Jump to content

Βοηθεια σε μετρηση νερού


Recommended Posts

Αλλαξε επειγοντως pet shop ο ιδιοκτητης ειναι επικινδυνος με τις συμβουλες που σου δινει.

Link to comment
Share on other sites

Βέβαια με αυτες τις μετρησεις τα ψαρια είναι μια χαρα

Το δηλωσαν γραπτως τα ψαρια? :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Το δηλωσαν γραπτως τα ψαρια? :thumbup:

οχι αλλα αν κανω αλλαγη και χασω παλι τον πλεκο θα στεναχωρηθω αρκετα,

Link to comment
Share on other sites

Πως ειναι δυνατον να χαθει ψαρι απο την αλλαγη νερου? (μιλαμε για αλλαγες σωστες οπως γραφτηκε παραπανω)

Link to comment
Share on other sites

Πως ειναι δυνατον να χαθει ψαρι απο την αλλαγη νερου? (μιλαμε για αλλαγες σωστες οπως γραφτηκε παραπανω)

λοιπον την κανω αυριο οπως αναφερες(πειραζει που εχω ρίξει algol πριν δυο ημερες?)Μακαρι να μην τον χασω :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Για το algol δεν ξερω να σου πω μιας και δεν εχω ασχοληθει με φαρμακα καταπολεμησης αλγης...

Καλο θα ηταν να μην ριχνεις τετοια φαρμακα, το θεμα ειναι να εντοπισεις την αιτια που εχεις αλγη και οχι απλα να την εξοντωσεις προσωρινα...

:thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Σε παρακαλω κανε το κοπο να μας δωσεις οσα πιο πολλα στιχεια

μπορεις για το ενυδρειο σου και για το τροπο που κανεις τις αλλαγες :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Για το algol δεν ξερω να σου πω μιας και δεν εχω ασχοληθει με φαρμακα καταπολεμησης αλγης...

Καλο θα ηταν να μην ριχνεις τετοια φαρμακα, το θεμα ειναι να εντοπισεις την αιτια που εχεις αλγη και οχι απλα να την εξοντωσεις προσωρινα...

:thumbup:

εχω γιατι ο πλεκο που εχω τωρα ειναι τεμπελης και δεν την ακουμπαει,πως να εντοπισω την αιτια ομως απ οτι καταλαβα ολοι εχουν αλγη στα ενυδρεια τους

Link to comment
Share on other sites

Πρεπει πρωτα απο ολα να γινει αναγνωριση της αλγης που εχεις... δεν υπαρχει ενα ειδος αλγης... ειναι πολλες!

Ανοιξε ενα νεο θεμα στις "Αγλες" ανεβασε φωτο και συνεχιζουμε εκει... :thumbup:

Έγινε επεξεργασία - sarevock
Link to comment
Share on other sites

Αλλαξε επειγοντως pet shop ο ιδιοκτητης ειναι επικινδυνος με τις συμβουλες που σου δινει.

ναι στον προηγουμενο που ειχα παει μου πουλησε ενα κινεζικο ενυδρειο που ειναι σαν την φαλκονερα (μπαζει απο παντου) μαλιστα επειδη ειχε και ενα juwel στα ιδια λεφτα που μου αρεσε μου εκανε δωρα καποια πραγματα εαν επαιρνα το κινεζικο,μου χρεωσε 2 σαλιγκαρια 4 ευρω εκαστος(τα οποια αφου τα μυρισε μου ειπε οτι ειναι οκ αλλα μαλλον αυτο το είδος λεει δεν βεντουζαρει γιατι του εξηγησα οτι τα ηθελα για την αλγη(μαλλον πληρωσα 4 ευρω το κελυφος γιατι απο τοτε που τα εριξα μεσα ειναι στο ιδιο σημειο) οταν του ειπα για ανκιστρους νομιζε οτι ημουν ο χαρι ποτερ.Δυστυχως στην επαρχια που μενω αυτους τους 2 εχει,ο 3ος εκλεισε :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Σε παρακαλω κανε το κοπο να μας δωσεις οσα πιο πολλα στιχεια

μπορεις για το ενυδρειο σου και για το τροπο που κανεις τις αλλαγες :thumbup:

ανα 3 εβδομαδες 20% με 3/4 νερο βρυσης και 1/4 νερο λουτρακιου(μπουκαλι)το ακουαταν το εριχνα μετα στο ενυδρειο και λιγο νιτριβεκ

Link to comment
Share on other sites

Εχεις μετρησει

NH3 /NH4??? :thumbup:

ναι στην σελιδα 1 εχω τα αποτελεσματα

Link to comment
Share on other sites

ναι στην σελιδα 1 εχω τα αποτελεσματα

Εχεις μετρησει αμμωνιο και αμμωνια ?????

Στη σελιδα 1 δεν εχεις :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Δεν εχει γιατι μετρησε με strips...

