Jump to content

Recommended Posts

(ρε μπας και ειμαστε απο τον ιδιο πλανητη? :closedeyes: )

Εγώ είμαι από το Naboo... Εσύ???

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 76
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Εκανα κάποιες διορθώσεις σε σχέση με όσα είπατε (κάποια από αυτά που ζητήσατε δεν γίνονται) και μπορείτε να τα δείτε εδώ :

http://users.lak.sch.gr/xhras/uploads/fishes2/form.php

Οποιαδήποτε στιγμή υπάρξει νέο ενδιαφέρον για να αλλάξω κάτι, ή να δώσω τον κώδικα σε κάποιον μοδεράτορα, με ειδοποιείτε από εδώ είτε με pm.

Link to comment
Share on other sites

Να κάνω μια ερώτηση;

Η φόρμα αυτή είναι για αρχάριους ή έμπειρους χομπίστες;

Ο αρχάριος δεν ξέρω πόσο εύχρηστη θα την βρει την φόρμα αύτη.Μέσα στον πανικό που θα αισθάνεται για το ψαράκι του θα θέλε κάτι πιο απλό για αρχή(για μια πρώτη εκτίμηση να του φύγει ο πανικός).

Θα ήταν πιο εύχρήστο κάτι σαν την αρχική φόρμα του Τριαντάφυλλου.

Μιλάω με την ιδιότητα της αρχάριας.

Ελπίζω να βοήθησα!

Φιλικά

Μαριάννα

Link to comment
Share on other sites

Να κάνω μια ερώτηση;

Η φόρμα αυτή είναι για αρχάριους ή έμπειρους χομπίστες;

Ο αρχάριος δεν ξέρω πόσο εύχρηστη θα την βρει την φόρμα αύτη.Μέσα στον πανικό που θα αισθάνεται για το ψαράκι του θα θέλε κάτι πιο απλό για αρχή(για μια πρώτη εκτίμηση να του φύγει ο πανικός).

Θα ήταν πιο εύχρήστο κάτι σαν την αρχική φόρμα του Τριαντάφυλλου.

Μιλάω με την ιδιότητα της αρχάριας.

Ελπίζω να βοήθησα!

Φιλικά

Μαριάννα

Μα τη φορμα αυτη πρεπει να τη βρει ευχρηστη ο "γιατρος" και οχι ο "ασθενης" :thumbup:

Αν δεν εχει οσα στοιχεια χρειαζεται να ξερει πως θα "καθησυχασει"?

Στο τελος τελος ο "ασθενης" δεν χρειαζεται να συμπληρωσει τα παντα, αλλα οτι ξερει.

Οσα λιγοτερα στοιχεια δινει τοσο περισσοτερες πιθανοτητες λαθος ή καθολου διαγνωσης υπαρχουν.

Μη ξεχνας οτι ακομα το συζηταμε :thumbup:

Έγινε επεξεργασία - delta66
Link to comment
Share on other sites

Στα ειδη των ψαριων δεν βολευει νομιζω η νεα φορμα με τα 6 ειδη αφου καποιοι και συνηθως αυτοι που εχουν προβληματα με ασθενειες εχουν περισσοτερα απο 6 ειδη ψαριων στο ενυδρειο :thumbup:

Επισης υπαρχει περιπτωση να εχουν διαφορετικο μεγεθος τα ψαρια του ιδιου ειδους.

Καλυτερα να γινεται ελευθερα η περιγραφη.

Link to comment
Share on other sites

Το γεγονός είναι πως όντως ενώ στην όψη είναι αισθητικά όμορφο, ακόμα κι εμένα με ψιλοζαλίζει!

Θέλω να πω πως θα το προτιμούσα σε πιο απλή μορφή, όπως ήταν προηγουμένος. Δεν είναι ανάγκη να έχουμε ξεχωριστά πεδία για τα ψάρια, αριθμός, μέγεθος ή για τον χρόνο λειτουργείας του ενυδρείου (έτη, μήνες, μέρες) κλπ.... Νομίζω πως αρκεί ένα text box όπου θα μπορεί ο καθένας να γράψει "εκθεσούλα". Επίσης πολλοί δεν έχουν μόνο ένα φίλτρο. Έχουν παραπάνω και προτείνω το πεδίο να είναι πάλι με text box και ο τίτλος του να είναι "Φίλτρανση (όγκος κάδου και υλικά)".

