Jump to content

Το πρώτο μου ενυδρείο! ;)


Recommended Posts

Μολις χθες αγορασα ενα ενυδριο 60 lt το μαγαζι που τα αγορασα μου συνεστησε αυτα τα δυο ψαρακια αμεσως χωρις σκεψη και ενθουσιασμενος απο τα χρωματα εσπευσα να τα διαλεξω ...γεματος ενθυσιασμο! :thumbup:

Ρωτησα για το ειδος και στο μαγαζι με τα ζωακια που τα αγορασαμου ειπαν οτι λεγονται κοκκινοκεφαλοι ! ...απο εχθες ψαχνω αλλα δυστιχως δεν μπορω να βρω πληροφοριες ..απο τα λιγα που ξερω ειναι οτι μεγαλωνουν αρκετα και ζουν χωρις θερμοστατη ...αυτο κυριως το χειαζομαι για δω τις συνηθειες τους παρακατω θα δειξω ενα μικρο βιντεακι με το πως ειναι στο ενυδρειο και μερικες φωτογραφεις με τα ψαρια μου ..θα ηθελα να μαθω τελικα1) ποιο ειναι το πραγματικο ονμα των ψαριων μπας και βρω καμαι ιστοσελιδα να με κατατοπισει 2) αν οι συνθηκες ειναι καταλληλες για να μεγαλωσουν τα ψαρακια μου :thumbup: 3) αν συνδιαζοντα με τα μικροσποικα ψαρακια neon 5) επαρκουν 60lt για αναπαραγωγη? ..θελει περισοτερο 6)καθε ποτε τελικα ειναι το σωστο να βαζω το βαρμακο για τα βακτηρια και σε ποια ποσοτητα την ιδια απορροια εχω και για το αντιχλωριο ειμαι πρωταρης συγχωρεστεμε :P 7)τροφη βσζω τρια μπιλακια/σβολακια στο καθε ενα ..απλα θελω να τα κανω ολα τελεια :thumbup:))

video

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 106
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

καλώς ήρθες στο forum μας και καλή συνέχεια ..... :thumbup:

ρίξε ενα καλό διαβασμα εδω..

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=18301

Ευχαριστω πολυ ! :thumbup:) Μπορεις σε παρακαλω να μου αναγνωρισεις τι ψαρι εχω αγορασει ? ...να 'σαι καλα :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω πολυ ! :thumbup: ) Μπορεις σε παρακαλω να μου αναγνωρισεις τι ψαρι εχω αγορασει ? ...να 'σαι καλα :thumbup:

εφτασεεεεεεεεεεεεε...

http://animal-world.com/encyclo/fresh/gold...edcapOranda.php

Link to comment
Share on other sites

.....ευχαριστω! :DDDD

Link to comment
Share on other sites

Με συγχωρεις και παλι ..φυσικα δεν θελω να σε ενοχλισω τ α ψαρακια μου ειναι δηλαδη χρυσοψαρα? :thumbup:)

Link to comment
Share on other sites

ναι. οσο για τα λιτρα σου αυτα ειναι μια χαρα ,ομως δεν μπορεις να βαλεις αλλα ψαρια.το ενα χρυσοψαρο θελει 30 λιτρα σιγουρα.να σε ρωτησω κατι σου αρεσαν αυτα τα ψαρακια οντως πολυ??απλα ρωταω.γιατι κατι μου λεει πως τα τροπικα η αυτα που αναφερες πιο πανω τα νεον δηλαδη σου αρεσουν σιγουρα περιισσοτερο απο οτι καταλαβα.καθε μερα πρεπει να ριχνεις σχεδον βακτηρια μεχρι να τελειωσει το μπουκαλι βασικα ποιο εχεις?ποια μαρκα.γραφει απο πισω αδηγιες.καλο διαβασμα και οτι χρειαστεις εδω ειμαστε.

αα και το αντιχλωριο γραφει απο πισω οδηγιες.λογικα.και οχι δεν ταιριαζουν με τα νεον τα χρυσοψαρα.

