Jump to content

Τι ψάρια είναι;;;


Recommended Posts

Γεια σας!Είναι η πρώτη φορά που γράφω εδώ γιατί αν και μου αρέσουν πάρα πολύ τα ενυδρεία μόλις πριν από λίγες μέρες απέκτησα το πρώτο μου....Βασικά έχω διαβάσει αρκετά πράγματα για τα ψάρια,για τα ενυδρεία και το όνειρό μου ήταν να αποκτήσω ένα ενυδρείο με Guppy τα οποία λατρεύω!Όμως ένας γνωστός μου για προσωπικούς του λόγους έπρεπε να δώσει επειγόντως το ενυδρείο του και μου πρότεινε να το πάρω εγώ...Το ενυδρείο τρέχει εδώ και 3 χρόνια,είναι στρωμένο,γύρω στα 90 λίτρα.Η διακόσμηση του δεν είναι σωστή κατά τη γνώμη μου διότι αποτελείται από πλαστικά φυτά τα οποία θέλω να αντικαταστήσω με αληθινά αλλά το βασικό πρόβλημα είναι τα ψάρια....

Δεν μπορώ να πω ότι ξέρω τις ανάγκες των ψαριών ή να τα ξεχωρίζω πέρα από 2-3 είδη αλλά έχω την εντύπωση ότι είναι τελείως ασύμβατα και μεταξύ τους και με το ενυδρείο...Προσπάθησα πολύ κοιτώντας φωτογραφίες ψαριών να βρω μια άκρη για το τι ψάρια είναι διότι δεν ήξερε να μου πει και νομίζω ότι είναι 2 pleco,4 τιγράκια,1 λαμπέο αλμπίνο και άλλα 2 που πραγματικά δεν μπορώ να καταλάβω τι είναι...Σίγουρη δεν είμαι για κανένα.Όμως θέλω να κάνω το καλύτερο γι'αυτά τα ψάρια αλλά αν δεν ξέρω ούτε τι ψάρια είναι πως να τα βοηθήσω;;;;Γι'αυτό έλεγα μήπως θα μπορούσα με κάποιον τρόπο να ανεβάσω φωτογραφίες εδώ και να μου πείτε και τι ψάρια είναι και αν είναι σωστό να ζουν όλα μαζί σ'ένα 90άρι ενυδρείο και γενικά τι να κάνω....Αν και σαν αρχάρια που είμαι θα προτιμούσα να ξεκινήσω από την αρχή και με κάτι εύκολο αλλά τώρα δεν μπορώ να κάνω πίσω....

Σας ευχαριστώ πολύ για τη βοήθεια!

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας!Είναι η πρώτη φορά που γράφω εδώ γιατί αν και μου αρέσουν πάρα πολύ τα ενυδρεία μόλις πριν από λίγες μέρες απέκτησα το πρώτο μου....Βασικά έχω διαβάσει αρκετά πράγματα για τα ψάρια,για τα ενυδρεία και το όνειρό μου ήταν να αποκτήσω ένα ενυδρείο με Guppy τα οποία λατρεύω!Όμως ένας γνωστός μου για προσωπικούς του λόγους έπρεπε να δώσει επειγόντως το ενυδρείο του και μου πρότεινε να το πάρω εγώ...Το ενυδρείο τρέχει εδώ και 3 χρόνια,είναι στρωμένο,γύρω στα 90 λίτρα.Η διακόσμηση του δεν είναι σωστή κατά τη γνώμη μου διότι αποτελείται από πλαστικά φυτά τα οποία θέλω να αντικαταστήσω με αληθινά αλλά το βασικό πρόβλημα είναι τα ψάρια....

Δεν μπορώ να πω ότι ξέρω τις ανάγκες των ψαριών ή να τα ξεχωρίζω πέρα από 2-3 είδη αλλά έχω την εντύπωση ότι είναι τελείως ασύμβατα και μεταξύ τους και με το ενυδρείο...Προσπάθησα πολύ κοιτώντας φωτογραφίες ψαριών να βρω μια άκρη για το τι ψάρια είναι διότι δεν ήξερε να μου πει και νομίζω ότι είναι 2 pleco,4 τιγράκια,1 λαμπέο αλμπίνο και άλλα 2 που πραγματικά δεν μπορώ να καταλάβω τι είναι...Σίγουρη δεν είμαι για κανένα.Όμως θέλω να κάνω το καλύτερο γι'αυτά τα ψάρια αλλά αν δεν ξέρω ούτε τι ψάρια είναι πως να τα βοηθήσω;;;;Γι'αυτό έλεγα μήπως θα μπορούσα με κάποιον τρόπο να ανεβάσω φωτογραφίες εδώ και να μου πείτε και τι ψάρια είναι και αν είναι σωστό να ζουν όλα μαζί σ'ένα 90άρι ενυδρείο και γενικά τι να κάνω....Αν και σαν αρχάρια που είμαι θα προτιμούσα να ξεκινήσω από την αρχή και με κάτι εύκολο αλλά τώρα δεν μπορώ να κάνω πίσω....