Το θέμα που μας απασχολεί είναι τα πεδία. Νομίζω πως τον κορμό τον βρήκαμε. Εκεί που υπάρχουν κάποιες διαφωνίες είναι στο αν θα έχουμε πεδίο που να αναφέρει το CO2 και αν θα αναφέρονται οι ακριβής διαστάσεις του ενυδρείου.

Τέλος είναι το θέμα της παρουσίασης αυτών των πεδίων. Νομίζω πως πρέπει να απλουστεύσουμε τα πράγματα. Δεν είναι αναγκη να έχουμε τόσα ξεχωριστά κελιά για την περιγραφή. Για μένα η όλη δουλειά θα πρέπει να γίνει με text boxes!

Τί λέτε???

Link to comment
Share on other sites

Μα τη φορμα αυτη πρεπει να τη βρει ευχρηστη ο "γιατρος" και οχι ο "ασθενης" :thumbup:

Αν δεν εχει οσα στοιχεια χρειαζεται να ξερει πως θα "καθησυχασει"?

Στο τελος τελος ο "ασθενης" δεν χρειαζεται να συμπληρωσει τα παντα, αλλα οτι ξερει.

Οσα λιγοτερα στοιχεια δινει τοσο περισσοτερες πιθανοτητες λαθος ή καθολου διαγνωσης υπαρχουν.

Μη ξεχνας οτι ακομα το συζηταμε :thumbup:

Μα δεν πιστεύω πως μια πιο απλή φόρμα δεν θα ήταν εύχρηστη στο "γιατρό", αρκεί να έχει τις σωστές ερωτήσεις(αυτές θα τις καθορίσετε εσέις οι εμπειρότεροι).

Νομίζω πως θα πρέπει να υπάρχει αναφορά:

1) για το αν συνυπάρχουν ασπόνδυλα κτλ...

2)φυτά

3)λίπανση (είδος,ποσότητα κτλ..)

Link to comment
Share on other sites

Στα ειδη των ψαριων δεν βολευει νομιζω η νεα φορμα με τα 6 ειδη αφου καποιοι και συνηθως αυτοι που εχουν προβληματα με ασθενειες εχουν περισσοτερα απο 6 ειδη ψαριων στο ενυδρειο :thumbup:

Επισης υπαρχει περιπτωση να εχουν διαφορετικο μεγεθος τα ψαρια του ιδιου ειδους.

Καλυτερα να γινεται ελευθερα η περιγραφη.

Η φορμα ειναι τελεια για αρχη!!!! Ειναι η v.2.1 της προηγουμενης φορμας!!!! :thumbup: Και μπραβο στο φιλο που το εκανε. Αν υπαρχουν περισσοτερα ψαρακια ή κατι απο αυτα που λες μπορουν να αναφερθουν στις παρατηρησεις. Αλλωστε αυτος που θα την συμπληρωνει δεν νομιζω να ειναι υποχρεωμενος να συμπληρωσει ολα τα στοιχεια. Οτι βελτιωσεις χρειαζεται ειναι μικρες και θα διορθωθουν απο τους ειδικους και μονο. Φανταζομαι πως εχουν τη πειρα απο φορμες-αναφορες-βασεις δεδομενων γενικοτερα και τη συνταξη τους. Τα σπαει παιδια!!!

Link to comment
Share on other sites

Μα δεν πιστεύω πως μια πιο απλή φόρμα δεν θα ήταν εύχρηστη στο "γιατρό", αρκεί να έχει τις σωστές ερωτήσεις(αυτές θα τις καθορίσετε εσέις οι εμπειρότεροι).

Νομίζω πως θα πρέπει να υπάρχει αναφορά:

1) για το αν συνυπάρχουν ασπόνδυλα κτλ...

2)φυτά

3)λίπανση (είδος,ποσότητα κτλ..)

Θα το ξαναπω : η συγκεκριμενη φορμα ειναι για αρχαριους. Ενας καπως εμπειρος χρηστης δεν τη χρειαζεται. Αρκει βεβαια να εχεις μια σχετικη εξοικιωση με τους υπολογιστες. Οτι ξερεις συπληρωνεις. Βοηθαει πολυ. Η ταπεινη μου γνωμη παιδια!!!

