αυτες τις τιμες σωστα?

help

Link to comment
Share on other sites

βιαζεσε πολυ.Αφου εβαλες τον βραχο αστον μεχρι αυριο θα εχει φυγει η θολουρα.Αυτη την στιγμη δεν μετρας τιποτα σωστο αφου δεν εχει ξεκινησει ακομα ο κυκλος.Υπομονη.Με τι τεστ μετρας?

Έγινε επεξεργασία - venom
Link to comment
Share on other sites

Μην ασχολείσαι, σε αυτό τη φάση, με άλλες μετρήσεις παρά μόνο με τα αμμωνιακά παράγωγα.

Link to comment
Share on other sites

η θολουρα εφυγε, ομως παρατηρησα οτι ο βραχος σε ορισμενα σημεια εχει γινει λευκος.... :S Ελπιζω να μην ειναι τποτα κακο!! Τι μπορει να ειναι?

Link to comment
Share on other sites

Έχει νεκρωθεί η κοραλλίνη. Δεν είναι τίποτα .

Link to comment
Share on other sites

:bowdown: ετσι απλα??Δεν μου ακουγεται και πολυ καλο παντως!Ξαναβγαινει να φανταστω???

Γενικα ο βραχος ενω τον πηρα σε καλυ κατασταση τωρα φαινεται ασχημα.

Θα ανεβασω και φωτος αργοτερα σημερα...

Link to comment
Share on other sites

Φιλε saltaso οχι δεν εχω (ακομα) RO! Δυστυχως ειμαι με νερο βρυσης με conditioner φυσικα.

Το kH επεσε το 13,5 οσο για τα παραγωγα του αζωτου ...

ΝΗ4 = <0,25

ΝΟ2 = 0,1

ΝΟ3 = 10 :bowdown:

τωρα πλεον απλα περιμενω!

Το λευκο στο βραχο καπου διαβασα οτι ισως ειναι ενδειξη PO4 :S, ισχυει κατι τετοιο?

Link to comment
Share on other sites

τα υπερβολικά φωσφορικά είναι λόγος για μπλοκάρισμα στη ανάπτυξη των κοραλλιών .. πιθανότατα και της κοραλλίνης ..

μπορείς να επικοινωνήσεις με την υπηρεσία ύδρευσης της περιοχής σου να ρωτήσεις για νιτρικά , φωσφορικά και χλωραμίνες

Έγινε επεξεργασία - salTasos
Link to comment
Share on other sites

να παρω την ΕΥΔΑΠ να ρωτησω για το ποσα φωσφορικα εχει το νερο στη περιοχη μου?? :S

αυτο εδω

http://www.seachem.com/Products/product_pages/TheBag.html

μαζι με το PhosGuard της seachem παλι κανει δουλεια ή μουφα?

Link to comment
Share on other sites

απορια Νο123123 :

To φως το αναβω? και ποσο? (2*40W T5 compact)

p.s : ειδα και τον πρωτο κατοικο του βραχου :bowdown::D, επιτελους ενα αισιδοξο μηνημα!! κατι ειναι ζωντανο εκει μεσα :bowdown:!! ενα μικρο (1cm) πραγματακι που μου θυμιζε την γνωστη "ψαλιδα" σε ...aquatic version!

Έγινε επεξεργασία - akisem
Link to comment
Share on other sites

Τα φωτα θα παραμεινουν κλειστα στο στρώσιμο και μεχρι να αρχισεις να βαζεις οργανισμους!

Δεν υπαρχει λογος να το αναβεις και εκτος αυτού θα σε γεμισει ανεπιθυμητη αλγη

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...