Link to comment
Share on other sites

στα 450 λιτρα χωρις φυτα με 12 ψαρια μεγαλα καθε ποτε πρεπει να αλαζω το νερο διαβαζω καθε μερα οτι γραφετε ολοι και με εχει πιασει φοβος εχω 10 χρονια ενυδρειο αλλα ποτε δεν εχω κανει αυτα που γραφετε πλενω καθε 20 μερες το φιλτρο και καθε 30 μερες αλλαζω 10 ποντους νερο απο την βρυση και ριχνω αντιχλωριο και ποτε δεν μου πεθαναν ψαρια ουτε αρωστιες ειχα μας τρομαζετε με αυτα που γραφετε ασε που πρεπει να ξερουμε και αγγλικα για τις ονομασιες

Link to comment
Share on other sites

- Οι σωστες αλλαγες νερου δεν σκοτωσαν ποτε ψαρι. :thumbup:

.....

- Μια αλλαγη καθε εβδομαδα στο 20-30% του νερου του ενυδρειου (αναλογα τα λιτρα και την ιχθυοφορτωση) ειναι γενικα μια ρουτινα που ακολουθουν πολλοι και πανε τα ενυδρεια τους καλα.

Η σωστη ρουτινα αλλγων αποφασιζεται μονο απο τα αποτελεσματα των τεστ (αξιοπιστων υγρων τεστ)

Για να πεις οτι παρεχεις "καθαρο" νερο στα ψαρια σου πρεπει πριν την αλλαγη νερου να εχεις τα εξης αποτελεσματα:

Αμμωνια (ΝΗ3/ΝΗ4) : 0

Νιτρωδη αλατα (ΝΟ2) : 0

Νιτρικα Οξεα (ΝΟ3) : 0 - 20 (αν εχεις φυτα να μην ειναι μηδεν αλλα 10-15 αφου με τα νιτρικα τρεφονται τα φυτα).

:thumbup::thumbup::P

Έγινε επεξεργασία - delta66
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά,μολις εκανα την αλλαγη νερου(18 λιτρα στα 60),το νερο το ετοιμασα με ακουαταν εκτος ενυδρειου και προσπάθησα να μην ειναι πολυ κρύο,το τέστ ποτε να το ξανακανω?νιτριβεκ να ρίξω τωρα?για να δουμε τωρα πως θα αντιδράσει ο πλεκο.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά,μολις εκανα την αλλαγη νερου(18 λιτρα στα 60),το νερο το ετοιμασα με ακουαταν εκτος ενυδρειου και προσπάθησα να μην ειναι πολυ κρύο,το τέστ ποτε να το ξανακανω?νιτριβεκ να ρίξω τωρα?για να δουμε τωρα πως θα αντιδράσει ο πλεκο.

Μια ωρα μετα ριξε το νιτριβεκ, τεστ κανε σε μερικες μερες παλι..

Εκτως αν θες να δεις αν ολα ειναι καλα, κανε τωρα ή αυριο...

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά,μολις εκανα την αλλαγη νερου(18 λιτρα στα 60),το νερο το ετοιμασα με ακουαταν εκτος ενυδρειου και προσπάθησα να μην ειναι πολυ κρύο,το τέστ ποτε να το ξανακανω?νιτριβεκ να ρίξω τωρα?για να δουμε τωρα πως θα αντιδράσει ο πλεκο.

Ποση ηταν η θερμοκρασια, πως προσπαθησες και που εκανες την προετοιμασια ?
Link to comment
Share on other sites

Ποση ηταν η θερμοκρασια, πως προσπαθησες και που εκανες την προετοιμασια ?

23 βαθμους το καλυτερο που μπορουσα να κανω,σε λεκανη που αγορασα χθες για τον συγκεγκριμενο σκοπο

Link to comment
Share on other sites

23 βαθμους το καλυτερο που μπορουσα να κανω,σε λεκανη που αγορασα χθες για τον συγκεγκριμενο σκοπο

Οσο πιο διαφορετικη η θερμοκρασια (και οχι μονο) του νερου της αλλαγης με του ενυδρειου τοσο πιο αργα πρεπει να κανεις την εισαγωγη του στο ενυδρειο.

Γενικοτερα ομως αν ειναι λιγο πιο δροσερο το νερο της αλλαγης δεν ειναι κακο.

Υγ το nitrivec οπως σου εγραψε ο πανος και οπως λεει και στις οδηγιες του, το βαζεις μια ωρα μετα το aqutan.

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς ο πλέκο εχει κρυφτει στην σπηλια του απο τοτε που εκανα την αλλαγη και δεν βγινει έξω,του εριξα και καροτο αλλα τίποτα,το ίδιο γινοταν και τις 2 προηγουμενες φορες

Link to comment
Share on other sites

Oι αλλαγες νερου πρεπει να γινοντε με τετοιο τροπο ωστε να στρεσαρονται

τα ψαρια οσο το δυνατο λιγοτερο. :thumbup:

Πες μας νεα απο το πλεκο. :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Oι αλλαγες νερου πρεπει να γινοντε με τετοιο τροπο ωστε να στρεσαρονται

τα ψαρια οσο το δυνατο λιγοτερο. :thumbup:

Πες μας νεα απο το πλεκο. :thumbup:

Τα αλλα ψαρακια ειναι μια χαρα,μονο ο πλεκο εχει εξαφανιστει μετα την αλλαγη,τουλαχιστον μεχρι τις 2 το βραδυ που παρακολουθω το ενυδρειο δεν τον εχω δει

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...