Link to comment
Share on other sites

Θα το ξαναπω : η συγκεκριμενη φορμα ειναι για αρχαριους. Ενας καπως εμπειρος χρηστης (χομπιστας παιδια, σορρυ!!) δεν τη χρειαζεται. Αρκει βεβαια να εχεις μια σχετικη εξοικιωση με τους υπολογιστες. Οτι ξερεις συπληρωνεις. Βοηθαει πολυ. Η ταπεινη μου γνωμη παιδια!!!

Link to comment
Share on other sites

Εγω απο την αλλη πιστευω οτι οσες περισσοτερες πληροφοριες εχει ο "γιατρος" τοσο καλυτερη διαγνωση θα κανει...

Απο την αλλη αν δεν ξερει κατι ο "ασθενης" απλα ...δεν το γραφει!

Ναι μεν απλη η φορμα αλλα και πληρης δε!... (οσο γινεται)... :thumbup: ?!?

Link to comment
Share on other sites

Μόλις έχω χρόνο θα σας στείλω ένα γράφημα που είχα κάνει για της ασθένειες θα προσπαθήσω από το χαρτί με κάποιο τρόπο να το περάσω στον υπολογιστή

Link to comment
Share on other sites

ΟΚ λοιπόν, έκανα την πιο light έκδοση :

http://users.lak.sch.gr/xhras/uploads/fishes2/form.php

έβγαλα την αναλυτική περιγραφή των ψαριών, τα co2, αν είναι φυτεμένο κλπ. μπορεί κάποιος να τα γράψει στο "Περιγραφή-ιστορικό ενυδρείου" και έκανα ξανά textbox την φίλτρανση. Για τον χρόνο διατήρησης του ενυδρείου άφησα τα έτη-μήνες-μέρες, δεν νομίζω ότι είναι δύσκολο να βάλει κάποιος ένα "2" ή ένα "3" στους μήνες ή τα χρόνια.

Να εξηγήσω ότι η φόρμα εξυπηρετεί την καλύτερη διάγνωση και όχι την ευκολία του άπειρου χομπίστα. Ο άπειρος χομπίστας όσα πεδία δεν γνωρίζει μπορεί να τα αφήσει κενά* (δοκιμάστε χωρίς να συμπληρώσετε τίποτα να δημιουργήσετε την φόρμα).

*Το θέμα είναι ότι όσα περισσότερα αφήνει κενά, τόσο δυσκολότερη θα είναι η διάγνωση, κάτι που θα οδηγήσει σε έναν εκ νέου κύκλο ερωταπαντήσεων με τους έμπειρους (αυτό δηλαδή που προσπαθούμε να αποφύγουμε με την συγκεκριμένη φόρμα).

Link to comment
Share on other sites

σουπερ χρησταρα.καλη δουλεια. :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Επειδή δεν βλέπω κινητικότητα, κι επειδή πρέπει να καταλήξουμε κάπου, προτείνω ο sarevock που ορίστηκε και ως διαχειριστής του θέματος να πάρει τα ηνία και να κάνει τις τελικές του προτάσεις για την διαμόρφωση της φόρμας.

@ chrisx

Για να μη κουράζεσαι και μας ζητάς και υπερωρίες, θα έλεγα να μη φτιάξεις άλλη φόρμα. Ας καταλλήξουμε κάπου και να πάρουμε μία φόρμα η οποία μας εξυπηρετεί περισσότερο και να κάνουμε τις όποιες πιθανές αλλαγές!

Link to comment
Share on other sites

Θα ελεγα την τελικη αποφαση να την εχει ο Σταματης!

Εγω τι να πω? 6 μηνες στο χομπι εχω καλα-καλα :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Εσύ, εγώ και πολλοί άλλοι εκφράζουμε την πλευρά του πονεμένου αρχάριου χομπίστα που τις περισσότερες φορές τα κάνει θάλασσα. Ο Σταμάτης και κάποιοι ακόμα εκφράζουν την πλευρά του έμεπιρου χομπίστα που προσπαθεί να βοηθήσει στο μέτρο του δυνατού.

Οπότε, εφόσον ορίστηκες ως διαχειριστής του θέματος, πες την δική σου άποψη μετά απ'όσα έχουμε πει στο σύνολο και ο Σταμάτης θα πει την δική του πλευρά στο τέλος!

Λοιπόν κε διαχειριστά.... Ποια είναι η γνώμη σας για όλα τα παραπάνω???

