Jump to content

θα πρεπει να ρυθμησω το ph στο ενυδρειο μου;


Recommended Posts

εχω αγορασει ενα ενυδρειο 120 λιτρων και τωρα στρωνο το νερο. Εχω βαλει μεσα zebra danio 6 ψαρακια. Οι μετρησεις που κανω στο νερο δειχνουν ph 8 και kh 15 επισεις εχω βαλει και φυτα. Θα πρεπει να κατεβασω το ph με καποια φαρμακα η να μην πειραξω ακομη το νερο; Θα αντεξουν τα ψαρια και τα φυτα; Ειναι 10 μερες που στρωνω το νερο και χρησιμοποιω καθε μερα sera nitrivec

Link to comment
Share on other sites

Λένα πρώτα από όλα καλος ήρθες στο Aquazone... :rockon:

Στην φάση που είσαι θα πρέπει να ανυσυχείς για την αμμωνία,τον νιτρίτη και τον νιτράτη που απειλούν άμεσα την υγεία των ψαριών σου και επιρεάζουν το 'στρώσιμο' του ενυδρείου σου.

Τα παρακάτω λίνκς θα σε βοηθήσουν αρκετά για να φτιάξεις ένα σωστό ενυδρείο χωρίς προβλήματα...

Στρώσιμο Α

Στρώσιμο Β

Στρώσιμο Γ

Μπορείς επίσης να βρείς περισσότερα άρθρα στην κατηγορία των Αρθρών.

Aquazone Άρθρα

Μην διστάσεις να ζητήσεις βοήθεια άν έχεις κάποιο πρόβλημα... :welcome:

Link to comment
Share on other sites

Δημητρη ευχαριστω για τις συμβουλες σου και θα δω αυτα που μου προτεινεις. Τα αλλα στειχεια που δειχνουν οι μετρησεις μου ειναι ΝΟ3 10 NC2 0 GH 10 ειναι σε καλα επιπεδα; Μηπως θα βοηθουσε μια αλλαγη νερου; Αγορασα και τεσσερα σαλιγκαρια zebra μηπως εκανα βλακεια και θα μου φανε τα φυτα, προς το παρον δεν εδειξαν τετοια σημαδια

Link to comment
Share on other sites

Λένα καλώς ήρθες στην παρέα μας :rockon:

Πρέπει να μετρήσεις την αμμωνία (NH3-NH4), τα νιτρώδη (ΝΟ2) και τα νιτρικά (ΝΟ3).

Τα zebra snail ή αλλιώς Neritina natalensis αν μιλάμε γι' αυτά δεν τρώνε φυτά, είναι σχετικά αργοκίνητα και μπορούν να επιζήσουν εύκολα και σε μαλακά νερά. Άλλο είδος που θα μπορούσες να πάρεις είναι και τα apple snail, τα οποία θέλουν νερό με σκληρότητα πάνω από 6 προκειμένου να μην χαλάσει το κέλυφός τους, τρώνε άλγη και μεγαλώνουν σχετικά εύκολα.

Link to comment
Share on other sites

Guest theokyr

Κάπου γράφεις KH 15 και ύστερα GH 10. Κάτι από τα δύο δεν είναι σωστό. Το GH θα πρέπει να είναι μεγαλύτερο από το ΚΗ. Εκτός αν τα έχεις γράψει ανάποδα.

Δεν είναι κάτι σημαντικό. Απλά για να ξέρεις τι νερό έχεις.

Θεόφιλος

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...