Jump to content

Συνδεσμολογια Starter, Dimmer,διακοπτη


Recommended Posts

καλησπέρα σε ολους...ειμαι σε φαση αλλαγης σε φυτεμένο και θέλω να ρωτησω τα εξής...

το ενυδρειο μου ειχε δυο λάμπες φθοριου σε γυαλινη θηκη 150cm x 15 cm η οποια πατουσε πανω σε τζαμια (3 και το μεσαιο συρομενο). τωρα ολα αυτα τα αφαιρεσα. πήρα 3 λαμπες καταλληλες αυτη τη φορα και με ωμεγα κλιπσ θα τις στερεωσω πανω στις κοντρες του ενυδρειου.Θα χρησιμοποιησω 3M μονωτικη και θερμοσυστελομενο μακαρονι για προστασια και εχω προβλημα στη συνδεση....

επειδη μεσα στη γυαλινη θηκη που ηταν οι λαμπες μου ολα ηταν ένα κουβαρι, δε μπορεσα να καταλαβω πως συνδεονται.

για να μη σας ζαλιζω, εχω τρια starter, τρια dimmer, και 3 διακοπτες, και καλωδιο 5 μετρα .

δεν εχω ιδεα ομως με ποια σειρα πρεπει να τα συνδεσω. (πανω θα μεινουν μονο οι λαμπες και οι διακοπτες, ολα τα άλλα θα πανε κατω στο επιπλο της βασης, γιαυτο και τα 5 μετρα καλωδιο..)

μπορει καποιος να βοηθησει, με απλα λογια, γιατι ειμαι λιγο ασχετος απο ηλεκτρολογικα?

ευχαριστω ............

Link to comment
Share on other sites

Να συμβουλευτείς έναν ηλεκτρολόγο .

Απο τη στιγμή που δεν γνωρίζεις και πολλά απο ηλεκτρολογικά καλό είναι να μην ασχοληθείς από μόνος σου.

Link to comment
Share on other sites

σου στελνω ενα προχειρο σχεδιο. πιστευω να καταλαβεις τη συνδεδμολογια και να κανεις οτι μετατροπες χρειαζεσαι. ειναι με μετασχηματιστη. το dimmer δεν το εχω ψαξει. πιστευω να εννοεις το ιδιο. απο οσα γνωριζω το dimmer ειναι για να μεταβαλεις την ενταση του φωτισμου. δεν ειμαι ηλεκτρολογος, αλλα στο ενυδρειο μου δουλευει μια χαρα και η συνδεσμολογια ειναι οπως το σχεδιο.

post-6427-1236977072_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

φιλαρακι fishaki εισαι πρωτος!!

αυτο ακριβως ηθελα , να ΄σαι καλα....καλο βραδυ..

Link to comment
Share on other sites

Τα ηλεκτρονικα μπαλαστ, που εχουν αντικαταστησει τους παλιους μετασχηματιστες, ΔΕΝ χρειαζονται σταρτερ. Το σχεδιο αρα ειναι λαθος.- :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Φίλε fishaki βλεπεις οτι για να σε προλαβω εσενα και καθε εσενα μπαινω και γράφω οτι δεν πρεπει να ενημερωσουμε το μελος μας σε αυτη τη περίπτωση και εσυ με αγνοείς .

Λές να μην θέλω να ενημερώσουμε το μέλος μας ; ή να μην ξέρω ; σαν πρώην ηλεκτρολόγος κάτι γνωρίζω και εγώ .

Θεωρώ πολύ ανεύθυνο απο μέρους μας να δίνουμε οδηγίες (μεσώ ίντερνετ ) συνδεσμολογίας σε ηλεκτρολογικά υλικά σε άνθρωπο που δεν τον γνωρίζουμε ούτε τον ίδιο ούτε την ηλικία του και όταν ο ίδιος μας ενημερώνει οτι είναι άσχετος με τα ηλεκτρολογικά .

Μην ξεχνάς οτι στο ενυδρείο έχουμε να κάνουμε με νερό και ρεύμα στο ίδιο κουτί .

Φίλε pateras πριν το βάλεις στο ρεύμα για να το δοκιμάσεις πήγαινέ το να το δει κάποιος που γνωρίζει .

Link to comment
Share on other sites

οκ παιδια μην πυροβολητε... λαθος μου. απλα ηθελα να βοηθησω οπως ολοι μας. αλλωστε αναφερω οτι δεν ειμαι ηλεκτρολογος και οτι δεν γνωριζω πως κολαει το dimmer και επισης οτι το σχεδιο ειναι με μετασχηματιστη. επισης ειμαι ενα απλο μελος οποτε δεν νομιζω να φερει ευθυνη το forum. βεβαια το συγκερκριμενο λαθος μου ειναι πολυ σοβαρο με επικινδυνες πιθανες επιπτωσεις και το αναγνωριζω. συγχωρεστε με λοιπον και αν και θα προσπαθησω να μην επαναληφθει, αν συμβει κατι αναλογο μη διστασεται να με διορθωσετε. παντως σταματη ειληκρινα δεν καταλαβα το τροπο που απαντησες στο φιλο γι'αυτο και του εστειλα το σχεδιο. δεν σε αγνοησα. :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

παιδια καλησπερα , καταρχην ευχαριστω ολους για το ενδιαφερον.

φυσικα και δεν παιζουνε με ρευματα .ειδικα σε περιβαλλον ενυδρειου με τοσο νερο. δεν ειμαι πιτσιρικας να κανω καμια επιπολεοτητα και να κινδυνεψω εγω ή να βαλω καμια φωτια στο σπιτι....

φυσικα και μολις τελειωσω τις ενωσεις θα παρω επαγγελματικη γνωμη για να σιγουρεψω την κατασκεη, και προκειτε για μετασχηματιστες, και οχι ηλεκτρονικα μπαλαστ. γιαυτο και εχω σταρτερ..

σας ευχαριστω ολους, χαιρετω.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...