Jump to content

ΚΑΛΟΣ ΣΑΣ ΒΡΗΚΑ


Recommended Posts

Καλησπερα παιδια.Ειμαι καινουριος στο forum.Ασχολουμε 5 χρονια με τα ενυδρεια γλυκου νερου.Αυτη τη στιγμη εχω ενα 360 λυτρων το οποιο το εχω φτιαξει μονος μου οπως και τα 2 προηγουμενα μικροτερα που ειχα.Με μαγαλη μου χαρα ανκαλυψα το forum πριν λιγες μερες.Δεν το πιστευα.Το λεεω αυτο γιατι οταν ξεκιναγα πριν 5 χρονια οι πληροφοριες στο ελληνικο ιντερνετ ηταν ελαχιστες.Μενω στη Παρο και οπως καταλαβενεται η συλλογη πληροφοριων για το αγαπημενο μου χομπι ειναι πολυ δυσκολο.Παρολαυτα διαβαζοντας πολλα βιβλια για τα ενυδρεια και εχοντας επικοινονια με μερικα καταστηματα της αθηνας τα παω μια χαρα το μονο προβλημα που με απασχολει κατα καιρους ειναι τι αλλο η τριχοιδης ΑΛΓΗ.Εχω δοκιμασει φαρμακο{σκοτοσε την αλγη ομως μαζι και τα φυτα}και προσφατα μου εστειλαν SAE{μονο αλγη δεν ετρογαν}.Αυτη τη στιγμη το ενυδρειο μου ειναι καθαρο 30% αλλαγη νερου εβδομαδιεος,76watt φωτισμος,2 εξωτερικα φιλτρα FLUVAL 303 και 304

Link to comment
Share on other sites

Πρώτα από όλα καλος ήρθες στο φόρουμ! :rockon:

Το πρόβλημα με την τριχοειδή οφείλετε κυρίως από έλειψη CO2.

Άν θές κάνε μιά παρουσίαση του ενυδρείου σου στην αντίστοιχη κατηγορία...

:welcome:

Link to comment
Share on other sites

:rockon: και από εμένα.
Link to comment
Share on other sites

Καλως ηρθες και απο μενα. :rockon:

Link to comment
Share on other sites

:rockon: και από μένα

Μην ανησυχείς με την βοήθεια των μελών του aquazone θα ξεπεράσεις τα προβλήματα και σύντομα θα θαυμάζεις τα ενυδρεία σου.

Και πάλι καλώς ήρθες στο aquazone

Link to comment
Share on other sites

Καλώς ήρθες κι από μένα στην παρέα μας :rockon:

Όπως είπαν και παραπάνω, το θέμα δεν είναι να φάμε την άλγη, αλλά να βρούμε τι την δημιουργεί. Να καταπολεμήσουμε την αιτία και μετά να βάλουμε κάποια αλγοφάγα ψάρια ώστε να φάνε αυτή που υπάρχει και να κρατάνε τις ισορροπίες στο ενυδρείο. Το θέμα SAE σηκώνει λίγη συζήτηση, μια και κυκλοφορούν και πολλά ψευδό SAE για SAE τα οποία δεν κάνουν τίποτα στην άλγη. Αν ψάξεις θα βρεις και σχετικές συζητήσεις για τα SAE στο forum :welcome: Υπάρχουν όμως άλλα ψάρια όπως οι οτόκυκλοι ή και κάποια ancistrus ή και κάποιες γαρίδες (Caridina Japonica) που είναι αρκετά αποτελεσματικά με την άλγη.

Kάνε όμως μια πιο αναλυτική παρουσίαση του ενυδρείου σου όπως είπε και ο Δημήτρης για να καταλάβουμε καλύτερα και να βοηθήσουμε :hysterical:

Link to comment
Share on other sites

Οπως σας ειπα το ενυδρειο μου αυτη τη στιγμη ειναι καθαρο.Τη περασμενη βδομαδα ξεφορτοθηκα την αλγη πεταζοντας σχεδον ολα τα φυτα που ειχαν προσβληθει απο αυτην[κρατησα μονο καμια 10αρια κορυφες απο το ceratphiloym].Να σημειοσω οτι πριν το καθαρισμο ειχα φωτισμο 108watt και τωρα κατεβηκα στα 76 και ελαττοσα τη φωτοπεριοδο απο 8 σε 7 ωρες.Φυλτρο βυθου δεν εχω[και θελω να μου πειτε πρεπει ναχω η οχι?γιατι αλλοι λενε οχι και αλλοι ναι].Το χαλικι ειναι διαμετρου 1χιλ στο ενυδρειο υπαρχουν ακομα ξυλα και λαβα.

