Jump to content

ΘΟΛΟΥΡΑ


Recommended Posts

Αγαπητοί φίλοι. 'Εχω ενυδρείο 2 μηνών το οποίο είναι 200 λτ νερό ( καθαρό-250 χωρίς τα μαραφέτια) και στο οποίο έχω

3 αγγέλους

3 γκουράμις

2 μικρά αλμπίνο κοριντόρας ,

2 μπαλούν μολλις ( που άνκαι ίσως δεν ταιριάζουν με τα άλλα αυτή την στιγμή μια χαρά έχουνε εγκληματιστεί) α

2 παγκάσιους ( και το ξέρω μην φωνάζετε μεγαλώνουνε κλπ τα γνωρίζω αλλά είναι μικροί ακόμη και όταν έρθει η ώρα θα τους φύγω και επισης μαρέσουνε έχουνε πλάκα και ξαναλέω μην μου βάλετε τις φωνές :closedeyes:))) )1 καθαριστή.

Το θέμα μου είναι απο την αρχή έχω μια θολούρα στο νερό. Και πριν 5 μέρες έκανα αλλαγή νερού και έγινε περισσότερη και πρασινότερη.

Κάνω τακτικά τεστ ( ph,kh.gh, No2, No3, Po4) καθώς και αμμονίας και είναι όλες οι τιμές καλές!

Επίσης φως ηλιακό κλπ δεν πέφτει στο ενυδρείο και τις λάμπες τις ανάβω μόνο μερικές ώρες .

Έχω χρησιμοποιήσει σε 2-3 περιπτώσεις το φάρμακο Crystal Water της Tetra αλλά χωρίς διαφορά.

Τα φίλτρα τα αλλάζω όπως πρέπει να αλλάζοντε και γενικά προσπαθώ να κάνω ότι καλύτερο για τα μωρά μου.

Παρεπιπτόντως στον κύκλο έχασα μονο τους πρώτους δύο καθαριστές και ένα μικρούλι αγγελάκι πουτο είχα για μια βδομάδα περίπου αλλά νομίζω οι δύο καθαριστές που αγοράστηκαν απο το ίδιο μαγαζί μετά απο τον αγγελάκι ίσως να είχαν αρρώστια και το επηρέασαν ( αμέσως μετά αγόραρα καθάριστή απο άλλο μαγαζί και ζει και βασιλευει και μασουλάει ολή μέρα απο την άλγη που έχει στις πέτρες)

ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΟΛΑ ΑΥΤΑ,,ΓΙΑΤΙ ΕΧΩ ΘΟΛΟΥΡΑ! ΤΗΝ ΠΡΑΣΙΝΙΛΑ ΑΝΤΕ ΝΑ ΤΙΝ ΠΩ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΑΛΓΗ,,ΜΗΠΩΣ ΈΙΝΑΙ ΑΠΛΑ Η ΑΛΓΗ ΚΑΙ ΤΟ ΒΛΕΠΩ ΘΟΛΟ;;;;;;;;;;

ΣΑΣ ΕΥΧΑΡΙΣΤς,,ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΑΜΑ ΞΕΧΑΣΑ ΝΑ ΣΑΣ ΠΩ ΚΑΤΙ ΑΛΛΑ ΘΑ ΕΠΑΝΕΛΘΩ

Α και το ΑΙΤΩΛΟΑΚΑΡΝΑΝΙΑΣ με την ΚΥΠΡΟ ξέρω ότι δεν έχει σχέση αλλά έτσι μου το βγαλε :thumbup:)))))))))))))))))

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ

ΝΕΡΕΝΙΑ

Έγινε επεξεργασία - nerenia
Link to comment
Share on other sites

Καλως ηρθες!

Παρε ενα σφουγγαρακι απο petshop,με μαγνητη και δες αν καθαριζει!Νομιζω οτι η αλγη θα φυγει!

Link to comment
Share on other sites

Καλως ηρθες!

Παρε ενα σφουγγαρακι απο petshop,με μαγνητη και δες αν καθαριζει!Νομιζω οτι η αλγη θα φυγει!

