Jump to content

ΜΕΤΡΗΣΕΙΣ ΝΕΡΟΥ


Recommended Posts

Φιλαράκια καλό μεσημέρι,

θέλω τη βοήθειά σας όσον αφορά τους δείκτες του νερού, που έχω στο ενυδρείο μου.

Όπως θα δείτε στο προφίλ μου σε 200άρι φιλοξενώ διάφορα είδη ψαριών.

Την προηγούμενη Πέμπτη μετά από μετρήσεις που έκανα με τα sticks της esha (Aqua test) διαπίστωσα, ότι το pH είχε ξεφύγει και είχε φθάσει περίπου στο 8.

Την επόμενη μέρα αγόρασα υγρά τεστ της Tetra για NO3, PH, GH και KH και της Sera για ΝΗ3 και ΝΗ4.

Παράλληλα ακολουθώντας τις συμβουλές του καταστηματάρχη έβαλα στο εξωτερικό φίλτρο μου (Eheim ecco 2236) περίπου 150 - 180 γραμμάρια τύρφης.

Σήμερα, που έκανα και πάλι διπλές μετρήσεις διαπίστωσα, ότι ήταν :

pH : 7,5 για τα υγρά (7,2 για τα sticks)

NO2 : μηδέν (μόνο για τα sticks γιατί δεν έχω υγρό)

NO3 : Κάτω από 25 για τα υγρά (ίσως λίγο παραπάνω για τα sticks)

NH3 - NH4 : μηδέν για τα υγρά

Μέχρι στιγμής οι μετρήσεις είναι καλές;

Το πρόβλημα υπάρχει για τα GH και KH. Τα sticks μου δείχνουν ΚΗ 3-6 και GH μεταξύ 7 και 14o d. Στα υγρά ο καταστηματάρχης μου είπε να βάζω σταγόνες και σε κάθε σταγόνα να ανακατεύω το νερό για να δω πότε θα αλλάξει χρώμα. Το ζήτημα είναι, ότι και στις δύο περιπτώσεις (και για GH και για KH) το νερό πήρε χρώμα κόκκινο και μπλε αντίστοιχα από τη δεύτερη σταγόνα.

Σημαίνει τίποτε αυτό; Ή ανησυχώ χωρίς λόγο; Ή μήπως πρέπει να συνεχίσω να βάζω σταγόνες μέχρι το κόκκινο να γίνει πράσινο και το μπλε να γίνει κίτρινο;

Περιμένω τις συμβουλές σας. :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Φιλαράκια καλό μεσημέρι,

θέλω τη βοήθειά σας όσον αφορά τους δείκτες του νερού, που έχω στο ενυδρείο μου.

Όπως θα δείτε στο προφίλ μου σε 200άρι φιλοξενώ διάφορα είδη ψαριών.

Την προηγούμενη Πέμπτη μετά από μετρήσεις που έκανα με τα sticks

Θα σε συμβουλευα να μη δινεις σημασια στα στικ γιατι ειναι αναξιοπιστα και ηδη το διαπιστωσες.

της esha (Aqua test) διαπίστωσα, ότι το pH είχε ξεφύγει και είχε φθάσει περίπου στο 8.

Την επόμενη μέρα αγόρασα υγρά τεστ της Tetra για NO3, PH,

Το ΡΗ της τετρα εχει διαβαθμιση που δεν βοηθαει (6.5, 7.0, 7.5), οποτε δεν ξερεις με ακριβεια το ΡΗ σου. Θα σου προτεινω το ΑΡΙ που αλλαζει ανα 2 (6.4, 6.6, 6.8, 7.0 κλπ.) για καλυτερο ελεγχο.

GH και KH και της Sera για ΝΗ3 και ΝΗ4.

Παράλληλα ακολουθώντας τις συμβουλές του καταστηματάρχη έβαλα στο εξωτερικό φίλτρο μου (Eheim ecco 2236) περίπου 150 - 180 γραμμάρια τύρφης.

Σήμερα, που έκανα και πάλι διπλές μετρήσεις διαπίστωσα, ότι ήταν :

pH : 7,5 για τα υγρά (7,2 για τα sticks)

Θεωρητικα μιλωντας τα ψαρια αποδεχονται αλλαγες του ΡΗ της ταξης 0,2 ανα 24ωρο, διαφορετικα μπορει να εμφανισουν PH shock. Αυτο δεν στο ειπε ο καταστηματαρχης. Σου προτεινω να μην δινεις απολυτη βαση στις συμβουλες τους γιατι καποιες φορες, ειναι λαθος.