Πρεπει ακομα να σας πω οτι με μερικα ειδη φυτων αντιμετοπιζα το εξις προβλημα[egria densa,cambora carol...] σαπιζαν κατω χαμιλα και κοβοντουσαν[η ριζα ηταν μια χαρα].

Πιστευω πως το χαλικι μου ειναι μικρο και δεν αεριζετε το υπεδαφος.Αλλα εσεις θελω ναμου πειτε.

Μετα απο ολα αυτα θελω να ξαναπαρω φυτα και δισταζω.Μεγαλο προβλημα αυτη η αλγη.

post-870-1142616229_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα μαρμα(και στην ομορφη παρο)

τωρα στα 76 watt εχεις πολυ χαμηλο φωτισμο

και πολυ μικρη φωτοπεριοδο....

οπως σου ειπαν και τα παιδια πεπει να βρουμε

την αιτια τις αλγης.....στο λεω γιατι εχω ενυδρειο

φυτεμενο στα λιτρα σου και δεν εχω ιδιαιτερο προβλημα...

βεβαια ολα αυτα εξαρτονται απο τον εξοπλισμο σου,

ποιοτητα νερου κ.τ.λ.

φιλτρο βυθου κατα την γνωμη μου

δεν χρειαζεσαι....

υ.γ. οπως σου ειπε ο δημητρης(husky jim) κανε μια αναλυτικη

παρουσιαση στην καταλληλη κατηγορια...ετσι θα μπορεσουμε

να σε βοηθησουμε καλυτερα....

Link to comment
Share on other sites

Πια ειναι η καταλληλη κατηγορια?

Που θα τη βρω?

Link to comment
Share on other sites

Καλώς ήρθατε

Εδώ μπορείτε να πείτε μερικά λόγια για εσάς και να παρουσιάσετε τα ενυδρεία σας.

:rockon:

Έγινε επεξεργασία - PPAP
Link to comment
Share on other sites

μαρμα

τωρα που εχεις μονο το

κερατοφυλλο δεν θα εχεις προβληματα αλγης

εφοσον εχεις βγαλει ολα τα φυτα σου....

μετρησεις νερου κανεις;

λιπασματα χρησιμοποιουσες;

Link to comment
Share on other sites

Μετρισεις εβδομαδιεος τα παντα μονο ανθρακικη σκληροτιτα δε μετραω.

Λίπασμα εβαζα florena και florenette A.

Τωρα μονο το πρωτο.Θελω να μου πειτε το 1 χιλ χαλικι ειναι ενταξει για τα φυτα.

Link to comment
Share on other sites

Φίλε ΜΑΡΜΑ

Όπως σου είπαν και οι άλλοι φίλοι παραπάνω το πρόβλημα της άλγης συνήθως είναι αποτέλεσμα μιας σειράς προβλημάτων.

Ένα από αυτά είναι τα υψηλά νιτρικά που αναφέρεις εδώ: http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=2506&hl=

Επίσης το φάρμακο κατά της άλγης στα φυτά που αναφέρεις (elodea, cabomba, ceratophyllum) είναι ιδιαίτερα καταστροφικό γι αυτά. Ο λόγος που περιορίσθηκε η άλγη είναι προφανής, αφού μάλλον αύξησες την ποσότητα των αλλαγών νερού και μείωσες το φωτισμό.

Νομίζω ότι θα πρέπει να αφαιρέσεις σταδιακά τα πλαστικά φυτά, αντικαθιστώντας τα με ζωντανά καθώς είναι το καλύτερο φίλτρο για τα κοινωνικά ενυδρεία όπως το δικό σου και κάνουν τα ψάρια να αισθάνονται πιο άνετα. Επίσης αργότερα θα αυξήσεις πάλι το φωτισμό και παράλληλα θα προσθέσεις diy co2 προκειμένου να αυξήσεις την ανάπτυξη των φυτών και να χαμηλώσεις το ιδιαίτερα υψηλό pH το οποίο δεν ενδείκνυται για τα είδη των ψαριών ποθ έχει.

Είπες: cardinal tetra,neon tetra,congo tetra,pleco,sae,platys.

Πόσα ψάρια είναι;

Link to comment
Share on other sites

Ειναι 20 ψαρια. Ηθελα να ρωτησω για το co2 μια μπουκαλα τι τιμη εχει και ποσο χρονο περνας με αυτη?Εχοντας λοιπον co2 και σωστες τιμες νερου και δυνατα φυτα αποφευγεις την αλγη σωστα καταλαβα?

