Jump to content

Τιμές νερού για δισκοενυδρείο


ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΣ

Recommended Posts

Καλήμερα, αρχίζω και εγώ, μετέ τις Αφρικάνες, να στήνω το 240άρι μου γιά δίσκους.

Σκέφτομαι να βάλω 4 δίσκους, κάποια ταιριαστά ακόμα ψαράκια και φυτά.

Εχω πολλές απορίες αλλά θέλω να ξεκινήσω από τις τιμές τού νερού.

Υπάρχουν και ποιές είναι οι "ιδανικές" τιμές νερού λοιπόν για αυτόυ του είδους

το ενυδρείο ?

Link to comment
Share on other sites

Καλήμερα, αρχίζω και εγώ, μετέ τις Αφρικάνες, να στήνω το 240άρι μου γιά δίσκους.

Σκέφτομαι να βάλω 4 δίσκους, κάποια ταιριαστά ακόμα ψαράκια και φυτά.

Εχω πολλές απορίες αλλά θέλω να ξεκινήσω από τις τιμές τού νερού.

Υπάρχουν και ποιές είναι οι "ιδανικές" τιμές νερού λοιπόν για αυτόυ του είδους

το ενυδρείο ?

Καλημέρα και καλή αρχή στον Κόσμο του Βασιλιά λοιπόν να ξεκινήσουμε απο τα βασικά θέλεις πάρα μα πάρα πολυ καλή φίλτρανση δηλαδή τουλάχιστον 2 εξωτερικά φίλτρα ψιλή άμμο πολλά ξήλα για κρυψώνες και υπομονή. Οι συνθήκες νερού εξαρτώνται απο το αν θα βάλεις εκτροφής ή άγριους δίσκους, στα λίτρα σου θα πρότεινα εκτροφής οπότε έχουμε και λέμε:

PH: 6.,0 - 6,5

KH: 2 - 3

GH: 6 - 8

Temp: 29 - 31 άν βάλεις φυτά μείνε στους 29

Οι υπόλοιπες τιμές είναι ίδιες Ammonia, Nitrite 0 και Nitrate όσο ποιο λίγο μπορείς.

Όποια αποροία άλλη θές εδώ είμαστε να σε βοηθήσουμε... Καλή αρχή :thumbup::thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Κωνσταντίνε, αναφέρεις δυο εξωτερικά φίλτρα.

Εγώ έχω ενα eheim 2217, Περίπου 1000 λίτρων την ώρα, κάνει ή θα

πρέπει να κατευθυνθώ σε δύο μικρότερα ?

Link to comment
Share on other sites

Κωνσταντίνε, αναφέρεις δυο εξωτερικά φίλτρα.

Εγώ έχω ενα eheim 2217, Περίπου 1000 λίτρων την ώρα, κάνει ή θα

πρέπει να κατευθυνθώ σε δύο μικρότερα ?

για ποσα λιτρα ενυδρειο συζητας?

Link to comment
Share on other sites

Καλήμερα, αρχίζω και εγώ, μετέ τις Αφρικάνες, να στήνω το 240άρι μου γιά δίσκους.

Σκέφτομαι να βάλω 4 δίσκους, κάποια ταιριαστά ακόμα ψαράκια και φυτά.

Εχω πολλές απορίες αλλά θέλω να ξεκινήσω από τις τιμές τού νερού.

Υπάρχουν και ποιές είναι οι "ιδανικές" τιμές νερού λοιπόν για αυτόυ του είδους

το ενυδρείο ?

Link to comment
Share on other sites

Το 2217 και ακομα ενα !!!

Link to comment
Share on other sites

Κωνσταντίνε, αναφέρεις δυο εξωτερικά φίλτρα.

Εγώ έχω ενα eheim 2217, Περίπου 1000 λίτρων την ώρα, κάνει ή θα

πρέπει να κατευθυνθώ σε δύο μικρότερα ?

Όπως λέει και ο Νιντάλ άλλο 1 φίλτρο, δεν παίζει τόσο πολύ ρόλλο η ροή του φίλτρου αλλά ο όγκος του για το βιολογικό υλικό, δηλαδή θα ήταν πολύ καλό να συνδέσεις τα δύο φίλτρα στη σειρά (πρώτα το μικρό και μετά το 2217 και μόνο το 2217 να είναι στην πρίζα) και να έχεις και οικονομία στο ρεύμα έτσι. Οι δίσκοι δεν θέλουν πάρα πολύ μεγάλη ροή νερού!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Και υπόψιν ότι σου μιλάει κάποιος που είναι καμένος στο συγκεκριμένο θέμα....

