Jump to content

Aρχάριος στο θαλασσινό με πολλές απορίες!!


Christos13

Recommended Posts

Γεια σας φίλοι μου!!

πιστεύω κάνετε τρομερή δουλειά σε αυτό το forum και ενημερώνεται πολλοί κόσμο!! :closedeyes:

Όπως λέει και ο τίτλος του post μου είμαι αρχάριος στο θαλασσινό ενυδρείο μέχρι και τελείως άσχετος!! :hysterical::hysterical::thumbup:

Ασχολούμαι με ενιδρειo γλυκού νερού περίπου στον 1.5 χρόνο!!

με ένα ενιδρειo 60LT

Και εδώ αρχίζουν οι ερωτήσεις μου!! :(:hysterical:

θελα να μετατρέψω το ενιδρειο μου σε θαλασσινό!!

αυτό τον 60LT με διαστάσεις 60x35x30!!

γίνεται να το κάνω αυτό θαλασσινό???

Ρώτησα σε ένα μαγαζί στο Hράκλειο που μένω ποσο θα μου στοιχίσει αυτή η μετατροπή και μου είπε περίπου στα 200 ευρώ! :blink::thumbup:

απλά μου φάνηκαν πολλά!! :thumbup::thumbup::D:D

και δεν τον είδα να έχει και πόλη διάθεση να ασχοληθεί με το να μάθω μερικά πράγματα!!

τα μονα που μπόρεσε να μου πει είναι ότι το εξωτερικό φίλτρο που έχω κάνει ότι θα χρειαστώ αραγονίτη και 8 κιλά ζωντανό βραχώ!!

εγώ πάλι θέλω να βγάλω το εσωτερικό φίλτρο γιατί είναι που είναι λίγος ο χώρος που έχω να μην πιάνει και άλλον χώρο το φίλτρο!!

και εδώ θέλω να μου πείτε τι ακριβώς θα χρειαστώ!!

και περίπου μια τιμούλα!!

Σας ευχάριστο πολύ εκ τον προτερων για το χρόνο που θα διαθέσετε για εμενα!! :thumbup::hysterical:

Και ότι θεωρείτε χρήσιμο ετυχαριστος να το ακούσω!!! :rasp:

φιλικά Χριστός!!

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα φιλε και καλως ηρθες στο αλατι!!!!!καταρχην να σου πω απο δικη μου εμπειρια αν ειναι να ασχοληθεις με το αλατι να διαβασεις αρκετα πριν κανεις οτιδηποτε να ρωτας εδω θα σε βοηθησουν πολλοί.με τα λιτρα που λες ξεκινησα και εγω δες στην κατηγορια nano reef και nano 54lit,εκει εχω καταθεσει την προσπαθεια μου!! :closedeyes: εδω ειμαστε :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα φιλε και καλως ηρθες στο αλατι!!!!!καταρχην να σου πω απο δικη μου εμπειρια αν ειναι να ασχοληθεις με το αλατι να διαβασεις αρκετα πριν κανεις οτιδηποτε να ρωτας εδω θα σε βοηθησουν πολλοί.με τα λιτρα που λες ξεκινησα και εγω δες στην κατηγορια nano reef και nano 54lit,εκει εχω καταθεσει την προσπαθεια μου!! :hysterical: εδω ειμαστε :hysterical:

Σε ευχάριστο πολύ fille μου kostas disc για την γρηγορη απάντηση σου!!

Απλά σκέφτομαι να κάνω ένα fish only!!

γιατί για reef δεν ξέρω και πολλά πράγματα!!

μπορείς να μου πεις τι διαφορες έχουν αυτα τα δυο??

ας πούμε μπορώ να βάλω και κάνα 2 ψαράκια στο νάνο reff??

οχι οτι αν κανω fish only θα μπορεσω να ωαλω παρα πανω!!

αλλα λεμε τωρα!!! :closedeyes::thumbup::hysterical:

Link to comment
Share on other sites

φιλε μπορεις να βαλεις και στης 2 περιπτώσεις ψαράκια απλα εαν βαλεις κοραλακια θα ομορφύνει την ολη κατασταση.ευχωμε να κανεις αυτο που θα σου αρεσει. :closedeyes::thumbup::hysterical::hysterical:

Link to comment
Share on other sites

Καλως ορισες στο Αquazone φιλε μου...