Link to comment
Share on other sites

Σε 360 λίτρα ενυδρείο 20 ψαράκια τέτοιου μεγέθους και με 30% αλλαγές εβδομαδιαίως είναι δύσκολο να φτάνουν τα νιτρικά στο 60. Επίσης κάπου αναφέρεις μετρήσιμα νιτρώδη ΝΟ2. Αν συμβαίνει αυτό πιθανόν υπάρχει πρόβλημα στη βιολογία. Πες μας τι υλικά έχουν τα φίλτρα σου και τι συντήρηση τους κάνεις. Επίσης πόσο καιρό τρέχει το ενυδρείο με την παρούσα σύνθεση. Σχετικά με τον εξοπλισμό για CO2 δες μία πρόσφατη συζήτηση εδώ http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=2436 και το σχετικό άρθρο στα άρθρα.

Εχοντας καλό φωτισμό και CO2 έχεις δύο πολύ καλά εργαλεία για να αντιμετωπίσεις με φυσικό τρόπο κάθε είδους άλγη.

Link to comment
Share on other sites

Αυτά που αναφέρεις φίλε Μανώλη μπορεί να έχουν κάποια αποτελέσματα σε ορισμένες περιπτώσεις, σε άλλες όμως δεν μπορούν να εφαρμοστούν, όπως προφανώς δεν μπορούν σε ενυδρεία με πολλά φυτά.

Επί παραδείγματι το χαλίκι 4-6 χιλ. μπορεί να γίνει προβληματικό σε περιπτώσεις όπου θέλουμε να κρατήσουμε φυτά με πολύ λεπτή ρίζα. Παρατηρείται δυσκολία στην ανάπτυξη του ριζικού τους συστήματος.

Σχετικά με το λίπασμα θα πρέπει πρώτα να κατανοηθούν οι λειτουργίες και οι ανάγκες των φυτών και στη συνέχεια να επιλεγούν τα λιπάσματα. Τις περισσότερες φορές ένα ενυδρείο με εύκολα-μέτρια φυτά μπορεί να έχει πολύ καλή ανάπτυξη μόνο με συχνές και μεγάλες αλλαγές νερού από τη βρύση.

Τα πολλά ψάρια και σαλιγγάρια δεν προκαλούν την μαύρη άλγη. Η μαύρη άλγη είναι φυτό και όταν βρει ο σπόρος της πρόσφορο έδαφος αναπτύσσεται δημιουργώντας τις γνωστές φουντίτσες.

Το αποτέλεσμα του να έχουμε πολλά γρήγορης ανάπτυξης φυτά είναι συχνά πάλι άλγη, καθώς αυτά προλαβαίνουν και απορροφούν ένα μεγάλο μέρος των θρεπτικών δημιουργώντας ανισορροπίες στο ενυδρείο με αποτέλεσμα πάλι την άλγη. Τα γρήγορα φυτά βοηθούν πολύ όταν το ενυδρείο στρώνει και κατά το πρώτο διάστημα που λειτουργεί το ενυδρείο. Αυτό που χρειάζεται είναι να υπάρχει ισορροπία και στην ταχύτητα ανάπτυξης των φυτών και ποικιλία από αυτά.

Όταν καταφέρουμε και κατανοήσουμε τη λειτουργία των φυτών στο ενυδρείο μας, θα καταλήξουμε ότι σε ένα καλά ισορροπημένο σύστημα όλα τα θρεπτικά που θεωρούμε ότι περισσεύουν, μας είναι πολύ χρήσιμα.

Link to comment
Share on other sites

μανωλη μου καλησπερα...

να πω και γω την γνωμη μου...

το υποστρωμα εξαρταται και απο πιο ειδος

φυτου θελουμε να φυτεψουμε...ολοι μας εχουμε

δει ενυδρεια με λεπτο χαλικι,με αμμο κ.λ.

οσον αναφορα τα ψαρια και τα σαλιγκαρια εχεις

δικιο σε αυτο που λες......στο συγκεκριμενο

ενυδρειο ομως μιλαμε για 400λ με 20

ψαρακια μικρου μεγεθους και με λιγοστα

φυτα...

ο μεγαλος πληθυσμος φυτων γρηγορης αναπτυξης

δημιουργει ανισοροποιες στο ενυδρειο για το

λογο που εγραψε παραπανω ο μιχαλης...