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα και ευχαριστώ γιά τις απαντήσεις,

με την σύνδεση σε σειρά θα αντέξει το μοτέρ του ενός φίλτρου ?

Επίσης θα ήθελα γνώμη για βιολογικό υλικό, σκεφτόμουνα να γεμίσω

όλο το 2217 με μπλε σφουγγάρι συν μιά στρώση βαμβάκι.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα και ευχαριστώ γιά τις απαντήσεις,

με την σύνδεση σε σειρά θα αντέξει το μοτέρ του ενός φίλτρου ?

Επίσης θα ήθελα γνώμη για βιολογικό υλικό, σκεφτόμουνα να γεμίσω

όλο το 2217 με μπλε σφουγγάρι συν μιά στρώση βαμβάκι.

Ναί δεν θα υπάρχει πρόβλημα εξάλου θα λειτουργούν σαν συγκηνωνούντα δοχεία, όσο για το υλικό θα σου πρότεινα siporax ή substract pro και όχι μπλέ σφουγγάρι.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα και καλή αρχή στον Κόσμο του Βασιλιά λοιπόν να ξεκινήσουμε απο τα βασικά θέλεις πάρα μα πάρα πολυ καλή φίλτρανση δηλαδή τουλάχιστον 2 εξωτερικά φίλτρα ψιλή άμμο πολλά ξήλα για κρυψώνες και υπομονή. Οι συνθήκες νερού εξαρτώνται απο το αν θα βάλεις εκτροφής ή άγριους δίσκους, στα λίτρα σου θα πρότεινα εκτροφής οπότε έχουμε και λέμε:

PH: 6.,0 - 6,5

KH: 2 - 3

GH: 6 - 8

Temp: 29 - 31 άν βάλεις φυτά μείνε στους 29

Οι υπόλοιπες τιμές είναι ίδιες Ammonia, Nitrite 0 και Nitrate όσο ποιο λίγο μπορείς.

Όποια αποροία άλλη θές εδώ είμαστε να σε βοηθήσουμε... Καλή αρχή :thumbup::thumbup:

συγνωμη να κανω μια ερωτηση φιλε μου τι εννοεις εκτοφικους η αγριους δισκους ποια η διαφορα.και που τους βρισκουμε?ευχαριστω.

δεν ασχολουμαι με δισκους εχω αλλα ψαρακια απλα διαβαζω σχεδον ολες τις κατηγοριες και επειδη σκευτομαι καποια στιγμη να κανω παρω ενα μεγαλυτερο ενυδρειο για να στησω με δισκους γι αυτο ρωταω ευχαριστω.

Link to comment
Share on other sites

συγνωμη να κανω μια ερωτηση φιλε μου τι εννοεις εκτοφικους η αγριους δισκους ποια η διαφορα.και που τους βρισκουμε?ευχαριστω.

δεν ασχολουμαι με δισκους εχω αλλα ψαρακια απλα διαβαζω σχεδον ολες τις κατηγοριες και επειδη σκευτομαι καποια στιγμη να κανω παρω ενα μεγαλυτερο ενυδρειο για να στησω με δισκους γι αυτο ρωταω ευχαριστω.

Πως λέμε τσιπούρες αλανιάρες ή ιχθυοτροφείου, τέτοιο πράμα.

Link to comment
Share on other sites

Πως λέμε τσιπούρες αλανιάρες ή ιχθυοτροφείου, τέτοιο πράμα.

Ετσιιιιιιιι. :thumbup:

Δισκους ελευθερας βοσκης δλδ. :thumbup:

O nidal τουλαχιστον εχει .

Οι δισκοι απαιτουν πολυ μεγαλο ενυδρειο (400+), εξτρα εξοπλισμο και εμπειρια. :thumbup:

Έγινε επεξεργασία - delta66
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα, έκανα λοιπόν μετρήσεις στο νερό της βρύσης και έχουμε :

Gh = 10

Kh = 7

Επειδή έχω φαγωθεί να γεμίσω το νέο μου ενυδρείο για να

ξεκινήσω στρώσιμο και επειδη δεν έχω Α/Ο, να μαλακώσω το νερό

με τύρφη ή χημικά ?

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα, έκανα λοιπόν μετρήσεις στο νερό της βρύσης και έχουμε :

Gh = 10

Kh = 7

Επειδή έχω φαγωθεί να γεμίσω το νέο μου ενυδρείο για να

ξεκινήσω στρώσιμο και επειδη δεν έχω Α/Ο, να μαλακώσω το νερό

με τύρφη ή χημικά ?

