Jump to content

Anevasmeno Ph Kai Bohtheia....


Recommended Posts

kalhspera se olous,tha hthela ligo thn bohtheia sas.

exw ena enydreio 250 lt.apo to savvato exw riksei aquatan ths sera,meta apo mia wra nitrivec ths sera kai kathimerina nitrivec.den exw psaria mesa(den protimhsa ton apanthrwpo tropo strwsimatos) kai kanw metrhseis kathe mera.ayto pou rwtaw einai:

1 pws rixnw to ph?(statherh metrhsh 8)

2 protash gia test ammwnias?phra to test 5-1 ths jbl alla den eida oti den exei gia nh3 nh4

3apo metrhseis ola kala ektos apo to ph.

ti na kanw?exw kanei kamia vlakeia?na riksw tpt allo?

apo pet shop mou eipan ayta ta dyo(aquatan kai nitrivec)kai se 10 meres eimai ok gia psaria.

thanks ek twn proterwn..

Link to comment
Share on other sites

Καλώς ήρθες :bowdown:

Α) Γράφε με μικρά ελληνικά γιατί δεν θα λάβεις τις απαντήσεις που θες από όλους καθότι τα greeklish κουράζουν στα μάτια.

Β) ΠΑΝΤΑ θα προτιμάς τεστ σε υγρή μορφή. Τα στικς έχουν μικρές ή και μεγάλες αποκλίσεις.

Γ) Το 8 pΗ δεν είναι πρόβλημα. Όλα είναι σε συνάρηση με τα ψάρια που θες να βάλεις στο ενυδρεί σου! Επίσης μη σε απασχολούν τώρα οι παράμετροι του νερού. Πρώτα κοίτα να στρώσεις το ενυδρείο. Για αυτό θες υγρά τεστ για ΝΗ3/ΝΗ4, ΝΟ2, ΝΟ3.

Έγινε επεξεργασία - stormtrooper
Link to comment
Share on other sites

:bowdown:

εχεις να προτεινεις καποιο τεστ για nh3 nh4?

μετα την κ.δευτερα λεω να βαλω ψαρακια.(γκαλαχερ και οσκαρ)

χρειαζομαι τιποτε αλλο εκτος απο υπομονη?

Link to comment
Share on other sites

Οχι γκαλαχερ και οσκαρ, χρειαζονται πολυ παραπανω λιτρα απο αυτα που εχεις...!!!

Κοιταξε τα ενυδρεια μελων να παρεις καποια ιδεα για ψαρακια και συνδιασμους..

Link to comment
Share on other sites

:bowdown:

εχεις να προτεινεις καποιο τεστ για nh3 nh4?

μετα την κ.δευτερα λεω να βαλω ψαρακια.(γκαλαχερ και οσκαρ)

χρειαζομαι τιποτε αλλο εκτος απο υπομονη?

Ούτε για πλάκα τα ψάρια που αναφέρεις!!!

ΟΥΤΕ ΓΙΑ ΠΛΑΚΑ!!!!

Link to comment
Share on other sites

οκ οκ.σιγουρα θα βαλω γκαλαχερ.

μου ειπαν οτι καλυτερα να τον βαλω μονο του.αλλα θελω κανα δυο ψαρια ακομη.δεν με καινε ακομη τα ψαρια ομως.

οπως ειπα νωριτερα,χρειαζεται να προσθεσω κατι παραπανω απ'αυτα που ειπα.

ευχαριστω ρε παιδια για την βοηθεια.ειστε τεραστιοι....

οχι χοντροι προς θεου.. :bowdown::bowdown:

Link to comment
Share on other sites

οκ οκ.σιγουρα θα βαλω γκαλαχερ.

Δεν είναι και τόσο αστείο το να θες να βάλεις Γκάλαχερ! Με αυτόν τον τρόπο το καταδικάζεις το ψάρι...

Για την ώρα μην προσθέσεις τίποτα άλλο στο νερό σου. Απλά παρακολούθα το στρώσιμο!

Link to comment
Share on other sites

οκ οκ.σιγουρα θα βαλω γκαλαχερ.

μου ειπαν οτι καλυτερα να τον βαλω μονο του.αλλα θελω κανα δυο ψαρια ακομη.δεν με καινε ακομη τα ψαρια ομως.

οπως ειπα νωριτερα,χρειαζεται να προσθεσω κατι παραπανω απ'αυτα που ειπα.

ευχαριστω ρε παιδια για την βοηθεια.ειστε τεραστιοι....

οχι χοντροι προς θεου.. :):(

Φιλε μας δουλευεις???? :bowdown:

Βαλε και δυο λευκους καρχαριες μαζι για μπουγιο. :bowdown:

Link to comment
Share on other sites

Ταπεινή μου γνώμη είναι οτί σε αυτές τις περιπτώσεις φταίνε τα πέτσοπ(όχι όλα, σίγουρα, αλλά τα περισσότερα)...

Όταν στην μικρή επαρχιακή πόλη που ζώ φέρνουν συστηματικά γκάλαχερ και άλλα θηρία ενω αμφιβάλλω αν σε όλο το ρέθυμνο υπάρχουν 2-3 ενυδρεία που μπορούν να τα φιλοξενήσουν...

