Jump to content

ΤΑ ΕΝΥΔΡΕΙΑ ΜΟΥ!!!!


patrik

Recommended Posts

JUWEL 450

dsc01223.jpg

dsc01257.jpg

dsc01259.jpg

dsc01265y.jpg

dsc01266.jpg

dsc01258.jpg

ΕΞΟΠΛΙΣΜΟΣ:

1xDENNERIE CO2 SYSTEM



1xVECTON UV15

1xECO AQUALIZER X-15

1xJUWEL FILTER (ΕΣΩΤΕΡΙΚΟ)

2xEHEIM FILTER (ΕΞΩΤΕΡΙΚΑ)

2xΑΝΤΙΣΤΑΣΕΙΣ

140L

dsc01240.jpg

dsc01239p.jpg

ΕΞΟΠΛΙΣΜΟΣ:

1xEHEIM FILTER (ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ)



1xΑΝΤΛΙΑ ΒΥΘΟΥ

2xΑΝΤΙΣΤΑΣΕΙΣ

40L (ΥΠΟ ΚΑΤΑΣΚΕΥΗ)



dsc01230j.jpg

dsc01244.jpg

Link to comment
Share on other sites

Πολυ ωραια τα ενυδρεια!!!

Του κατοικους δεν μας ειπες...

:closedeyes:

Link to comment
Share on other sites

ΩΠΑ!!!!MONO ΕΠΕΙΔΗ ΕΧΕΙς ΠΙΡΑΝΧΑ +9999999999999999999999999999 :closedeyes::thumbup::hysterical: :

Μπραβο πολυ ομορφα...συνχαρητηρια

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω για τα καλα σας λογια. Λοιπον, στο 450 εχω 8xRed Bellied, 5xShine, 1xΓλυφτη. Στο 140 εχω 7xClown, 1xSkalari(dustuxws ta alla 2 pou eixa mou arrwsthsan kai pe8anane), 2xSilver Shark, 1xΓλυφτη, 3xΑρλεκινους και συντομα θα φιλοξενησω και αλλα ψαρακια :closedeyes: . Στο μικρο δεν εχω αποφασησει ακομα τι θα βαλλω. :thumbup:

Έγινε επεξεργασία - patrik
Link to comment
Share on other sites

μια χαρα σε βρισκω...απλως να ξερεις οτι τα silver shark θα γινουν γρηγορα μουσκαρια και δεν θα εχεις που να τα βαλεις.....

Link to comment
Share on other sites

Ποια EHEIM έχεις στο 450άρι;;;;

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω για τα καλα σας λογια. Λοιπον, στο 450 εχω 8xRed Bellied, 5xShine, 1xΓλυφτη. Στο 140 εχω 7xClown, 1xSkalari(dustuxws ta alla 2 pou eixa mou arrwsthsan kai pe8anane), 2xSilver Shark, 1xΓλυφτη, 3xΑρλεκινους και συντομα θα φιλοξενησω και αλλα ψαρακια :closedeyes: . Στο μικρο δεν εχω αποφασησει ακομα τι θα βαλλω. :hysterical:

Δεν γνωρίζω για το μεγάλο ενυδρείο, αλλά στο 140άρι έχεις αρκετά λάθη. Ξεκινάω από τα κλόουν όπου το καθένα γίνεται 30cm. Αυτό σημαίνει πως για τα 7 που έχεις (ο αριθμός είναι πολύ καλός καθότι είναι κοπαδόψαρα) θες πολύ μεγαλύτερο ενυδρείο... minimum 600 θα έλεγα. Το ίδιο ισχύει και για τα σκαλάρια τα οποία είναι επίσης κοπαδόψαρα και γίνονται επίσης μεγάλα (35-40cm σε ύψος) και θέλουν επίσης ενυδρείο τέρας. Είναι λογικό ότι έχασες κάποια ψάρια καθότι έχεις υπερπληθυσμό και μάλιστα με ψάρια που δεν χωράνε στο ενυδρείο σου. Το ίδιο και για τα Silver Sharks αλλά και για τον πλέκο ο οποίος ψς Common γίνεται 30-35cm.