Link to comment
Share on other sites

ναι. οσο για τα λιτρα σου αυτα ειναι μια χαρα ,ομως δεν μπορεις να βαλεις αλλα ψαρια.το ενα χρυσοψαρο θελει 30 λιτρα σιγουρα.να σε ρωτησω κατι σου αρεσαν αυτα τα ψαρακια οντως πολυ??απλα ρωταω.γιατι κατι μου λεει πως τα τροπικα η αυτα που αναφερες πιο πανω τα νεον δηλαδη σου αρεσουν σιγουρα περιισσοτερο απο οτι καταλαβα.καθε μερα πρεπει να ριχνεις σχεδον βακτηρια μεχρι να τελειωσει το μπουκαλι βασικα ποιο εχεις?ποια μαρκα.γραφει απο πισω αδηγιες.καλο διαβασμα και οτι χρειαστεις εδω ειμαστε.

αα και το αντιχλωριο γραφει απο πισω οδηγιες.λογικα.και οχι δεν ταιριαζουν με τα νεον τα χρυσοψαρα.

Γραφει πανω φιλε μου ''Water life'' BacterLife'' Friendly bacteria ειναι το σκευασμα για τα βακτηρια που εχω αγορασει ...ναι σε αυτο συμφωνω καπου εχω δει 30 ml ανα χρυσοψαρο! :thumbup: ....αλλιως θα ειναι σαν ''φυαλκισμενο'' ..τα ψαρακια με τα neon μου εκαναν εντυπωση αλλα σιγουρα δεν θα τα προτριμουσα γαιτι ειναι μικροσκοπικα απλα ενδιαφερομαι αν θα ηταν σωστο να προσθεσω και τπτ αλλο χωρις να διαταραχθει η αρμονια ! :thumbup: ...κοιτα αυτο που εχω σκοπο να κανω ειναι

1)καθαρισμα των φιλτρω ανα 3 ημερες και αφαιρεση 1-2 ποτηρια (δεν ξερω αν θελει αντιχλωριο?)

εδω δεν θα αλλαξω το νερο

2)μετα απο 7 μερες καθαρισμα και βγαλσιμο νερου κατα το 1/5 ενας κουβας περιπου το νερο αυτο πριν θα του εχω βαλει αντιχλωριο την προηγουμενη μερα

3)μετα απο 14 ημερες καθαριοτητα καια βγαλσιμο του 1/3 του νερου οποτε θα προσθετω αντιχλωρι και το σκεβασμα για τα αντι βακτηρια

Σας παρακαλω πειτε μου κανω κατι λαθος?

Link to comment
Share on other sites

Εγώ θα λεγα να μην καθαρίζεις τα φίλτρα όσο ρίχνεις τα βακτήρια άστα να πάρουν το δρόμο τους :thumbup:

Και να ακολουθήσεις αυτό που γράφει πάνω το σκεύασμα από το να πειραματίζεσαι είναι καλύτερα....

Και άρχισε τα βακτήρια αμέσως, σκέψου ότι κανονικά θα πρεπε να χες προσθέσει τα πρώτα 1 μέρα πριν βάλεις τα ψάρια :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Εγώ θα λεγα να μην καθαρίζεις τα φίλτρα όσο ρίχνεις τα βακτήρια άστα να πάρουν το δρόμο τους :thumbup:

Και να ακολουθήσεις αυτό που γράφει πάνω το σκεύασμα από το να πειραματίζεσαι είναι καλύτερα....

Και άρχισε τα βακτήρια αμέσως, σκέψου ότι κανονικά θα πρεπε να χες προσθέσει τα πρώτα 1 μέρα πριν βάλεις τα ψάρια :thumbup:

ναι ναι ..αυτο το ειχα διαβασει και το εφαρμωσα ...απλα δεν ειμαι 100% σιγουρος για οσα εγραψα παραπανω ! :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Εγώ θα λεγα να μην καθαρίζεις τα φίλτρα όσο ρίχνεις τα βακτήρια άστα να πάρουν το δρόμο τους :thumbup:

Και να ακολουθήσεις αυτό που γράφει πάνω το σκεύασμα από το να πειραματίζεσαι είναι καλύτερα....

