Jump to content

Το πρώτο μου ενυδρείο! ;)


Recommended Posts

1)..ποτε θα στρωσει το ενυδριο μου? :rasp: 2)Ποτε θα καθαρσιω τα φιλτρα για πρωτη φορα? 3)μολις στρωσει καθε ποτε να κανω αλλαγες στο νερο? ισχυεια αυτο που μου ειαπν στο petshop να βαζω καθε 2 βδομαδες αντιβακτηρια? και ποσα λιτρα να αφαιρω απο τα 60 πχ το 1/3 ειναι αρκετο? ..τα βακτηρια μπορει να βλαψουν τα χρυσοψαρα μου?

1) Όποτε στο πουν οι τιμές σου στα ΝΟ2, ΝΟ3, ΝΗ3/ΝΗ4. Συνήθως κάνει 3 εβδομάδες με ένα μήνα αλλά δεν είναι στάνταρ.

2) Σίγουρα όχι πριν τον μήνα. Εκτός κι αν πέσει αισθητά η ροή του φίλτρου σου. Αν γίνει αυτό πρέπει να κάνεις προσεχτικές κινήσεις.

3) Βακτήρια εννοείς. Το πρώτο καιρό πρέπει να βάζεις συχνά βακτήρια... Ίσως και κάθε εβδομάδα. Αλλαγές νερού κανονικά κάθε εβδομάδα το 30%. Και αυτό ποικίλει ανάλογα με τις τιμές σου. Εγώ σε όλα τα ενυδρεία κάνω μία φορά την εβδομάδα εκτός από ένα που έχω ξεχάσει πότε ήταν η τελευταία φορά... Πάνω από 3 μήνες πάντως!

ΣΕ ΚΑΜΙΑ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΟΤΑΝ ΓΙΝΕΤΕ ΣΩΣΤΗ ΧΡΗΣΗ (βάση του κατασκευαστή) ΤΩΝ ΒΑΚΤΗΡΙΩΝ ΔΕΝ ΘΑ ΒΛΑΨΕΙΣ ΤΑ ΨΑΡΙΑ ΣΟΥ.

Προσωπικά θα σου πρότεινα το εξής:

Πήγαινε τα ψαράκια σου πίσω στον πετσοπα. Ζήτα του ευγενικά να στα "φιλοξενήσει" για κανένα μήνα. Κάνε στρώσιμο στο ενυδρείο σου ΧΩΡΙΣ αλλαγές νερού. Μέσα σε αυτό το μήνα, σιγά σιγά πάρε υγρά τεστάκια ΝΟ2, ΝΟ3, ΝΗ3/ΝΗ4 για να το παρακολουθείς!

Αυτό είναι το σωστότερο στη φάση που βρίσκεσαι. Όλα τα υπόλοιπα εμπεριέχουν ρίσκο!

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 106
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

1) Όποτε στο πουν οι τιμές σου στα ΝΟ2, ΝΟ3, ΝΗ3/ΝΗ4. Συνήθως κάνει 3 εβδομάδες με ένα μήνα αλλά δεν είναι στάνταρ.

2) Σίγουρα όχι πριν τον μήνα. Εκτός κι αν πέσει αισθητά η ροή του φίλτρου σου. Αν γίνει αυτό πρέπει να κάνεις προσεχτικές κινήσεις.

3) Βακτήρια εννοείς. Το πρώτο καιρό πρέπει να βάζεις συχνά βακτήρια... Ίσως και κάθε εβδομάδα. Αλλαγές νερού κανονικά κάθε εβδομάδα το 30%. Και αυτό ποικίλει ανάλογα με τις τιμές σου. Εγώ σε όλα τα ενυδρεία κάνω μία φορά την εβδομάδα εκτός από ένα που έχω ξεχάσει πότε ήταν η τελευταία φορά... Πάνω από 3 μήνες πάντως!

ΣΕ ΚΑΜΙΑ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΟΤΑΝ ΓΙΝΕΤΕ ΣΩΣΤΗ ΧΡΗΣΗ (βάση του κατασκευαστή) ΤΩΝ ΒΑΚΤΗΡΙΩΝ ΔΕΝ ΘΑ ΒΛΑΨΕΙΣ ΤΑ ΨΑΡΙΑ ΣΟΥ.

Προσωπικά θα σου πρότεινα το εξής:

Πήγαινε τα ψαράκια σου πίσω στον πετσοπα. Ζήτα του ευγενικά να στα "φιλοξενήσει" για κανένα μήνα. Κάνε στρώσιμο στο ενυδρείο σου ΧΩΡΙΣ αλλαγές νερού. Μέσα σε αυτό το μήνα, σιγά σιγά πάρε υγρά τεστάκια ΝΟ2, ΝΟ3, ΝΗ3/ΝΗ4 για να το παρακολουθείς!

Αυτό είναι το σωστότερο στη φάση που βρίσκεσαι. Όλα τα υπόλοιπα εμπεριέχουν ρίσκο!