NO2 : μηδέν (μόνο για τα sticks γιατί δεν έχω υγρό)

NO3 : Κάτω από 25 για τα υγρά (ίσως λίγο παραπάνω για τα sticks)

NH3 - NH4 : μηδέν για τα υγρά

Μέχρι στιγμής οι μετρήσεις είναι καλές;

Εξαρταται απο τις συνθηκες που θελουν τα ψαρια σου (ΡΗ, ΚΗ, GH), τις γνωριζεις;

Το πρόβλημα υπάρχει για τα GH και KH. Τα sticks μου δείχνουν ΚΗ 3-6 και GH μεταξύ 7 και 14o d. Στα υγρά ο καταστηματάρχης μου είπε να βάζω σταγόνες και σε κάθε σταγόνα να ανακατεύω το νερό για να δω πότε θα αλλάξει χρώμα. Το ζήτημα είναι, ότι και στις δύο περιπτώσεις (και για GH και για KH) το νερό πήρε χρώμα κόκκινο και μπλε αντίστοιχα από τη δεύτερη σταγόνα.

Εννοεις οτι εγινε αλλαγη απο ενα χρωμα σε αλλο; Αν ναι, τοτε τοσο ειναι το ΚΗ σου, δηλαδη ΚΗ 2.

Σημαίνει τίποτε αυτό; Ή ανησυχώ χωρίς λόγο; Ή μήπως πρέπει να συνεχίσω να βάζω σταγόνες μέχρι το κόκκινο να γίνει πράσινο και το μπλε να γίνει κίτρινο;

Αν αυτο λενε οι οδηγιες, φυσικα.

Περιμένω τις συμβουλές σας. :thumbup:

Αλλες αποριες; :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Φίλε Polidis

τα ψαράκια μου φαίνονται και στο προφίλ. Πρόκειται για 3 gouramis, 3 kribensis, 5 corydoras, 2 γλείφτες, 5 σκαλάρια και 6 tetra.

Έχω φυτά, τα οποία αγόρασα στήνοντας το ενυδρείο μου και είναι ανούμπιες, βαλισνέριες και εχινόδορους.

Φίλε discus fan

1.- δεν γνωρίζω τι ειδικές συνθήκες απαιτούν τα ψαράκια μου, αλλά ελπίζω να μην έχουν μεγάλες διαφορές μεταξύ τους και να συμβιώνουν σε ένα κοινά αποδεκτό περιβάλλον.

2.- εννοούσα, ότι από άχρωμο, που είναι το νερό του ενυδρείου έγινε κόκκινο ή μπλε στη δεύτερη σταγόνα. Μέχρι να πάρω τις συμβουλές σου έκανα και δεύτερη μέτρηση, οπότε μετά την εμφάνιση του κόκκινου χρώματος συνέχισα μέχρι να γίνει πράσινο και κάτι τέτοιο έγινε στην 7η σταγόνα για το GH και για το ΚΗ έγινε κίτρινο στην 3η σταγόνα.

Ακόμη μία ερώτηση:

στο τάϊσμα επειδή τα gouramis και τα σκαλάρια πέφτουν με τα μούτρα στην τροφή, φοβάμαι, ότι τα μικρότερα kribensis, tetras κ.λ.π. δεν προλαβαίνουν να φάνε.

Έτσι νομίζω, ότι βάζω περισσότερη τροφή απ' ότι πρέπει αν και σε δευτερόλεπτα μέσα εξαφανίζεται.

Τα ταϊζω δύο φορές την ημέρα.

Πως μπορώ να εξασφαλίσω, ότι και τα μικρότερα δεν μένουν νηστικά????

Link to comment
Share on other sites

Φίλε ελπίζω να μην ακουστώ άσχημα αλλά είσαι πολύ λάθος όταν λες ότι δεν γνωρίζεις τι συνθήκες θέλουν και απλά ελπίζεις να μην έχουν μεγάλες διαφορές.

Θα αντιμετωπίζεις προβλήματα αν δεν αποφασίσεις ποια ψάρια θέλεις και ποια θα επιστρέψεις! 24 είναι πολλά ψάρια για 200lt και δεν ταιριάζουν μεταξύ τους.

Link to comment
Share on other sites

Φίλε Polidis

τα ψαράκια μου φαίνονται και στο προφίλ. Πρόκειται για 3 gouramis, 3 kribensis, 5 corydoras, 2 γλείφτες, 5 σκαλάρια και 6 tetra.