για το προβλημα της συγκεκριμενης

αλγης στο ενυδρειο του φιλου μας κυριο

λογο αποτελει η ελειψη co2 και οι οποιες

ανισοροποιες ..........

τελος αντιγραφω αποσπασμα απο την τελευται απαντηση του μιχαλη

η οποια απευθυνεται σε πλυθυντικο αριθμο και οχι σε σενα συγκεκριμενα...

Όταν καταφέρουμε και κατανοήσουμε τη λειτουργία των φυτών στο ενυδρείο μας, θα καταλήξουμε ότι σε ένα καλά ισορροπημένο σύστημα όλα τα θρεπτικά που θεωρούμε ότι περισσεύουν, μας είναι πολύ χρήσιμα.

Κατα την ταπεινη μου γνωμη δεν θα επρεπε να σε

πειραξει...... :rockon:

Link to comment
Share on other sites

Παιδια θα ηθελα να σας ευχαριστησω ολους για τη βοηθεια που μου δινετε.Μεχρι στιγμης το ενυδρειο μου ειναι καθαρο μονο με το κερατοφυλλο .Τωρα οπως σας ειπα που κατεβασα φωτοπεριοδο και watt ελπιζω να τα παω καλα και να ξεκινησω δειλα δειλα να προσθετω φυτα.

Φιλε neon τα υλικα στα φιλτρα μου ειναι ανθρακας,μπλε σφουγγαρι και μακαρονι

και τα αλλαζω καθε 2 μηνες[οχι και τα 2 μαζι ενα καθε μηνα].

Επειδει εδω στο νησι υπαρχουν μονο 2 μαγαζια με πολυ μικρη ποικιλια ψαριων θα ηθελα να μου πειτε τι αλγοφαγα ψαρια να παρω για να τα παραγγιλω απο την Αθηνα και επεισεις φυτα με λιγες απαιτησεις φωτισμου [εκτος ανουμπιες].

Φιλικα ΜΑΡΜΑ

Link to comment
Share on other sites

τελος αντιγραφω αποσπασμα απο την τελευται απαντηση του μιχαλη

η οποια απευθυνεται σε πλυθυντικο αριθμο και οχι σε σενα συγκεκριμενα...

Όταν καταφέρουμε και κατανοήσουμε τη λειτουργία των φυτών στο ενυδρείο μας, θα καταλήξουμε ότι σε ένα καλά ισορροπημένο σύστημα όλα τα θρεπτικά που θεωρούμε ότι περισσεύουν, μας είναι πολύ χρήσιμα.

Κατα την ταπεινη μου γνωμη δεν θα επρεπε να σε

πειραξει...... :rockon:

15157[/snapback]

Link to comment
Share on other sites

Φιλε Μανωλη, καλημερα.

Συγνωμη για την παρεμβαση, αλλα ετσι οπως διαβασα και εγω την απαντηση του Μιχαλη καταλαβα οτι το λεει γενικως.Νομιζω οτι δεν θιγει εσενα.Αλλωστε εδω γνωμες ανταλλασουμε, γιατι κανεις μας δεν ειναι απολυτα γνωστης και επιστημονας, οπως λες!Απο το λιγο που γνωριζω τον Μιχαλη δεν μου φανηκε για τυπος που προσβαλει, το αντιθετο μαλιστα (γι' αυτο και λεω τη γνωμη μου τωρα).

Αντε ρε παιδια μη χαλαμε τις καρδιες μας για να μπορεσει και ο φιλος μας ο Μαρμα να βγαλει ακρη απο αυτα που του προτεινετε!

Και παλι συγνωμη για την παρεμβαση!

Link to comment
Share on other sites

Ασχοληθικα παιδια με τα φυτα περιπου εναμισι χρονο και ειχα και εγω υπονιες οτι το χαλικι μου ευθινονταν [εστο για μικρο ποσοστο] για την εμφανιση αλγης.

Μερικα φυτα σαπιζαν ακριβως μετα τη ριζα και κοβονταν.Μην εχοντας κιολας και φυλτρο βυθου ο αερισμος του υποστροματος ηταν ελαχιστος και πιστευω πως ειναι λογικο αλλο κενο αφεινει ενα χαλικι 1χιλ και αλλο 4-5χιλ.Ακομα μερικες φορες εβλεπα πολλους κοκους χαλικιου κολλημενους μεταξι τους.Αλλα σκεφτομαι και αλλοι που εχουν υποστρομα απο αμμο πως τα καταφερνουν?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...