Νομίζω ότι η φίλη μας μιλάει για αιωρούμενη άλγη και όχι για άλγη στο τζάμι.... :closedeyes:

Link to comment
Share on other sites

ΓΕΙΑ ΣΑΣ ΠΑΙΔΙΑ,,ευχαριστω για την άμεση 'δραση' :thumbup:

Και έλεγα ότι κάτι ξέχασα. έχω και σφουγγαράκι.

Και ναι ειναι αιωρούμενα τα σωματίδια αλλα δεν ειναι θυσανωτά ή μέγαλα,,,,,απλά πράσινη θολούρα!

Να δοκίμαζα κάτι απο τα φάρμακα για την άλγη μήπως???

Σας ευχαριστω πάρα πολύ

:closedeyes:

Link to comment
Share on other sites

Ποση ωρα αναβεις το φως?

Ριχνεις κανενα λιπασμα?

Ποτε το εστρωσες το ενυδρειο?

Αλλαγες καθε ποσο και ποτε?

Αυτα :thumbup::hysterical:

[Ωραιο ονομα!!!!!! :closedeyes: ]

Link to comment
Share on other sites

Double post~~~

Sorry

Έγινε επεξεργασία - Panos1990
Link to comment
Share on other sites

[Ωραιο ονομα!!!!!! :closedeyes: ]

Astraaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaa!!!! :hysterical:

Θα ήταν καλό να μας διευκρίνιζες λίγο το "καλές τιμές" που αναφέρεις με νούμερα :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Γειά σας πάλι!

Τιμές εννοώ τις τιμές ανάλογα με το είδος ψαριών που έχω

π.χ έχω PH 7.2-7.5

το kh 5

gh 9

No2 kai No3 στα κατώτερα επίπεδα

ΤΕλοσπάντων,,οι τιμές του νερού είναι οκ. Τώρα για το φως 4-5 ώρες την μέρα

Αλλαγές στους δύο μήνες δύο φορές έκανα αλλά το 1/3 του νερού δηλαδή γύρω στα 70λτ

απλά τώρα το νερό είναι πιο θολό μετα απο την αλλαγή ( πάνε 5 μέρες)

Λιπασμα??? δεν έχω φυτά,,μήπως μιλάς για κάτι άλλο??

Ευχαριστώ για το ενδιαφέρον παιδιά πραγματικά

Νερένια

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα..νομιζω οτι ειναι υπερβολικο καθε 2 μηνες αλλαγη νερου..μπόρει να ειναι αυτο η αιτια που εχει θολοση νερο που δεν νομιζω..αυτο δειχνει οτι εχουν ανεβει τα νιτρικα τα οποια προκαλουνται απο την υπερβολικη δοση φαγητου.....για μην ταισεις μια 2 μερες και κανε αλλαγες καθε μερα 50% και θα φυγει η θολουρα που λες

Link to comment
Share on other sites

Astraaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaa!!!! :closedeyes:

Σκατσε :thumbup:

Πιο συχνες αλλαγες, πχ 30% καθε βδομαδα..

Και θα φυγει..

Οχι τοσο συχνα οπως λεει ο γιωργος....

Αν δεν φευγει δοκιμασε συσκοτηση...

Για τα τεστ ειμαστε σιγουροι?

Έγινε επεξεργασία - Panos1990
Link to comment
Share on other sites

Γειά σας πάλι!

Τιμές εννοώ τις τιμές ανάλογα με το είδος ψαριών που έχω

π.χ έχω PH 7.2-7.5

το kh 5

gh 9

No2 kai No3 στα κατώτερα επίπεδα

ΤΕλοσπάντων,,οι τιμές του νερού είναι οκ. Τώρα για το φως 4-5 ώρες την μέρα

Αλλαγές στους δύο μήνες δύο φορές έκανα αλλά το 1/3 του νερού δηλαδή γύρω στα 70λτ

απλά τώρα το νερό είναι πιο θολό μετα απο την αλλαγή ( πάνε 5 μέρες)

Λιπασμα??? δεν έχω φυτά,,μήπως μιλάς για κάτι άλλο??