Οι αρλεκίνοι είναι κοπαδόψαρα και αυτό σημαίνει 6-7 άτομα minimum.

Στο τέλος με "σκοτώνεις" με το ότι λες ότι θα βάλεις κι άλλα.... :hysterical:

Θα σου πρότεινα να διαβάσεις λίγο τις ανάγκες των ψαριών σου και να πράξεις αναλόγως :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Ποια EHEIM έχεις στο 450άρι;;;;

To EHEIM PROFESSIONAL 2

Δεν γνωρίζω για το μεγάλο ενυδρείο, αλλά στο 140άρι έχεις αρκετά λάθη. Ξεκινάω από τα κλόουν όπου το καθένα γίνεται 30cm. Αυτό σημαίνει πως για τα 7 που έχεις (ο αριθμός είναι πολύ καλός καθότι είναι κοπαδόψαρα) θες πολύ μεγαλύτερο ενυδρείο... minimum 600 θα έλεγα. Το ίδιο ισχύει και για τα σκαλάρια τα οποία είναι επίσης κοπαδόψαρα και γίνονται επίσης μεγάλα (35-40cm σε ύψος) και θέλουν επίσης ενυδρείο τέρας. Είναι λογικό ότι έχασες κάποια ψάρια καθότι έχεις υπερπληθυσμό και μάλιστα με ψάρια που δεν χωράνε στο ενυδρείο σου. Το ίδιο και για τα Silver Sharks αλλά και για τον πλέκο ο οποίος ψς Common γίνεται 30-35cm.

Οι αρλεκίνοι είναι κοπαδόψαρα και αυτό σημαίνει 6-7 άτομα minimum.

Στο τέλος με "σκοτώνεις" με το ότι λες ότι θα βάλεις κι άλλα.... :hysterical:

Θα σου πρότεινα να διαβάσεις λίγο τις ανάγκες των ψαριών σου και να πράξεις αναλόγως :thumbup:

Βασικα ολα οσα μου αναφερεις μου ειναι γνωστα. Ξερω οτι ειναι λαθος αυτος ο μεγαλος αριθμος των Clown που εχω στο ενυδρειο μου και εχω στο νου μου να κανω κατι για αυτο. Οσω για τα Silver Shark τα εχω αρκετα χρονια και ειναι μια χαρα. Οσο για τον πλεκο τον πηρα πολυ μικρο και ακομη ειναι μικρος. Επισης οταν λεω οτι θα φερω και αλλα ψαρια εννοω οτι θα βαλλω και αλλους αρλεκινους για να μην ειναι μονοι τους επειδη οπως λες και εσυ ειναι κοπαδοψαρα. Τωρα για καθε μου ενεργεια παιρνω και τις καταλληλες προφυλαξεις. Παντως ευχαριστω για τις παρατηρησεις!! :hysterical::closedeyes:

Link to comment
Share on other sites

εγω εχω κολησει στο πρωτο ενυδρειο σου.

εχεις πολυ μερακι κ εκανες κατι πολυ προσεγμενο.

παρατηρησεις:

1) το συστημα co2 γιατι το εχεις? για τα φυτα? σου ειναι εντελως αχρηστο αφου εχεις αεραντλια κ μαλιστα δυνατη αν βλεπω καλα τις φυσαλιδες... τα φυτα σου εξαλλου αν παρατηρησα καλα ειναι χαμηλων απαιτησεων.

2) το εσωτερικο γιατι το εχεις? τα 2 εξωτερικα νομιζω κανουν δουλεια. ποσα λιιτρα ροη εχουν? ποια ακριβως ειναι?

ερωτησεις:

τι ph εχεις?

τα ψαρια ποσο καιρο τα εχεις?

