Jump to content

Τι χρειαζεται για να φτιαξω ενα ενυδρειο μονος μου?


teow12

Recommended Posts

Θελω να φτιαξω ενα ενυδρειο μονος μου.....σκεφτομαι να γυρω στα 200cm και υψος γυρω στο 1m........

Εχω ενα γκαλαχερ και οπως καταλαβαινεται θελω μεγαλο ενυδρειο.....

Περιμενω τις απαντησεις αλλα και τις ιδεες σας thanks :bowdown:

Link to comment
Share on other sites

Θελω να φτιαξω ενα ενυδρειο μονος μου.....σκεφτομαι να γυρω στα 200cm και υψος γυρω στο 1m........

Εχω ενα γκαλαχερ και οπως καταλαβαινεται θελω μεγαλο ενυδρειο.....

Περιμενω τις απαντησεις αλλα και τις ιδεες σας thanks :bowdown:

Λαθος κατηγορια...

Στο DIY, θα μεταφερθει απο καποιον mod...

Παντως χρειαζεσαι τζαμι, χοντρο, σιλικονη και κοντρες :bowdown:

Επισης βαση....

Link to comment
Share on other sites

ΒΑΣΙΚΑ.....ΠΩΣ ΤΟ ΒΛΕΠΕΤΕ ΤΟ ΕΝΥΔΡΕΙΟ ΣΑΝ ΜΕΓΕΘΟς ΕΙΝΑΙ ΚΑΛΟ ΓΙΑ ΕΝΑ ΤΕΤΟΙΟ ΨΑΡΙ???

:bowdown:

Link to comment
Share on other sites

Το μονο σιγουρο ειναι οτι θα χρειαστεις καποιον που να εχει αναλογη εμπειρια και να εχει ξανακανει τετοιο ενυδρειο μιας και μιλαμε για πολλα λιτρα και μεγαλες πιεσεις και μια αστοχια στην κατασκευη μπορει να ειναι μοιραια.

Link to comment
Share on other sites

ΒΑΣΙΚΑ.....ΠΩΣ ΤΟ ΒΛΕΠΕΤΕ ΤΟ ΕΝΥΔΡΕΙΟ ΣΑΝ ΜΕΓΕΘΟς ΕΙΝΑΙ ΚΑΛΟ ΓΙΑ ΕΝΑ ΤΕΤΟΙΟ ΨΑΡΙ???

:bowdown:

[κατηγορηματικά] Δυστυχώς για σένα.... όχι!!! [/κατηγορηματικά]

Link to comment
Share on other sites

1. Ποσο δυσκολο ειναι αραγε να καταλαβει καποιος οτι αυτο το ψαρι για να ζησει χρειαζεται ....................ποταμι; :bowdown:

2. Το βασικοτερο που χρειαζεσαι ειναι εμπειρια απο κατασκευη ενυδρειων, πραγμα που θεωρω απιθανο να εχεις, σε αυτα δε τα λιτρα, μαλλον σιγουρα θα κανεις ..................λιμνη το χωρο.-

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Εχοντας κατασκευασει ο ιδιος ενυδρεια αντιστοιχων λιτρων, σε ενημερωνω οτι μια τετοια κατασκευη δεν ειναι ΚΑΘΟΛΟΥ ευκολη.Θελει πολυ χοντρτα κρυσταλλα (αλλα και πολυ βαρος,αρα και βοηθους) σωστα τοποθετημενες κοντρες και ακριβεια στις κολλησεις.Ακομα και η μαρκα της σικικονης παιζει ρολο σε αυτα τα λιτρα.Καλυτερα να πας σε εναν επαγγελματια να στο φτιαξει ,ωστε να σου παρεχει και εγγυηση.Και βεββαια δεν ειναι ενυδρειο των 500 ευρω...Ακομη το 1μετρο υψος ειναι παρα πολυ δυσκολο για συντηρηση.Καλυτερα να δωσεις βαθος και να περιορισεις το υψος στους 70-75 ποντους.

Καλη τυχη.

Έγινε επεξεργασία - Nik25
Link to comment
Share on other sites

Kαι βεββαια δεν ειναι ενυδρειο των 500 ευρω...

Καλη τυχη.

Στο χαλαρο μονο τα τζαμια θα ακουμπησουν το 2χιλιαρο...

Link to comment
Share on other sites

Στο χαλαρο μονο τα τζαμια θα ακουμπησουν το 2χιλιαρο...

Εγω παντως πηρα προσφορα απο τζαμα στον Πειραια για διαστασεις 3 χ 1 χ 0,80 για 25mm securit και μου ειπε ουτε 1000 ευρω αγορα μονο τα τζαμια,δεν μιλαω για κολησση που εννοειτε οτι πρεπει να απευθυνθω σε εταιρεια που κατασκευαζει ενυδρεια και εχει εμπειρια στο χωρο...απλα σε αυτα τα μεγεθη μερικες εταιρειες λενε οσο θελουν

και εαν καποιος δεν ψαχτει καλα μπορει να τη πατησει ασχημα....Ξερεται τι τιμη μου ειπαν εμενα απο ενα πολυ γνωστο μαγαζι κοντα στο κεντρο της Αθηνας για τις παραπανω διαστασεις...? ....16000 ευρω...οχι 1600....καλα διαβασατε!!!

Link to comment
Share on other sites

Εγω παντως πηρα προσφορα απο τζαμα στον Πειραια για διαστασεις 3 χ 1 χ 0,80 για 25mm securit και μου ειπε ουτε 1000 ευρω αγορα μονο τα τζαμια,δεν μιλαω για κολησση που εννοειτε οτι πρεπει να απευθυνθω σε εταιρεια που κατασκευαζει ενυδρεια και εχει εμπειρια στο χωρο...απλα σε αυτα τα μεγεθη μερικες εταιρειες λενε οσο θελουν

και εαν καποιος δεν ψαχτει καλα μπορει να τη πατησει ασχημα....Ξερεται τι τιμη μου ειπαν εμενα απο ενα πολυ γνωστο μαγαζι κοντα στο κεντρο της Αθηνας για τις παραπανω διαστασεις...? ....16000 ευρω...οχι 1600....καλα διαβασατε!!!

Μεταξυ μας, αμα λες για την Αθηνας, πιο κλεφτης δεν γινεται ο τυπος.....

Link to comment
Share on other sites

Μεταξυ μας, αμα λες για την Αθηνας, πιο κλεφτης δεν γινεται ο τυπος.....

το μεταξυ μας δεν ισχυει και πολυ...αλλα στον συγκεκριμενο ουτε μου περασε απο το μυαλο να του κανω τετοια ερωτηση γιατι οταν πηρα τα πρωτα 2 μου πιρανχα απο αυτον ηθελε να μου τα βαλει σε σακουλες και οταν μετα απο πολλα μου εδωσε μια κουτα απο φελιζολ μου τη χρεωσε 15 ευρω ενω μολις του ειχα σκασει 300 ευρωπουλακια...ηταν η1η και η τελευταια επισκεψη στο μαγαζι του!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...