Jump to content

Κατεψυγμένα σκουλήκια Bloodwοrms...


Recommended Posts

Παιδιά μου έδωσαν σήμερα απο το Pet shop ένα κόκκινο κύβο με σκουλίκια καταψυγμένα. Και μου είπαν πως αν ταϊζω καθημερινά τα ψάρια μου με αυτό θα είναι καλύτερα απο τις υπόλοιπες τροφές. Η αλήθεια είναι πως μόλις το ρίξω μέσα τρελένοντε έγινε ο χαμόσ στο ενυδρείο και τρόνε όλα τα ψάρια απο τα αγγελόψαρα μεχρι τους pleco και τις σαλμάνδρες. Όμως με προβληματίζει μπορώ κάθε μέρα να ταϊζω στα ψάρια μου μόνο αυτό;;; Και μετά μήπως υπάρχει κάτι που πρέπει να προσέξω; Δεν γίνετε να είναι όλα θετικά σχετικά με αυτό το πράγμα όλο και κάτι αρνητικό θα έχει. Ξέρει κανείς τι πρέπει να προσέχουμε;;;

Link to comment
Share on other sites

Μπορείς να τρως κάθε μέρα σουβλάκια???

Εγώ ναι, αλλά αυτό είναι άλλο θέμα :closedeyes:

Μην ρίχνεις Bloodworm κάθε μέρα. Πρέπει να έχεις ποικιλία στην διατροφή των ψαριών σου. Τα Bloodworms είναι φουλ πρωτεϊνική τροφή! Και αυτό πιθανόν να το γνωρίζεις καλύτερα από μένα είναι καλό αλλά με μέτρο.

Θα σου έλεγα να ρίχνεις Bloodworms από μία έως τρεις φορές την εβδομάδα...

Τσέκαρε και τα κατεψυγμένα Daphnia :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Μπορείς να τρως κάθε μέρα σουβλάκια???

Εγώ ναι, αλλά αυτό είναι άλλο θέμα :closedeyes:

Μην ρίχνεις Bloodworm κάθε μέρα. Πρέπει να έχεις ποικιλία στην διατροφή των ψαριών σου. Τα Bloodworms είναι φουλ πρωτεϊνική τροφή! Και αυτό πιθανόν να το γνωρίζεις καλύτερα από μένα είναι καλό αλλά με μέτρο.

Θα σου έλεγα να ρίχνεις Bloodworms από μία έως τρεις φορές την εβδομάδα...

Τσέκαρε και τα κατεψυγμένα Daphnia :hysterical:

Βασικά φίλε όπως το είπες ναι μπορώ να τρώγω κάθε μέρα σουβλάκια :thumbup: Οκ αυτό δεν είναι πρόβλημα μπορώ να το κάνω. Το ζήτημα είναι πως έχω και δύο σαλμάνδρες μέσα στο ενυδρείο που δεν πολυτρώνε τα χαπάκια βυθού ενώ για το σκουλίκι παίζει να φάει η μια την άλλη :hysterical: ... Δεν ταίζω τα ψάρια κάθε μέρα τα ταίζω μέρα παρα μέρα. Οπότε στην ουσία βγένει 4 φορές την βδομάδα. Άρα μπορώ να ταίζω 2 φορές με τα άλλα και 2 με τα σκουλίκια;;;

Link to comment
Share on other sites

Βασικά φίλε όπως το είπες ναι μπορώ να τρώγω κάθε μέρα σουβλάκια :closedeyes: Οκ αυτό δεν είναι πρόβλημα μπορώ να το κάνω. Το ζήτημα είναι πως έχω και δύο σαλμάνδρες μέσα στο ενυδρείο που δεν πολυτρώνε τα χαπάκια βυθού ενώ για το σκουλίκι παίζει να φάει η μια την άλλη :thumbup: ... Δεν ταίζω τα ψάρια κάθε μέρα τα ταίζω μέρα παρα μέρα. Οπότε στην ουσία βγένει 4 φορές την βδομάδα. Άρα μπορώ να ταίζω 2 φορές με τα άλλα και 2 με τα σκουλίκια;;;

Πάνω σε αυτό είναι είναι ένα θέμα για το γιατί καλό είναι να κρατούνται σε διαφορετικά ενυδρεία οι σαλαμάνδρες με τα ψάρια...