Και άρχισε τα βακτήρια αμέσως, σκέψου ότι κανονικά θα πρεπε να χες προσθέσει τα πρώτα 1 μέρα πριν βάλεις τα ψάρια :thumbup:

..να σου πω την αληθεια ειμαι πολυ σχολαστικος με αυτα και θελω να ειναι πεντακαθαρο μεσα ..σαν να λεμε κρυσταλο : )))

Link to comment
Share on other sites

Απλά όταν καθαρίζεις τα φίλτρα δεν τα καθαριζεις με νερό από την βρύση αλλά με νερό από το ενυδρείο, γιατί το νερό της βρύσης είναι χλωριωμένο και θα σκοτώσει τις βακτηριακές αποικίες σου....

Link to comment
Share on other sites

Απλά όταν καθαρίζεις τα φίλτρα δεν τα καθαριζεις με νερό από την βρύση αλλά με νερό από το ενυδρείο, γιατί το νερό της βρύσης είναι χλωριωμένο και θα σκοτώσει τις βακτηριακές αποικίες σου....

...ευχαριστω αυτο δεν το ηξερα! :thumbup:) ....τα βακτηρια σε τι χησιμευουν?

Link to comment
Share on other sites

Απλά όταν καθαρίζεις τα φίλτρα δεν τα καθαριζεις με νερό από την βρύση αλλά με νερό από το ενυδρείο, γιατί το νερό της βρύσης είναι χλωριωμένο και θα σκοτώσει τις βακτηριακές αποικίες σου....

δεν ξερω και το ονομα σου?? :thumbup:)

σε αυτη εδω την διαδικασια τι δεν σου κολαει? :thumbup:

1)καθαρισμα των φιλτρω ανα 3 ημερες και αφαιρεση 1-2 ποτηρια (δεν ξερω αν θελει αντιχλωριο?)

εδω δεν θα αλλαξω το νερο

2)μετα απο 7 μερες καθαρισμα και βγαλσιμο νερου κατα το 1/5 ενας κουβας περιπου το νερο αυτο πριν θα του εχω βαλει αντιχλωριο την προηγουμενη μερα

3)μετα απο 14 ημερες καθαριοτητα καια βγαλσιμο του 1/3 του νερου οποτε θα προσθετω αντιχλωρι και το σκεβασμα για τα αντι βακτηρια

Link to comment
Share on other sites

1)καθαρισμα των φιλτρω ανα 3 ημερες νομίζω είναι πολύ συχνοί οι καθαρισμοί, εξαρτάται βέβαια από το τί έχει μέσα το φίλτρο σου και αφαιρεση 1-2 ποτηρια (δεν ξερω αν θελει αντιχλωριο?)

εδω δεν θα αλλαξω το νερο αυτό δεν το πιάνω

2)μετα απο 7 μερες καθαρισμα και βγαλσιμο νερου κατα το 1/5 ενας κουβας περιπου το νερο αυτο πριν θα του εχω βαλει αντιχλωριο την προηγουμενη μερα δεν ξέρω τί εννοείς καθάρισμα

3)μετα απο 14 ημερες καθαριοτητα καια βγαλσιμο του 1/3 του νερου οποτε θα προσθετω αντιχλωρι και το σκεβασμα για τα αντι βακτηρια τα βακτήρια τα ρίχνεις κάθε μέρα και στις αλλαγές νερού

Άκου καλύτερα να χεις μια πιο ήσυχη ρουτίνα, βακτήρια κάθε μέρα για 10 περίπου μέρες, προσθέτεις ανάλογα με τα λίτρα σου, αλλαγές γύρω στο 30% μια φορά την βδομαδα, το φίλτρο το καθαρίζεις όποτε κρίνεις απαραίτητο εσύ, πες μας τί έχεις μέσα στο φίλτρο.....

