Jump to content

Εχετε ενυδρειο-καραντινα?


Εχετε ενυδρειο καραντινα?  

130 members have voted

You do not have permission to vote in this poll, or see the poll results. Please sign in or register to vote in this poll.

Recommended Posts

Ερευνα για ενυδρειο-καραντινα.

Μπορειτε να αναφερθειτε στα ενυδρεια και στα ψαρια που καλυπτετε με την καραντινα σας.

Link to comment
Share on other sites

μια παρατηρηση

για τυπακια σαν εμενα που εχουν σκοπο να παρουν? :closedeyes:

Link to comment
Share on other sites

μια παρατηρηση

για τυπακια σαν εμενα που εχουν σκοπο να παρουν? :thumbup:

Για σενα φτιαχτηκε η ψηφοφορια στην πραγματικοτητα. :closedeyes:

Για να μπεις στην διαδικασια να μπορεις να ψηφισεις καποια στιγμη :hysterical:

Link to comment
Share on other sites

εγώ δεν έχω γιατί ουσιαστικά δεν βάζω τίποτα νέο μέσα στο ενυδρείο μου και έχω μόνο γαρίδες..

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Εγω εχω ωστε να βαζω νερο στην καραντηνα και να παιρνει το ψαρι την θερμοκρασια του νερου του ενυδρειου.Και δεν θελω να βαζω το ψαρι μεσα στο ενδρειο με την σακουλα γιατι ολο και καποιο μικροβιο η κατι αλλο θα πεσει στο νερο ,ενω το βαζω το ψαρι στην καραντηνα με η χωρις τη σακουλα και ειναι ολα μια χαρα!!!!!! :bowdown:

Link to comment
Share on other sites

Εγώ δεν έχω.....αλλα θα ήθελα κάποια στιγμή να φτιάξω!

Link to comment
Share on other sites

Εχουμε εχουμε εδω και 2 βδομαδες περιπου! :bowdown:

Link to comment
Share on other sites

ουτε εγω εχω αλλα σκοπευω μεχρι το τελος καλοκαιριου να αποκτησω ενα

Link to comment
Share on other sites

Κατα τη γνωμη μου η καραντινα ειναι ενα απο τα απαραιτητα "εργαλεια",αφου μπορει να μας απαλλαξει απο μεγαλουσ μπελαδες.

Εχω μια 20L

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Και εγω ειχα...αλλα πλεον εγινε για παραγωγη αρτεμιας...!

Link to comment
Share on other sites

Ποσο καιρο πρεπει να μεινουν μεσα τα ψαρακια για προσαρμογη??

15λτρ με αεροφιλτρο ειναι οκ??

Link to comment
Share on other sites

Ποσο καιρο πρεπει να μεινουν μεσα τα ψαρακια για προσαρμογη??

15λτρ με αεροφιλτρο ειναι οκ??

Αλλο η προσαρμογη και αλλο η καραντινα.

Η καραντινα χρειαζεται 4-5 εβδομαδες κανονικα.

Κατα τη διαρκεια της καραντινας πρεπει να λειτουργει κανονικα η δεξαμενη σαν ενυδρειο με φιλτρανση θερμανση κλπ.

Στην προσαρμογη (απο μια ωρα εως μερικες ωρες αναλογα τις συνθηκες που ζουσε το ψαρι), φιλτρανση δεν χρειαζεται για τοσο λιγο, θερμανση ομως ναι αν διαρκεσει αρκετα η προσαρμογη και ειναι χειμωνας..

Έγινε επεξεργασία - delta66
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Το θέμα καραντίνα θέλει συζήτηση αρκετή δεν ειναι τόσο απλό το θέμα και εχει πολλές παραμέτρους που πρέπει να συνυπολογίσουμε .

Π.χ. το θέμα φίλτρο στη καραντίνα ειναι κάτι που εγω δεν συμφωνώ να υπάρχει .

Αντε και έχουμε ενα ενυδρείο καραντίνα με φίλτρο και προσαρμόζουμε το ψάρι μας και μετα απο ενα εύλογο χρονικό διάστημα θέλουμε να το βάλουμε στο ενυδρείο μας , δεν θα περάσει πάλι απο τη διαδικασία της προσαρμογής ; Ή διαπιστώσαμε οτι το ψαράκι μας είχε κάποια ασθένεια μολυσματική και δεν καταφέραμε να το σώσουμε , τί θα κάνουμε με τη καραντίνα θα την απολυμάνουμε ; Αν όχι ο μολυσματικός παράγοντας μπορεί να εξακολουθεί να υπάρχει . Αν ναι θα πρέπει να ξαναστρώσουμε τη καραντίνα .

Μετά είναι το μέγεθος που θα πρέπει να έχει η καραντίνα το ιδανικό θα ήταν να είναι στο ίδιο μέγεθος με το ενυδρείο το κανονικό και ο λόγος που το λέω είναι οτι το ψάρι που θα αγοράσουμε θα κάνει για το ενυδρείο το κανονικό πώς λοιπόν θα το βάλουμε σε ενα ενυδρείο κατα πολύ μικρότερο και θα έχουμε την απαίτηση να ξεπεράσει το στρες της αλλαγής περιβάλλοντος ; Είναι όμως εφικτό κάτι τέτοιο ; το να έχουμε δύο ενυδρεία ;

Εγω αυτό προτείνω ειναι το μέγεθος της καραντίνας να εχει το 10-15% της χωρητικότητας του ενυδρείου μας χωρίς φίλτρο , παρα μόνο το θερμοστάτη με μία αεραντλία και χωρίς φώς .