γενικα μου αρεσει πολυ αν κ θα προτιμουσα περισσοτερα ξυλα. τα ψαρια σου εχουν μεγαλωσει βεβαια κ θα τους γινοντουσαν εμποδια.

πολυ ομορφη κ η λευκη αμμο.

Link to comment
Share on other sites

Off topic, αλλά το shine που αναφέρεις τί ψάρι είναι?

Link to comment
Share on other sites

εγω εχω κολησει στο πρωτο ενυδρειο σου.

εχεις πολυ μερακι κ εκανες κατι πολυ προσεγμενο.

παρατηρησεις:

1) το συστημα co2 γιατι το εχεις? για τα φυτα? σου ειναι εντελως αχρηστο αφου εχεις αεραντλια κ μαλιστα δυνατη αν βλεπω καλα τις φυσαλιδες... τα φυτα σου εξαλλου αν παρατηρησα καλα ειναι χαμηλων απαιτησεων.

2) το εσωτερικο γιατι το εχεις? τα 2 εξωτερικα νομιζω κανουν δουλεια. ποσα λιιτρα ροη εχουν? ποια ακριβως ειναι?

ερωτησεις:

τι ph εχεις?

τα ψαρια ποσο καιρο τα εχεις?

γενικα μου αρεσει πολυ αν κ θα προτιμουσα περισσοτερα ξυλα. τα ψαρια σου εχουν μεγαλωσει βεβαια κ θα τους γινοντουσαν εμποδια.

πολυ ομορφη κ η λευκη αμμο.

Τα δυο εξωτερικα τα εχω για την βιολογια του νερου, τα βακτηρια, και το εσωτερικο για την καλυτερη φιλτρανση του νερου. Το pH μου ειναι 6.6 και τα ψαρια τα εχω 2 χρονια. Οσω για τα ξυλα και αυτα που εχω τους αποτελουν ενα μικρο εμποδιο γιατι πανε περα δοθε, αν βαλλω και αλλα θα γινει χαμος :closedeyes: Επισης το οξυγονο το πηρα για την καλητερη φροντιδα των φυτων.

Off topic, αλλά το shine που αναφέρεις τί ψάρι είναι?

dsc01270.jpg

dsc01267.jpg

Αυτο ειναι απλα δεν ηξερα πως να γραψω το ονομα του. Θα σας φανει παραξενο που δεν τα πειραζουν αλλα ειναι μαζι απο μικρα και τα εχουν μαθει.

Link to comment
Share on other sites

Επισης το οξυγονο το πηρα για την καλητερη φροντιδα των φυτων.

το co2 εννοεις?

το co2 χανεται στο ενυδρειο σου απο την μεγαλη οξυγονωση του νερου κ δεν προλαβαινουν να το εισπνευσουν τα φυτα σου.

το ph με τι το ριχνεις?

ποσα λιτρα ροη εχει το καθε εξωτερικο φιλτρο?

τι τα ταϊζεις κ καθε ποτε?

εχω μεγαλη αγαπη στα πιρανχα γιαυτο κ κανω τοσες ερωτησεις.. !!

Έγινε επεξεργασία - antonis t83
Link to comment
Share on other sites

Ενταξει δεν πειραζει για τις πολλες ερωτησεις. Χαιρομαι να τις απανταω :closedeyes: Λοιπον για το CO2 ελεγα. Μπορει να εχεις δικιο, αλλα αν χανεται τι πρεπει να κανω??? Μηπως να το δυναμωσω??? Επισης δεν χρησιμοποιω κανενα φαρμακο για το pH διοτι η τιμη του κινειται αναμεσα στο 6.6-7 οποτε δεν χρειαζεται φαρμακο. Οσο για την τροφη τους ριχνω το μεσημερι κατεψηγμενη καρδια γαλοπουλας(ειναι σε κυβακια) και το βραδυ πελετς.

Link to comment
Share on other sites

το νερο στην περιοχη σου εχει τετοιο ph δηλαδη? με τι μετρας?