- Χημικα ΟΧΙ, ασυμφορα μακροχρονα, και ενω κατι (ισως) φτιαχνουν, κατι αλλο χαλανε.

-Τυρφη, εχεις διαβασει σχετικα με τη χρηση της?

Θελεις α) ενα βαρελι (χωρητικοτητας 1/3 λιτρα νερου του ενυδρειου) οπου θα προετοιμαζεις το νερο,

β) ενα φιλτρακι (1 λιτρο χωρητικοτητα τουλαχιστον) οπου θα βαζεις την τυρφη και με την αντλια του θα γυριζει το νερο μεχρι να το βαλεις την επομενη εβδομαδα στο ενυδρειο,

γ) καλτσακια (και οχι δυχτακι) για να βαζεις την τυρφη ετσι ωστε να μη διαλυεται και αφηνει χωμα στο νερο

φυσικα δ) τυρφη με τα κιλα (καθε 15-30 μερες θελει αλλαγη με φρεσκια)

δ) αντλια ειδικη που μπορει να ανεβαζει το νερο στο ενυδρειο και λαστιχο

Βαρελι αυτο που φυλανε ελιες, φιλτρακι (ενα eheim 2211 κανει) και τυρφη ενυδρειακη (Sera, fluval, hobby, και χυμα απο aquaristic πολυ καλη και οικονομικη).

σημειωση καθε φορα που βαζεις φρεσκια τυρφη θα κανεις μετρησεις για αμμωνια μηπως και ...

- Η ΑΟ εχει γινει πλεον λογω και της μεγαλης πτωσης των τιμων η πιο ευκολη και οικονομικη (μακροχρονα) λυση.

Θελεις μια ΑΟ 3 σταδιων.

Φτανει για ενυδρειο γλυκου νερου, αν κανεις ερευνα θα βρεις απο 50-60€ εως 80-90€ για 50gpd γαλονια την ημερα, 5-6 λιτρα την ωρα στην ουσια.

Ενα tds meter για να ελεγχεις τη λειτουργεια της και τη "καθαροτητα" του νερου, με 12-15€ απο ebay αλλα και εδω υπαρχουν.

Το βαρελι, η αντλια και το λαστιχο που ανεφερα χρειαζονται και εδω.

Στο τελος θα καταλαβεις οτι χρειαζονται και τα δυο (ΑΟ και τρυφη) για τους λογους του το καθενα.

Οπως και φυλλα catappa και alder cones.

Οι δισκοι δεν λεγονται χωρις λογο βασιλιαδες.

Πρεπει να τους εχεις σαν βασιλιαδες για να ειναι καλα και να μη τους χανεις ευκολα ;)

ΥΓ Προσεξε τι πας να κανεις. Δισκοι σε 240 λιτρα ειναι δυσκολο και για εμπειρους.

Κανονικα θελουν 400 λιτρα μινιμουμ.

Αν το κανεις βαλε μονο 4 δισκους και τιποτα αλλο.

Με τα φυτα μην ασχοληθεις ιδιαιτερα, μονο τιποτα εχινοδωρους. Τα αλλα δεν θα αντεξουν.

Θελει μεγαλη εμπειρια και στα φυτα και στους δισκους γιατι θα ισορροπεις σε μια λεπτη γραμμη για να ειναι και τα δυο καλα, ενω μονο με τα ψαρια, και ριζες-ξυλα, νορμαλ-χαμηλο φωτισμο, θα εχεις πιο ευκολο εργο στην αρχη τουλαχιστον. http://www.aquazone.gr/forums/index.php?s=...st&p=155616

Τους δισκους θα τους βαλεις αφου εχει στρωσει ΠΟΛΥ ΚΑΛΑ το ενυδρειο και τα φιλτρα (3-4 μηνες) και εχεις τελειωσει με το aquascape και τον εξοπλισμο του. (θελεις που καλη φιλτρανση με πολυ βιολογικο υλικο). Μεχρι τοτε μπορεις να εχεις μεσα καποια αλλα πιο ευκολα ψαρια ιδιων απαιτησεων (πχ σκαλαρια) και φυσικα να εχουν στρωσει τα φιλτρα και παλι (με αμμωνια ή τροφη ή μπολι ή ετοιμα βακτηρια κλπ) .

Ελπιζω να βοηθησα, καλη συνεχεια. :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Μεγάλη η βοήθεια σου και ευχαριστώ delta66,

τελικά λέω να κατευθυνθώ προς Α/Ο.

Οσο για τις αλλαγές βαρέλι, αντλία και λάστιχο έχω.

Τις σωστές τιμές για τις αλλαγές θα τις επιτυγχάνω με μίξη νερών, σωστά ?