Ο δε τρόπος χειρισμού ειναι με καθημερινές αλλαγές με νερό απο το ενυδρείο μας , πράγμα το οποίο μας εξασφαλίζει να έχουμε τα ιδια χαρακτηριστικά στη ποιότητα του νε<

Link to comment
Share on other sites

Λόγο προβλημάτων σύνδεσης χτές δεν ανέβηκε ολόκληρη η δημοσίευση μου , και ήταν αρκετά αναλυτική .

Θα προσπαθήσω το συντομότερο να τη ξαναγράψω και να σας τη παρουσιάσω .

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

εγώ διαφωνώ στο θέμα του να μην υπάρχει φίλτρο στην καραντίνα...

Μπορεί μία θεραπεία να διερκέσει 2 μήνες, είναι αδύνατον να γίνονται καθημερινές αλλαγές νερού πόσο μάλλον αν εργαζόμαστε κλπ κλπ.

Στην περίπτωση που υπάρχει μολυσμένο ψάρι και έχει μολύνει την καραντίνα υπάρχει τρόπος.. Χλωριώνουμε με υψηλή ποσότητα χλωρίου την καραντίνα για 2 μέρες, το φίλτρο απενεργοποιείται βιολογικά αλλά μπορούμε να το ξαναβάλουμε να τρέξει στο παλίο μας ενυδρείο για να τραβήξει πάλι βιολογία, έτσι σε 1,5 εβδομάδα περίπου έχουμε ξανά έτοιμη την καραντίνα, αφού βέβαια την καθαρίσουμε και βάλουμε φρέσκο νερό. Εγώ τουλάχιστον αυτό κάνω τόσο καιρό με διάφορες θεραπείες που χρειάστηκαν τα ψάρια μου και ποτέ δεν είχα πρόβλημα.. Η καραντίνα μου είναι 55 λίτρα χωρίς φωτιστικό και με ένα εσωτερικό φίλτρο και μία αεραντλία.

Έγινε επεξεργασία - gantalf
Link to comment
Share on other sites

Μπορεί μία θεραπεία να διερκέσει 2 μήνες,

Αν έχουμε να κάνουμε με κατι τέτοιο, :) ,δεν θα είναι μολυσματική η ασθένεια και δεν θα μεταδίδεται , άρα δεν χρειάζεται να βγει και απο το ενυδρείο .

Link to comment
Share on other sites

Αν έχουμε να κάνουμε με κατι τέτοιο, :) ,δεν θα είναι μολυσματική η ασθένεια και δεν θα μεταδίδεται , άρα δεν χρειάζεται να βγει και απο το ενυδρείο .

ένας δίσκος θα μπορούσε για παράδειγμα να έχει hexamita, μπορεί να μην μεταδίδεται αλλά αν δεν μπεί σε καραντίνα μπορεί να μην τα καταφέρει το ψάρι.

Είναι δύσκολο π.χ. και μια υψηλή άνοδος θερμοκρασίας στο κυρίως ενυδρείο αλλά και φάρμακο πάλι στο κυρίως ενυδρείο,΄πόσο μάλλον όταν έχεις ενυδρείο πάνω από 400 λίτρα.

Αυτή για παράδειγμα η ασθένεια μπορεί να ταλαιπωρήσει το ψάρι για πολύ καιρό, εμένα τουλάχιστον με έσωσε το φίλτρο στην καραντίνα.

Link to comment
Share on other sites

hexamita μπορεί να θεραπευτεί και σε 48 ώρες αν η διάγνωση είναι σωστή .

Τις περισσότερες φορες δεν κάνουμε σωστή διάγνωση και καθυστερούμε στη θεραπεία .

Link to comment
Share on other sites

Οποτε στην ουσια εαν εχουμε μια καραντηνα δε θα πρεπει να ειναι απο υαλι γιατι αυτο θα την κανει διαφανη, κατι που δε θελουμε, αφου θελουμε να ειναι εντελος απομονομενο το ψαρι και να μην στρεσαρετε, σωστα??

Επισης θα πρεπει να το κραταμε σκεπασμενο γιατι ορισμενα φαρμακα δεν δρουν σωστα με την παρουσια φωτισμου, σωστα???

όμως πως θα μπορουμε να παρατηρουμε το ψαρκαι και να βλεπουμε πως τα παει??

Δοκιμασα στο ενυδρε μου δω απο πανω τα ψαρια και ειδικα για τα κοπαδοψαρα ηταν αδυνατο να διακινεις καποια δερματικη ας πουμε αλλαγη. :)

Απο την άλλη βλεπω οτι υπαρχουν διαφορετικες αποψεις για την υπαρξη η μη φιλτρου.