Ευχαριστώ για το ενδιαφέρον παιδιά πραγματικά

Νερένια

1. Βλεπω οτι επιμενεις. Για ποιον ειναι καλες, για τα ψαρια η για σενα; Εχεις διαβασει για τις συνθηκες νερου που εχουν αναγκη τα ειδη που φιλοξενεις;

2. Αλλαγη νερου μια φορα το μηνα ΔΕΝ ειναι αλλαγη. Καθε εβδομαδα 25-30%, οπως γραφτηκε πιο πανω.

3. Φιλτρα και υλικα μπορεις να γραψεις;

4. Με τι τεστ μετρας (υγρα, στικ);

5. Την περιοχη στο προφιλ μπορεις να μπεις και να την διορθωσεις.

Link to comment
Share on other sites

ΓΕΙΑ ΣΑΣ ΠΑΙΔΙΑ!

ΕΠΙΜΕΝΩ,,,,( ΔΕΝ ΕΙΜΑΙ ΧΑΖΗ ΔΙΑΒΑΣΑ ΓΙΑ ΤΙΣ ΣΥΝΘΗΚΕΣ,,ΚΑΙ ΓΙΑ ΑΥΤΟ ΕΔΩΣΑ ΚΑΙ ΤΑ ΜΟΛΛΙΣ ΤΑ ΟΠΟΙΑ ΘΕΛΑΝΕ ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΗΣ ΠΟΙΟΤΗΤΑΣ ΝΕΡΟΥ)

ΕΠΙΣΗΣ ΕΠΙΜΕΝΩ ΓΙΑ ΔΙΑΦΟΡΑ ΑΛΛΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ.

ΟΣΟ ΑΦΟΡΑ ΤΙΣ ΑΛΛΑΓΕΣ ΝΕΡΟΥ,,,,3 ΦΟΡΕΣ ΣΕ 2 ΜΗΝΕΣ ΑΛΛΑΞΑ ΝΕΡΟ,,ΑΠΛΑ ΜΟΥ ΕΙΧΑΝΕ ΠΕΙ ΟΤΙ ΕΙΤΑΝΕ ΝΩΡΙΣ ΝΑ ΑΛΛΑΖΩ ΤΟΣΟ ΣΥΧΝΑ ΤΟ ΝΕΡΟ!!!

ΑΡΑ ΘΑ ΤΟ ΔΟΚΙΜΑΣΩ ΚΑΙ ΑΥΤΟ

ΟΣΟ ΓΙΑ ΤΗΝ ΣΥΣΚΟΤΗΣΗ ΤΟ ΔΟΚΙΜΑΣΑ,,ΤΑ ΝΙΤΡΙΚΑ ΚΑΙ ΝΙΤΡΩΔΗ ΕΙΝΑΙ ΣΕ ΚΑΝΟΝΙΚΑ ΕΠΙΠΕΔΑ ΚΑΙ ΤΑ ΤΕΣΤ ΠΟΥ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΩ ΕΙΝΑΙ ΤΑ ΥΓΡΑ ΤΕΣΤ ΤΟΣΟ ΤΗΣ ΣΕΡΑ ΟΣΟ ΚΑΙ ΤΗΣ ΤΕΤΡΑ ( ΣΕ ΑΝΤΙΠΑΡΑΘΕΣΗ ΕΧΟΥΝΕ ΤΙΣ ΙΔΙΕΣ ΤΙΜΕΣ)

Με τα φίλτρα κλπ δεν έχω πρόβλημα κάνω τις αλλαγές όπως πρέπει.

Σας ευχαριστώ όλους για το ενδιάφερον σας

Τα λέμε

Νερένια

( εδώ κολύμπησα με καρχαρίες,,λέτε να αφήσω εγω την θολουρίτσα να με τσακίσει;;; :closedeyes: )

Link to comment
Share on other sites

Οποτε περιμενουμε και αμα δεν φυγει μας το λες...

Ακυρο,

αλλα ποτε εκανες μπανιο με καρχαριες?? :closedeyes::thumbup:

Link to comment
Share on other sites

ΓΕΝΙΚΑ παντος απο μια πρωτη παρατηρηση ο συνδιασμος των ψαριων σου δεν ειναι σωστος ακομη και σε αναλογιες.

