Jump to content

κατασκευη ενυδρειου Help Me Pls


Recommended Posts

:hysterical: καλησπεραααααααααααααααααααααα :hysterical:

εχω εναν αδειο τοιχο και ενα ελευθερο επιπλο :thumbup: με διαστασεις π190 ,υ40 και β38cm και σκεφτομαι να φτιαξω εκει ενα ενυδρειο μιας και οι κιχλιδουλες μου ειναι περιορισμενες στα 100 λιτρα τους :D:blink:

διαβασα πολλα αρθρα και σκεφτομαι να το επιχειρησω αφου παραγγειλω τα τζαμια οχι τροχισμενα και οχι ρονταρισμενα οπως διαβασα :thumbup: αλλα δεν ξερω αν ειναι πρεπον να χρησιμοποιησω τα 190ολοκληρα η αν θα ηταν καλυτερο να αφησω χωρο για κατασκευη στο πλαι οπου θα κρυβοντα τα σωληνακια ,καλωδια κλπ αρα μαλλον μιλαμε για ενυδρειο π170 υ40 και β38 :thumbup:

πρωτη φορα θα το επιχειρησω γι αυτο καθε συμβουλη επιθυμητη :thumbup:

ειδικα οσον αφορα κοντρες κλπ γιατι ειμαι ασχετη :D:hysterical::thumbup:

ο πεθερος μου εχει αλουμινια και θα μου φτιαξει σιδηροκατασκευη για πατο (πχ πως ειναι η πλαστικη των carrefour)και σκεφτομαι αν θα ηταν καλο να γινει και γενικα ενα πλαισιο ετσι ωστε να κραταει φυσικη κοντρα στα τζαμια(γνωμες παρακαλω επι τουτου)

ερωτηση ποσα λιτρα περιπου θα ειναι?

παχος τζαμιου 12αρι ειναι καλο η να κοιταξω για μεγαλυτερο?

αυτα προς το παρον συνεχιζω με την αναζητηση

φιλια και αγκαλιες με πτερυγια και χρωματα

χι χι :closedeyes:

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα....για να επιχειρισεις να φτιαξεις ενα ενυδρειο πρεπει να εχεις μεγαλη πειρα γιτι αμα γινει καποιο λαθος ειτε δεν κολλλησει καλα η υπαρχει καμια διαροει σε βλεπω να πλατσουριζεις στο σαλονι..χαχαχαχ :closedeyes: ...με τις διαστασεις που μου εδωσες θα ειναι γυρω στα 260λ και καθαρα καμια 220λ....καλητερα θα ηταν να βρεις καποιον που να ξερει για να σε βοηθησει αλλιως ειναι δυσκολο ενχειριμα....

Link to comment
Share on other sites

:hysterical: καλημερα καλημερα και ευχαριστω για την συμβουλη αν και ειναι δυσκολο να βρω καποιον να ξερει εδω στην Κορινθο θα το κοιταξω :hysterical:

γιατι το να το φτιαξω στην αθηνα και να το φερω οδικως μαλλον απλα δεν γινεται εκτος και αν το θελω κομματακια χι χι :hysterical:

αν του δωσω υψος θα εχω πιο πολλα λιτρα αλλα λογο σχετικα μικρου βαθους νομιζω πως σε αυτο το υψος ειμαι μια χαρα :closedeyes:

ευχαριστω και παλι :thumbup: ελπιζω και το κοστος του να μην ειναι πολυ μεγαλο :thumbup::blink:

Link to comment
Share on other sites

Παντως να ξερεις οτι σε τοσο λιγα λιτρα δεν συμφερει να το φτιαξεις μονη σου.

Θα σου στοιχισει περισσοτερο απο το να το αγορασεις.

Στην θεση σου θα κοιτουσα να βρω καποιο ετοιμο που να ταιριαζει.

Για το επιπλο εισαι σιγουρη οτι αντεχει το βαρος?

Link to comment
Share on other sites

Γιατι οχι 170*60*40, νομιζω οκ θα ηταν...

Θα εδειχνε και πιο ωραιο...

:closedeyes:

Και βγαινει και μικτα 400λιτρα... :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

:hysterical: καλημερα καλημερα και ευχαριστω για την συμβουλη αν και ειναι δυσκολο να βρω καποιον να ξερει εδω στην Κορινθο θα το κοιταξω :hysterical:

γιατι το να το φτιαξω στην αθηνα και να το φερω οδικως μαλλον απλα δεν γινεται εκτος και αν το θελω κομματακια χι χι :hysterical:

αν του δωσω υψος θα εχω πιο πολλα λιτρα αλλα λογο σχετικα μικρου βαθους νομιζω πως σε αυτο το υψος ειμαι μια χαρα :closedeyes:

ευχαριστω και παλι :thumbup: ελπιζω και το κοστος του να μην ειναι πολυ μεγαλο :thumbup::blink:

Αν μπορεις καλυτερα να αυξησεις το βαθος.

Link to comment
Share on other sites

:thumbup:καλησπεραααααααααααααααα

απο σημερα εχω και ακομη ενα ενυδρειο και ευχαριστω τον MalawiMbuna γι αυτο :closedeyes:

τωρα οσο για το βαθος ναι γιατι οχι ισως το αυξησω πχ 10 ποντους ακομα :hysterical:

σιγα σιγα ομως αυτο

ευχαριστω για τις συμβουλες ολων με μερακι και αγαπη θα γινει πανεμορφοοοοοοο

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...