Jump to content

Galaher (paroon Shark)


Sta8hs000

Recommended Posts

Δεν ειναι κριμα! καποια ψαρια εχουν ΑΠΑΙΤΗΣΕΙΣ!!!

Και για το γκαλαχερ ΔΕΝ πληρεις τις απαιτησεις ουτε στο ελαχιστο...

Έγινε επεξεργασία - sarevock
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 125
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

+φωνώ μαζί σου. μα όπως είπα στο Pet shop με διαβεβαίωσαν ότι θα είναι πολύ "καλά" και άνετα το galaher με τέτοιο ενυδρείο.. δν είχα και μεγάλη πείρα οπότε τους εμπιστεύτηκα. πάντως αν δω ότι το ψάρι ταλαιπωρείτε θα το δώσω. :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

φίλε andrikos αυτό πήγαινε στον sarevock.

κοίτα εγώ ήθελα ενυδρείο με μεγάλα ψάρια και τα μόνα που βρήκα στην θεσ/νίκη ήταν 2 -3 μεγάλες κιχλίδες και 2 - 3 μεγάλα όσκαρ. α και πιράνχα (που δεν με ενδιαφέρουν). το Galaher το γούσταρα πάρα πολύ. και ήταν το μοναδικό που βρήκα, και το πήρα χωρίς 2η σκέψη.

για το μέγεθος που λες. μου είπαν στο pet shop οτι δεν μεγαλώνει πάνω από 60 - 70 πόντους λόγο ενυδρείου.

:thumbup:

Εσυ μπορει να ήθελες ενυδρείο με μεγάλα ψάρια αλλα το GALAHER δεν ειναι ψάρι για ενυδρείο.

Αρνούμε να πιστέψω πως σε ολόκληρη συμπρωτεύουσα δεν βρήκες αυτο που έψαχνες (μήπως δεν ηξερες τι έψαχνες; )

Το οτι πήρες το GALAHER χωρις 2η σκεψη, δεν ειναι με το μερος σου...

Τα περισσοτερα pet δεν εχουν ιδέα απο ψάρια...

Γνώμη μου (ετσι που σε κόβω) ειναι να πάς πίσω το GALAHER και να φιαξεις ένα ωραιότατο ενυδρείο με μεγάλες κιχλίδες Αμερικής!!!!

Ψαξτο λίγο και θα με θυμηθεις :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Αν περιμενεις να μεγαλωσει για να το δωσεις.... δεν θα βρεις κανεναν!!!

Link to comment
Share on other sites

Λυσε μου την απορια, αφου ετσι και αλλοιως θα εκανες αυτο που ηθελες εσυ γιατι εκανες ερωτησεις

εδω και οχι στο pet shop που εμπιστευεσαι;

Link to comment
Share on other sites

Και το πετ-σοπ να σου ειπε οτι και καλα γινεται 70 ποντους, (παλι καλα σου ειπε 70, ο δικος μου πετσοπας μου ελεγε 40 με το ζορι) εσυ πιστεψες οτι 70 ποντοι μεσα σε 600 λιτρα θα ειναι οκ?

απλη λογικη ρε παιδια...

Έγινε επεξεργασία - sarevock
Link to comment
Share on other sites

οκ. αν δώσω το Galaher και βάλω κιχλίδες δεν θα έχουν πρόβλημα με το oscar?? και γενικά δεν θα μαλώνουν?? γιατί δν μου αρέσει να βλέπω ψάρια με δαγκωμένες ουρές.. :thumbup::thumbup::thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Link to comment
Share on other sites

οκ. αν δώσω το Galaher και βάλω κιχλίδες δεν θα έχουν πρόβλημα με το oscar?? και γενικά δεν θα μαλώνουν?? γιατί δν μου αρέσει να βλέπω ψάρια με δαγκωμένες ουρές.. :thumbup::thumbup::thumbup:

Φλε μου το ΟΣΚΑΡ ΚΙΧΛΙΔΑ ΕΙΝΑΙ!!!!

....αν και τωρα που το πήρες μεγάλο, θα πρεπει να ψαχνεις για μεγαλωμένα ψαρια.