Δεν ξέρω ίσως θα έπρεπε να υπάρχει-δημιουργηθεί λίστα με ενσυνειδητους επαγγελματίες-πετσοπ και οι άλλοι ας βρουν άλλη δουλειά να κάνουν...

Υπήρξα και εγώ όμηρος πετσοπ για πολλά χρόνια, τώρα ευτυχώς υπάρχει το ιντερνετ...

Link to comment
Share on other sites

νομιζω οτι για ενα χρονο θα του ειναι καλα τα λιτρα.

του χρονου με το χιλιαρι βλεπουμε.

προεχει το καλο νερο ομως που παρεπιπτοντως μου ψιλοθολωσε.(θα κανω αλλαγη νερου μεθαυριο)

οσον αφορα τα ψαρια μαλλον θα βγαλω μονος μου ακρη(φυσικα μου εχετε δωσει βοηθεια αλλα με αυτα που βλεπω..)ειδα παληκαρια(μικροι και μεγαλοι) που εχουν αφρικανες μαζι με αμερικανες και επιπλεον τροπικα........!!!! γινεται αναρωτιθηκα???

κι ομως τα εχει βαλει(ο ενας που μιλησα) με τετοιο τροπο ετσι ωστε το ψαρι να πιστευει οτι εχει τον δικο του χωρο.

τεσπα,με τον καιρο μαθαινεις.

Link to comment
Share on other sites

Σιγουρα... ενα λιονταρι, ενας πανθηρας, 3 πιτ μπουλ και 2 πυθωνες μπορουνε ανετα να ζησουν μαζι ευτυχισμενα σε ενα κλουβι...

Φιλε μου ισως θα επρεπε να αφιερωσεις λιγο χρονο στην μελετη πανω στο χομπι... που ευτυχως υπαρχει αφθονο υλικο εδω μεσα αλλα και στον υπολοιπο ιστο...

Έγινε επεξεργασία - sarevock
Link to comment
Share on other sites

ενας γκαλαχερ για ενα χρονο δεν μπορει να ζησει ΜΟΝΟΣ ΤΟΥ σε 260 λιτρα?

και μετα απο ενα χρονο σε 1000??

νομιζω πως με αδικειτε.

εχω διαβασει ωρες στο φορουμ.ειδα οτι θελει χωρο υπεραρκετο.

μονο του λεω να τον βαλω.και ειδα μια προταση για τουλαχιστον χιλια λιτρα.

απ'οτι διαβαζω κανω κι εγω.κανουν λαθος αυτοι που τα γραφουν?

Link to comment
Share on other sites

και κατι ακομη.ειπα οτι θελω να παρω τον γκαλαχερ αλλα δεν σημαινει οτι θα το κανω κιολας

δεν θελω να αιχμαλωτισω το ψαρι.να το χαρω και να χαιρεται θελω.

διαβασα οτι το μιν που θελει μετα απο1-1,5 χρονια ειναι 1000αρι χωρις αλλαγες στον μεταβολισμο του(λιγη τροφη,χαμηλοτερη θερμοκρασια κ.α.)γι'αυτο γραφτηκα ,για να μαθω.

συγνωμη παντως αν ακουστηκε οτι sony και καλα θα το κανω.

ευχαριστω παντως.

Link to comment
Share on other sites

να το χαρω και να χαιρεται θελω.

Μολις εγραψες την μαγικη φραση! :bowdown:

Και τα 1000 λιτρα λιγα ειναι...

Υπαρχουν τοοοοοοοοοοσα πολλα διαφορετικα ψαρακια να διαλεξουμε!

Καταλαβαινω οτι οι περισσοτεροι απο εμας (οπως και εγω) ειχαμε-εχουμε-εχουνε παιδικο ονειρο να φιλοξενησουν εναν "καρχαρια" στο σπιτι τους αλλα εκ των πραγματων ...ΔΕΝ γινεται!

Link to comment
Share on other sites

ειχαμε-εχουμε-εχουνε παιδικο ονειρο να φιλοξενησουν εναν "καρχαρια" στο σπιτι τους αλλα εκ των πραγματων ...ΔΕΝ γινεται!

αχ εχεις δικιο,ονειρο.απορριπτεται η ενσταη μου.λες λιγα και τα 1000?

αλλα δεν ξερω σε τι ψαρια να στραφω.οι δισκοι μου αρεσουν αλλα ειναι ακριβοι.

καλυτερα παντως χωρις γκαλαχερ,θα κανω και οικονομια...

ευχαριστω παιδια.

Link to comment
Share on other sites

κάνε σαν το ενυδρείο του φίλου sarevock!

Δλδ βάλε κιχλίδες!

Link to comment
Share on other sites

ριξε μια ματια εδω μεσα στην παουσιαση ενυδρειων και δες για τα δικα σου λιτρα για να παρεις καποιες ιδεες.

και μενα μου αρεζαν φιλε πολυ τα πανκασιους και τα σιλβερ σαρκ αλλα ουτε για πλακα πηρα μολις ειδαα οτι υπαρχουν τοσα ψαρακια ομορφα και πολλα σιγουρα τοτε θα ξεχαασεις τους καρχαριες πιστευω.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...