Jump to content

Recommended Posts

Παιδιά δεν ξέρω αν υπάρχει στο φόρουμ κάτι αντίστοιχο... αλλά δεν θα ήταν καλύτερο να φτιάξουμε μια φόρμα διάγνωσης την οποία θα συμπληρώνει αυτός που έχει το πρόβλημα έτσι ώστε να μη χάνεται πολύτιμος χρόνος σε ερωτήσεις του τύπου:

. πόσο καιρό τρέχει το ενυδρείο?

. δώσε στοιχεία εξοπλισμού

. δώσε μετρήσεις

. κτλ

Παράδειγμα:

ΒΑΣΙΚΕΣ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ

  • ΛΙΤΡΑ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ:

  • ΧΡΟΝΟΣ ΛΕΙΤΟΥΡΓΙΑΣ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ:

  • ΨΑΡΙΑ (ΕΙΔΟΣ ΚΑΙ ΑΡΙΘΜΟΣ ):

  • ΑΛΛΑΖΩ ΝΕΡΟ ΚΑΘΕ(ΚΑΘΕ ΠΟΤΕ ΚΑΙ ΠΟΣΑ ΛΙΤΡΑ):

  • ΤΑΪΣΜΑ (ΚΑΘΕ ΠΟΤΕ - ΟΝΟΜΑ ΤΡΟΦΗΣ):

  • ΘΕΡΜΟΚΡΑΣΙΑ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ (ΒΑΘΜΟΙ ΚΕΛΣΙΟΥ):

  • ΦΙΛΤΡΑΝΣΗ (ΕΣΩΤΕΡΙΚΟ ‘Η ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ):

  • ΕΓΙΝΕ ΣΤΡΩΣΙΜΟ ΜΕ (ΒΑΚΤΗΡΙΔΙΑ-ΜΠΟΛΙ-ΔΕΝ ΞΕΡΩ):

ΒΑΣΙΚΕΣ ΜΕΤΡΗΣΕΙΣ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ

  • PH:

  • KH:

  • GH:

  • ΝΗ3/NH4 (αμμωνία):

  • ΝΟ2 (νιτρώδη):

  • ΝΟ3 (νιτρικά):

ΜΕΤΡΑΩ ΜΕ:

  • ΥΓΡΑ ΤΕΣΤ :

  • STRIPS:

  • ΗΛΕΚΤΡΟΝΙΚΑ:

ΣΥΜΠΤΩΜΑΤΑ ΑΣΘΕΝΕΙΑΣ

  • ΑΡΡΩΣΤO ΨΑΡΙ(Α):

  • ΚΙΝΗΤΙΚΟΤΗΤΑ ΚΑΙ ΣΥΜΠΕΡΙΦΟΡΑ ΨΑΡΙΟΥ:

  • ΠΕΡΙΤΤΩΜΑΤΑ (ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΑ, ΔΙΑΦΑΝΗ, ΧΡΩΜΑ):

  • ΑΝΑΠΝΟΗ (ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΗ Ή ΑΥΞΗΜΕΝΗ):

  • ΕΧΕΙ ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΗ ΟΡΕΞΗ? :

  • ΠΟΤΕ ΕΜΦΑΝΙΣΤΗΚΑΝ ΤΑ ΣΥΜΠΤΩΜΑΤΑ:

ΠΡΟΣΦΑΤΕΣ ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΕΣ:

1. (img) ...photo1... (/img)

2. (img) ...photo2... (/img)

ΘΕΡΑΠΕΙΑ

ΑΝ ΕΧΕΙ ΓΙΝΕΙ ΜΕΧΡΙ ΤΩΡΑ

  • ΦΑΡΜΑΚΟ ΠΟΥ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΗΘΗΚΕ:

  • ΔΟΣΟΛΟΓΙΑ:

  • ΧΡΟΝΟΣ ΧΡΗΣΗΣ:

  • ΕΓΙΝΕ ΧΡΗΣΗ ΑΝΘΡΑΚΑ ΜΕΤΑ ΤΟ ΤΕΛΟΣ ΤΗΣ ΘΕΡΑΠΕΙΑΣ:

ΓΕΝΙΚΕΣ ΠΑΡΑΤΗΡΗΣΕΙΣ:

.......

Το οποιο απλα ο χρηστης θα κανει COPY/PASTE και θα απανταει...