Λοιπόν, η αλήθεια ειναι ότι τα λιτρα σου ειναι λιγα αλλά θα μπορουσε να γινει ενα εξαιρετικο fish only Με μερικα μικρα ψαρακια.

Θα χρειαστεις αραγωνιτη, βράχο (8-9 κιλα), αλατι, υλικα για το χημικο φιλτρο, μια μικρη αλλαγή στο φωτισμο, skimmer και διαφορα ακομα μικροπραγματα.

Τιμή δεν μπορώ να σου πω αλλα πιστευω ότι θα ξεπερασεις τα 200€ που σου ειπανε!

Link to comment
Share on other sites

Καλως ορισες στο Αquazone φιλε μου...

Λοιπόν, η αλήθεια ειναι ότι τα λιτρα σου ειναι λιγα αλλά θα μπορουσε να γινει ενα εξαιρετικο fish only Με μερικα μικρα ψαρακια.

Θα χρειαστεις αραγωνιτη, βράχο (8-9 κιλα), αλατι, υλικα για το χημικο φιλτρο, μια μικρη αλλαγή στο φωτισμο, skimmer και διαφορα ακομα μικροπραγματα.

Τιμή δεν μπορώ να σου πω αλλα πιστευω ότι θα ξεπερασεις τα 200€ που σου ειπανε!

200 χαλαρα :closedeyes::thumbup:

Link to comment
Share on other sites

:closedeyes: Γιασου και απο εμενα.Το θαλασσινο ενυδρειο σιγουρα θα σου χαρισει περισοτερες συγκινησεις,αλλα το κοστος του ακομα περισοτερες.Απαρετητα θα χριαστεις ΑΟ για ενα σωστο ξεκινιμα,πραγμα που σημαινει πως τα 200 ευρω ειναι πολυ λιγα.Καλο ξεκινιμα και προσοχη στα βηματα σου
Link to comment
Share on other sites

αντιστροφη οσμοση πως μπορω να εχω και ποσο κοστιζει?

μια λυση το νερο της βρησης και να βαζω αλατι δεν γινεται?

Link to comment
Share on other sites

Μπορείς να ξεκινήσεις με νερό βρύσης και αργότερα αν αυξηθούν οι απαιτήσεις σου, μπορείς να προμηθευτείς α/ο.

Link to comment
Share on other sites

Το νερο του δυκτιου κατα πασα πιθανοτητα δεν ειναι αυτο που ζηταμε για ενα θαλασσινο ενυδρειο και σιγουρα αντενδικνητε για reef!

Εγω θα σου προτεινα την αγορα μιας Α/Ο

κανε μια ερωτηση στην κατηγορια με τα καταστηματα του Α/Ζ

Link to comment
Share on other sites

Από ότι ξέρω το νερό του Ηρακλείου είναι πολύ χάλια. Ούτε για F.O δεν θα έλεγα ότι κάνει.

Από την άλλη η Α/Ο έχει κάποιο κόστος… Εγώ θα σου πρότεινα να χρησιμοποιήσεις το έτοιμο νερό που έχουν βγάλει τώρα τελευταία. Είναι ιδανικό για μίνι reef.

Για να είμαι ειλικρινείς δεν έχω πάρει κάποιο δείγμα από το συγκεκριμένο και να μετρήσω τι παραμέτρους έχει αλλά φαντάζομαι ότι θα είναι οκ. Αν κάποιος έχει άποψη από τη χρήση του προϊόντος αυτού ή έχει κάνει μετρήσεις ας το αναφέρει.

Νομίζω ότι τα 200 ευρώ είναι ένα εφικτό αρχικό κόστος.

Go on ! :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα και απο εμενα καλως ορισες στη θαλασσα εχω να πω οτι μιας και ειναι λιγα τα λιτρα αρχισε με ετοιμο νερο που στο τελος θα σου ερθει και ποιο φτηνο από το να το ετοιμασεις. Οσο για τα στοιχεια του ετοιμου εχω κανει καποιες μετρησεις και ειναι οτι γραφουν απ΄εξω.Οι Αμερικάνοι δεν πέζουν με αυτα .Καλη επιτυχία

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...