Jump to content

Υπόστρωμα και Άμμος ?


Recommended Posts

Γειά σας!!

Έχω στην κατοχή μου ένα ενυδρείο 94 λίτρων φυτεμένο με υπόστρωμα της Serra: Serra floredepot και απο πάνω μαύρο χαλικάκι.

Σκεφτώμουνα να βγάλω το υπόστρωμα με το χαλίκι και να βάλω νέο υπόστρωμα και απο πάνω άμμο...θα υπάρξει κάποιο πρόβλημα? παράδειγμα θα μπορώ να βάλω σκούπα βυθού άνετα? τα ψαράκια θα έχουνε κάποιο πρόβλημα? ή η γαρίδες? στο πίσω μέρος του ενυδρείου θα μπεί java-wall και έχω ίδη java δεμένο σε ένα ξύλο μέσα στο ενυδρείο.

Ευχαριστώ για τον χρόνο σας!

Έγινε επεξεργασία - Genjuron
Link to comment
Share on other sites

καλημερα.

και βεβαια μπορεις να το αλλαξεις,και θεωρητικα δεν θα σου παρει παραπανω απο 1-1,5 ωρα.

αυτο που πρεπει να προσεξεις νειναι τα εξης.

1)τα ψαρια σε νερο του ενυδρειου μεσα σε μεγαλο κουβα,και σκεπασμενα για να μην πηδηξουνε.

2)το φιλτρο να μην σταματησει ουτε λεπτο,ειτε βρισκεται μεσα στο ενυδρειο,ειτε το βγαλεις και αυτο μεσα σε κουβα σε νερο του ενυδρειου.

το μον αδικο σου μειονεκτημα που χριζει προσοχης ειναι η θερμοκρασια του νερου,που δεν πρεπει να πεσει λογω εποχης.

αν το οργανωσεις καλα δεννομιζω να υπαρξει καποιο προβλημα,και ολα θα γινουν τακτικα και γρηγορα.

ΥΓ.προσωπικα παντως εγω θα εκανα τετοια αλλαγη λιγο αργοτερα χρονικα,με πιο ζεστο καιρο για να μηξν στρεσαρω κανενα ψαρακι. :closedeyes:

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για την ταχύτατη απάντηση!! :closedeyes:

Το παλιό χαλικάκι μαζί με το υπόστρωμα πως θα τα αφαιρέσω? Θα πρέπει να αδειάσω το ενυδρείο απο το νερό?

Να αγόραζα καλύτερα ένα καινούργιο φαράσι πλαστικό και να το έβγαζα έτσι?

Φοβάμαι να αφαιρέσω το χαλίκι+υπόστρωμα με νερο στο ενυδρείο γιαί παίζει αν γίνει χαμός μόλις το χώμα αναμειχτεί με το νερό...παρακαλώ τα φώτα σας....

Link to comment
Share on other sites

η ιδεα σου με το φαρασι ,νομιζω οτι ειναι πολυ καλη και ηδη εφαρμοζεται απο πολλους.

εαν βγαλεις τα ψαρια οπως αρχικα σου ειπα,μετα ειναι θεμα λεπτων να αφαιρεσεις υποστρωματα κλπ απο το ενυδρειο.

φροντισε απλα να σηκωσεις οσο γινεται λιγοτερη μουργα,καθως το περισσοτερο νερο θα μεινει εντος του ενυδρειου,αφου προφανως δεν εχεις την πολυτελεια να εχεις ετοιμο καινουργιο νερο ακριβως στην υπαρχουσα θερμοκρασια του παλιου..(εκτος και αν εχεις....).

ΥΓ.οσο για το υποστρωμα που λες,δεν ειναι φυλλοχωμα αυτο της σερα,αλλα εμποτισμενο χαλικακι,οποτε δεν τιθεται τετοιο θεμα που λες.

Έγινε επεξεργασία - klaz
Link to comment
Share on other sites

Το μόνο πρόβλημα είναι ότι το φίλτρο μου είναι μαμήσιο εσωτερικό....οπότε αν αδειάσω το νερό, τα βακτήρια στα βιολογικά υλικά του φίλτρου θα πεθάνουνε σωστά?

Θα πρέπει μετά να αγοράσω καινούργια υλικά και να κάνω νέο στρώσιμο απο την αρχή? :closedeyes:

Link to comment
Share on other sites

δεν ειναι τοσο τραγικο τοτε,εαν για λιγα λεπτα μεινει εκτος ρευματος.ολα εξαρτωνται απο την ταχυτητα σου.

μολις κανεις τις αλλαγες μπορεις να ριξεις και βακτηριδια για να αναπληρωσεις γρηγορα τα νεκρα βακτηρια που θα υπαρξουν.

καλο θα ειναι να μετρησεις και αμμωνια για να εισαι και 100% σιγουρος οτι ολα πηγανε καλα.

Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου χίλια ευχαριστώ για της απαντήσεις σου....θα ακολουθήσω τις οδηγίες σου βήμα-βήμα! :hysterical:

RESPECT! :hysterical::closedeyes::thumbup::hysterical:

Link to comment
Share on other sites

αυτο που δεν πρεπει να γινει κατα τη γνωμη μου ειναι, εαν το υποστρωμα ειναι ακομα ενεργο να μην ερθει σε καμια περιπτωση σε επαφη με το νερο. :closedeyes:

(και το νερο να παραμεινει φυσικα στο ενυδρειο)

Έγινε επεξεργασία - delta66
Link to comment
Share on other sites

αυτο που δεν πρεπει να γινει κατα τη γνωμη μου ειναι, εαν το υποστρωμα ειναι ακομα ενεργο να μην ερθει σε καμια περιπτωση σε επαφη με το νερο. :closedeyes:

(και το νερο να παραμεινει φυσικα στο ενυδρειο)

και πως γίνετε να μην έρθει το υπόστρωμα σε επαφή με το νερό απο τηνσ τιγμή που το ενυδρείο έχει νερό μέσα???

