Jump to content

ΑΜΜΩΝΙΑ


ROBIN

Recommended Posts

Ακολουθώντας τις συμβουλές σας μέτρησα το Σάββατο την αμμωνία με υγρο τεστ της sera και την βρήκα 0.5 mg/lt. Επίσης το Σάββατο είδα ότι το κίτρινο moly είχε πεταξει κατι σαν ογκο στην κοιλιά του. Πήγα στο pet shop και μου έδωσε omnipur για θεραπεία λέγοντας ότι δεν θα πειράξει το βιολογικό φορτίο του φίλτρου. Εκανα την θεραπεία αφαιρώντας το σφουγγάρι του ανθρακα. Το ψάρι ζεί ακόμη. Τι να κανω από δω και πέρα.

Ανοίγω καινουριο θέμα σε συνέχεια του προηγούμενου παρακαλώ απαντήστε μου.

Link to comment
Share on other sites

Πήγα στο pet shop και μου έδωσε omnipur για θεραπεία λέγοντας ότι δεν θα πειράξει το βιολογικό φορτίο του φίλτρου.

Καπου διαβασα οτι το omnipur καταστρεφει την βιολογια... ελπιζω να κανω λαθος! :bowdown:

Link to comment
Share on other sites

Το omnipur μπορεί να λιώσει ακόμα και τα φυτά, όχι μόνο να καταστρέψει την βιολογία. Αυρτή τη στιγμή σίγουρα έχεις μειωμένη ή και ανύπαρκτη βιολογία. Αν πέρασε ο κύκλος της θεραπείας και το ψάρι είναι ok, κάνε μία καλή αλλαγή νερού γύρω στο 50% και βάλε ενεργό άνθρακα να τραβήξει ότι φάρμακο έχει μείνει. Επίσης πήγαινε πάρε κάποιο σκέυασμα άμεσης επανεκκίνησης της βιολογίας του φίλτρου (πχ αμπούλες BioDigest)

Link to comment
Share on other sites

...και βασικοτερο απο ΟΛΑ πριν παρεις οτιδηποτε ρωτα μεσα στο φορουμ πρωτα!!!

Έγινε επεξεργασία - sarevock
Link to comment
Share on other sites

Το ψάρι ζεί αλλά ο όγκος στην κοιλιά του υπάρχει. Με την αμμωνία τι κάνω

Νομιζω σου απαντησε πιο πανω ο Νικος... :bowdown:

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...