Jump to content

Κατεβασμα Σκληρότητας απο 16 σε 8 GH.


Recommended Posts

Το μανισιο της βρυσης οπως και του ενυδρειου μου ειναι PH: 8,και Σκληρότητα Ολικη (GH): 16,Ανθρακική σκληρότητα (KH) δεν εχω τεστ αλλα και αυτο ανεβασμενο θα ειναι.

Τωρα,

Μπορω να κάνω αλλαγές μόνο με απιονισμένο - 30 λίτρα κάθε βδομάδα. Τη πρώτη βδομάδα θα πέσει στο 12, τη δεύτερη βδομάδα παλη 30 λίτρα αλλαγη θα πεση στο 8 με 9.

και από τη τρίτη βδομάδα και μετά μισό απιον-μισό βρυσης.

Ερωτησεις

1]Αν κατεβω απο το 16 στο 12 GH για την πρωτη εβδομαδα,τα ψαρια εχουν προβλημα στα αποτομα κατεβασματα,μεχρι ποσα κατεβασματα αντεχουν ημερισιος ?

2]αν εχουν προβλημα να κατεβω στα 14 GH με 15 λιτρα απιονισμενο αλλαγη για την πρωτη εβδομαδα,

3]Η τη αλλο τροπο προτηνετε για κατεβασμα GH ?

4]και για κατεβασμα PH, τυρφη [ποση ποσοτητα τυρφη σε 100λιτρα και καθε ποτε αλλαγη] ?

Έγινε επεξεργασία - ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ
Link to comment
Share on other sites

Το μανισιο της βρυσης οπως και του ενυδρειου μου ειναι PH: 8,και Σκληρότητα Ολικη (GH): 16,Ανθρακική σκληρότητα (KH) δεν εχω τεστ αλλα και αυτο ανεβασμενο θα ειναι.

Τωρα,

Μπορω να κάνω αλλαγές μόνο με απιονισμένο - 30 λίτρα κάθε βδομάδα. Τη πρώτη βδομάδα θα πέσει στο 12, τη δεύτερη βδομάδα παλη 30 λίτρα αλλαγη θα πεση στο 8 με 9.

και από τη τρίτη βδομάδα και μετά μισό απιον-μισό βρυσης.

Παναγιώτη δέν θα σου πρότεινα να κάνεις 100% αλλαγή με απιονισμένο γιατί πολύ εύκολα μπορεί να κάνεις ασταθή την χημεία του νερού σου.Θα σου πρότεινα να αρχίσεις με 1 απιονισμένο και 3 νερό βρύσης.

Ερωτησεις

1]Αν κατεβω απο το 16 στο 12 GH για την πρωτη εβδομαδα,τα ψαρια εχουν προβλημα στα αποτομα κατεβασματα,μεχρι ποσα κατεβασματα αντεχουν ημερισιος ?

Προσωπικά δέν νομϊζω ότι θα έχεις πρόβλημα από το 16 στο 12 αλλά εξαρτάτε απο το πόσο γρήγορα θα γίνει η πτώση και φυσικά εξαρτάτε από τον οργανισμό του κάθε ψαριού ξεχωριστά γιατί μήν ξεχνάμε ότι έχουμε να κάνουμε με ζωντανούς οργανισμούς και όπως και εμείς οι άνθρωποι κάποιοι είναι ποιό ευαίσθητοι από τους άλλους.

2]αν εχουν προβλημα να κατεβω στα 14  GH με 15 λιτρα απιονισμενο αλλαγη για την πρωτη εβδομαδα,

3]Η τη αλλο τροπο προτηνετε για κατεβασμα GH ?

Όπως σου είπα και πρίν γνώμη μου είναι να μήν κάνεις αλλαγή 100% με απιονισμένο αλλά να ξεκινήσεις σταδιακά γιατί το οσμοτικό σόκ που μπορεί να πάθουν τα ψαράκια σου μπορεί να είναι μεγάλο με κακές συνέπειες για αυτά.Όπως είπες μπορείς να χρησημοποιήσεις τύρφη είτε κατευθίαν μέσα στο φίλτρο είτε να ετοιμάζεις το νερό από προηγούμενη μέρα μέσα σε κουβά.

4]και  για κατεβασμα PH, τυρφη [ποση ποσοτητα τυρφη σε 100λιτρα και καθε ποτε αλλαγη] ?

Η ποσότητα της τύρφης εξαρτάτε από την ποσότητα που προτείνει ο κατασκευαστής.Στο εμπόριο υπάρχουν πολλά διαφορετικά προιόντα τύρφης με διαφορετικό χρόνο ζωής αλλά και ικανότητα δράσης.Θα πρέπει να δοκιμάσεις για να δείς ποιό σου ταιριάζει...

14955[/snapback]

Link to comment
Share on other sites

Δημητρη μου εγραψες,

''Παναγιώτη δέν θα σου πρότεινα να κάνεις 100% αλλαγή με απιονισμένο γιατί πολύ εύκολα μπορεί να κάνεις ασταθή την χημεία του νερού σου.Θα σου πρότεινα να αρχίσεις με 1 απιονισμένο και 3 νερό βρύσης.''

-----------------------------------------------------------------------------------------------

Δηλαδη τα 30λιτρα αλλαγης θα ειναι 10 απιονισμενο+20 βρυσης.

1]Καθε ποσες μερες προτινεις να γινετε η αλλαγη για να φτασουμε πιο γρηγορα στο επιθυμητο αποτελεσμα τον 8 GH και να μην εχουμε και προβλημα με τα ψαρια?

2]Λογικα με τετοιες αλλαγες θα κατεβενει -1 με 1.50 βαθμους GH σε καθε αλλαγη ?

3]Οταν φτασουμε στο επιθημητο αποτελεσμα των 8 GH ,μετα σε τη αναλογια θα γινοντε οι αλλαγες νερου,για να κραταμε αυτο το επιπεδο?

Link to comment
Share on other sites

Κάθε εβδομάδα 2-3 βαθμούς νομίζω ότι είναι ανεκτό.

Αφού με το καλό το φτάσεις στους 8 βαθμούς τότε είναι πιο εύκολο να το διατηρήσεις. Για παράδειγμα αν η βρύση βγάζει 16 και το απιονισμένο νερό 0 τότε με 25% βρύσης και 75% απιονισμένο σε κάθε αλλαγή θα βρίσκεσαι στα ίδια επίπεδα σκληρότητας. Αυτό που θα προσέξεις είναι να προσθέτεις πάντα αντιχλώριο σε λίγο μεγαλύτερη ποσότητα. Το συσκευασμένο απιονισμένο νερό για σίδερα κλπ, δεν είναι νερό σαν της αντίστροφης όσμωσης.

Link to comment
Share on other sites

Οταν φτάσω στους 8 βαθμούς και θα βαλω την οσμοση το σπασιμο του νερου θα γινετε το ιδιο 25% βρύσης και 75% οσμοσης η 50% βρύσης και 50% οσμοσης ?

Link to comment
Share on other sites

25% νερό βρύσης 75% νερό από ΑΟ ή 20-30 αναλόγως.

Την αναλογία θα την βρείς σιγά σιγά κάνωντας ασφαλώς και τις ανάλογες μετρήσεις.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...