Jump to content

κατασκευη ενυδρειου 75χ35χ30


bill21

Recommended Posts

Γεια σας παιδεια!ειμαι νεος στο 'αθλημα' και θα ηθελα τα φωτα σας για την κατασκευη ενος ενυδρειου με διαστασεις 75χ35χ30!ξερω οτι το θεμα περι κατασκευης ενυδρειου εχει ποσταριστει πολυ αλλα εξακολουθω να εχω καποιες αποριες!

Η βασικη μου απορια και προβλιματισμος ειναι πιο πρεπει να ειναι το παχος του τζαμιου που πρεπει να χρησιμοποιησω για τις συγκεκριμενες διαστασεις?

Επισης σχετικα με τις κοντρες!πρεπει να χρησιμοποιησω ή οχι!αν ναι,κατι σχετικα με την κολληση!οι ακρες των κοντρων του πλατους πρεπει να πατανε πανω στις ακρες των κοντρων του μηκους ή οχι?

Αυτες ειναι οι δυο βασικες μου αποριες!αν εχετε βεβαια να με συμβουλεψετε κατι ως πιο εμπειροι θα το εκτιμουσα!

Ευχαριστω πολυ!

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας παιδεια!ειμαι νεος στο 'αθλημα' και θα ηθελα τα φωτα σας για την κατασκευη ενος ενυδρειου με διαστασεις 75χ35χ30!ξερω οτι το θεμα περι κατασκευης ενυδρειου εχει ποσταριστει πολυ αλλα εξακολουθω να εχω καποιες αποριες!

Η βασικη μου απορια και προβλιματισμος ειναι πιο πρεπει να ειναι το παχος του τζαμιου που πρεπει να χρησιμοποιησω για τις συγκεκριμενες διαστασεις?

με 8 χιλ εισαι υπερπληρης!!

Επισης σχετικα με τις κοντρες!πρεπει να χρησιμοποιησω ή οχι! Πρεπει. αν ναι,κατι σχετικα με την κολληση!οι ακρες των κοντρων του πλατους πρεπει να πατανε πανω στις ακρες των κοντρων του μηκους ή οχι? το μακρος των κοντρων σου (για 8 χιλ παχος τζαμιου) θα ειναι: οι δυο 73,2 και οι 2 (αν το 35 ειναι μηκος) 33,2. ελπιζω να καταλαβαινεις τι εννοω). αν βαλεις και μια στη μεση που θα ενωνει τη μπροστινη με την πισω στη μεση τους καλο θα ειναι.

Αυτες ειναι οι δυο βασικες μου αποριες!αν εχετε βεβαια να με συμβουλεψετε κατι ως πιο εμπειροι θα το εκτιμουσα!

Ευχαριστω πολυ!

πολυ χαμηλο υψος διαλεγεις παντως. 30? εγω θα το εκανα 40-45 εκ.

Link to comment
Share on other sites

πολυ χαμηλο υψος διαλεγεις παντως. 30? εγω θα το εκανα 40-45 εκ.

δεν με περνει για παραπανω για το σημειο που θελω να το τοποθετησω!το πολυ να γινει στα 35cm!θα εχω καποιο προβλημα?

Link to comment
Share on other sites

αν 35 ειναι το συνολικο- εξωτερικο υψος τοτε υπολογισε το χωρο που θα πιανει εσωτερικα ο φωτισμος, το χαλικι. αν θα σου μεινουν 25 ποντοι υψος για το νερο καλα θα ειναι. θα σε περιορισει σημαντικα και στην επιλογη των ψαριων σου. επισης πως θα ανοιγεις το καπακι για τη συντηρηση του ενυδρειου σου, οπως αλλαγη νερου αν το "χωσεις" ετσι μεσα? δεν ξερω, να δουμε τι θα πουν και οι αλλοι φιλοι μας!!! μην απελπιζεσαι ή βιασεσαι για συμπερασματα αλλα περιμενε να δουμε.

εκτος αν βαλεις φωτισμο με led οποτε η συνολικη απωλεια στο υψος δεν νομιζω να ειναι πανω απο 5 εκ.

Link to comment
Share on other sites

αν 35 ειναι το συνολικο- εξωτερικο υψος τοτε υπολογισε το χωρο που θα πιανει εσωτερικα ο φωτισμος, το χαλικι. αν θα σου μεινουν 25 ποντοι υψος για το νερο καλα θα ειναι. θα σε περιορισει σημαντικα και στην επιλογη των ψαριων σου. επισης πως θα ανοιγεις το καπακι για τη συντηρηση του ενυδρειου σου, οπως αλλαγη νερου αν το "χωσεις" ετσι μεσα? δεν ξερω, να δουμε τι θα πουν και οι αλλοι φιλοι μας!!! μην απελπιζεσαι ή βιασεσαι για συμπερασματα αλλα περιμενε να δουμε.

εκτος αν βαλεις φωτισμο με led οποτε η συνολικη απωλεια στο υψος δεν νομιζω να ειναι πανω απο 5 εκ.

καταρχην ευχαριστω για την αμεση ανταποκριση!με προβληματισε αυτο που ειπες για την παριορισμενη επιλογη των ψαριων!αν γινει δηλαδη στα 40 με 45 το υψος που μου προτεινες στην αρχη θα εχω σημαντικη διαφορα οσο αφορα την επιλογη ψαριων?

Link to comment
Share on other sites

πολυ σημαντικη, αλλα περιμενε. μια γνωμη ειπα και δεν ειμαι απο τους εμπειρους, ετσι? ασχολουμε κατι παραπανω απο ενα χρονο.

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας παιδεια!ειμαι νεος στο 'αθλημα' και θα ηθελα τα φωτα σας για την κατασκευη ενος ενυδρειου με διαστασεις 75χ35χ30!ξερω οτι το θεμα περι κατασκευης ενυδρειου εχει ποσταριστει πολυ αλλα εξακολουθω να εχω καποιες αποριες!

Η βασικη μου απορια και προβλιματισμος ειναι πιο πρεπει να ειναι το παχος του τζαμιου που πρεπει να χρησιμοποιησω για τις συγκεκριμενες διαστασεις?

Επισης σχετικα με τις κοντρες!πρεπει να χρησιμοποιησω ή οχι!αν ναι,κατι σχετικα με την κολληση!οι ακρες των κοντρων του πλατους πρεπει να πατανε πανω στις ακρες των κοντρων του μηκους ή οχι?

Αυτες ειναι οι δυο βασικες μου αποριες!αν εχετε βεβαια να με συμβουλεψετε κατι ως πιο εμπειροι θα το εκτιμουσα!

Ευχαριστω πολυ!

παιδεια καποια αλλη γνωμη/συμβουλη?τελικα το υψος θα παει και αυτο στα 35 cm (75χ35χ35) δεν περνει με τπτ παραπανω για να μπορω να εχω και τον απαραιτητο χωρο απο πανω!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...