Σας ευχαριστώ πολύ για τη βοήθεια!

Καλησπέρα και καλωσήρθες στην παρέα μας, ανέβασε φωτογραφίες και θα σε βοηθήσουμε

Link to comment
Share on other sites

Καλώς μας ήρθες :closedeyes:

Όπως είπες κι εσύ, καλό είναι να σηκώσεις φωτογραφίες, γιατί μόνο έτσι θα μπορέσουμε να βγάλουμε κάποια άκρη. Ο τρόπος είναι απλός:

Εφόσον περάσεις τις φωτογραφίες στο pc σου, και μπεις στην διαδικασία εγγραφής μηνύματος, θα δεις κάτω χαμηλά το πεδίο Συνημμένα Αρχεία όπου και θα πατήσεις Browse. Θα βρεις τις φωτογραφίες που θέλεις και θα πατήσεις "Πρόσθεσε αυτό το συνημμένο". Οπότε είσαι έτοιμη!!!

Αυτό που πρέπει να προσέξεις είναι οι φωτογραφίες σου να είναι σε μορφή jpg και η ανάλυσή τους να είναι 800x600.

Αυτά...

Βήμα βήμα θα σε βοηθήσουμε όλοι μας όπως μπορούμε για να κάνεις το καλύτερο δυνατό για το ενυδρείο και τα ψαράκια σου :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

post-11912-1236289360_thumb.jpgpost-11912-1236289442_thumb.jpgpost-11912-1236289574_thumb.jpgpost-11912-1236289663_thumb.jpgpost-11912-1236289697_thumb.jpgΑχ είστε όλοι τόσο ευγενικοί!Σας ευχαριστώ πολύ...Λοιπόν παραθέτω μερικές φωτογραφίες!
Link to comment
Share on other sites

post-11912-1236289360_thumb.jpgpost-11912-1236289442_thumb.jpgpost-11912-1236289574_thumb.jpgpost-11912-1236289663_thumb.jpgpost-11912-1236289697_thumb.jpgΑχ είστε όλοι τόσο ευγενικοί!Σας ευχαριστώ πολύ...Λοιπόν παραθέτω μερικές φωτογραφίες!

καλωςορισες...λοιπον τα ψαρακια σου ειναι

φωτο νουμερο 1:labeo albino

φωτο νουμερο 2:plecostomus maybe gibiseps

φωτο νουμερο 3:dwarf gurami

φωτο νουμερο 4:tetra μαλλον lemon

φωτο νουμερο 5:barbus tetrazona

Link to comment
Share on other sites

καλωςορισες...λοιπον τα ψαρακια σου ειναι

φωτο νουμερο 1:labeo albino :closedeyes:

φωτο νουμερο 2:plecostomus maybe gibiseps

Αν εννοεις τον plecostomus gibbiceps δεν νομιζω οτι ειναι αυτος

φωτο νουμερο 3:dwarf gurami

Σιγουρα?

φωτο νουμερο 4:tetra μαλλον lemon

Δεν ειναι σιγουρο, οποτε καλυτερη φοτο..

φωτο νουμερο 5:barbus tetrazona :thumbup:

Έγινε επεξεργασία - Panos1990
Link to comment
Share on other sites

καλα ουτε κι εγω ειμαι για τον πλεκο ετσι μαυρος που ειναι μεσα στην μαυριλα.....καλα τη φοβερη υπογραφη ειναι αυτη panos1990 τωρα την προσεξα

Link to comment
Share on other sites

Ο πλέκο είναι Pterygoplichthys Pardalis :closedeyes:

Link to comment
Share on other sites

καλωςορισες...λοιπον τα ψαρακια σου ειναι

φωτο νουμερο 1:labeo albino

φωτο νουμερο 2:plecostomus maybe gibiseps

φωτο νουμερο 3:dwarf gurami

φωτο νουμερο 4:tetra μαλλον lemon

φωτο νουμερο 5:barbus tetrazona

και ναι λοιπον...τωρα που καταφερε ο καρβουνιαρης ο υπολογιστης μου να ανοιξει τις φωτο το gurami δεν ειναι dwarf...

Link to comment
Share on other sites

καλωςορισες...λοιπον τα ψαρακια σου ειναι

φωτο νουμερο 1:labeo albino

φωτο νουμερο 2:plecostomus maybe gibiseps

φωτο νουμερο 3:dwarf gurami

Οχι ειναι Giant gurami.

