Jump to content

ΑΜΜΩΝΙΑ


Recommended Posts

Εχω 2 ενυδρεία με αμμωνία δυο εβδομάδες στο 1,5 σταθερά έχω κάνει αλλαγές νερού,έχω δοκιμάσει όλα τα σκευάσματα που ρίχνουν την αμμωνία,έχω μειώσει το τάισμα,έχω ελένξει το νερό της βρύσης,έχω καθαρύσει τον βυθό,τα ψάρια που έχω είναι ανάλογα με τα λίτρα,έχω εξωτερίκο φιλτρο με βιολογικά μακαρόνια,έχω ρίξει 3 ειδών βακτήρια και τίποτα ακόμα!!!!!!!!!!!!!!!!!!!Οι υπόλοιπες μετρήσεις είναι οκ.Τι άλλο μπορώ να κάνω?????????????????????

Ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

Nα τσεκάρεις τις μετρήσεις σου και με άλλο τεστ.

πόσο χρόνο λειτουργουν τα ενυδρεια ?

Link to comment
Share on other sites

Τι άλλο μπορώ να κάνω?????????????????????

Θεωρώ πως όλα όσα αναφέρεις είναι σωστά και ελεγμένα.

Επειδή μας ρωτάς όμως, θα σου έλεγα να μας δώσεις ακριβής πληροφορίες για όσα αναφέρεις.

Δηλαδή:

Πόσα λίτρα είναι τα ενυδρεία, τί και ποια φίλτρα έχουν, όταν λες μακαρόνι προσδιόρισε μάρκα, πόσο καιρό "τρέχουν" τα ενυδρεία, ο βυθός από τί αποτελείται, πόσα και ποια ψάρια έχεις, ποια σκευάσματα έχεις ήδη χρησιμοποιήσει, με τί μετράς, πόσο και τί ταϊζεις, άλλες μετρήσεις (ΝΗ3/ΝΗ4, ΝΟ3)... ΟΛΑ!!!

Μόνο έτσι θα μπορέσουμε να καταλάβουμε τί συμβαίνει!

Link to comment
Share on other sites

Θεωρώ πως όλα όσα αναφέρεις είναι σωστά και ελεγμένα.

Επειδή μας ρωτάς όμως, θα σου έλεγα να μας δώσεις ακριβής πληροφορίες για όσα αναφέρεις.

Δηλαδή:

Πόσα λίτρα είναι τα ενυδρεία, τί και ποια φίλτρα έχουν, όταν λες μακαρόνι προσδιόρισε μάρκα, πόσο καιρό "τρέχουν" τα ενυδρεία, ο βυθός από τί αποτελείται, πόσα και ποια ψάρια έχεις, ποια σκευάσματα έχεις ήδη χρησιμοποιήσει, με τί μετράς, πόσο και τί ταϊζεις, άλλες μετρήσεις (ΝΗ3/ΝΗ4, ΝΟ3)... ΟΛΑ!!!

Μόνο έτσι θα μπορέσουμε να καταλάβουμε τί συμβαίνει!

Καλησπέρα,

Τα ενυδρεία ειναι δυο anubias 1*300 λιτρα λειτουργει σχετικα λίγο διαστημα 2 μηνες έχω εξωτερικό φίλτρο sera 1100 βιολογικό μακαρονι εχειμ και βιολογικό matrix premium natural biofilter support media της seachem(το έβαλα για να πεσει η αμμωνία οπως μου είπανε)ο βυθος αποτελείται απο φυσικό λεπτό χαλίκι και χώμα απο κάτω για φυτά,απο ψάρια έχω έναν αρκετα περίεργο συνδιασμο 1 oskar 1 galaxer 2 kiss gurami 3 silver dollar 1 parrot 3 mini parrot 4 angel fish 2 paffer σε γενίστρα διοτι είναι πολύ επιθετικα παρα το μεγεθος τους 1,7cm 2συνοδοντη και 3 γλυφτες μικρους.Φαίνονται πολλά αλλά είναι ολά πολύ μικρά ακόμα .Τα σκεθάσματα είναι τα toxivet,nitrivec,am stop,kent,fakela jbl ammo ex,ammo buster exteme ,baktiria stess zyme,και διαφορα είδη πετρών σαν τα κεντ.Και όλα αυτά σε συνδιασμο με αλλαγες νερού.Στο δευτερο ενυδρείο που είναι 240 λιτρα εχω 5 red belly piranha με εσωτερικό φίλτρο τα ίδια υλικά δεύτερη εσωτερική αντλία /Και στα δύο δεν έχω φυσικά φυτά ,ταίζω μια φορά την μέρα και δεν μένει τροφή στον βυθο 2 ειδων ταμπλέτες και φυτικό φυλλαράκι μετράω με sera kai jbl έχω ph 7,5 νιτρικά 0 σκληρότητα κανονική και αμμωνία 1,5 με 2.Τα ενυδρεί α ξεκινησαν και τα δυο μαζι με βιολογικές καλλιέργιες και tetra safe start

Link to comment
Share on other sites

Πριν πουμε οτιδηποτε πρεπει κατι να κανεις οπωσδηποτε με την συνθεση των ψαριων σου!!!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...