ΣΤΑΜΑΤΗ αν πιστευεις οτι λειπουν ερωτησεις απλα... βαλτες! :closedeyes:

Τι λετε?

Έγινε επεξεργασία - sarevock
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 76
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Συμφωνώ, αλλά υπάρχει το εξής πρόβλημα. Τα περισσότερα μέλη μπαίνουν και γράφουν χωρίς να διαβάσουν ούτε καν παρόμοιες περιπτώσεις, πόσο μάλλον μια ανακοίνωση.. δυστυχώς.

Link to comment
Share on other sites

Επειδή είναι πιο πλήρες από αυτό που σκεφτόμουν εγώ και μου τη σπάει :thumbup:

:hysterical: δε παιζεσαι....

Συμφωνώ, αλλά υπάρχει το εξής πρόβλημα. Τα περισσότερα μέλη μπαίνουν και γράφουν χωρίς να διαβάσουν ούτε καν παρόμοιες περιπτώσεις, πόσο μάλλον μια ανακοίνωση.. δυστυχώς.

θα τους στελνουμε εμεις με λινκ... :closedeyes:

Link to comment
Share on other sites

Σε απάντηση απο π.μ. που πήρα σε σχέση με το θέμα .

Συμφωνώ σαν ιδέα θέλει δούλεμα όμως .

Π.χ. δεν υπάρχει αναφορά στο ιστορικό του ενυδρείου και στο ιστορικό των ψαριών .

Ετοιμαζόμουν να κάνω αρθρο για το ποια στοιχεία θέλουμε για να κάνουμε διάγνωση .

Προχωρήστε το όμως είναι πολύ καλό .

Δεν σας κρυβω οτι χαίρομε που πήρατε τη πρωτοβουλία αυτη , και μακάρι να βοηθήσουν και άλλα μέλη σε αυτή τη προσπάθεια .

Ειναι ωραίο πράγμα τα μέλη μας χωρίς τους συντονιστές να παίρνουν τέτοιες πρωτοβουλίες .

Δικαιωματικά ο sarevock γίνετε συντονιστής του θέματος εδώ .

Να βρω λίγο χρόνο και θα βοηθήσω κι εγω άλλωστε σας παρακολουθώ .

Οπως θέλετε το φτιάχνετε και σας το ανεβάζω εγω στις ανακοινώσεις .

Μόνο μην ξεχνατε οτι δεν θα πρεπει να ειναι κατι κουραστικο για τα μελη μας , να εχει δηλαδη να συμπληρωσει ενα κατεβατο τεράστιο για να παρει μια απάντηση .

Συγχαρητήρια σε όσους συμμετεχουν .

sarevock θα περιμένω τα τελικά συμπεράσματα να μου πεις με π.μ.

Link to comment
Share on other sites

Δεν σας κρυβω οτι χαίρομε που πήρατε τη πρωτοβουλία αυτη , και μακάρι να βοηθήσουν και άλλα μέλη σε αυτή τη προσπάθεια .

Ειναι ωραίο πράγμα τα μέλη μας χωρίς τους συντονιστές να παίρνουν τέτοιες πρωτοβουλίες .

Ειναι κατι που αφορα ολους μας εδω μεσα (πιστευω δεν παιζει ρολο ο τιτλος:χρηστης/συντονιστης κτλ)

ειμαστε εδω πρωτα απο ολα για κατι που αγαπαμε... :closedeyes:

Απλα πιστευω θα ηταν καλυτερο αν εβαζε κωδικα στην φορμα καποιος και γινοταν ενσωματωση στο φορουμ, στην κατηγορια φυσικα με τις ασθενειες, δηλαδη να μπαινει ο αμεσα ενδιαφερομενος να συμπληρωνει την φορμα και αυτοματα να του βγαζει ετοιμο τον πινακα με τα στοιχεια μεσα στο θεμα που ανοιξε...

θα φαινοταν πιο "σοβαρο" και αισθητικα πιο ωραιο απο ενα προχειρο copy/paste... και σαφως πιο πλουσιο σε πληροφοριες με κυριο στοχο το κερδος χρονου...

ισως οι τεχνικοι του ιστοτοπου να ειχαν καποια προταση... για το πως θα μπορουσε να γινει αυτο...