Link to comment
Share on other sites

Βρε συ φιλος οχι οτι σε αμισβητω αλλα απο εκει που το αγορασα δεν μου ειπαν τα βακτηρια για καθε μερα ! :thumbup: ..φοβαμε μην στραβωσει κατι και δηλητηριαστουν η τπτ τετοιο ..τωρα εχω μπερδευτει περισσοτερο

Link to comment
Share on other sites

Βρε συ φιλος οχι οτι σε αμισβητω αλλα απο εκει που το αγορασα δεν μου ειπαν τα βακτηρια για καθε μερα ! :thumbup: ..φοβαμε μην στραβωσει κατι και δηλητηριαστουν η τπτ τετοιο ..τωρα εχω μπερδευτει περισσοτερο

Δεν ξέρω τα βακτήρια που σου έδωσαν σου είπα τί έκανα με τα δικά μου :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω τα βακτήρια που σου έδωσαν σου είπα τί έκανα με τα δικά μου :thumbup:

Καλα ! :thumbup: παντως ευχαριστω πολυ

Link to comment
Share on other sites

1) Καλώς ήρθες!

2)Αυτή τη στιγμή το ενυδρείο και το φίλτρο είναι "άστρωτο" αφού είναι καινούργιο. Δηλαδή δεν υπάρχει αρκετή βιολογία-βακτήρια για να μετατρέπουν τα "τσισάκια" και τα "κακάκια" απο τα ψαράκια σου σε ουσίες που δεν θα σκοτώσουν τους μικρούς σου φίλους. Γιαυτό θα πρέπει τώρα στην αρχή να προσθέτεις ποσότητα απο τα βακτήρια κάθε μέρα όπως είπε και η Φίλη Astra.

Αντιχλώριο θα βάζεις ΠΑΝΤΑ στο νερό που προσθέτεις στο ενυδρείο σου.

Να είσαι σίγουρος οτι το αντιχλώριο και το υγρό με τα βακτήρια δεν θα σου κάνουν κακό αν τα βάζεις ακολουθόντας οδηγίες χρήσης τους.

3)Στα είπα λίγο χοντρά για να καταλάβεις οτι σε αυτή τη φάση πιο σημαντικό είναι η ανάπτηξη της βιολογίας μέσα στο ενυδρείο σου.

Φιλικά

Μαριάννα

Υ.Γ.Καλό θα ήταν να πάρεις μερικά test υγρά για ΝΗ3/ΝΗ4,ΝΟ2 και ΝΟ3 για αρχή.

Link to comment
Share on other sites

1) Καλώς ήρθες!

2)Αυτή τη στιγμή το ενυδρείο και το φίλτρο είναι "άστρωτο" αφού είναι καινούργιο. Δηλαδή δεν υπάρχει αρκετή βιολογία-βακτήρια για να μετατρέπουν τα "τσισάκια" και τα "κακάκια" απο τα ψαράκια σου σε ουσίες που δεν θα σκοτώσουν τους μικρούς σου φίλους. Γιαυτό θα πρέπει τώρα στην αρχή να προσθέτεις ποσότητα απο τα βακτήρια κάθε μέρα όπως είπε και η Φίλη Astra.

Αντιχλώριο θα βάζεις ΠΑΝΤΑ στο νερό που προσθέτεις στο ενυδρείο σου.

Να είσαι σίγουρος οτι το αντιχλώριο και το υγρό με τα βακτήρια δεν θα σου κάνουν κακό αν τα βάζεις ακολουθόντας οδηγίες χρήσης τους.

3)Στα είπα λίγο χοντρά για να καταλάβεις οτι σε αυτή τη φάση πιο σημαντικό είναι η ανάπτηξη της βιολογίας μέσα στο ενυδρείο σου.

