Jump to content

φουσκομα λιγο πιο πισω απο το ματι


Recommended Posts

το σαββατο αγορασα 2 οσελαρις απο γνωστο - και κατα τιν αποψη μου - καλο μαγαζι

σημερα το ενα απο τα δυο κολυμπαει αδυναμα και εχει απο την μια πλευρα αυτα τα σημαδια... η αλλη πλευρα ειναι 100% καθαρη οπως και ο δευτερος οσελαρις...

SV103197.jpg

SV103199.jpg

Link to comment
Share on other sites

to setup μου ειναι 600 λιτρα με το σαμπ

σκιμμερ τουνζε για 1000 λιτρα

3 κυκλοφοριτες με συνολο 12000 λτ/ωρα

συγκατικοι

3 ερημητες μπλε

1 αχινοσ ντιαντεμα

1 ρασε χεξατενια

1 εφυλια ντιβιζα

1 ξενια

σταρ και αλλα πολιψ

προλιπτικα τον εβαλα με αρκετο νερο σε σακουλα... δεν τον βλεπω να επιζει πανω απο 2-3 ωρες....

να μιλησω με το καταστημα?

Link to comment
Share on other sites

to setup μου ειναι 600 λιτρα με το σαμπ

σκιμμερ τουνζε για 1000 λιτρα

3 κυκλοφοριτες με συνολο 12000 λτ/ωρα

συγκατικοι

3 ερημητες μπλε

1 αχινοσ ντιαντεμα

1 ρασε χεξατενια

1 εφυλια ντιβιζα

1 ξενια

σταρ και αλλα πολιψ

προλιπτικα τον εβαλα με αρκετο νερο σε σακουλα... δεν τον βλεπω να επιζει πανω απο 2-3 ωρες....

να μιλησω με το καταστημα?

στη σακουλα γιατι των εβαλες ??

Link to comment
Share on other sites

2 λογους,

το εβλεπα πως πεθενει... για να μην πεθανει καπου που δεν φτανω, και αποσυντεθει με την αρωστια μεσα στο ενυδρειο

και για να μην κολισει καποιον αλον... την καραντινα αν και την εχω... δεν την εχω βαλει σε λειτουργια....

Link to comment
Share on other sites

πεθανε...

ο αλλος εχει μια μικρη ανοικτοχρωμη σκια στην μια του πλευρα

και ο αχινος εχει μειωσει την δραστιριοτιτα του... αλλα μωλις εφαγε κιολασ, μπορει γιαθτο να μην κινιτε τοσο..

Link to comment
Share on other sites

η νεκροψια εδειξε -

καθαρα βραγχια και στομα,

στο σειμιο που ιταν το σημαδι το δερμα ειχε μαλακωσει και υποχωρισε παρα πολυ ευκολα, ενω το υπολοιπο ηταν μια χαρα...

το πτεριγιο διπλα στο σιμαδι, μετα θανατο ειναι ακινιτο και σικομενο....

SV103200.jpg

SV103201.jpg

Link to comment
Share on other sites

υπαρχει καμια περιπτωση να το εκανε αυτο εφιλια? euphlia divisa...

ο ετερος ειναι ακριβος στην αλλη ακρη του ενδρειου απο την εφυλια...

Link to comment
Share on other sites

Φαινεται σαν ιδημα. Η ephylia μπορει να προκαλεσει ερεθυσμους με τις τοξινες της. Το δικο μου ειχε χασει το ματι του απο την ephylia...

Link to comment
Share on other sites

αρα υπαρχει περιπτωση να μου τον σκοτωσε η εφιλια....

και ο αλοσ εχει κολισει να κολυμπαει στο πιο απομακρο σημιο του ενυδρειου απο την εφυλια..

Link to comment
Share on other sites

αρα υπαρχει περιπτωση να μου τον σκοτωσε η εφιλια....

και ο αλοσ εχει κολισει να κολυμπαει στο πιο απομακρο σημιο του ενυδρειου απο την εφυλια..

Σίγουρα είναι από την εφυλια?

Μου έκανε εντύπωση το ότι πήρα και εγώ κάποια ψαράκια από «γνωστό» και «καλό» κατάστημα της Αττικής το ιδιο Σάββατο ( 21 ΦΕΒ) , από τα οποία έχασα τον έναν από τους 2 οσελαρις και είχε πάνω του ακριβώς τα ίδια στίγματα καθώς και έναν «γιατρό» επίσης με σημάδια…. Τους έχω βγάλει και Φώτο , όταν πάω σπίτι θα τις ποστάρω!