το co2 θα σου προτεινα να το βγαλεις. δεν κανει δουλεια οσο εχεις την αεραντλια, η οποια βεβαια ειναι απαραιτητη. θα μπορουσες να το βαλεις στο δευτερο ενυδρειο σου κ θα το εκανες ενα πολυ ομορφο φυτεμενο!

με ενα συμαζεμα βεβαια στη συνθεση των ψαριων σου..

απο προσωπικη εμπειρια εχω καταληξει σαν τροφες στα:

1)κατεψυγμενα φιλετα γλωσσας ή αλλου ψαριου οσο γινεται απαχου

2)κατεψυγμενες γαριδες με ή χωρις κελυφος. (ακομα καλυτερα με κελυφος)

3)πιο αραια καλαμαρι κ καρδια μοσχαριου

βεβαια παντα η ποικιλια ειναι καλη αλλα ακομα καλυτερα ειναι να μην λερωνουμε κ το νερο μας!

γιαυτο τα 2 πρωτα τα βαζω ενα + κ τα προτιμαω κ εγω κ τα ψαρια μου!

Link to comment
Share on other sites

Βασικα το pH της περιοχης μου δεν το εχω μετρησει, αλλα μαλλον εκει πρεπει να κυμαινεται. Το μετραω με τεστ pH και εχω βαλλει και ενα μετρητη pH μεσα στο ενυδρειο(ενα καρτελακι ειναι το οποιο το αλλαζεις αν 6 μηνες και ειναι πολυ χρησιμο). Επισης καλο ειναι τα ψαρια να τα συνηθιζουμε στις ιδιοτητες του νερου της περιοχης μας οσω αυτο ειναι εφικτο. :closedeyes:

Link to comment
Share on other sites

Βασικα το pH της περιοχης μου δεν το εχω μετρησει, αλλα μαλλον εκει πρεπει να κυμαινεται.

Σε ποια περιοχη εισαι να ερθω να ανοιξω γεωτρηση? :thumbup:

Πολυ περιεργο τοσο χαμηλο Ph εως απιθανο.... με υγρα μετρησες? :closedeyes:

Έγινε επεξεργασία - sarevock
Link to comment
Share on other sites

Βασικα το pH της περιοχης μου δεν το εχω μετρησει, αλλα μαλλον εκει πρεπει να κυμαινεται. Το μετραω με τεστ pH και εχω βαλλει και ενα μετρητη pH μεσα στο ενυδρειο(ενα καρτελακι ειναι το οποιο το αλλαζεις αν 6 μηνες και ειναι πολυ χρησιμο). Επισης καλο ειναι τα ψαρια να τα συνηθιζουμε στις ιδιοτητες του νερου της περιοχης μας οσω αυτο ειναι εφικτο. :closedeyes:

ξερω οτι στη φλωρινα εχει πολυ μαλακο νερο κ χαμηλο ph.

στην αθηνα δεν ξερω? σε ποια περιοχη μενεις? δεν ξερω αν παιζει ρολο...

παντως κανε μια μετρηση με υγρο τεστ ph. το ενυδρειο σου εχει τα παντα. ειναι κριμα να λειπουν καποιες μικρες αλλα βασικες λεπτομεριες..

κ για την τελευται σου φραση διαφωνω.

καλο ειναι να παιρνουμε ψαρια τα οποια θα ταιριαζουν με το νερο της περιοχης μας κ οχι να προσπαθουμε να τα προσαρμοσουμε σε αυτο. :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Οταν λεω οτι κανω τεστ pH τα κανω με υγρα τεστ και εχω και το μετρητη μεσα στο ενυδρειο. Επισης οταν λεω να τα προσαρμοσουμε εννοω οτι καμια μοναδα πανω ή κατω δεν πειραζει. Μα φυσικα πρεπει να προσαρμοζουμε το νερο μας στις αναγκες του καθε ψαριου!!!! Επισης μετρησα το pH της περιοχης μου και ειναι 7.2.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...