Φιλικά

Μαριάννα

Υ.Γ.Καλό θα ήταν να πάρεις μερικά test υγρά για ΝΗ3/ΝΗ4,ΝΟ2 και ΝΟ3 για αρχή.

χαχαχα! :thumbup:) ευχαριστω πολυ κοριτσια ..σιγουρα θα περασω μια βολτα απο το petshop να ξανα ρωτησω ..η θα παω σε εναν φιλο να μου εξηγησει ξανα! :thumbup: ...τελικα ειναι αυτο το φορουμ ειναι πολυ καλο και ευτυχως υπαρχουν πολλα μελη να αγκαλιασουν τους ''νεους''! :thumbup:))

Link to comment
Share on other sites

Γιατί δεν ρωτάς εμάς εδώ αυτά που δεν κατάλαβες;

Με λίγη υπομονή και πολύ διάβασμα σε προηγούμενα post θα σου λυθούν όλες σου οι απορίες. :thumbup::thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω πολυ ! :thumbup:) Μπορεις σε παρακαλω να μου αναγνωρισεις τι ψαρι εχω αγορασει ? ...να 'σαι καλα :thumbup:

Θα είμαι απότομος για να μπεις στο νόημα. Τα έχεις κάνει όλα λάθος. Πρέπει να διαβάσεις οπωσδήποτε το link που σου έδωσε ο φίλος πιο πάνω.

ΣΗΜΑΝΤΙΚΟ:

μην πλύνεις το φίλτρο, ούτε να κάνεις αλλαγές όσο ρίχνεις βακτήρια. Πάρε υγρά τεστ, κάνε τα και γράψε τα αποτελέσματα εδώ αν θέλεις βοήθεια.

Ελπίζω να μην με παρεξηγήσεις, αλλά σε έπιασαν λίγο κότσο στο μαγαζί.

:thumbup:

Link to comment
Share on other sites

καλημερα πατριωτη εχω και και εγω oranda red cup ειναι πολυ ομορφα!και πρωφανος τα πηραμε απο το ιδιο καταστημα.καλως ηρθες στο forum!!!ακου προσεχτικα τα παλια μελη και ολα θα πανε καλα τα παιδια εδω προσπαθουν για πραγματικα υγιει και καλα ενυδρεια καλη σου μερα!

Link to comment
Share on other sites

Θα είμαι απότομος για να μπεις στο νόημα. Τα έχεις κάνει όλα λάθος. Πρέπει να διαβάσεις οπωσδήποτε το link που σου έδωσε ο φίλος πιο πάνω.

ΣΗΜΑΝΤΙΚΟ:

μην πλύνεις το φίλτρο, ούτε να κάνεις αλλαγές όσο ρίχνεις βακτήρια. Πάρε υγρά τεστ, κάνε τα και γράψε τα αποτελέσματα εδώ αν θέλεις βοήθεια.

Ελπίζω να μην με παρεξηγήσεις, αλλά σε έπιασαν λίγο κότσο στο μαγαζί.

:rasp:

τι τεστ ειναι αυτα? :rasp: ..απο εχθες διαβαζω τα αρθα (ολα σχεδον τα προσφατα) στο φορουμ (με ενδιαφερον) διαβαζω συνεχια για αυτα τα τεστ?... και τι ακριβως προσφερουν? :P

Link to comment
Share on other sites

καλημερα πατριωτη εχω και και εγω oranda red cup ειναι πολυ ομορφα!και πρωφανος τα πηραμε απο το ιδιο καταστημα.καλως ηρθες στο forum!!!ακου προσεχτικα τα παλια μελη και ολα θα πανε καλα τα παιδια εδω προσπαθουν για πραγματικα υγιει και καλα ενυδρεια καλη σου μερα!

Γεια σου βρε Χαλκιδαρα! :rasp:) ...εχουν μεγαλωσει καθολου? ποσο καιρο τα εχεις? :rasp: ...εχεις καθολου msn στον υπολογιστη σου? :P

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...