Link to comment
Share on other sites

ΕΠΙΣΗΣ ΕΠΙΜΕΝΩ ΓΙΑ ΔΙΑΦΟΡΑ ΑΛΛΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ.

ΟΣΟ ΑΦΟΡΑ ΤΙΣ ΑΛΛΑΓΕΣ ΝΕΡΟΥ,,,,3 ΦΟΡΕΣ ΣΕ 2 ΜΗΝΕΣ ΑΛΛΑΞΑ ΝΕΡΟ,,ΑΠΛΑ ΜΟΥ ΕΙΧΑΝΕ ΠΕΙ ΟΤΙ ΕΙΤΑΝΕ ΝΩΡΙΣ ΝΑ ΑΛΛΑΖΩ ΤΟΣΟ ΣΥΧΝΑ ΤΟ ΝΕΡΟ!!!

Κακώς επιμένεις σε αυτό. Είναι εντελώς λάθος!!!

Αλλαγές νερού κάθε εβδομάδα (max 10 μέρες) το 30%! Αυτός είναι γενικός κανόνας!

Link to comment
Share on other sites

Νομιζω πως καποια πραγματα πρεπει να τα "πιασεις" απο την αρχη... σε διαφορα θεματα (π.χ. τιμες νερου, ιχθυοφορτηση, φως, αλλαγες νερου κτλ)

...κανεις δεν ειπε οτι εισαι χαζη και κανενας δεν ειρωνευεται τον αλλον εδω μεσα! :closedeyes:

Δειχνεις να μη δεχεσαι συμβουλες και γνωμες για το πως ειναι τα πραγματα στο ενυδρειο σου μεχρι τωρα... ΛΑΘΟΣ!

Τα πραγματα ειναι αλυσιδα... αν ¨σπασει¨ ενας κρικος τοτε ξεκιναει ο χορος των προβληματων...

Κατσε και ΞΑΝΑΔΙΑΒΑΣΕ! :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

TO χαζη για πλάκα το είπα γιατί σίγουρα δεν πίστεψα ούτε στιγμή ότι κάποιος με ειρωνεύτηκε ( γιατί άλλωστε!).Δεύτερον σέβομε τις συμβουλές ολων αλλά ευτυχώς ή δυστυχώς δεν ξύπνησα μια μέρα και είπα πάω να κάνω ένα ενυδρείο για το πλάκα! :closedeyes: Όλη μου τη ζωή το ήθελα ( και είναι μεγάλη,,,40 σε λίγες μέρες)και μελέτησα πολύ πριν ξεκινήσω. Το κακό φίλοι μου είναι ότι δυστηχώς η επικοινωνία απο δω σίγουρα δεν είναι όσο εύκολη θα είτανε αν απλά τα λέγαμε φάτσα φάτσα :hysterical: .'Αρα κάποια πράγματα που μπορεί να φαίνονται απλή ξεροκεφαλιά να είναι κάτι άλλο. Ο συνδιασμός και λάθος να είναι, σιγά σιγά τον παλεύω. Τουλάχιστον έδωσα τα Μόλις σε κάποιον που ασχολείτε μόνο με αυτά. Τα πήρα πραγματικά απο βίτσιο και μόνο γιατι τα βρίσκω χαριτωμένα. Τώρα βρήκα να δώσω και τα πανγκάσιους σε ατομο που έχει ενυδρείο πάνω απο 1000λτ και τα θέλει.Να σας πω επίσης ότι δυστυχώς εδώ σε αυτό το τόπο που είμαι δεν έχουμε μεγάλη ποικιλία απο τα οποία να κάνουμε σωστούς συνδιασμούς και όσο να πεις,,υπάρχει και ο ενθουσιασμός ΚΑΚΩΣ το ξέρω αλλά τι να γίνει! Πάντως να σας πληροφορήσω ότι άφησα ξανά το ενυδρείο σε συσκότηση 2 μέρες και είναι σε καλύτερη κατάσταση! Σας ευχαριστώ πραγματικά όλους!

