Jump to content

επιτελους αρχιζω το νανακι μου...


akisem

Recommended Posts

Λοιπον μετα απο περιπου 10 μερες που τρεχει το ενυδρειο δε θα λεγα οτι εχει αλλαξει κατι ...

οι σημερινες μου μετρησεις ειναι

kH = 11 (το μετραω για να δω αν πεφτει μονο του και οντως πεφτει)

ΝΗ4 = <0,25

ΝΟ2 = 0,1-0,25

ΝΟ3 = 10

στις μετρησεις δεν εχει αλλαξει κατι, ειναι φυσιολογικο αυτο?

Επισης σημερα ειδα δυστυχως τον οργανισμο,που ειχα δει τις προαλλες, νεκρο σε ενα σημειο - κακο σημαδι?

κατι τελευταιο, σε ορισμενα σημεια που ειχε ασπρισει ο βραχος τωρα φαινεται να πρασινιζει - (να σημειωσω οτι δεν εχει ασπρισει ολος ο βραχος, υπαρχει μπολικη μωβ κοραλλινη). Αυτο το πρασινισμα τι μπορει να σημαινει??

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 73
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Συμαινει φωτοσύνθεση... τα φωτα πρεπει να παραμεινουν κλειστα τωρα στο στρώσιμο...

υπομονη με τις μετρησεις, καλα πανε.

PO4 μετρησες?

Link to comment
Share on other sites

Δεν εχω παρει PO4 test ακομα, τις επομενες ημερες ομως θα παρω.Οπως επισης θελω να φτιαξω και ενα μικρο refugium με Chaeto.

Οσο για τα φωτα τα εχω αναψει 2-3 φορες για να δω το αισθητικο αποτελεσμα οχι πανω απο 2-3 λεπτα τη φορα. Αλλα μαλλον και αυτο πολυ ηταν ε? .. :S ok darkness then!

Link to comment
Share on other sites

μετρησε PO4, ειναι απιστευτο το τι μπορει να κανουν!!!

Οταν πας για το τεστ, καλο θα ηταν να παρεις την API, tropic marin, salifert, που ειναι αρκετα αξιοπιστα

καλη συνεχεια.

Link to comment
Share on other sites

yes.

Να ρωτησω και κατι αλλο, για να κανω ενα refugium με chaeto ποσα περιπου λιτρα πρεπει να ειναι για να εχει αποτελεσμα για τα λιτρα μου?(~60)

Link to comment
Share on other sites

σε ευχαριστω NAVY, πολυ καλο αρθρο.

πωπω ρε παιδια ειναι απιστευτο το θαλασσινο ενυδρειο. Και δεν εχω αρχισει ακομα ουσιαστικα. Το χαζευω συνεχεια!!! Συνεχεια ψαχνω να βρω ιχνη ζωης...μικρα πραγματακια μερικων χιλιοστων και κεραιες :hysterical: κοβουν βολτες πανω στο βραχο:closedeyes::D !! Επισης σημερα βρηκα δυο αλλα:

1) ενα που βγαινει απο μια τρυπουλα του βραχου, ενας σχεδον διαφανες σωληνας που στην ακρη του εχει 5-6 ποδαρακια. Τι μπορει να ειναι??

2) ενα παρομοιο αλλα τωρα ειναι σαν "φτερα" τα ποδαρακια στην ακρη. Επισης αυτο φαινεται να βγαινει απο δικη του τρυπα(οχι του βραχου). Πολυ μικρο feather duster μου θυμιζει!!!

Πω ειμαι πολυ χαρουμενος που βλεπω ζωη :thumbup::D

ανυπομωνω να βαλω τους πρωτους "μεγαλυτερους" κατοικους!

Ποτε καταλαβαινω οτι εχει ολοκληρωθει ο κυκλος του αζωτου και ειμαι οκ???(χμ, οταν πανε μηδεν ολα τα του αζωτου??)

Link to comment
Share on other sites

Ποτε καταλαβαινω οτι εχει ολοκληρωθει ο κυκλος του αζωτου και ειμαι οκ???(χμ, οταν πανε μηδεν ολα τα του αζωτου??)

:closedeyes:

Link to comment
Share on other sites

κλεινω 3 βδομαδες που τρεχει το ενυδρειο και μονο ΝΟ3 εχουν μεινει λιγα πλεον, σε μερικες μερες αφου σταθεροποιηθουν στο μηδεν θα βαλω και τα πρωτα ζωντανα!!!

αυτο που ηθελα να ρωτησω ειναι για την εξατμιση!! Ρε παιδια εξατμιζεται παρα πολυ νερο!!! Δηλαδη οταν λεω πολυ εννοω 6λιτρα ανα βδομαδα μετρημενα!!! Να σημειωσω οτι δεν εχει καπακι το ενυδρειο, ειναι ανοικτο απο πανω, αλλα και παλι... :S ! Ουσιαστικα δηλαδη καθε βδμαδα δεν κανω "αλλαγες νερου" αλλα "αναπληρωση νερου".

Link to comment
Share on other sites

[off topic] γεια σου πατριδα, απο κρητη εισαι να μαντεψω? [off topic]

Απο την άλλη πάντα κουμπαράκι.....Στειακός είμαι :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Αφειστε τις κουμπαριες τωρα!

Οταν θα εχεις 6 λιτρα την ημερα τοτε να δεις!!!!