Οι τιμές μου είναι πολύ καλές το ενυδρείο 120λιτρα και το μόνο που έχω από κοράλλια είναι μια σινουλαρια και κάτι μασρουμς μπλου σποτιντ.

Link to comment
Share on other sites

ΟXI δεν ειπαμε σιγουρα οτι ειναι απο την ephylia!!!

Απλά μπορει και αυτή να προκαλεσει ερεθισμους σε ψαρια!

Link to comment
Share on other sites

Ιδιο φαινετε...

αληθεια τι κανουμε σε τετοια περιπτωση?

μετα εορτης μιλαμε με το μαγαζι? μας το αντικαθιστουν?

για προληψη μπορουμε να κανουμε κατι?

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει περίπτωση να εξαπλωθεί και στα άλλα ψαράκια μου?? Τελικά ξέρουμε τι ασθένεια είναι?

Επίσης είχαμε άλλη μια απόλυα clown αγορασμένο μαζί με έμενα από έναν φίλο μέσα σε ένα βράδυ , απ’ότι μιλήσαμε στο τηλ μου είπε ότι και αυτός είχε σημάδια αλλά δυστυχώς δεν έβγαλε φωτο.

Υπάρχει κάποιο φάρμακο να ρίξουμε?

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα, θα ηθελα να προσθεσω πως μου ετυχε κι εμενα το ιδιο περιστατικο ...οσελαρις αγορασμενο μαζι με τον elgrec0 απο επωνυμο - καλο καταστημα το οποιο την επομενη μερα βρεθηκε νεκρο με ενα σημαδι σαν εξανθημα- ερεθισμο στην μια πλευρα του...

Link to comment
Share on other sites

Σκεφτηκατε μηπως τα ψαρια ερχονται με προβλημα;Που φυσικα εδω δεν γνωριζει κανεις;

Link to comment
Share on other sites

ακριβος αυτο σκευτικαμε, εστιλα χτες πμ στο καταστημα για να μας πουνε την πολιτικη τους σε περιπτωσεις τετοιες, φανταζομε οτι απο δευτερα θα εχουμε απαντηση

Link to comment
Share on other sites

Σκεφτηκατε μηπως τα ψαρια ερχονται με προβλημα;Που φυσικα εδω δεν γνωριζει κανεις;

ακριβος αυτο σκευτικαμε, εστιλα χτες πμ στο καταστημα για να μας πουνε την πολιτικη τους σε περιπτωσεις τετοιες, φανταζομε οτι απο δευτερα θα εχουμε απαντηση

σάμπως ξέρουν και αυτοί τι παραλαμβάνουν?

γνωρίζω περίπτωση μαγαζιού που όταν ξεκίνησε εισαγωγές έβαζε πρώτα τα ψάρια σε καραντίνα για ένα ασφαλές χρονικό διάστημα και μετά τα έβαζε στη βιτρινα .. με αυτή τη ταχτική ξεκίνησε .. από όσο ξέρω αυτή η ταχτική έχει σταματήσει και ένας από τους λόγους ήταν ότι οι χομπιστες ήθελαν να αγοράζουν τα ψάρια από τη καραντίνα ..

καλά τα λέω ?

Link to comment
Share on other sites

Πολυ καλα τα λες Τασο.Αλλα τι καραντινα τωρα.Μιλαμε εδω και κανα τριμηνο,παραλαμβανουν occelaris και δεν προλαβαινουν να πετανε.Και δε μιλαω για ενα μαγαζι μονο.

Link to comment
Share on other sites

αυτό συμβαίνει γιατί πολύ συχνά η ίδια εισαγωγή μοιράζεται σε διάφορα μαγαζιά από όσο γνωρίζω ..

στην Ευρώπη υπάρχουν επιχειρήσεις που εισάγουν ζωντανά , τα βάζουν σε καραντίνες και μετά πουλάνε μόνο χοντρικώς ,

έτσι τα μαγαζιά λιανικής κάνουν μικρές παραγγελίες ζωντανών με καλύτερες προοπτικές επιβίωσης , αυτό επιβαρύνει λίγο το κόστος αλλά αν η αγορά κινείται σωστά αυτή η επιβάρυνση συμπιέζεται πολύ

αν ένα μαγαζί λιανικής κάνει εισαγωγή για να είναι συμφέρουσα πρέπει να είναι αρκετά μεγάλη , τόσο μεγάλη που συνήθως δεν μπορεί να τη χειριστεί με ασφάλεια , έτσι θα πρέπει να <διώξει> το εμπόρευμα το συντομότερο δυνατό γιατί αλλιώς κάθε μέρα θα μαζεύει πτώματα..