φωτο νουμερο 4:tetra μαλλον lemon

Οχι ειναι Congo Tetra μαλλον. Μια καλυτερη φωτο θα βοηθησει.

φωτο νουμερο 5:barbus tetrazona

Καλως ορισες. :thumbup: Τα κοχυλια πρεπει να βγουν απο το ενυδρειο.- :closedeyes:

Έγινε επεξεργασία - diskus fan
Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ πάρα πολύ για τις απαντήσεις σας!Είναι μια αρχή τουλάχιστον να ξέρω τι ψάρια έχω...Εντάξει τα έβγαλα τα κοχύλια :hysterical: Θα βγάλω και μία καλύτερη φωτογραφία απ'το ψαράκι που δεν φαίνεται καλά και θα την ανεβάσω :thumbup: !

Το ερώτημα τώρα είναι μπορούν τα 2 pleco,το labeo,το gurami,τα 4 barbus tetrazona και το congo tetra ή το tetra lemon να ζήσουν όλα μαζί σ'ένα ενυδρείο 90 λίτρων με διαστάσεις 80*30*36;;;Έχουν τις ίδιες ανάγκες όσον αφορά τη θερμοκρασία,τη σκληρότητα,τη διατροφή;;;Δηλαδή με λίγα λόγια αν το πυκνοφυτέψω θα είναι εντάξει όλα αυτά τα ψαράκια μαζί;;;Αν όχι τι να κάνω;; :closedeyes:

Link to comment
Share on other sites

καλα ουτε κι εγω ειμαι για τον πλεκο ετσι μαυρος που ειναι μεσα στην μαυριλα.....καλα τη φοβερη υπογραφη ειναι αυτη panos1990 τωρα την προσεξα.

Oντως μεσα στην μαυριλα ειναι!!! Ναι η υπογραφη τα σπαει!!!! :closedeyes::thumbup:

και ναι λοιπον...τωρα που καταφερε ο καρβουνιαρης ο υπολογιστης μου να ανοιξει τις φωτο το gurami δεν ειναι dwarf...

Ναι ρεσυ, ουτε εγω μπορουσα να καταλαβω τι ηταν..

Εχουν παρομοιες συνθηκες, αν και δεν ειμαι σιγουρος για αυτο, γιατι δεν ειχα ποτε αυτα τα ψαρακια..

Αν βαλεις τα ονοματα τους στο google και κανεις search, θα σου βγουν διοφερες σελιδες με πληροφοριες..

Κανε συγκριση μεταξυ των ψαριων και θα μαθεις αν ταιριαζουν..

Θα το εκανα εγω για εσενα και θα to ποσταρα αλλα δεν εχω χρονο..

Έγινε επεξεργασία - Panos1990
Link to comment
Share on other sites

Θεωρω οτι το ενυδρειο σου ειναι μικρο, οχι μονο γιατι αυτα που εχεις δεν μπορουν να ζησουν αλλα γιατι ειδικα τα τετρα ειναι ψαρια που τους αρεσει να ζουν σε ομαδες (6-8 ατομα το λιγοτερο). Αν θελεις να κανεις κατι σωστο γι'αυτα ψαξε τα προφιλ τους και πραξε αναλογα.-

Link to comment
Share on other sites

Από ότι κατάλαβα κανένα από αυτά τα ψαράκια δεν κάνει για το συγκεκριμένο ενυδρείο :closedeyes: ...Απορώ όχι τόσο με αυτούς που τα πουλάνε όσο με αυτούς που τα αγοράζουν...Εδώ σαμπουάν πας και παίρνεις και το κοιτάς 18 φορές και όταν αγοράζεις ένα ζώο που ζει,αναπνέει,έχει ανάγκες δεν ενδιαφέρεσαι να μάθεις 2 βασικά πράγματα;;;

Τελοσπάντων θα φυτέψω αύριο κάθε γωνιά του ενυδρείου έτσι ώστε να νοιώθουν λίγο άνετα τα καημένα μου και θα βάλω αγγελίες μήπως και βρεθεί κάποιο κατάλληλο ενυδρείο για να περάσουν την υπόλοιπη ζωή τους όμορφα.

Ειλικρινά σας ευχαριστώ πάρα πολύ όλους για τη μεγάλη βοήθεια που μου δώσατε,για την ευγένεια και την κατανόηση σας!Να είστε όλοι καλά!

Φιλικά Νέλη

Link to comment
Share on other sites

Νομιζω οτι σοφα θα πραξεις!!!! :closedeyes:

Φιλικα

Νικος

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...