τι λετε? :hysterical:

Νικο ειπες πριν οτι ετοιμαζες κατι αντιστοιχο... ριξε ιδεες! :thumbup:

Έγινε επεξεργασία - sarevock
Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν,

Θα συμφωνήσω με την ιδέα του Τριαντάφυλλου να υπάρχει κάποια έτοιμη φόρμα από τον κώδικα της σελίδας. Το θέμα, όπως είπε και ο Σταμάτης, είναι να βρούμε μία πραγματικά χρήσιμη φόρμα, μη κουραστική για τους χρήστες, αλλά και με πληροφορίες που θα βοηθήσουν στην διάγνωση, αλλά ΚΑΙ στις αιτίες του προβλήματος. Πολλές φορές η απλή διαδικασία της αλλαγής των συνθηκών βοηθάει στην καταπολέμηση κάποιων ασθενειών, οπότε είναι πολύ σημαντικό να βρήσκουμε κάθε φορά και τις αιτίες.

Από την φόρμα του Τριαντάφυλλου θα αφαιρούσα τον τρόπο μέτρησης των συνθηκών του νερού. Δηλαδή, δεν θα βγάλουμε κάποιο άμεσο συμπέρασμα αν η μέτρηση έγινε με στικς ή με υγρά τεστ. Η πρώτη κουβέντα που θα γραφτεί αν κάποιος συμπληρώσει ότι κάνει μέτρηση με στικς, θα είναι "πάρε υγρά τεστ", οπότε πάλι μπαίνουμε στην διαδικασία να χάνουμε πολύτιμο χρόνο.

Το ιστορικό του ενυδρείου και του "ασθενή" που αναφέρει ο Σταμάτης, είναι επίσης πάρα πολύ σημαντικό και κυρίως μπορεί να βοηθήσει στην εύρεση της αιτίας του προβλήματος και κατά συνέπεια στην καταπολέμηση της ασθένειας.

Είναι πολλά που πρέπει να λαμβάνουμε υπόψη μας κάθε φορά... Μέσα στην εβδομάδα θα κάνω ποιο συγκεκριμένες προτάσεις!

Link to comment
Share on other sites

Ωραια! :closedeyes:

...οποτε για το ιστορικο τι ερωτησεις μπορουμε να βαλουμε και ποιες?

Σε ξεχωριστο section ? ή μαζι με τις βασικες πληροφοριες του ενυδρειου?

παραδειγμα:

ΙΣΤΟΡΙΚΟ ΑΣΘΕΝΟΥΣ

* ΗΜΕΡΟΜΗΝΙΑ ΕΙΣΑΓΩΓΗΣ (ΑΡΡΩΣΤΟΥ) ΨΑΡΙΟΥ ΣΤΟ ΕΝΥΔΡΕΙΟ:

* ΕΙΝΑΙ Η ΠΡΩΤΗ ΑΣΘΕΝΕΙΑ ΣΤΟ ΕΝΥΔΡΕΙΟ?:

* ΕΧΕΙ ΝΟΣΗΣΕΙ ΣΤΟ ΠΑΡΕΛΘΟΝ ΤΟ ΨΑΡΙ?:

- ΑΣΘΕΝΕΙΑ:

- ΦΑΡΜΑΚΟ:

- ΔΙΑΡΚΕΙΑ:

- ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ:

... ? :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν...

Έκανα την έρευνά μου μέσα στις ασθένειες για να βρω τί έχει διδάξει η προϊστορία! Η φόρμα του Τριαντάφυλλου είναι αρκετά έως και πολύ κατατοπιστική! Τα ερωτήματα που θέτει είναι εύκολα για κάθε χομπίστα νέο ή παλιό και αυτό είναι πολύ βασικό. Η πρότασή μου θα είναι πάνω στη φόρμα του Τριαντάφυλλου με κάποιες μικροαλλαγές. Ελπίζω να μη μου ζητήσει πνευματικά δικαιώματα :closedeyes:

ΒΑΣΙΚΕΣ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ

- Λίτρα:

- Φίλτρανση (όγκος κάδου και υλικά):

- Ιστορικό (χρόνος λειτουργείας κλπ):

- Ψάρια (είδη και αριθμός):

- Ρουτίνες*:

*Τάισμα, πρετοιμασία νερού αλλαγής, αλλαγές νερού κλπ

ΒΑΣΙΚΕΣ ΜΕΤΡΗΣΕΙΣ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ (κατά προτίμηση με υγρά τεστ)

- PH:

- KH:

- GH:

- ΝΗ3/NH4 (αμμωνία):

- ΝΟ2 (νιτρώδη):

- ΝΟ3 (νιτρικά):

- Θερμοκρασία:

ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ ΑΣΘΕΝΕΙΑΣ

- Είδος Ψαριού:

- Ιστορικό Ψαριού:

- Συμπτώματα που παρουσιάζει*:

- Πιθανή θεραπεία που έχει ακολουθηθεί έως τώρα (αναλυτικά):

- Ιστορικό πιθανών ασθενειών του ίδιου ψαριού ή ενυδρείου:

*Περιττώματα, χρωματισμός ψαριού, όρεξη, αναπνοή, κινητικότητα κλπ

ΠΡΟΣΦΑΤΕΣ ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΕΣ:

1. (img) ...photo1... (/img)

2. (img) ...photo2... (/img)

ΓΕΝΙΚΕΣ ΠΑΡΑΤΗΡΗΣΕΙΣ:

.......

ΠΡΟΣΟΧΗ:

Με την έννοια ιστορικό εννοούμε την όποια πληροφοριά μπορεί να γνωρίζουμε για το ψάρι ή το ενυδρείο, αφού τα αποκτήσαμε αλλά πιθανόν και πριν από αυτό!

Επίσης προσπαθήστε να είστε όσο το δυνατό πιο αναλυτικοί και περιγραφικοί στο πρόβλημα. Προσπαθήστε να θυμηθείτε πως και πότε παρατηρήσατε τα πρώτα συμπτώματα (πιθανόν μετά από κάποια αλλαγή στις στάνταρ διαδικασίες).

Να έχετε εις γνώση σας πως καμία ασθένεια δεν μπορεί να αντιμετωπιστεί χωρίς πρώτα να γίνει η διάγνωσή της. Πραγματική διάγνωση μπορεί να γίνει μόνο κατόπιν εργαστηριακού ελέγχου. Η διάγνωση μέσω φόρουμ είναι μόνο εμπειρική. Οπότε πρέπει να δίνονται όσο το δυνατό περισσότερα στοιχεία.

Η χρήση καλής φωτογραφίας του ασθενή και του συνόλου του ενυδρείου είναι σχεδόν σε όλες τις περιπτώσεις απαραίτητη !

Έγινε επεξεργασία - ΣΤΑΜΑΤΗΣ
Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ, αλλά υπάρχει το εξής πρόβλημα. Τα περισσότερα μέλη μπαίνουν και γράφουν χωρίς να διαβάσουν ούτε καν παρόμοιες περιπτώσεις, πόσο μάλλον μια ανακοίνωση.. δυστυχώς.

αυτο νομιζω θα μπορουσε να λυθει με ενα ευδιακριτο λινκ στη κεντρικη σελιδα. Επισης καποια λινκ και παρατησρησεις στη σελιδα της φορμας οπου θα παραπεμπουν σε σελιδες ενημερωτικες που ηδη εχουν δημιουργηθει. Ισως και ενα ερωτημα στη φορμα τυπου τσεκ... "εχετε μελετησει θεματα στο ακουαζον σχετικα με αρρωστιες, στρωσιμο, κτλ?" οπου αν δεν ειναι τσεκαρισμενο ο χρηστης να μην μπορει να συνεχισει, οποτε θα ημαστε σιγουροι οτι τουλαχιστον γνωριζει για την επιλογη αυτη.

Link to comment
Share on other sites

Ισως και ενα ερωτημα στη φορμα τυπου τσεκ... "εχετε μελετησει θεματα στο ακουαζον σχετικα με αρρωστιες, στρωσιμο, κτλ?" οπου αν δεν ειναι τσεκαρισμενο ο χρηστης να μην μπορει να συνεχισει, οποτε θα ημαστε σιγουροι οτι τουλαχιστον γνωριζει για την επιλογη αυτη.

Ξέρεις πόσες φορές έχω τσεκάρει κουτάκια που λένε για το ότι συμφωνώ με τους όρους χρήσης του Χ προγράμματος και δεν έχω διαβάσει καν τη πρώτη λέξη???

Αυτό δεν είναι απαραίτητα λύση. Η λύση είναι η σελίδα που προτείνει ο Σταμάτης, αλλά που δυστυχώς για την ώρα δεν έχει την πρέπουσα ανταπόκριση...

