Jump to content

βοηθεια


γιωργος χανια

Recommended Posts

καλησπερα σας....σιγα σιγα ετσι οπως εγινε εμεινε ενα πιρανχας απο τα τεσσερ που ειχα...λοιπων σημερα το απογευμα που γυρισα απο την δουλεια το μεγαλο μου πιρανχας που τυχαινει να εχει ενα ματι μου εφαγε το αλλο μου μεγαλο και μου το εχει κοψει στην μεση(δεν νομιζω να την βγαλει)και πριν απο καμια βδομαδα μου εφαγε τα δυο μικρα γυρω στα 4 εκατ μετα απο ψαξιμο 2 μηνων για να βρω...τι μπορει να φταει ξερει κανεις?και να λετε οτι πεινανε δεν ειναι ετσι τα ταιζω καθε μερα....τωρα εμεινα με ενα και μου φαινεται οτι οτι και αν μπει μεσα μαζι του δεν θα ζησει....οποιος μπορει να βοηθησει γιατι εχω σαλταρει............

Link to comment
Share on other sites

Γιωργο ποσα λιτρα ειναι το ενυδρειο κ τι μεγεθος εχει το ψαρι που τα σκοτωσε?

τι ph k θερμοκρασια εχει?

μια φωτο του ενυδρειου θα βοηθουσε οπως κ μια φωτο του πληγωμενου ψαριου..

εχουμε δει πιρανια να επιβιωνουν απο πολυ σοβαρους τραυματισμους...

απο προσωπικη εμπειρια εχω καταληξει στο οτι ψαρια που ειχαν σοβαρους τραυματισμους σε μικρη ηλικια, οπως χασιμο ματιου, γινοντουσαν ιδιαιτερα νευρικα, "καχυποπτα" κ γενικοτερα επιθετικα απεναντι στα αλλα πιρανια.

επισης στην περιπτωση σου η διαφορα μεγεθους κ ο μικρος χωρος ισως απεφερε αυτο το αποτελεσμα απεναντι στα μικρα κ απο τη στιγμη που εμειναν μονο 2 το θεωρω αναμενομενο....

Link to comment
Share on other sites

ή πειναγε ή δεν το εφτανε ο χωρος και τον ηθελε ολο δικο του.

Βεβαια υπαρχει και ο ασταθμητος παραγοντας "χαρακτηρας".

Link to comment
Share on other sites

Γιωργο ποσα λιτρα ειναι το ενυδρειο κ τι μεγεθος εχει το ψαρι που τα σκοτωσε?

τι ph k θερμοκρασια εχει?

μια φωτο του ενυδρειου θα βοηθουσε οπως κ μια φωτο του πληγωμενου ψαριου..

εχουμε δει πιρανια να επιβιωνουν απο πολυ σοβαρους τραυματισμους...

απο προσωπικη εμπειρια εχω καταληξει στο οτι ψαρια που ειχαν σοβαρους τραυματισμους σε μικρη ηλικια, οπως χασιμο ματιου, γινοντουσαν ιδιαιτερα νευρικα, "καχυποπτα" κ γενικοτερα επιθετικα απεναντι στα αλλα πιρανια.

επισης στην περιπτωση σου η διαφορα μεγεθους κ ο μικρος χωρος ισως απεφερε αυτο το αποτελεσμα απεναντι στα μικρα κ απο τη στιγμη που εμειναν μονο 2 το θεωρω αναμενομενο....

το ενυδρειο ειναι 140λ..το πιρανχα με το ενα ματι ειναι γυρω στα 9εκατοστα και το αλλο περιπου 8..σημερα το πρωι δεν υπηρχε το εφαγε ολο...οι μονες μετρησεις που κανω ειναι ph 7 και νιτρικα 0....θρμοκρασια σταθερα 28...φωτο post-10098-1235909248_thumb.jpg...στην αρχη που του ειχε φαει την ουρα ηταν μια χαρα και φαινοταν τα υπουλονετε οι πληγη αλλα σημερα παει και αυτο..τωρα εμεινα με ενα τερας...για τον χωρο το ηξερα αλλα...στην φωτο εχουν προστεθει καποια φυτα ακομα και ενα μεγαλο κουτσουρο που το εχω στο κουβα για να μην μου κανει κιτρινο το νερο..και μετα θα μπουν...δεν ξερω καθολουpost-10098-1235909387_thumb.jpgαυτος ειναι με το ενα ματι...