Δεν έχω να σου δώσω λύση... Ίσως κάποιος άλλος να ξέρει καλύτερα!

Link to comment
Share on other sites

Πάνω σε αυτό είναι είναι ένα θέμα για το γιατί καλό είναι να κρατούνται σε διαφορετικά ενυδρεία οι σαλαμάνδρες με τα ψάρια...

Δεν έχω να σου δώσω λύση... Ίσως κάποιος άλλος να ξέρει καλύτερα!

H μόνη λύση που βλέπω είναι αυτή που λέω με το 2-2 Και είναι ευχαριστημένα και τα ψάρια και οι σαλαμάνδρες :closedeyes: Αν κάποιος βρεί κάτι λάθος ελπίζω θα μας πεί.

Link to comment
Share on other sites

Θα διορθώσω τον Stormtrooper στο ότι οι περισσότερες κατεψυγμένες τροφές για ψάρια έχουν μικρή πρωτεϊνική αξία σε σχέση με τις τυποποιημένες τροφές του εμπορίου.

Θα συμφωνήσω ΑΠΟΛΥΤΑ στο θέμα τις ποικιλίας και στο ότι τα ψάρια θα πρέπει (όπως και ο άνθρωπος) όλα τα απαραίτητα θρεπτικά συστατικά που ώς έκ των πραγμάτων καμία τροφή δέν μπορεί να δώσει από μόνη της.....

Θα σου πρότεινα και εγώ να δοκιμάσεις Δάφνιες κατεψυγμένες αλλά και Glassworms και Blackworms πάντα βέβαια μαζί με τυποποιημένες τροφές του εμπορίου....

Επίσης καλή ιδέα είναι και τα Grindal Worms που κάποια μέλη πουλάνε στις αγγελίες μας :closedeyes:

Link to comment
Share on other sites

Θα διορθώσω τον Stormtrooper στο ότι οι περισσότερες κατεψυγμένες τροφές για ψάρια έχουν μικρή πρωτεϊνική αξία σε σχέση με τις τυποποιημένες τροφές του εμπορίου.

Ουπς....!!! Κάτι έχασα!!!

Ok, λογικό μου ακούγεται... Ναι μεν το ένα φυσικό (σκουλίκι) αλλά το άλλο μπορεί να εμπλουτιστεί με όση πρωτεϊνη θέλει ο κατασκευαστής!

Sorry για την παραπληροφόρηση :closedeyes:

Link to comment
Share on other sites

Θα διορθώσω τον Stormtrooper στο ότι οι περισσότερες κατεψυγμένες τροφές για ψάρια έχουν μικρή πρωτεϊνική αξία σε σχέση με τις τυποποιημένες τροφές του εμπορίου.

Θα συμφωνήσω ΑΠΟΛΥΤΑ στο θέμα τις ποικιλίας και στο ότι τα ψάρια θα πρέπει (όπως και ο άνθρωπος) όλα τα απαραίτητα θρεπτικά συστατικά που ώς έκ των πραγμάτων καμία τροφή δέν μπορεί να δώσει από μόνη της.....

Θα σου πρότεινα και εγώ να δοκιμάσεις Δάφνιες κατεψυγμένες αλλά και Glassworms και Blackworms πάντα βέβαια μαζί με τυποποιημένες τροφές του εμπορίου....

Επίσης καλή ιδέα είναι και τα Grindal Worms που κάποια μέλη πουλάνε στις αγγελίες μας :thumbup:

Ώραια αυτό είναι εύκολο γιατί και οι κατεψηγμένες τροφές είναι φθηνές οπότε θα βάζω τις δύο μέρες κανονική τροφή στα ψάρια και ταμπλέτες στα ψάρια βυθού και τις άλλες δύο μέρες κατεψυγμένα. Έτσι θα είναι καλά και τα ψάρακια και οι σαλαμάνδρες μου :closedeyes: .

Link to comment
Share on other sites

Ώραια αυτό είναι εύκολο γιατί και οι κατεψηγμένες τροφές είναι φθηνές οπότε θα βάζω τις δύο μέρες κανονική τροφή στα ψάρια και ταμπλέτες στα ψάρια βυθού και τις άλλες δύο μέρες κατεψυγμένα. Έτσι θα είναι καλά και τα ψάρακια και οι σαλαμάνδρες μου :closedeyes: .

:thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ πολύ όλους παιδιά :closedeyes:

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...