Link to comment
Share on other sites

Τις σωστές τιμές για τις αλλαγές θα τις επιτυγχάνω με μίξη νερών, σωστά ?

Ναι.

Εκτος κι αν θελεις 100% ΑΟ για 100% καθαρο νερο.

Τοτε θα συμπληρωνεις ηλεκτρολυτες και ιχνοστοιχεια (που δεν εχει το νερο απο ΑΟ) μονος σου.

Επισης αν κανεις μιξη με βρυσης θα πρεπει να εισαι σιγουρος οτι δεν υπαρχουν μεταβολες στις τιμες του νερου της βρυσης (κατα περιοδους χειμωνας-καλοκαιρι-βροχες κλπ μπορει να παρουσιαστουν αλλαγες).

Θα πρεπει να κανεις μετρησεις στο νερο της βρυσης συνεχως για να εισαι σιγουρος οτι δεν βγαινει λαθος αποτελεσμα τιμων μετα τη μιξη.

Ειναι ενα μικρο ρισκο που καποιοι δεν παιρνουν.

Έγινε επεξεργασία - delta66
Link to comment
Share on other sites

Μία ερώτηση σχετικά με Α/Ο.

Σκέφτομαι να την έχω στο μπαλκόνι, επηρρεάζεται

η λειτουργία της από χαμηλές ή υψηλές θερμοκρασίες ?

Link to comment
Share on other sites

Μία ερώτηση σχετικά με Α/Ο.

Σκέφτομαι να την έχω στο μπαλκόνι, επηρρεάζεται

η λειτουργία της από χαμηλές ή υψηλές θερμοκρασίες ?

Ναι.

Αν παρεις compact μπορει να μεταφερεται μεσα με τα πολυ κρυα (για να μη παγωσει μεσα το νερο που μενει).

Επισης και η θερμοκρασια του νερου παιζει ρολο για την αποδοση της.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και απο εμένα λοιπόν και εγώ ξεκίνησα με προετοιμασία του νερού στην Βαρέλα με τύρφη αλλά μετά απο την πρώτη αλλαγή αγόρασα Α.Ο. και βρήκα την ησυχία μου όπως είπε και ο delta66 πρέπει να τα χρησιμοποιής και τα δύο (Α.Ο. και Τύρφη) η τύρφη εκτός απο το οτι μαλακώνει το νερό προσφέρει Τανίνες και Χουμικά, συστατικά απαρέτητα για τους Δίσκους μιας και υπάρχουν σε αφθονία στα νερά που ζούν και ΟΧΙ χημικά ανεβάζουν τα φωσφορικά.

Τώρα όσο για τα φυτά εγώ έχω Ανούμπιες, Βαλισνέρια, Εχινόδορους, Κρυπτοκορίνες, Καμπόμπα, Κερατόφυλλο και Algeaball και δεν έχω κανένα πρόβλημα με θερμοκρασία 29 απλά θέλουν λίγο παραπάνω ασχολεία δηλαδή λιπάρισμα και κλάδεμα, αλλα το αποτέλεσμα θα σε ικανοποιήσει.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ παιδιά,

μεσα στο σαββατοκύριακο στήνω,γεμίζω και ξεκινάω και από

βδομάδα ανεβάζω και καμιά φωτό

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Εκτός του ότι την τύρφη την ανανεώνεις κάθε δεκαπέντε ημέρες, την τύρφη που έχεις στο φίλτρο δουλεύει συνέχεια με νερό αο μέχρι την αλλαγή ή για κανένα 24ωρο πριν την αλλαγή;

Link to comment
Share on other sites

(Εκτός ότι την αλλάζεις κάθε 15 ημέρες:rasp: Το φίλτρο με την τύρφη δουλεύει συνέχεια; ή μια μέρα πριν την αλλαγή νερού στο ενυδρείο;

Link to comment
Share on other sites

(Εκτός ότι την αλλάζεις κάθε 15 ημέρες:rasp: Το φίλτρο με την τύρφη δουλεύει συνέχεια; ή μια μέρα πριν την αλλαγή νερού στο ενυδρείο;

συνεχεια δουλευει

Link to comment
Share on other sites

(Εκτός ότι την αλλάζεις κάθε 15 ημέρες:rasp: Το φίλτρο με την τύρφη δουλεύει συνέχεια; ή μια μέρα πριν την αλλαγή νερού στο ενυδρείο;

Είμαι ακόμα στο στρώσιμο (5η ημέρα), και δεν εχω μπει ακόμα σε διαδικασία αλλαγών και τύρφης

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...