στην Ελλάδα κάνει κάποιος- που δεν έχει τις απαραίτητες εγκαταστάσεις- μια εισαγωγή .. τη μοιράζει στα μαγαζιά .. και ο θεός βοηθός

Έγινε επεξεργασία - salTasos
Link to comment
Share on other sites

αυτό συμβαίνει γιατί πολύ συχνά η ίδια εισαγωγή μοιράζεται σε διάφορα μαγαζιά από όσο γνωρίζω ..

στην Ευρώπη υπάρχουν επιχειρήσεις που εισάγουν ζωντανά , τα βάζουν σε καραντίνες και μετά πουλάνε μόνο χοντρικώς ,

έτσι τα μαγαζιά λιανικής κάνουν μικρές παραγγελίες ζωντανών με καλύτερες προοπτικές επιβίωσης , αυτό επιβαρύνει λίγο το κόστος αλλά αν η αγορά κινείται σωστά αυτή η επιβάρυνση συμπιέζεται πολύ

αν ένα μαγαζί λιανικής κάνει εισαγωγή για να είναι συμφέρουσα πρέπει να είναι αρκετά μεγάλη , τόσο μεγάλη που συνήθως δεν μπορεί να τη χειριστεί με ασφάλεια , έτσι θα πρέπει να <διώξει> το εμπόρευμα το συντομότερο δυνατό γιατί αλλιώς κάθε μέρα θα μαζεύει πτώματα..

στην Ελλάδα κάνει κάποιος- που δεν έχει τις απαραίτητες εγκαταστάσεις- μια εισαγωγή .. τη μοιράζει στα μαγαζιά .. και ο θεός βοηθός

ετσι ακριβος ειναι... στο χαλανδρι ειχα επισκευτει μια τετοια επιχιρισει που πουλαει μονο χοντρικα, και ειχε καποιες εγκαταστασεις για καραντινα - κουραρισμα βραχου κτλ... αλλα λιγα πραγματα... φανταζομε πως τα καταστηματα προτιμουν να πληρωνουν λιγοτερα και να δεχοντε την 'φιρα' παρα να παρουν τα καρανταρισμενα του χαλανδριοτη...

και δεν εχουν και αδικο... εγω δεν θα πληρωνα παραπανω ενα ψαρι επιδη μου λεει (χωρις να εγγυατε την επιβιωση) ο μαγαζατορας οτι το ψαρι εχει καρανταριστει 2 βδομαδες...

για μια τετοια εγγυηση... 1 βδομαδα ή 1 μηνα... ισως με ορους να φερω δειγμα νερου στην αγορα και στο claim ... θα πληρωνα μεχρι και διπλασια τιμη αντι για 8 ευρω το οσελαρις να εδινα 16... ανετα

οταν δουλευα στον κοτσοβολο... χρεοναμε εξτρα για την εξτρα εγγυηση... ισως κατι τετιο????

Έγινε επεξεργασία - phaerimm
Link to comment
Share on other sites

στην Ελλάδα κάνει κάποιος- που δεν έχει τις απαραίτητες εγκαταστάσεις- μια εισαγωγή .. τη μοιράζει στα μαγαζιά .. και ο θεός βοηθός

Εννοείς ότι στην Ελλάδα είναι ένας ο χοντρέμπορος ή το φέρνεις σαν παράδειγμα;

Πάντως, ειδικά στα θαλασσινά, δεν πρέπει να είναι πολλοί σίγουρα. Κάποια μαγαζιά που παράλληλα πουλάνε και λιανική υπάρχουν, αλλά καθαρά χοντρέμποροι πρέπει να είναι πολύ λίγοι.

Σίγουρα το κακό στην Ελλάδα με την ποιότητα και τις τιμές στα ενυδρειακά είδη ξεκινάει από τους χοντρέμπορους-αντιπροσώπους μονοπωλιακού χαρακτήρα, με μηδενική υποδομή και οργάνωση.

Link to comment
Share on other sites

ναι .. δεν εννοώ ότι είναι ένας ο εισαγωγέας ..

ένας από τους πρώτους εισαγωγείς, θυμάμαι .. δεν είχε καμιά υποδομή ..

μόνο καλές γνωριμίες

η κουτα με το ζωντανό βράχο που παρέλαβα , τοτε , από την Ινδονησία ανοίχτηκε στο σπίτι μου !

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...