Jump to content

Αλλαγή Skimmer


elgrec0

Recommended Posts

Καλησπέρα παίδες!

Έχω ένα σκιμμερ JAD DG1516 400Λ :closedeyes: (κινέζικο) το οποίο με ταλαιπωρεί καθημερινά…..

Δεν μπορώ άλλο να είμαι από πάνω του και έτσι αποφάσισα να το αλλάξω με ένα καινούριο..

Το ενυδρείο μου είναι 120 λίτρα , θέλω ένα σκιμμερ όσο το δυνατόν πιο μικροκαμωμένο για τα λίτρα μου το οποίο να έχει τη δυνατότητα να χρησιμοποιείται και ως hang on άλλα και μέσα στο sump (θα φτιάξω στο μέλλον).

Βλέπω κάτι τιμές 200 ευρο και μου φαίνονται πολλά για ένα 120λιτρο… Μπορούμε να βρούμε μια αξιόπιστη λύση μέχρι 100-120 γιούρια??

Ευχαριστώ πολύ!,

Νίκος

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα φιλε μια αξιοπιστη και οικονομικη λυση ειναι wave 400 ιταλικο προϊόν το ειδα σε φιλο με 220 λιτρα και δούλευε τελεια το πηρα και δες φωτο :closedeyes::thumbup::hysterical::hysterical: 120 ευρω!2χρονια εγγύηση.

post-1660-1236172827_thumb.jpg

post-1660-1236172935_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα φιλε μια αξιοπιστη και οικονομικη λυση ειναι wave 400 ιταλικο προϊόν το ειδα σε φιλο με 220 λιτρα και δούλευε τελεια το πηρα και δες φωτο :closedeyes::thumbup::hysterical::hysterical: 120 ευρω!2χρονια εγγύηση.

Ωραίο φαίνεται!

Ερώτηση. Το πάνω πάνω δοχείο που μαζεύει τη βρωμια έχει κάποια τρύπα στον πάτο ώστε με ένα σωλινακι να αδειάζει εύκολα χωρις να χρειάζεται να το βγαζω συνέχεια?

Και κάτι ακόμα , σε ένα σερφαρισμα που εκανα βρηκα κατι σκιμμερ στα οποία η αντλία ηταν μεσα στο σκιμμερ και όχι στο ενυδρείο , το μόνο που έβαζες στο νερό ήταν ένας σωλήνας εισαγωγής και η έξοδος .

Κάτι σε τέτοιο έχουμε μήπως γλυτώσω και άλλο χώρο από την αντλία?

Link to comment
Share on other sites

το κύπελο που κάνει την συλλογή της ύλης αυτής, θα πρέπει να το βγάζεις και να το καθαρίζεις με λίγο ενυδρειακό μαλλί ( υαλοβαμβακα ), γιατί κολλάει στα τοιχώματα και δεν ΄φευγει έτσι εύκολα με ένα σωληνάκι...

Έγινε επεξεργασία - NAVY
Link to comment
Share on other sites

το κύπελο που κάνει την συλλογή της ύλης αυτής, θα πρέπει να το βγάζεις και να το καθαρίζεις με λίγο ενυδρειακό μαλλί ( υαλοβαμβακα ), γιατί κολλάει στα τοιχόματα και δεν ΄φευγει έτσι εύκολα με ένα σωληνάκι...

ναι αυτο το κανω ανα τακτα χρονικα διαστήματα αλλα πολλές φορες μου κανει υπερχειληση (αλλαγες νερου) και μαζευει "καθαρο" νερο στο κυπελακι , το σκιμερ που εχω εχει μια τρυπα και με ενα σωλινακι βγαζω το νερο σε ενα αλλο δοχειο και το πεταω!

Link to comment
Share on other sites

Παίδες σημερα παλι μαζευαμε νερα.............Δεν παει αλλο..... :thumbup:

Σαββατο πρωι παω να παρω αλλο σκιμμερ!!!!!!!!

ειμαι αναμεσα σε 2 ενα της Red Sea με την ανλτια νερου μεσα στο σκιμερ και σε ενα V2.

το πρωτο εχει 178 ευρο και το δευτερο 200 , η διαφορα ειναι μικρη , ποια εταιρια θα προτιμουσατε?

προτινετε μου γιατι δεν εχω χρονο για αλλο πονο... :closedeyes:

Link to comment
Share on other sites

Παίδες σημερα παλι μαζευαμε νερα.............Δεν παει αλλο..... :thumbup:

Σαββατο πρωι παω να παρω αλλο σκιμμερ!!!!!!!!

ειμαι αναμεσα σε 2 ενα της Red Sea με την ανλτια νερου μεσα στο σκιμερ και σε ενα V2.

το πρωτο εχει 178 ευρο και το δευτερο 200 , η διαφορα ειναι μικρη , ποια εταιρια θα προτιμουσατε?

προτινετε μου γιατι δεν εχω χρονο για αλλο πονο... :closedeyes:

κανένας??

Κάποια προτίμηση??

Link to comment
Share on other sites

ρε παιδια ενα σκιμμερ καλο και αξιοπιστο εως 250 λιτρα να μου προτινετε?

εχω ρωτησει 3 πετ σοπ και ο καθε ενας θελει να μου πουλησει οτι εχει........

ειμαι 3 μερες χωρις σκιμμερ και ανυσηχω!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...