Jump to content

επιλογη ψαριων


Recommended Posts

καλησπέρα σε όλους ,

μετά απο αρκετό ψάξιμο και διάβασμα κατέληξα στο καινούριο φυτεμένο (150χ80χ60) ,αλλα με διαχωριστικο γα εσωτερικα φιλτρα, πλατες, χαλικια , κτλ να μένει καθαρος χώρος 120χ60 υψος χ 50 πλατος,

να βάλω τα εξής .. 3 αρσενικους ραμιρεζι, 7 θυληκες, 10 corydoras schwartzi, 20 καρδιναλιους.

ο αριθμός απο κάθε είδος πώς σας φαίνεται?

επιπλέον θέλω αν μπορώ να βάλω μερικά σαλιγκάρια και καμιά γαριδούλα αλλά δεν έχω ιδέα απο είδη που ταιριάζουν και ποσα πρεπει......

το ενυδρειο θα έχει μια πολυ μεγάλη ριζα και μερικές πέτρες βραχόκηπου που δημιουργουν κρυψώνες....

θα φυτευτεί με εύκολα φυτα χαμηλών απαιτήσεων που ακόμη το ψάχνω.

ΤΑ ΦΩΤΑ ΣΑΣ!!!!

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα σε όλους ,

μετά απο αρκετό ψάξιμο και διάβασμα κατέληξα στο καινούριο φυτεμένο (150χ80χ60) ,αλλα με διαχωριστικο γα εσωτερικα φιλτρα, πλατες, χαλικια , κτλ να μένει καθαρος χώρος 120χ60 υψος χ 50 πλατος,

να βάλω τα εξής .. 3 αρσενικους ραμιρεζι, 7 θυληκες, 10 corydoras schwartzi, 20 καρδιναλιους.

ο αριθμός απο κάθε είδος πώς σας φαίνεται?

επιπλέον θέλω αν μπορώ να βάλω μερικά σαλιγκάρια και καμιά γαριδούλα αλλά δεν έχω ιδέα απο είδη που ταιριάζουν και ποσα πρεπει......

το ενυδρειο θα έχει μια πολυ μεγάλη ριζα και μερικές πέτρες βραχόκηπου που δημιουργουν κρυψώνες....

θα φυτευτεί με εύκολα φυτα χαμηλών απαιτήσεων που ακόμη το ψάχνω.

ΤΑ ΦΩΤΑ ΣΑΣ!!!!

Ο συνδυασμός των ψαριών είναι καλός και από άποψη ατόμων ανά είδος αλλά και όσον αφορά τις συνθήκες νερού. Οπότε σε αυτό είσαι μία χαρά. Το θέμα είναι αν θα έχεις φτιάξει τις κατάλληλες συνθήκες νερού, που αυτές είναι μέτρα μαλακό και όξινο νερό...

Σε τέτοιου είδος νερό δυσκολεύονται να ζήσουν οι γαρίδες και τα σαλιγκάρια.... Περίσσοτερο οι γαρίδες βέβαια... οπότε θεωρητικά μπορείς να δοκιμάσεις τα Apple Snails.

Όσον αφορά τις πέτρες βραχόκηπου... Αν μιλάς για την λεγόμενη φεγγαρόπετρα (αυτή με τις τρύπες) τότε πρέπει να την ελέγξεις με Ακουαφόρτε, καθότι έχω την εντύπωση πως πρόκειται για αβεστολιθική, κάτι το οποίο δεν πρέπει να το έχεις μέσα στο ενυδρείο σου με την συγκεκριμένη επιλογή ψαριών.

Επίσης θα σου πρότεινα να έβαζες ή ψιλόκοκκο χαλίκι ή, ακόμα καλύτερα, άμμο λευκή/μπεζ/γκρι...

...και καλές γέννες :closedeyes:

Link to comment
Share on other sites

φιλε stormtrooper ευχαριστω για την απαντηση......τις συγκεκριμένες πέτρες δεν τις έχω κάνει το τεςτ με ακουαφορτε, αλλά τις έχω στο ενυδρειο μου 3 χρονια τώρα. βέβαια με οσκαρ και παπαγάλους οι οποιοι ειναι ανθεκτικοι και μπορεί να μην είχαν πρόβλημα...το απογευμα κιολας θα τεσταρω μια να δω....