Καλα να περνάτε αγαπητοί. Τα ξαναλέμε στο επόμενο πρόβλημα :thumbup:

Αν κάποιος απο σας έρθει προς Κύπρο ,αφήστε μου ένα μήνυμα!

ΦΙλιά σε όλους

Νερένια

Link to comment
Share on other sites

ΓΕΙΑ ΣΑΣ ΠΑΙΔΙΑ!

ΕΠΙΜΕΝΩ,,,,( ΔΕΝ ΕΙΜΑΙ ΧΑΖΗ ΔΙΑΒΑΣΑ ΓΙΑ ΤΙΣ ΣΥΝΘΗΚΕΣ,,ΚΑΙ ΓΙΑ ΑΥΤΟ ΕΔΩΣΑ ΚΑΙ ΤΑ ΜΟΛΛΙΣ ΤΑ ΟΠΟΙΑ ΘΕΛΑΝΕ ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΗΣ ΠΟΙΟΤΗΤΑΣ ΝΕΡΟΥ)

ΕΠΙΣΗΣ ΕΠΙΜΕΝΩ ΓΙΑ ΔΙΑΦΟΡΑ ΑΛΛΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ.

ΟΣΟ ΑΦΟΡΑ ΤΙΣ ΑΛΛΑΓΕΣ ΝΕΡΟΥ,,,,3 ΦΟΡΕΣ ΣΕ 2 ΜΗΝΕΣ ΑΛΛΑΞΑ ΝΕΡΟ,,ΑΠΛΑ ΜΟΥ ΕΙΧΑΝΕ ΠΕΙ ΟΤΙ ΕΙΤΑΝΕ ΝΩΡΙΣ ΝΑ ΑΛΛΑΖΩ ΤΟΣΟ ΣΥΧΝΑ ΤΟ ΝΕΡΟ!!!

ΑΡΑ ΘΑ ΤΟ ΔΟΚΙΜΑΣΩ ΚΑΙ ΑΥΤΟ

ΟΣΟ ΓΙΑ ΤΗΝ ΣΥΣΚΟΤΗΣΗ ΤΟ ΔΟΚΙΜΑΣΑ,,ΤΑ ΝΙΤΡΙΚΑ ΚΑΙ ΝΙΤΡΩΔΗ ΕΙΝΑΙ ΣΕ ΚΑΝΟΝΙΚΑ ΕΠΙΠΕΔΑ ΚΑΙ ΤΑ ΤΕΣΤ ΠΟΥ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΩ ΕΙΝΑΙ ΤΑ ΥΓΡΑ ΤΕΣΤ ΤΟΣΟ ΤΗΣ ΣΕΡΑ ΟΣΟ ΚΑΙ ΤΗΣ ΤΕΤΡΑ ( ΣΕ ΑΝΤΙΠΑΡΑΘΕΣΗ ΕΧΟΥΝΕ ΤΙΣ ΙΔΙΕΣ ΤΙΜΕΣ)

Με τα φίλτρα κλπ δεν έχω πρόβλημα κάνω τις αλλαγές όπως πρέπει.

Σας ευχαριστώ όλους για το ενδιάφερον σας

Τα λέμε

Νερένια

( εδώ κολύμπησα με καρχαρίες,,λέτε να αφήσω εγω την θολουρίτσα να με τσακίσει;;; :hysterical: )

Κολυμπησαμε μαζι και δεν το θυμαμαι; :hysterical: Παει γερασα.- :thumbup::blink::thumbup::closedeyes::thumbup::hysterical:

Link to comment
Share on other sites

Κολυμπησαμε μαζι και δεν το θυμαμαι; :thumbup: Παει γερασα.- :blink::thumbup::thumbup::closedeyes::thumbup::hysterical:

'Η θα είσουνα μικρό ακόμη ή κολυμπούσες σε άλλα πελάγη :thumbup: ( κατά sharm μεριά πέρασες:hysterical::hysterical:

Link to comment
Share on other sites

Αν μπορεις μπες στο προφιλ σου και αλλαξε αυτο με την Αιτωλοακαρνανια, συνεχως μπερδευομαι!!!! :closedeyes:

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...