Link to comment
Share on other sites

Γιατι μΕ βαζεις το μαχαιρι στο κοκκαλο? :thumbup:

Πραγματικα πιστευω οτι την τελευταια κουβεντα πρεπει να την εχει ο "γιατρος"! :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Μόλις έχω χρόνο θα σας στείλω ένα γράφημα που είχα κάνει για της ασθένειες θα προσπαθήσω από το χαρτί με κάποιο τρόπο να το περάσω στον υπολογιστή

Να μαζέψουμε πρωτα ολα τα στοιχεία .

Link to comment
Share on other sites

Μόλις έχω χρόνο θα σας στείλω ένα γράφημα που είχα κάνει για της ασθένειες θα προσπαθήσω από το χαρτί με κάποιο τρόπο να το περάσω στον υπολογιστή

Με ενα scanner Χρηστο... :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Κοιτάξτε είμαι δουλειά τώρα και γράφω από δουλειά στο σπίτι κάνουμε ανακαίνιση και δεν έχω πρόσβαση στον PC παρά μόνο από τον φορητό της κόρης μου.

Με ένα απλό σκεναρισμα δεν γίνεται θέλω να τα καθαρογράψω στο εξελ. Σε καμιά βδομάδα το πολλή θα τα έχω, εντωμεταξύ εσείς εδώ συνεχίστε να το δουλεύεται το θέμα, το δικό μου είναι μια απλή βοήθεια δεν είναι μια τέλεια δουλειά.

Link to comment
Share on other sites

Που βρισκομαστε?

Αποφασιστηκε τι θα γραφει η φορμα?

Εχουμε ασθενεις στο σαλονακι και περιμενουν :thumbup:

Τουλαχιστον ας δωθει η τελευταια καλυτερη version για τα "επειγοντα" τουλαχιστον, μεχρι να την τελειοποιηθει.

Έγινε επεξεργασία - delta66
Link to comment
Share on other sites

Θεωρώ οτι ειναι καλή η φόρμα δείτε εδω http://www.aquazone.gr/forums/index.php?s=...st&p=205204

ποσες απαντήσεις έπεσαν μονο και μόνο επειδη γράφτηκαν στοιχεία ικανα να βγουν εστω καποια αρχικα συμπεράσματα χωρις χρονοτριβή , και μπόρεσαν τα μέλη μας να δώσουν απαντήσεις γρήγορα .

Αυτο δείχνει καλό σημάδι , θα το δούμε και στη πορεία εδώ είμαστε να κάνουμε όποια διόρθωση χρειάζεται .

Εγω πάντως είμαι ευχαριστημένος .

Link to comment
Share on other sites

ΛΙΤΡΑ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ:60LT HAILEA

ΧΡΟΝΟΣ ΛΕΙΤΟΥΡΓΙΑΣ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ:4 μηνες

ΨΑΡΙΑ 1 Μονομαχος, 1 γατοψαρο

ΑΛΛΑΖΩ ΝΕΡΟ ΚΑΘΕ 14 ημερες 30%

ΤΑΪΣΜΑ 1 φορα ημερισιως tetra ruby,pro εναλαξ

ΘΕΡΜΟΚΡΑΣΙΑ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ 26 (κατα την αγωγη 27)

ΦΙΛΤΡΑΝΣΗ Εσωτερικη (βασικη ενυδρειου)

ΕΓΙΝΕ ΣΤΡΩΣΙΜΟ ΜΕ safe start της tetra και νερο απο ενυδρειο 1 ετους

(Φυτεμενο πριν 15 ημερες απο σημερα)

PH:7.2

KH:7

GH13

ΝΗ3/NH4 0

ΥΓΡΑ ΤΕΣΤ sera

ΑΡΡΩΣΤO ΨΑΡΙ(Α):ΜΟΝΟΜΑΧΟΣ

ΚΙΝΗΤΙΚΟΤΗΤΑ ΚΑΙ ΣΥΜΠΕΡΙΦΟΡΑ ΨΑΡΙΟΥ:Αρκετα κινητικος

ΠΕΡΙΤΤΩΜΑΤΑ ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΑ

ΕΧΕΙ ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΗ ΟΡΕΞΗ? :Ναι

ΠΟΤΕ ΕΜΦΑΝΙΣΤΗΚΑΝ ΤΑ ΣΥΜΠΤΩΜΑΤΑ:ICK πριν 14 ημερες, cloudy eye πριν 5ημ.

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Create New...