Jump to content

Τι να κάνω για να φτιάξω τις τιμές μου;;


madlef

Recommended Posts

Καλησπέρα σε όλους τους φίλους μου!

Ήμουνα φαντάρος και είχα αφήσει το ενυδρείο μου στο έλεος της.... Μητέρας μου! Έκανα κάποιες μετρήσεις και έβγαλα τα παρακάτω αποτελέσματα:

MG: 740

CA: 660

NO2: 0

NO3: 0

NH3/NH4: 0

Πρώτη ερώτηση. PH, GH και KH με τα test της tetra πως τα κάνουν ( δεν θυμάμαι κι έχω χάσει τα χαρτάκια τους...)........;

Και δεύτερη ερώτηση. Τι μετρήσεις πρέπει να έχω; Τι πρέπει να κάνω για να ανεβάσω το MG και το CA;

Είμαι ΑΔΙΚΑΙΟΛΟΓΗΤΟΣ γιατί δεν θυμάμαι τίποτα μου φαίνεται............!!! :closedeyes:

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 67
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Έκανα λάθος και το έγγραψα σε 2 σημεία.... Να σβηστεί αυτό άμα μπορείται.... Ευχαριστώ και συγνώμη

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν βλεπω ασχημες τιμες...

Ca 440

ΚΗ 9-10

Mg 1440

pH 8,0-8,3

T 26-27

Sal 1025

Όσο αφορα τα test δεν μπορώ να σε βοηθησω... δες στο site της εταιριας μηπως βρεις τιποτα

Link to comment
Share on other sites

Ναι, το θυμήθηκα με το που το έγγραψα μετά.....

Τι πρέπει να κάνω για να φτιάξω τις τιμές μου....;

Έχω ζωντανό βράχο 20 κιλά περίπου και ζωντανή άμμο. Επίσης πήρα και το φίλτρο που ιδαφημίζει το Water-Inn που λέει και καλά ότι το έφτιαξε η NASA.

Link to comment
Share on other sites

Εδώ και 8 μήνες δεν ρίχνω τίποτα στο ενυδρείο. Μόνο αλλαγές νερού κάνω (κι όχι κάθε μήνα). Έχω μόνο 3 ψαράκια (δύο damsel κι έναν κοκοβιό) και δύο σαλιγκάρια. Χρησιμοποιώ κανονικά το εξωτερικό φίλτρο με τα υλικά φιλτραρίσματος και δεν έχω sump.

Link to comment
Share on other sites

Για όλα υπάρχουν πρόσθετα σκευάσματα που μπορείς να προμηθευτείς και να ανεβάσεις τις τιμές σου σιγά - σιγά .

Για το CA βέβαια δεν χρειάζεσαι να ρίξεις τίποτα .

Θα αρχίσει να πέφτει με τον σχηματισμό της κοραλλινης στα βράχια.

Στο φίλτρο τι υλικά έχεις ?

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα κι ευταριστώ πολύ για τις απαντήσεις. Το ενυδρείο λειτουργεί σαν αλμυρό εδώ και 2 χρόνια κι οι τιμές ήταν σχεδόν πάντα καλές. Τότε έριχνα όμως πολλά πράγματα από ζουμιά μιας κι ήταν reef. Μετά πήγα φαντάρος κι είπα να το κάνω μόνο fish only.

Τι έχω αυτή την στριγμή:

Για αρχή έχω αγοράσει ένα εξωτερικό φίλτρο eheim 2215 για 350lt. , eheim θερμοστάτη για 300lt. , 2 σακούλες ζωντανή άμμο η οποία είναι λεπτή χρώμαατος άσπρη και λέει έξω carib sea, 18 - 20 κιλά ζωντανό βράχο, 2 κυκλοφορητές 680l/h, Skimmer της red sea για 400lt.

Στο εσωτερικό φίλτρο έχω βάλει κάτω ένα μπλε σφουγγάρι,μετά ενεργό άνθρακα (matrix carbon)σε μία "κάλτσα" και ΄πάνω από αυτόν σε μία άλλη φώσφορο (PhosGuard)).Τέλος πάνω απ'όλα υαλοβάμβακα.

Στο εξωτερικό έχω βάλει κάτω 2 σφουγγάρι μπλε,μακαρονι,άνθρακα (substrat pro),πάλι 1 πμλε σφουγγάρι και υαλοβάμβακα πάνω.

Αυτά....

Εδώ είναι το πρώτο μου link περί θαλασσινού νερού:

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?sh...c=6902&st=0

Link to comment
Share on other sites

Η γνώμη μου είναι να λειτουργήσεις μόνο το ένα φίλτρο ( το εξωτερικό ) σαν χημικό με άνθρακα και αντιφωσφορο μέσα και να αφαιρέσεις το εσωτερικό φίλτρο για να κερδίσεις χώρο και λίτρα.