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=16848

Ελπίζω μετά από την οργάνωση του συγκεκριμένου θέματος να αλλάξουν τα πράγματα καθότι είναι ένα από τα σημαντικότερα κομμάτια στο χόμπυ μας!

Link to comment
Share on other sites

Παιδια εγω νομιζω οτι οσα λετε ειναι πολυ καλα. Σιγουρα ομως η πραξη θα το δειξει. Προτεινω να γινει μια φορμα με οσα λετε μεχρι τωρα. Σε καποιο σημειο της φορμας να αναφερεται οτι ειναι σε πιλοτικο σταδιο και να εχει πεδιο οπου να ζητηται καποια προταση για βελτιωση. Ετσι πιστευω θα γινει ευκολα και στην ουσια απο μονο του. Η κριση για το τι θα ζηταει η φορμα θα γινει απο τους εμπειροτερους φυσικα.

Τελος, χωρις να γνωριζω αν ειναι εφικτο αυτο, να αποστελεται ενα μυνημα στο ατομο που συμπληρωσε τη φορμα και ειχε το προβλημα, περιπου ενα μηνα αργοτερα, οπου θα ζηταει απαντητικο μυνημα μεσω μιας αλλης φορμας για το αν ειχε αποτελεσμα, ποσο διαρκησε η θεραπεια, κτλ... καποια στοιχεια στατιστικα και ενημερωτικα δηλαδη ωστε να βελτιωθει η εμπειρια των αρμοδιων και το όλο συστημα που προταθηκε απο μονο του.

Link to comment
Share on other sites

Ξέρεις πόσες φορές έχω τσεκάρει κουτάκια που λένε για το ότι συμφωνώ με τους όρους χρήσης του Χ προγράμματος και δεν έχω διαβάσει καν τη πρώτη λέξη???

Αυτό δεν είναι απαραίτητα λύση. Η λύση είναι η σελίδα που προτείνει ο Σταμάτης, αλλά που δυστυχώς για την ώρα δεν έχει την πρέπουσα ανταπόκριση...

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=16848

Ελπίζω μετά από την οργάνωση του συγκεκριμένου θέματος να αλλάξουν τα πράγματα καθότι είναι ένα από τα σημαντικότερα κομμάτια στο χόμπυ μας!

αυτο που λες γινεται συνηθως σε κατεβατω με ορους. εγω μιλαω μονο για πεντε λεξεις!!

Link to comment
Share on other sites

Παιδια εγω νομιζω οτι οσα λετε ειναι πολυ καλα. Σιγουρα ομως η πραξη θα το δειξει. Προτεινω να γινει μια φορμα με οσα λετε μεχρι τωρα. Σε καποιο σημειο της φορμας να αναφερεται οτι ειναι σε πιλοτικο σταδιο και να εχει πεδιο οπου να ζητηται καποια προταση για βελτιωση. Ετσι πιστευω θα γινει ευκολα και στην ουσια απο μονο του. Η κριση για το τι θα ζηταει η φορμα θα γινει απο τους εμπειροτερους φυσικα.

Τελος, χωρις να γνωριζω αν ειναι εφικτο αυτο, να αποστελεται ενα μυνημα στο ατομο που συμπληρωσε τη φορμα και ειχε το προβλημα, περιπου ενα μηνα αργοτερα, οπου θα ζηταει απαντητικο μυνημα μεσω μιας αλλης φορμας για το αν ειχε αποτελεσμα, ποσο διαρκησε η θεραπεια, κτλ... καποια στοιχεια στατιστικα και ενημερωτικα δηλαδη ωστε να βελτιωθει η εμπειρια των αρμοδιων και το όλο συστημα που προταθηκε απο μονο του.

Καλη σαν ιδέα δεν ξέρω όμως πως μπορεί να ενσωματωθεί μεσα στη φόρμα και να γίνεται αυτόματα .

Link to comment
Share on other sites

και οι 2 φόρμες (sarevock δημοσίευση #1, stormtrooper δημοσίευση #10) είναι πολύ καλές...σε εμένα αρέσει πιο πολύ του stormtrooper σαν πιο συνοπτική...(γνώμη μου)...

Link to comment
Share on other sites

Δεν πειραζει, ας μη το βλεπουν ολοι.