Link to comment
Share on other sites

και πως γίνετε να μην έρθει το υπόστρωμα σε επαφή με το νερό απο τηνσ τιγμή που το ενυδρείο έχει νερό μέσα???

......και προφανως δεν εχεις φιλο σου το μωυση.... :closedeyes:
Link to comment
Share on other sites

Εγω θα εκλεινα φιλτρα κλπ, θα αδειαζα το νερο και τα ζωντανα σε βαρελι (ή οχι ολο αλλα το μισο και θα συμπληρωνα με φρεσκο σαν να εκανα μια μεγαλη αλλαγη νερου), θα εκανα τις εργασιες μου (συντομα) και θα ξαναγεμιζα.

Οσο θα ειχα το νερο στο βαρελι θα εβαζα μεσα και το θερμαντηρα να κραταει τη θερμοκρασια οχι κατω απο 23 με προσοχη ομως να μην ακουμπαει στα τοιχωματα του βαρελιου και το τρυπησει.

Αν δεν ειχα ΠΟΛΥ απαιτητικα φυτα δεν θα εβαζα υποστρωμα και θα λιπαινα στα φυτα που τρεφονται απο τη ριζα με ταμπλετες.

Link to comment
Share on other sites

......και προφανως δεν εχεις φιλο σου το μωυση.... :hysterical:

:blink: ΝΤΟΙΝΓΚ!!!! :thumbup:

χα χα :hysterical: χα χα :thumbup: χα χα χα :thumbup:

έλιωσα στα γέλια!!!! :closedeyes::thumbup::hysterical:

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για όλες τις συμβουλές delta66 νάσαι καλά!

Link to comment
Share on other sites

Aυτη την διαδηκασια την εκανα πριν απο 3 βδομαδες και δεν ειχα τουλαχιστον μεχρι τωρα καμια δυσαρεστη συνεπεια. Εγω ειχα στον πατο του ενυδρειου μου χαλικη λαβας και το αλαξα με χαλαζιακη αμμο με τον εξις τροπο Ηταν την μερα που θα εκανα την εβδομαδιεα μου αλαγη νερου οποτε ετιμασα το νερο μου 2 μερες πριν για να ειναι οσο το δυνατον ποιο καθαρο απο χλωρια κτλ. το μισο νερο του ενυδρειου ετιμασα και οχι το1 τριτο ως συνηθος. το 1 τεταρτο του νερου μου το εβαλα σε ενα κουβα μαζι με ταψαρια διπλα στο καλοριφερ ξεχασα να σου πω οτι και το νερο της αλαγης το ειχα δυπλα στο σωμα και τις 2 μερες για να ειναι ζεστο και το υπολοιοπο νερο φυσικα το πεταξα ειχα κλησει το φυλτρο σημειοτεων και το δικο μου εσωτερικο ειναι. Πρωτα ενοειτε εβγαλα τα φυτα που ειχα και τα εβαλα σε εναν μεγαλο δισκο ξαπλομενα με λιγο νερο απο το ενυδρειο επιτα τα διακοσμητικα μετα το μισο νερο οπως προανεφερα στην συνεχεια εβγαλα το χαλικι καθαρισα το ενυδρειο γρηγορα με χαρτι κουζινας στην συνεχεια εβαλα μεσα την αμμο το μισο απτο νερο που ειχα ετιμασει γαι αλαγη φυτεψα ξανα τα φυτα μου στην συνεχεια εβαλα το νερο που ειχα στον κουβα μαζι με τα ψαρια και τελος το υπολοιπο νερο της αλαγης εθεσα φυλτρο και θερμαντιρα σε λητουργεια και τελος καλο ολλα καλα. μετα απο 3 εβδομαδες και 3 αλαγες νερου δεν πρατηρισα καμια αλαγη στις τιμες του νερου μου ουτε στην συμπεριφορα των ψαριων αλλα ουτε και στην βιολογια του ενυδρειου μου το οποιο ετρεχε περιπου 5 μηνες πριν την ολη διαδικασια.

Link to comment
Share on other sites

Μερικοι παραγοντες που επρεπε να αναφερεις για να γινει χρησιμη σε καποιον η προταση σου:

1. Οταν λες "2 μερες πριν για να ειναι οσο το δυνατον ποιο καθαρο απο χλωρια" τι εννοεις? Δεν εβαλες αντιχλωριο?

2. Και αν οχι, τη χλωραμινη (εκτος απο το χλωριο) που εχει το νερο του δυκτιου πως την εξουδετερωσες?

3. Δυο μερες που ηταν το νερο στο βαρελι, ηταν ακινητο?

4. Τι ψαρια εχεις?

5. Ποσα λιτρα εναι το ενυδρειο?

6. Με το καλοριφερ κραταγες τη θερμοκρασια σταθερη στο κουβα με τα ψαρια? και ποσο ακριβως?

7. Ζεστανες το νερο στο βαρελι με το καλοριφερ πριν το βαλεις στο ενυδρειο? και ποσο ακριβως?

Έγινε επεξεργασία - delta66
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...