Jump to content

Amano Γαρίδες....τα φώτα σας γιατί θα τρελαθώ!


Recommended Posts

Γειά σας παιδιά. Έχω στην κατοχή μου ένα καρφουρίσιο ενυδρείο με το μαμήσιο φίλτρο του και έχω αλλάξει μόνο το μηχανάκι του φίλτρου απο το 300άρι που είχε σε 800άρι, είναι στρωμένο και τρέχει εδώ και 6 μήνες.

Έχω βάλει υπόστρωμα της Serra floredepot και απο πάνω μαύρο χαλικάκι έχω μέσα εύκολα φυτά και java moss δεμένη σε ένα απο τα ξύλα του ενυδρείου, εκτός απο τα ψαράκια μου έχω μέσα και 8 γαρίδες αμάνο τζαπόνικα, λοιπόν...όταν τις αγοράσαμε μας είπανε στο μαγαζί ότι αυτές δεν γεννάνε με τίποτα και ειδικά σε ένα ενυδρείο αρχάριου όπως εγώ! μπήκα στο νέτ έψαξα ακόμα και εδώ και σε ξένα sites και παντού λέει το ίδιο...πριν 2 μήνες περίπου η κοπέλα μου με ξύπνισε και μου είπε ότι οι γαρίδες μας γενήσανε!!

Και όντως μέσα στο ενυδρείο μετά απο τρελή παρακολούθηση είδα κάπου στις 20 γαριδούλες πάααρα πολύ μικρές να βγαίνουνε έξω δειλά-δειλα και αν ξανακρύβωνται αμέσως!!!

Μην σας τα πολυλογό τελικά επιζήσανε μόνο 3 μίκρα τα οποία τώρα είναι μια χαρά και μου ανεβάσανε το σύνολο στις 11 γαριδούλες!!!

Προσπάθησα να τις φωτωγραφήσω με την ψηφιακή μου αλλά μάταια, πολύ κακή ποιότητα η φωτωγραφίες :closedeyes: ...σκέφτωμαι να ρίξω το φαγητό για τις γαρίδες πολύ κοντά στο μπροστινό τζάμι να έρθουνε να το πάρουνε και ίσως καταφέρω να τραβίξω καμιά τις προκοπής!!

Εσείς τι έχετε να πείτε για αυτό το αξιοπερίργο??

Υ.Γ.

Οι γαριδούλες μου είναι ΟΛΟΙΔΙΕΣ με αυτές εδώ!!!

http://www.petshrimp.com/amanoshrimp.html

Link to comment
Share on other sites

γιατι οχι..?

ξερω πολλους φιλους που εχουν βγαλει αναπαραγωγες απο τις συγκεκριμενες γαριδες και οχι μονο...

να σου ζησουν.. :closedeyes:

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώωωωωωωωωωωωω :closedeyes::thumbup::hysterical::hysterical::hysterical::thumbup::blink:

Link to comment
Share on other sites

Το ιδιο πιστευω και εγω.

Ολες η αναφορες στο ιντερνετ λενε οτι οι "κανονικες" αμανο δεν αναπαραγονται σε γλυκο νερο και οσες φορες εχουμε αναπαραγωγη "αμανο" σε αποκλειστικα γλυκο νερό, προκειτε για καποιο παρομοιο υποειδος αλλα οχι για τις "κανονικες" αμανο...

Link to comment
Share on other sites

τις είχες δει να κουβαλούν αυγά ή γέννησαν τα αυγουλάκια τους σε λαύρα;

Link to comment
Share on other sites

Βασηκά μέσα στο ενυδρείο είχα μία πολύ μεγάλη ρίζα με κάτι σαν σπηλιά απο κάτω της και ήτανε γεμάτο μικρές σπηλίτσες, και εκεί φωλιάζανε, τέρα ότι έγινε πιθανό να έγινε εκεί μέσα!

Δέν ξέρω ρε παιδιά τι να σας πω καθαρές η υποείδος, ένα ξέρω ότι είναι ολόιδιες με την φωτωγραφία που έβαλα πιο πάνω τώρα αν δεν είναι γνήσιες τι να πώ? εγω είμαι απλά χαρούμενος το ότι γεννήσανε :thumbup::closedeyes::hysterical:

Ο φίλος Klaz όμως είπε ότι γίνετε και ότι το έχει δεί αρκετές φορές.

Link to comment
Share on other sites

Φυσικα και δεν εχει σημασια τι ειδος ειναι...

Σημασια εχει οτι γεννησαν (και λογικα θα ξαναγενησουν) και εσυ ΓΟΥΣΤΑΡΕΙΣ!!!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Φυσικα και δεν εχει σημασια τι ειδος ειναι...

Σημασια εχει οτι γεννησαν (και λογικα θα ξαναγενησουν) και εσυ ΓΟΥΣΤΑΡΕΙΣ!!!!!!!!!!

:closedeyes::thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Σιγουρα οι γνησιες Caridina japponica αναπαραγονται στο γλυκο αλλα οι ναυπλιοι τους επιζουν μονο μερικες ωρες αφου θελουν υφαλμυρο εως αλμυρο νερο. Σε αυτο συμφωνουν ολοι οι βιολογοι που εχουν μελετησει την αναπαραγωγη τους. Μαλιστα οσοι επιχειρησαν την αναπαραγωγη τους δυσκολευτηκαν να μεγαλωσουν τα μικρα και να εχουν επιτυχια αφου θελουν πολλη μεγαλη προσοχη στην αλατοτητα και στην τροφη τον πρωτο καιρο και ακομα και με ιδανικες παραμετρους ειχαν πολυ μεγαλες απωλειες. Φανταστειτε λοιπον τι πιθανοτητες εχουν τα μωρα των αμανο στα κοινωνικα μας γλυκου νερου...μηδενικες.