Οταν ανοιγουν θεμα με ερωτηση για ασθενεια ψαριου του, οποιος θελει και ξερει να ασχοληθει, απλα του δινει το λινκ με τη φορμα. :closedeyes:

Link to comment
Share on other sites

Πολύ καλή προσπάθεια παίδες! :closedeyes:

Αν συμφωνείτε προτείνω να μπει και ύπαρξη ή όχι CO2 ή και αεραντλίας μιας και πολλές φορές τα ψάρια ασφυκτυούν από έλλειψη οξυγόνου και εμείς ψάχνουμε αιτίες σε αμμωνία κλπ.

Επίσης να εξετάζετε και η χρήση ή όχι κάποιου επιπλέον σκευάσματος (εκοζον, αλατιού, αλόη κλπ.), είδα οτι αναφέρεται κάπου (προετοιμασία νερού) αλλά έλεγα μήπως να γινόταν πιό συγκεκριμένη αυτή η ερώτηση μιας και έχει αρκετή σημασία.

Link to comment
Share on other sites

Θα έλεγα πως και τα 2 που αναφέρεις είναι μεν σημαντικά αλλά δεν αφορούν τους πάντες καθότι δεν είναι πολλοί αυτοί που χρησιμοποιούν CO2 και βαρέλι προετοιμασίας νερού. Δεν μπορούμε να φτιάξουμε μία φόρμα η οποία να καλύπτει όλες τις περιπτώσεις. Αυτό που μας ενδιαφέρει είναι να μπορέσουμε να κερδίσουμε πολύτιμο χρόνο από την διάγνωση και φυσικά να κάνουμε πιο εύκολη την αντιμετώπιση παρόμοιων ασθενειών διαβάζοντας προηγούμενες περιπτώσεις!!!

Από 'κει και πέρα, ανάλογα με την περίπτωση θα κάνουμε τις κατάλληλες ερωτήσεις.

Έγινε επεξεργασία - stormtrooper
Link to comment
Share on other sites

Προτεινω :

- Να ρωταται εκτος απο τα λίτρα και οι διαστασεις του ενυδρειου.

- Στα Ψάρια, εκτος απο είδη και αριθμός, να ρωταται και το μεγεθος (αλλο να εχεις 2 οσκαρ 5 εκ. και αλλο 30)

- Να ρωταται και θερμοκρασια του νερού αλλαγής.

- Να ρωταται με τι τεστ μετραει τις τιμες.

Έγινε επεξεργασία - delta66
Link to comment
Share on other sites

Πολύ φοβάμαι μήπως όλα αυτά κάνουν δύσκολη και δίσχρηστη την φόρμα...

Νομίζω πως αυτού του είδος οι πληροφορίες μπορούν να παρθούν μετά αν είναι ανάγκη!

Link to comment
Share on other sites

Το θέμα είναι να πέφτουν ιδέες, εσείς θα αποφασίσετε για την τελική φόρμα δικαιωματικά. :closedeyes:

Link to comment
Share on other sites

Απλώς υπάρχει ένα μεγάλο ποσοστό χρηστών το οποίο δεν κοιτάει καν αν είναι στο σωστό section πχ. ασθένειες γλυκού και ποστάρει το πρώτο του thread "ο μονομάχος μου δεν τρώει τί να κάνω???" (και γω το ίδιο έκανα :closedeyes: ) Οπότε το να καρφιτσώσουμε μια φόρμα στο ασθένειες γλυκού δεν θα χει και τα ανάλογα αποτελέσματα. Είναι σίγουρα μια πολύ καλή ιδέα, θα μπορούσε ίσως να ρχεται σε πμ στα νέα μέλη μαζί με το πμ καλοσωρίσματος με την ετικέτα "για ασθένειες ψαριών".... και αχρείαστο να ναι σε κάποιους δεν πειράζει.

Link to comment
Share on other sites

Για ρίξτε μια ματιά εδώ :

http://users.sch.gr/xhras/uploads/fishes2/form.php

το έκανα λίγο πρόχειρα, για να πάρετε μια ιδέα. Αν κάτι τέτοιο εξυπηρετεί μπορώ να σας φτιάξω τον κώδικα ή έστω ένα μεγάλο κομμάτι. Δεν ασχολήθηκα με μορφοποίηση κλπ, κάτι που μπορεί να γίνει αργότερα. Αν καταλήξετε τι στοιχεία θα απαιτεί η φόρμα και τι λειτουργίες θα κάνει, το ετοιμάζω και το βλέπετε.

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Create New...