Link to comment
Share on other sites

ή πειναγε ή δεν το εφτανε ο χωρος και τον ηθελε ολο δικο του.

Βεβαια υπαρχει και ο ασταθμητος παραγοντας "χαρακτηρας".

να πεινανε δεν νομιζω καθε μερα τα ταιζω για να αποφυγω τα χειροτεςρα αλλα ολα πανε σκ.....α...αυτος παντως απο οτι βλεπω τινι στον μοναχισμο....ε ναι το ξερω για την συμπεριφορα τους οτι οταν ειναι μικρα υπαρχει και ο κανιβαλισμος...αλλα εγινε εδα και...αστα

Link to comment
Share on other sites

απο τη στιγμη που ειχε τραυματιστει επρεπε να το ειχες βαλει καπου αλλου μονο του.

Link to comment
Share on other sites

απο τη στιγμη που ειχε τραυματιστει επρεπε να το ειχες βαλει καπου αλλου μονο του.

το εβαλα αντωνη σε μια 20λ...αλλα δεν ετρωγε και δεν κολυμπουσε καλα καλα....και ετσι τα εβαλα μαζι αλλα της πρωτες μερες δεν εκανε τιποτα αλλα σημερα... :closedeyes:

Link to comment
Share on other sites

Ρεσυ...

Ποτε μεγαλα με μικρα, ποτε δυο μαζι, και ΠΟΤΕ σε λιγα λιτρα......

Τωρα αν κανεις ενα απο αυτα τα λαθη, την εκατσες...

Περαστικα παντως..

Τωρα τον κρατας μονο του μαλλον....

Link to comment
Share on other sites

Ρεσυ...

Ποτε μεγαλα με μικρα, ποτε δυο μαζι, και ΠΟΤΕ σε λιγα λιτρα......

Τωρα αν κανεις ενα απο αυτα τα λαθη, την εκατσες...

Περαστικα παντως..

Τωρα τον κρατας μονο του μαλλον....

ε δεν το ηξερα αυτο οχι μεγαλα,με μικρα.....εγω νομιζα επειδη ειναι ιδια ρατσα δεν θα πειραζονται και σς ειναι μικροτερα

ευχαριστω ρε Πανο...ε τι να κανωω μονο του τον εχω τον μ.....α...θα τον δωσω μου φαινεται και να βαλ μεσα αμα βρω ποτε πικρα πιρανχας....αμα

Έγινε επεξεργασία - γιωργος χανια
Link to comment
Share on other sites

σε πολλα λιτρα πιστευω δεν θα ειχαν προβλημα κ ας ειχαν κ μεγαλυτερη διαφορα μεγεθους.

τα λιγα λιτρα οδηγουν σε στρες κ νευρικοτητα κ γιαυτο εχουμε πει να υπολογιζετε περιπου 70 λιτρα για καθε ψαρι κ σε ενυδρεια οσο το δυνατον μεγαλυτερα. τουλαχιστον 200 λιτρα........

Link to comment
Share on other sites

σε πολλα λιτρα πιστευω δεν θα ειχαν προβλημα κ ας ειχαν κ μεγαλυτερη διαφορα μεγεθους.

τα λιγα λιτρα οδηγουν σε στρες κ νευρικοτητα κ γιαυτο εχουμε πει να υπολογιζετε περιπου 70 λιτρα για καθε ψαρι κ σε ενυδρεια οσο το δυνατον μεγαλυτερα. τουλαχιστον 200 λιτρα........

ε απο βδομαδα περνω καινουργιο και θα ειναι καμια 200.....κατσε και θα δουμε

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...