Jump to content

Απορια για φυτο


Recommended Posts

Αγορασα το ενυδρειο (juwel rekord 63l) για τα γκαπι μου (1 ενηλικο και 16 μικρα 3 μηνων απο γεννα δικη μου) και μαζι 2 φυτα. Η ανουμπια ειναι φοβερη!Πεταξε χτες και νεο φυλλαρακι. Το αλλο φυτο ειχε αν δε κανω λαθος 6 κλωναρια και εχει χασει ως τωρα τα 3. Επειδη δεν ξερω τι φυτο ειναι , μηπως θελει ιδιαιτερη περιποιηση και γι αυτο μαδαει; Απο το water inn μου ειπαν οτι δεν ειναι απαιτητικο. Τα κλωναρια που φευγουν μπορω να τα ξαναφυτεψω; Το εχω βαλει μαζι με το γλαστρακι του επειδη αλλιως θα επεπλεε. Ξερει κανεις να βοηθησει και να μου πει και τ ονομα του φυτου γιατι δεν το συγκρατησα; Ευχαριστω :closedeyes:

post-10845-1236205155_thumb.jpg post-10845-1236205168_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

για τα φυτα δεν πολυξερω, αλλα το γλαστρακι βγαλε το και δεσε καπου το φυτο με κλωστη στη χειροτερη αν δεν καθεται...

Link to comment
Share on other sites

όπως σωστά είπε και ο alkis13, βγάλε το γλαστράκι! Κάτι σε λίπασμα ρίχνεις; Καμιά ταμπλέτα κοντά στη ρίζα είναι προτιμότερο. Ναι, ότι φεύγει ξαναφύτεψέ το! Δυστυχώς δεν μπορώ να καταλάβω ποιο φυτό είναι..

Link to comment
Share on other sites

Φιλε μου τετοιο εχω και εγω.Πρεπει να ειναι αυτο και εγω χωρις γλαστρακια τα εχω.βαλ'τα βαθεια για να μην επιπλεουν.

Link to comment
Share on other sites

Φιλε μου τετοιο εχω και εγω.Πρεπει να ειναι αυτο και εγω χωρις γλαστρακια τα εχω.βαλ'τα βαθεια για να μην επιπλεουν.

Πολύ σωστά!

Το φυτό είναι Egeria (elodea) Densa

:closedeyes:

Link to comment
Share on other sites

Αν βγαλω το γλαστρακι να το δεσω πανω σε πετρα; Η ταμπλετα ειναι απαραιτητη;

Link to comment
Share on other sites

Eγω δεν τα εχω δεσει απλα τα εβαλα βαθεια και κατσανε.Δε τα δενω κιολας γιατι πιστευω οτι πληγωνεται απο το σφηξιμο για να μη σαπισει.τωρα οι ταμπλετες ειναι λιπασμα ενυδρειου..χρειαζονται.Κληνυχτα!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...