Καλύτερα δωστο κι αυτο και ξεκίνα ωραια και καλα απο την αρχη :P

Έγινε επεξεργασία - andrikos
Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς εξακολουθούν πολλοί να προτείνουν για ένα ζευγάρι oscar ενυδρεία με επιφάνεια 1,20 Χ 0,50 m σαν ικανοποιητικά, και αυτό μάλλον γιατί είναι συνήθως ήσυχα ψάρια και πιο πολύ όταν μεγαλώνουν. Φυσικά ένα τέτοιο ενυδρείο είναι τελείως ακατάλληλο για 2 ενήλικα ψάρια. Αν καθίσουμε και παρατηρήσουμε τον τρόπο που κινούνται μέσα στο ενυδρείο, που ψάχνουν κάθε σημείο του για τροφή και γενικά την τάση τους να κινούνται σε όλα τα σημεία του, διαπιστώνουμε ότι κανένα ενυδρείο μικρότερο από 1,80 δεν είναι αρκετό για ένα ζευγάρι oscar. :thumbup::thumbup::thumbup::P

ετσι λέει το link που μ έστειλες..

Link to comment
Share on other sites

Δεν υπαρχει ωραιτερο πραγμα απο το να μεγαλωνεις μικρα (και σωστοτερο κατε με), να τα βλεπεις σιγα-σιγα να μεγαλωνουν και παραλληλα να εμπλουτιζεις τις γνωσεις σου!

Έγινε επεξεργασία - sarevock
Link to comment
Share on other sites

το λαθος σου ειναι που δεν εβαλες πιρανχα!!!

εχουν εκπληκτικη συμπεριφορα...!

να ξερεις οτι ολοι θελουν να σε βοηθησουν κ γιαυτο σου τα λενε αυτα, ο καθενας με τον δικο του τροπο...

εγω σου προτεινω να δεις στα "ενυδρεια μελων" αναλογου μεγεθους ενυδρεια να παρεις μια εικονα για το τι μπορεις να εχεις κ μετα παρε την αποφαση σου :thumbup:

(φανταζομαι ποσα λεφτα εδωσες γιαυτα τα ψαρια.......)

Link to comment
Share on other sites

ναι το καταλαβαίνω και ευχαριστώ πολύ για τις συμβουλές!!! :thumbup::thumbup:

απλά επειδή είχα ενυδρεία με μικρά ψάρια, τώρα θέλω να κάνω με μεγάλα! :P:P

και επειδή ρώτησες... 250 to galaher, και 70 το oscar :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Παντως να γραψω ετσι μια σκεψη που εκανα πριν... διαβαζωντας εσενα και οσους αλλους εχουν τετοια ψαρια...

Δεν πιστευω οτι θα το δωσεις πισω, και πραγματικα να αλλαξεις γνωμη, δεν θα στο παρει ο πετσοπας τωρα με τπτ!

...250 ευρω ειναι αυτα για τα οποια ο ιδιος ο μαγαζατορας σιγουρα θα εκανε νηστεια και προσευχη μεχρι την μερα που θα εμφανιζοταν ενας αρχαριος για να το παρει! (40 ποντοι γκαλαχερ δεν φευγει ευκολα)...(το "αρχαριος" δεν το λεω με τονο ειρωνειας προς θεου)!

Ειναι κριμα να βασανιζονται τετοια ψαρια στον βωμο της αμαθειας, του κερδους και παραλληλα της αισθητικης (πω πω κοιτα τι ψαρουκλα εχω ρε φιλε!)...

Ξερω οτι δεν θα το δωσεις πισω ετσι ευκολα, πρωτα ειναι τα λεφτα και μετα αυτο το περιεργο "καμαρι" που νοιωθουνε οι περισσοτεροι για τα μεγαλα ψαρια... τετοιου τυπου!

Σου ζηταω απλα να μελητησεις για αυτο που εχεις στο ενυδρειο σου, να μπεις λιγο στη θεση του και πραξε αναλογως...

Σκεψου μονο οτι ειναι ΖΩΝΤΑΝΟ και ΒΑΣΑΝΙΖΕΤΑΙ εκει μεσα... και οτι αλλο βαλεις κατσε και ενημερωσου για αυτο!