Έχω φυτά, τα οποία αγόρασα στήνοντας το ενυδρείο μου και είναι ανούμπιες, βαλισνέριες και εχινόδορους.

Φίλε discus fan

1.- δεν γνωρίζω τι ειδικές συνθήκες απαιτούν τα ψαράκια μου, αλλά ελπίζω να μην έχουν μεγάλες διαφορές μεταξύ τους και να συμβιώνουν σε ένα κοινά αποδεκτό περιβάλλον.

2.- εννοούσα, ότι από άχρωμο, που είναι το νερό του ενυδρείου έγινε κόκκινο ή μπλε στη δεύτερη σταγόνα. Μέχρι να πάρω τις συμβουλές σου έκανα και δεύτερη μέτρηση, οπότε μετά την εμφάνιση του κόκκινου χρώματος συνέχισα μέχρι να γίνει πράσινο και κάτι τέτοιο έγινε στην 7η σταγόνα για το GH και για το ΚΗ έγινε κίτρινο στην 3η σταγόνα.

Ακόμη μία ερώτηση:

στο τάϊσμα επειδή τα gouramis και τα σκαλάρια πέφτουν με τα μούτρα στην τροφή, φοβάμαι, ότι τα μικρότερα kribensis, tetras κ.λ.π. δεν προλαβαίνουν να φάνε.

Έτσι νομίζω, ότι βάζω περισσότερη τροφή απ' ότι πρέπει αν και σε δευτερόλεπτα μέσα εξαφανίζεται.

Τα ταϊζω δύο φορές την ημέρα.

Πως μπορώ να εξασφαλίσω, ότι και τα μικρότερα δεν μένουν νηστικά????

1. To πρώτο πραγμα που πρεπει να κάνουμε κατα την αποψή μου είναι να γνωρίζουμε τουλάχιστων τις βασικες απαιτήσεις το ψαριών (PH,GH, temperature, βιοτοπος, συμπεριφορα). Νομιζω οι περισσοτεροι νεοι (οπως κι εγω) την πατήσαν με την λογικη "θελω χρωματα και κινηση" η "Θα φένετε άδειο το ενυδρείο μου".

Συμφωνω κι εγω λοιπόν πως έχεις πολλα ψάρια για το ενυδρείο. Ίσως να μην έχεις δεί προβλήματα ακόμα (που έχεις δεί) αλλά όσο περνάει ο καιρός σίγουρα θα δείς ειδικά όσο μαθαίνεις με τα ψαράκια σου, είτε αυτο έχει να κάνει με αρρώστιες>θανάτους είτε με στρες>θανάτους. Στο τέλος αν έχουμε τις κατάλληλες συνθήκες για ένα ενυδρείο θα μας ανταμείψει πολυ περοσσότερο απο την κίνηση και τα χρώματα :thumbup:

Ακόμη μία απαντηση:

Μην ανυσηχείς τα μικρά σου θα βρούν να φάνε. Καλό θα ήταν βέβαια να τους δίνεις μια πικοιλία απο τροφές. Εγω εχω τροφή για δίσκους που βουλιάζει, flakes , φυτική τροπή για κιχλίδες που βουλιάζει καθώς και κιχλιδοτροφή πρωτεινούχα που επιπλέει.

Αλλα και πάλι τα μικρα δεν μένουν νηστικα (αν βέβαια λές τα 3 μικρά που έχεις κι όχι το γόνο).

Συνέχισε να ψάχνεις το forum και θα δείς πολλά ενδιαφέροντα πράγματα ...

... Αλλα και να βαριέσε το ψάξιμο πάρε τηλέφωνο :thumbup:

Έγινε επεξεργασία - Emp
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ όλους για τις πληροφορίες.

Έχετε δίκιο. Όταν πρωτοέστηνα το ενυδρείο μου φάνηκε πολύ άδειο για τα ψαράκια που έβαζα και ήθελα να πάρω περισσότερα, χωρίς όμως ο καταστηματάρχης, που αγόραζα να με ενημερώσει για τα προβλήματα, που θα αντιμετωπίσω, όταν μεγαλώσουν τα ψαράκια μου ή ταιριάζουν μεταξύ τους ως προς το περιβάλλον (αλλά μου είπε μόνο αν συμβιώνουν). Φαίνεται, ότι ήθελε πρώτ' απ' όλα να πουλήσει.

Θα κάνω ένα πλάνο για να δω -με βαριά καρδιά είναι αλήθεια :P:P:unsure: - ποια μπορώ να κρατήσω και ποια όχι.