όσον αφορά την άμμο που μου προτείνεις είμαι πολυ προβληματισμένος με αυτά που έχω διαβάσει εδω μέσα...

μου αρέσει πολύ εμφανισιακά, αλλά τι συμβαίνει με τα φυτά που θα βάλω? μήπως δημιουργηθουν αναερόβιες περιοχές και έχω σαπίλες? υπόστρωμα χρειάζεται όταν χρησιμοποιείται άμμος? μήπως καλό θα ήταν να έβαζα θερμαντικο σωμα βυθου για να δημιουργείτε ρεύμα και να κυκλοφορεί το νερό καλύτερα?

ευχαριστώ εκ των προτέρων .....

Link to comment
Share on other sites

και κατι ακομη......μου λες ότι για τα συγκεκριμένα είδη καλύτερα το νερό να είναι όξινο.....

θα βοηθούσε να έβαζα στο φίλτρο τύρφη? και αν ναι σε τι ποσοτητα και με τι τρόπο?(φανταζομαι σε διχτάκι ή καλσον ε?)

Link to comment
Share on other sites

Σε διχτακι και θα ηταν οτι πρεπει..

Τωρα απο ποσοτητα βαζεις αναλογα με λιτρα σου...

Link to comment
Share on other sites

Καταρχήν η άμμος όταν αποκτήσει βιολογία είναι ότι καλύτερο για τα φυτά. Υπόστρωμα, από τη στιγμή που θες να βάλεις έυκολα φυτά δεν χρειάζεται. Το θερμαντικό σώμα βυθού που αναφέρεις είναι ΟΤΙ καλύτερο για τα φυτά και τις αναερόβιες περιοχές της άμμου. Επίσης θα σου έλεγα να μην χρησιμοποιήσεις πάνω από 4 εκατοστά ύψος βυθού για παν ενδεχόμενο.

Το θετικό είναι ότι ξέρεις τί εστί άμμος και τα προβλήματά της. Εφόσον τα ξέρεις μπορείς να τα αντιμετωπίσεις και να "γευτείς" όλα τα πλεονεκτήματα της άμμου.

Μαλακό και όξινο νερό σημαίνει πως η χρήση της τύρφης είναι μάλλον αναγκαία.

Την τύρφη μπορείς να την χρησιμοποιήσεις με 2 τρόπους:

1) Μέσα στο κυρίως φίλτρο. Η ποσότητα της τύρφης εξαρτάται από τα συνολικά λίτρα του ενυδρείου και σε τί τιμές θέλεις να φέρεις το νερό σου. Επίσης αυτή η μέθοδος μειονεκτεί καθότι (α) θα πρέπει να αφαιρέσεις βιολογικό υλικό από το φίλτρο σου για να βάλεις τύρφη (β) θα πρέπει να ανοίγεις το φίλτρο σου για να την αντικαθιστάς κάθε μήνα (γ) το νερό που θα ρίχνεις μέσα στο ενυδρείο μετά από αλλαγές θα είναι σκληρό και σιγά-σιγά θα μαλακώνει... όχι και ότι καλύτερο για τα ψάρια.

2) Μέσα σε φιλτράκι που θα χρησιμοποιείται σε βαρέλι προετοιμασίας νερού. Από όλες τις απόψεις (πρακτική, οικονομική) συμφέρει πολύ περισσότερο από την πρώτη περίπτωση!

Link to comment
Share on other sites

φιλε stormtrooper με βοηθησες πολυ, ευχαριστω .....

σε κανα δυο μερες οι οσκαρ μου μετακομιζουν σε ενυδρειο φιλου 600 lt και θα ειναι αρχοντες μονοι τους εκει μεσα....οποτε αμεσως μετα αρχιζω επιτελους να στηνω το δικο μου οπως πρεπει....

σιγουρα θα ξαναχρειαστω τη συμβουλη σου , προς το παρων χαιρετώ

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...