Ειναι κριμα να υποφερουν ψαρια στα χερια μας και οπως ελεγε ο Γκαντι "το επιπεδο πολιτισμου μας καθοριζεται απο το πως φερομαστε στα ζωα μας"...

Απλα μια σκεψη...

Link to comment
Share on other sites

καποια παιδια κατα καιρους χαριζανε τετοια ψαρια στις αγγελιες εδω στο aquazone γιατι δεν χωρουσαν πλεον στο ενυδρειο τους.

πολλες φορες δεν βρεθηκαν καποιοι να τα παρουν κ τα χαρισαν σε καποιο μαγαζι.

αυτο το μαγαζι σου πουλησε 250 ευρω ενα ψαρι που πιθανον του το χαρισαν.

με τα ιδια λεφτα θα εκανες ενα ενυδρειο super, να εισαι σιγουρος γιαυτο.

κ για να καταλαβεις την πολιτικη των μαγαζιων μετα απο ενα χρονο που θα μεγαλωσει κιαλλο κ θα το βλεπεις να υποφερει κ θα φοβασαι μην ψοφησει το ψαρι που χρυσοπληρωσες δεν θα το αγορασει κανενα μαγαζι.

θα βρει τον τροπο για να το παρει τσαμπα κ να το χρυσοπουλησει παλι σε καποιον που θα εχει ενθουσιαστει κ αυτος οπως εσυ, με διαφορα προσχηματα.

απλα κριμα......

ριξε μια ματια στα link.

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?sh...%EB%E1%F7%E5%F1

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?sh...mp;hl=pangasius

Έγινε επεξεργασία - antonis t83
Link to comment
Share on other sites

Πάντως ρώτησα σε ένα μαγαζί και μου είπαν ότι μου αγοράζουν το galaher και θα μου δώσουν ένα πόσο για να αγοράσω ψάρια από το μαγαζί τους..

Θα καθίσω να σκεφτώ και θα αποφασίσω.

Αν το δώσω τι μου προτείνετε.. το Oscar θα το κρατήσω.. :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

απο τις τιμες παντως καταλαβα απο που τα πηρες :thumbup:

δηλαδη ο ιδιος δεν το παιρνει πισω??????????

Link to comment
Share on other sites

Θα καθίσω να σκεφτώ και θα αποφασίσω.

Νομιζω πως δεν υπαρχουν ελαφρυντικα σε αυτη την αποφαση...

Link to comment
Share on other sites

απο τις τιμες παντως καταλαβα απο που τα πηρες :thumbup:

δηλαδη ο ιδιος δεν το παιρνει πισω??????????

Θα πάω το απόγευμα απο αυτόν που το πήρα να δώ...

Link to comment
Share on other sites

Νομιζω πως δεν υπαρχουν ελαφρυντικα σε αυτη την αποφαση...

Θα το σκευτώ σοβαρά... γιατι σου ειπα το ψάρι αυτο μου ειχε αρέσει παρα πολυ... :thumbup::thumbup:

Link to comment
Share on other sites

τοτε φτιαξε 2.500 λιτρα να το χαρεις!

Link to comment
Share on other sites

ναι το καταλαβαίνω και ευχαριστώ πολύ για τις συμβουλές!!! :thumbup::thumbup:

απλά επειδή είχα ενυδρεία με μικρά ψάρια, τώρα θέλω να κάνω με μεγάλα! :P:P

και επειδή ρώτησες... 250 to galaher, και 70 το oscar :thumbup:

Ο πετσοπας κανει Πάσχα απο τωρα,κριμα που υπαρχουν τοσο ασχετοι σ αυτο το επαγγελμα και δυστυχως είναι παρα πολλοι :unsure:

Link to comment
Share on other sites

Επαναλαμβάνω: με 60 πόντους πλάτος ενυδρείου πως θα στρίβει ψάρι 70 πόντων??? :thumbup:

Αν θες να περιμένεις για να δεις αν αρρωστήσουν ή όχι τα 250 ευράκια, οκ... :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...