Εαν υπαρχει ενα hangover, μας καλυπτει και τις δυο αποψεις???

post-12891-1251668437_thumb.jpg

Απο την άλλη.... εαν χρησημοποιησουμε το βαρελι προετοιμασια για καραντινα θα ειναι οκ???

Να προσθεσω οτι το βαρέλι έχει και κυκλοφορητη και θερμοστατη.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

hexamita μπορεί να θεραπευτεί και σε 48 ώρες αν η διάγνωση είναι σωστή .

Τις περισσότερες φορες δεν κάνουμε σωστή διάγνωση και καθυστερούμε στη θεραπεία .

Αυτο ακριβως γινεται, βεβαια πως διαχωριζουμε την hexamita συγκεκριμενα απο flagellates γενικως...

Σωστη παρατηρηση και οχι νευρικες κινησεις.

Επισης σημαντικο ειναι να εχουμε φαρμακα στο σπιτι ωστε να δρασουμε αμμεσα.

Τι μου το θυμησατε τωρα βρε παιδια.

Link to comment
Share on other sites

Αυτο ακριβως γινεται, βεβαια πως διαχωριζουμε την hexamita συγκεκριμενα απο flagellates γενικως...

Σωστη παρατηρηση και οχι νευρικες κινησεις.

Επισης σημαντικο ειναι να εχουμε φαρμακα στο σπιτι ωστε να δρασουμε αμμεσα.

Τι μου το θυμησατε τωρα βρε παιδια.

Το ίδιο είναι Βασίλη αφου είναι flagelate η Hexamita με τον ίδιο τρόπο θα αντιμετωπιστεί όπως όλα τα flagelates

:welcome:

Link to comment
Share on other sites

Το ίδιο είναι Βασίλη αφου είναι flagelate η Hexamita με τον ίδιο τρόπο θα αντιμετωπιστεί όπως όλα τα flagelates

;)

Αυτο εννοω κε καθηγητα της φαρμακολογιας Χρηστο.

Εσυ μου τα εμαθες. :welcome:

Link to comment
Share on other sites

Οποτε στην ουσια εαν εχουμε μια καραντηνα δε θα πρεπει να ειναι απο υαλι γιατι αυτο θα την κανει διαφανη, κατι που δε θελουμε, αφου θελουμε να ειναι εντελος απομονομενο το ψαρι και να μην στρεσαρετε, σωστα??

Επισης θα πρεπει να το κραταμε σκεπασμενο γιατι ορισμενα φαρμακα δεν δρουν σωστα με την παρουσια φωτισμου, σωστα???

όμως πως θα μπορουμε να παρατηρουμε το ψαρκαι και να βλεπουμε πως τα παει??

Δοκιμασα στο ενυδρε μου δω απο πανω τα ψαρια και ειδικα για τα κοπαδοψαρα ηταν αδυνατο να διακινεις καποια δερματικη ας πουμε αλλαγη. ;)

Απο την άλλη βλεπω οτι υπαρχουν διαφορετικες αποψεις για την υπαρξη η μη φιλτρου.

Εαν υπαρχει ενα hangover, μας καλυπτει και τις δυο αποψεις???

post-12891-1251668437_thumb.jpg

Απο την άλλη.... εαν χρησημοποιησουμε το βαρελι προετοιμασια για καραντινα θα ειναι οκ???

Να προσθεσω οτι το βαρέλι έχει και κυκλοφορητη και θερμοστατη.

Μπορει να ειναι ενα μικρο ενυδρειο αναλογα με τα ψαρια που φιλοξενουμε.

Στην περιπτωση αυτη καλυπτουμε τις τρεις επιφανειες και αφηνουμε την μια για παρατηρηση,

φροντιζοντας η καραντινα να ειναι σε ησυχο σημειο χωρις περασματα απο κοσμο.

Βιολογια πρεπει να εχεις στις περιπτωσεις που η αγωγη ειναι πχ αυξηση της θερμοκρασιας η οποια

βεβαια συνοδευεται απο αεραντλια παντα αλλα και κατα την χρηση φαρμακων.

Στην περιπτωση που η αγωγη απαιτει χρηση φαρμακων, που εχουν επιπτωση στην βολογια, ειναι δωρο αδωρο.

Τοτε εχεις ενα φιλτρο απλα και κανεις τις απαιτουμενες αλλαγες με νερο απο το κυριως ενυδρειο.

Το βαρελι προετοιμασιας βρηκες να πεις?

Πως θα παρατηρεις το ψαρι απο πανω? Θα βαζεις φακο? Το φως στην καραντινα πρεπει να ειναι ελαχιστο.

Πως θα το καθαρισεις ωστε να μην μεταφερεις τιποτα στο ενυδρειο σου?

Αλλαγες πως θα κανεις και ποτε αν η θεραπεια κρατησει καιρο?

Θα εχεις δευτερο βαρελι?

Υ.Γ. Παρε λοιπον μια καραντινα καλυτερα βρε τσιγκουνη να δουλεψει κανα μαγαζι.

Νικολουτσο η προηγουμενη φωτο ηταν καλυτερη. :welcome:

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...