Παρόλαυτά μην θεωρεις ότι κανεις αλλαγη νερού με τα λιτρα που προσθετεις... απλά χάνεις γλυκό νεράκι και συμπληρώνεις καθαρό νεράκι...

Link to comment
Share on other sites

10% αλλαγη τη βδομαδα δεν ειναι καλα για αυτα τα λιτρα?(~60)!Να αφαιρω δλδ αλλα 6 λιτρα εγω και να προσθετω 12 συνολικα?? :S

σημερινες μετρησεις :

NH3 : 0

NO2 : 0.1

NO3 : 2.5-5

τρεχει 3 βδομαδες και κατι μερες... αυτα τα ΝΟ3 δεν λενε να μηδενιστουν.. :S

Link to comment
Share on other sites

όχι ειναι λάθος αυτό.

αλλο το νερο της αλλαγής και αλλο της εξατμισης!!

για το νερο της εξατμισης θα συμπληρώνεις γλυκό νερό. αν βαζεις 12 λιτρα θα ανεβαζεις την αλατότητα

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδη για να καταλαβω. Εγω που εχω 6λιτρα ανα βδομαδα εξατμιση θα :

1) βαζω καθε βδομαδα 6 λιτρα γλυκο νερο (χωρις αλατι δλδ)

2) ΒΓΑΖΩ 6 λιτρα απο το ενυδρειο και θα προσθετω φρεσκα 6 με κανονικα με αλατι.

(μαλλον πρωτα το δευτερο και μετα το πρωτο ε?)

Link to comment
Share on other sites

Συμπλήρωση του νερού που χάνεις λόγο εξάτμισης να κάνεις κάθε μέρα από 1 λίτρο με νερό χωρίς αλάτι, και όχι κάθε εβδομάδα 6 λίτρα μαζεμένα.

Αλλαγή νερού θα κάνεις με αλατισμένο νερό το οποίο να έχει την ιδία αλατοτητα, ίδια θερμοκρασία, ίδιο ΚΗ με αυτό του ενυδρείου.

Link to comment
Share on other sites

Ωραια το καταλαβα αυτο. Λοιπον σημερινες μετρησεις :

ph: 8.3

Kh : 10.8

NH3 : 0

NO2 : 0

NO3 : 2

Ca : 360-370 (λιγο χαμηλο δεν ειναι?)

Mg : 1500

PO4 : 0

Ε δε μπορουσα να κρατηθω αλλο!! ΘΑ ΠΩ ΤΗΝ ΑΜΑΡΤΙΑ ΜΟΥ... εβαλα ενα σαλιγκαρακι...turbo!!! Το εχω βαλει εδω και κατι ωρες ομως δεν εχει κουνηθει καθολου απο κει που το εβαλα... :thumbup: ! Λιγο που το σηκωσα ζωντανο φαινεται! ειναι φυσιολογικο?

Επισης κατι αλλο, τα φωτα να αρχισω να τα αναβω σιγα σιγα??

Link to comment
Share on other sites

Μια χαρά είναι το Ca σε σχέση με το ΚΗ και το ΡΗ.

Υπάρχει τροφή για το σαλιγκάρι?? Έκανες προσαρμογή?? Το βράδυ θα παρατηρήσεις δραστηριότητα.

Link to comment
Share on other sites

Τροφη δεν αγορασα κατι, ρωτησα στο καταστημα και μου ειπαν οτι δεν χρειαζετε, θα τρεφεται λεει απο τον βραχο... αλλα και παλι και χωρις τροφη σιγα ουτε μια μερα ειναι! Προσαρμογη ναι του εκανα...θερμοκρασια ιδια, και λιγο λιγο νερο απο το ενυδρειο στο σακουλακι του και μετα μπλουμ στο ενυδρειο. α να δουμε σημερα.

για τα φωτα πειτε μου.

Link to comment
Share on other sites

Λέγοντας τροφή, δεν εννοούσα να αγοράσεις τροφή για σαλιγκάρια, αλλά αν το ενυδρείο σου του παρέχει την τροφή που χρειάζεται για να επιβιώσει. Αυτή δεν είναι τίποτα άλλο, από τη διατομική άλγη.

Link to comment
Share on other sites

χμ... .οχι...:thumbup: αλλα και παλι δεν εχει κουνηθει καθολου για να ..."δει" οτι δεν υπαρχει γυρω του φαι.. ...:thumbup: :thumbup:

σε παρακαλω απαντησε μου για τα φωτα. Να αρχισω να τα αναβω σιγα σιγα?

Έγινε επεξεργασία - akisem
Link to comment
Share on other sites

ναι το σαλιγκαρακι δεν εχει κουνηθει... Μαλλον μας αφησε χρονους!..Γιατι ομως ρε παιδια????? :thumbup: :thumbup:

καποιος ας μου πει για τα φωτα...μηπως πρεπει να τα αρχισω να τα ανοιγω?

Link to comment
Share on other sites

ναι το σαλιγκαρακι δεν εχει κουνηθει... Μαλλον μας αφησε χρονους!..Γιατι ομως ρε παιδια????? :thumbup::thumbup:πόση ώρα του έκανες προσαρμογή ?

καποιος ας μου πει για τα φωτα...μηπως πρεπει να τα αρχισω να τα ανοιγω?

ξεκίνα το άναμα προσθέτοντας κάθε μέρα 1 ώρα μέχρι να φτάσεις τις 10 ωρες σύνολο
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...