Ευχαριστώ και πάλι... :thumbup::thumbup::thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Θα κάνω ένα πλάνο για να δω -με βαριά καρδιά είναι αλήθεια :P:P:unsure: - ποια μπορώ να κρατήσω και ποια όχι.

Ευχαριστώ και πάλι... :thumbup::thumbup::thumbup:

Σωστή ενέργεια...... :wootwoot:

Link to comment
Share on other sites

Σωστή ενέργεια...... :P

Μία φιλική κουβέντα από όποιον είναι στο διαδίκτυο.

Όπως θα διαβάσετε σκέφτομαι με μισή καρδιά να αποχωριστώ κάποια ψαράκια μου.

Από την άλλη αν και μόλις 6 μήνες λειτουργίας έχω δεθεί με αυτά τα σκατούλια.

Κάθε πρωί το πρώτο που κάνω είναι να πηγαίνω στο ενυδρείο και να τα βλέπω.

Και αυτά με αποζημιώνουν με το παραπάνω.

Δεν ξέρω αν έχουν αντίληψη, αλλά όποιος και να περάσει από το ενυδρείο αδιαφορούν, όταν όμως με βλέπουν -είτε το πρωί, είτε όταν επιστρέφω από τη δουλειά- κολλάνε όλα στο τζάμι και με ακολουθούν όπου και να πηγαίνω με τα μάτια τους.

Για να καταλάβετε, όταν έχω όρεξη και αφού πάρω τα κατάλληλα μέτρα βάζω το χέρι μου λίγα εκατοστά μέσα στο νερό και αυτά τρώνε από το χέρι μου. Ίσως η κίνησή μου είναι λάθος, αλλά είναι κάτι που με εντυπωσιάζει και το κάνω αραιά και που.

Τώρα όμως επιβάλλεται κάποια να φύγουν.

Πόσο υπερβολικό θα ήταν να βάλω ένα ακόμη 200άρι (χώρος υπάρχει αρκετός) έχοντας να αντιμετωπίσω και τις αντιρρήσεις από το... έτερον ήμισυ (που γκρινιάζει για αναστάτωση, για υπερβολλές και όλες τις γνωστές αιτιολογίες); :thumbup::thumbup::thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Μία φιλική κουβέντα από όποιον είναι στο διαδίκτυο.

Όπως θα διαβάσετε σκέφτομαι με μισή καρδιά να αποχωριστώ κάποια ψαράκια μου.

Από την άλλη αν και μόλις 6 μήνες λειτουργίας έχω δεθεί με αυτά τα σκατούλια.

Κάθε πρωί το πρώτο που κάνω είναι να πηγαίνω στο ενυδρείο και να τα βλέπω.

Και αυτά με αποζημιώνουν με το παραπάνω.

Δεν ξέρω αν έχουν αντίληψη, αλλά όποιος και να περάσει από το ενυδρείο αδιαφορούν, όταν όμως με βλέπουν -είτε το πρωί, είτε όταν επιστρέφω από τη δουλειά- κολλάνε όλα στο τζάμι και με ακολουθούν όπου και να πηγαίνω με τα μάτια τους.

Για να καταλάβετε, όταν έχω όρεξη και αφού πάρω τα κατάλληλα μέτρα βάζω το χέρι μου λίγα εκατοστά μέσα στο νερό και αυτά τρώνε από το χέρι μου. Ίσως η κίνησή μου είναι λάθος, αλλά είναι κάτι που με εντυπωσιάζει και το κάνω αραιά και που.

Τώρα όμως επιβάλλεται κάποια να φύγουν.

Πόσο υπερβολικό θα ήταν να βάλω ένα ακόμη 200άρι (χώρος υπάρχει αρκετός) έχοντας να αντιμετωπίσω και τις αντιρρήσεις από το... έτερον ήμισυ (που γκρινιάζει για αναστάτωση, για υπερβολλές και όλες τις γνωστές αιτιολογίες); :wootwoot::wootwoot::rasp:

ΚΑΘΟΛΟΥ ΥΠΕΡΒΟΛΙΚΟ!!!!!!!!!!!!!

ΠΑΜΕ ΓΙΑ ΑΦΡΙΚΗ ΘΕΙΟ!!!!!!!!!!!! :thumbup::thumbup::thumbup::P:P:unsure:

Link to comment
Share on other sites

Δες σε αυτην την ιστοσελιδα για τα ψαρια σου:www.fishprofiles.com.

Link to comment
Share on other sites

Και εδω στα Ελληνικά αν θελεις να δεις κατι . Aquazone

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...