Ομως οι αναφορες με γεννες αμανο ειναι αρκετες και οχι μονο στην Ελλαδα αλλα και σε φορουμς του εξωτερικου. Ετσι αποφασισα να το ψαξω το θεμα και μετα απο ερευνα κατεληξα στα εξης:

- Εντοπισα τουλαχιστον 3 ειδη αταξινομητα του γενους Caridina που μοιαζουν εκπληκτικα στις αμανο αλλα προερχονται απο διαφορετικες περιοχες της ΝΑ Ασιας. Η βιολογια τους δεν εχει μελετηθει επαρκως και εικαζεται οτι πιθανοτατα αναπαραγονται με την βοηθεια του υφαλμυρου οπως η πλειοψηφια των Caridina τυπου αμανο. Ομως δεν ειναι και απιθανο καποιο απο αυτα τα ειδη να αναπαραγεται σε γλυκο.

-Σε ολο τον κοσμο εχουν ανακαλυφθει προσφατα εκατονταδες νεα ειδη γαριδων και συνεχως ανακαλυπτονται κι αλλα ,τα οποια περιμενουν απο τους επιστημονες να τα ταξινομησουν και να τα μελετησουν.Γι αυτο και θα δειτε πολλες γαριδες να αναφερονται απλα ως Caridina sp. ή Neocaridina sp. οπου sp σημαινει species=ειδος και ο διαχωρισμος γινεται με καποιο χαρακτηριστικο τους, πχ. Neocaridina sp. "Blue". Γινεται ενας χαμος αυτη τη στιγμη αλλα κανενας βιολογος δεν ασχολειται γιατι δεν υπαρχουν χρηματοδοτισεις και οι περισσοτερες ταξινομησεις γινονται στα πλαισια καποιας ευρυτερης μελετης ενος οικοσυστηματος που περιλαμβανει και νεα ειδη γαριδων. Δεδομενου λοιπον οτι δεν γνωριζουμε απο που γινεται η εισαγωγη των γαριδων που αγοραζουμε ειναι πιθανον να φτασει στο ενυδρειο μας καποιο ειδος που να μοιαζει με αμανο αλλα να μην ειναι..

-Γινεται λογος κυριως στην Γερμανια για ενα νεο ειδος "ψευδο-αμανο" το οποιο ως φαινεται αναπαραγεται σε γλυκο. Xαρακτηριστικο της το κοντυτερο ρυγχος.Ειναι στο link που δινει ο φιλος μου ο Σπυρος παραπανω:εδω

Περα απο ολα αυτα εγω διατηρω επιφυλαξεις και θα ηθελα να αναγνωριζεται με σιγουρια καθε φορα που αναφερεται μια γεννα αμανο.

Επισης να τονισω οτι στο γερμανικο site τονιζεται οτι η γαριδα-φαντασμα που μοιαζει με αμανο αλλα γεννα σε γλυκο ισως να υπαρχει αλλα πριν αποδειχθει μονο εικασιες γινονται.

Αυτα περι αμανο και αναπαραγωγης τους ...μεχρι στιγμης.

Έγινε επεξεργασία - Raven
Link to comment
Share on other sites

Φίλε Raven αυτά που έγραψες είναι πολύ κατατοπιστηκά...και όπως φαίνετε πρέπει να έχω κάποιο υποείδος αμάνο.. :closedeyes: ...θα πάο με την πρώτη ευκαιρία στο πετ-σόπ που τις αγόρασα και θα του πώ για το όλο σκηνικό αλλά θα τα ακούσει που πουλάει ψευτό-αμάνο για αμάνο! :thumbup:

Γιατί όσο και νάνε ειναι κοροιδία αυτό που κάνει!

Link to comment
Share on other sites

Εχεις ενα δικιο, δεν λεω..

Μηπως δεν το ξερει ουτε αυτος ομως?

Link to comment
Share on other sites

Φιλε Genjuron αυτο που σου συμβαινει και γεννανε οι γαριδες σου ειναι ευλογια και οχι καταρα. Εγω πολυ θα το ηθελα να εβρισκα γαριδες σαν τις αμανο που να αναπαραγονται. Κι ας ηταν ο,τι υποειδος ηθελαν !!

Οποτε πηγαινε στο pet shop και ευχαριστησε τον :closedeyes:

Κι αμα ξαναγεννησουν και γινουν πολλες, αν θες δωσε και σε αλλους χομπιστες να διαδοθουν.

Εξαλλου οσα εγραψα ειναι απλως υποθεσεις που γινονται και ο μονος τροπος να επιβεβαιωθουν ειναι να ασχοληθουν καποιοι επιστημονες και να γινουν μελετες.

Link to comment
Share on other sites

Φιλε Genjuron αυτο που σου συμβαινει και γεννανε οι γαριδες σου ειναι ευλογια και οχι καταρα. Εγω πολυ θα το ηθελα να εβρισκα γαριδες σαν τις αμανο που να αναπαραγονται. Κι ας ηταν ο,τι υποειδος ηθελαν !!

Οποτε πηγαινε στο pet shop και ευχαριστησε τον :closedeyes:

Κι αμα ξαναγεννησουν και γινουν πολλες, αν θες δωσε και σε αλλους χομπιστες να διαδοθουν.

Εξαλλου οσα εγραψα ειναι απλως υποθεσεις που γινονται και ο μονος τροπος να επιβεβαιωθουν ειναι να ασχοληθουν καποιοι επιστημονες και να γινουν μελετες.

:thumbup::hysterical::hysterical:

Πολυ σωστος ο Αλεξανδρος.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...