Ο βράχος σου είναι αρκετός για να στηρίξει την βιολογική λειτουργιά.

Θα σου πρότεινα να αφαιρέσεις σιγά – σιγά κάθε άλλο τεχνικό υλικό που έχεις μέσα στο φίλτρο ( μακαρόνια - substrat pro ), και να αφήσεις τον βράχο να κάνει την φυσική βιολογία

Link to comment
Share on other sites

Κάτι τέτοιο μου το είχαν πει και πριν πάω φαντάρος... Αυτό θα κάνω τότε. Από ζουμιά τι πρέπει να ρίχνω. Σιγά σιγά θέλω να κάνω το ενυδρείο μου πάλι "μάχημο"....!

Link to comment
Share on other sites

Όλες οι εταιρείες έχουν σκευάσματα για το κάθε ένα από αυτά…

Εγώ χρησιμοποιώ για το KH το coral builder της KENT, για το CA το Turbo Calcium της KENT και για το MG το Reef advantage magnesium της SEACHEM

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και πάλι.

Μόλις έκανα κάποιες αλλαγές στον ενυδρείο μου. Έβγαλα τελείως το εσωτερικό φίλτρο για να κερδίσω μερικά λίτρα παραπάνω κι επίσης ξανά έφτιαξα το setup του εξωτερικού φίλτρου με καινούργια υλικά. Στο εξωτερικό φίλτρο έβαλα μακαρόνι, ενεργό άνθρακα (matrix carbon seachem), φώσφορο (phosguard seachem) και υαλοβάμβακα από πάνω. Έχω βάλει κι ένα φίλτρο eco equalizer. Πέρα από την αλλατότητα δεν έχω κάνει άλλες μετρήσεις ακόμα, λέω να περιμένω μία - δύο μέρες για να κάνω τις μετρήσεις μου πάλι. Αλλάγή του νερού να κάνω τώρα κοντά ή να περιμένω για αργότερα μιας και άλλαξα αυτά τα πραγματάκια...;

Ευχαριστώ πολύ.

Link to comment
Share on other sites

Να κάνω άλλη μία ερώτηση.. Γιατί οι Αμερικάνοι βάζουν στα fish only ενυδρία τους την συσκευή του αέρα που κάνει πουρμπουλύθρες...; Χρειάζεται; Στο reef ξέρω πως όχι

Link to comment
Share on other sites

Να κάνω άλλη μία ερώτηση.. Γιατί οι Αμερικάνοι βάζουν στα fish only ενυδρία τους την συσκευή του αέρα που κάνει πουρμπουλύθρες...; Χρειάζεται; Στο reef ξέρω πως όχι

Δεν έχω παρατηρήσει κάτι τέτοιο. Πιστεύω ότι έχει να κάνει με το όλο setup. Αν για παράδειγμα δεν υπάρχει άλλος τρόπος οξυγόνωσης.

Αλλαγή νερού θα έλεγαν να κάνεις μόλις τα νιτρικά σου φτάσουν κοντά στα 20ppm.

Link to comment
Share on other sites

Να κάνω άλλη μία ερώτηση.. Γιατί οι Αμερικάνοι βάζουν στα fish only ενυδρία τους την συσκευή του αέρα που κάνει πουρμπουλύθρες...; Χρειάζεται; Στο reef ξέρω πως όχι

Το κάνουν για αισθητικούς λόγους και όχι για οξυγόνωση του νερού , ένα fish only σύστημα που λειτουργεί με το κλασικό τρόπο δεν του είναι απαραίτητο, εκτός αν υπολειτουργεί το skimmer κάτι που συνηθίζουν οι Αμερικανοί στα fish only

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα κι ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας. Αύριο θα κάνω τα test για να δω που βρίσκονται οι τιμές μου... Μακάρι όλα να πάνε καλά,,

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα. Μόλις άλλαξα το 25% του νερού "περίπου πάντα". 'Εκανα κάποιες πετρήσεις πριν την αλλαγή και οι τιμές ήταν οι παρακάτω:

PH: 8

KH:6

MG:800

CA: 600

N03: 0

ΑΛΑΤΟΤΗΤΑ: 1.025

ΘΕΡΜ/ΣΙΑ: 25

Link to comment
Share on other sites

Εχουμε πει ποιες ειναι οι ζητουμενες τιμες...

KH 9-10

Ca 440

Mg 1440

Sal 1025

T 26-27

NH3, NO2, NO3 0

pH 8,0-8,3

Με τα καταληλα τεστ θα χρειαστει να τις φερεις στα παραπανω...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...