Καταλαβα ! :rasp:) ....εισαι σκετη wikipedia! :rasp:

Link to comment
Share on other sites

παιδια εχετε ακουσει για τρελα νερα της χαλκιδας μη μας παρεξηγητε :rasp::P:rasp::thumbup::thumbup: χαλεπας ηρεμησε δεν θα παθουν τιποτα τα ψαρακια σου αν κανεις αυτα που λενε τα παιδια απλα διαβασε και προσπαθησε να βγαλεις νοημα και εμενα βουνο μου φενονται αλλα τα παω μια χαρα χαρη στις συμβουλες απο τους παλιοτερους! :rasp:

Link to comment
Share on other sites

παιδια εχετε ακουσει για τρελα νερα της χαλκιδας μη μας παρεξηγητε :P:rasp::thumbup::thumbup::excl: χαλεπας ηρεμησε δεν θα παθουν τιποτα τα ψαρακια σου αν κανεις αυτα που λενε τα παιδια απλα διαβασε και προσπαθησε να βγαλεις νοημα και εμενα βουνο μου φενονται αλλα τα παω μια χαρα χαρη στις συμβουλες απο τους παλιοτερους! :rasp:

Ποιος εισαι βρε? χαχαχαχα :rasp:)))

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Παιδια μαλλον μεχρι το Πασχα ο θειος μου θα αλλαξει το ενυδριο του θα παρει οσο μεγαλυτερο μπορει να βρει και θα μου δωσει το δικο του ειναι αρκετα καλο ενυδριο 180 lt ..εκει θα βαλω τα δυο χρυοσψαρα μου τα red cup ειναι πολυ ωραια ψαρια και το ερωτημα ειναι τι αλλα ψαρια ? και ποσα ?μπορω να βαλω εκει μεσα ..θα με ενδιεφερε να αναπαραγω red cup στο μελλον λαβετε υποψην πως εχω διαβασει πως τα red cup μεγαλωνουν αρκετα και με ενδιαφερει να δω τα χρυσοψαρα να προσεγκισουν οσο το δυνατον το πραγματικο τους μεγεθος ..ευχαριστω εκ των προτερων για τις απαντησεις σας! :D

Link to comment
Share on other sites

Παιδια μαλλον μεχρι το Πασχα ο θειος μου θα αλλαξει το ενυδριο του θα παρει οσο μεγαλυτερο μπορει να βρει και θα μου δωσει το δικο του ειναι αρκετα καλο ενυδριο 180 lt ..εκει θα βαλω τα δυο χρυοσψαρα μου τα red cup ειναι πολυ ωραια ψαρια και το ερωτημα ειναι τι αλλα ψαρια ? και ποσα ?μπορω να βαλω εκει μεσα ..θα με ενδιεφερε να αναπαραγω red cup στο μελλον λαβετε υποψην πως εχω διαβασει πως τα red cup μεγαλωνουν αρκετα και με ενδιαφερει να δω τα χρυσοψαρα να προσεγκισουν οσο το δυνατον το πραγματικο τους μεγεθος ..ευχαριστω εκ των προτερων για τις απαντησεις σας! :D

Με χρυσοψαρα,μονο χρυσοψαρα.

Link to comment
Share on other sites

Με χρυσοψαρα,μονο χρυσοψαρα.

εχω ακουσει οτι αυτα τα red cup δεν ανεχονται αλλα ειδη χρυσοψαρου ..βασικα δεν θελω να τρωγονται μεταξυ τους ...ισχυει? ..λες να παρω αλλα 2-3 ακομα ιδιου ειδους? και παλι ωραια θα ειναι? :D ..επισης τι πεζει με τους γλυφτες κολαει εκει μεσα γλυφτης?

Link to comment
Share on other sites

επισης τι πεζει με τους γλυφτες κολαει εκει μεσα γλυφτης?

Κατηγορηματικά ΟΧΙ!!!

Link to comment
Share on other sites

Κατηγορηματικά ΟΧΙ!!!

ωραια! :rasp: δεν θελω να φαγωθει η τιποτα τετοιο ..θα σκασω! :D)

Εσενα φιλος πως σου φαινεται η ιδεα να βαλω Red Cup σε 180lt ενυδριο?

ποσα να βαλω μεσα εχω ειδη 2 στο 60lt που ηδη εχω ποσο λες να μεγαλωσουν?

καπου εχω διαβασει οτι φτανουν τους 18 ποντους αλλα σε μεγαλες λιμνες κλπ

Link to comment
Share on other sites

ωραια! :rasp: δεν θελω να φαγωθει η τιποτα τετοιο ..θα σκασω! :D)

Εσενα φιλος πως σου φαινεται η ιδεα να βαλω Red Cup σε 180lt ενυδριο?

ποσα να βαλω μεσα εχω ειδη 2 στο 60lt που ηδη εχω ποσο λες να μεγαλωσουν?

καπου εχω διαβασει οτι φτανουν τους 18 ποντους αλλα σε μεγαλες λιμνες κλπ

η αληθεια ειναι πως μεγαλωνουν πιο πολυ και πιο γρηγορα αν ειναι σε ευρυχωρα μερη διοτι εχουν περισσοτερο χωρο :rasp:;):rasp: !!

Link to comment
Share on other sites

Βαλε αλλα δυο και εισαι ενταξει.

Link to comment
Share on other sites

Εγω δεν καταλαβαινω ενα πραγμα, γιατι στην αρχη θελουμε να βαλουμε οσο το δυνατον περισσοτερα ψαρια? :D

και εγω εδω που τα λεμε στην αρχη αυτο ηθελα ... ΝΑ ΤΟ ΤΙΝΓΚΑΡΩ στο ψαρι...

αλλα ακομα ψαχνω το γιατι ?!?... :rasp:

Link to comment
Share on other sites

Εγω δεν καταλαβαινω ενα πραγμα, γιατι στην αρχη θελουμε να βαλουμε οσο το δυνατον περισσοτερα ψαρια? :rasp:

και εγω εδω που τα λεμε στην αρχη αυτο ηθελα ... ΝΑ ΤΟ ΤΙΝΓΚΑΡΩ στο ψαρι...

αλλα ακομα ψαχνω το γιατι ?!?... :rasp:

...εγω δεν θελω να το τιγκαρω γι' αυτο ρωταω??? ;) ...βασικα εχω στοχο να τα μεγαλωσω και να τα κανω ''τερατακια'' ..απλα δεν ειμαι σιγουρος για το αν τελικα ισχυουν τα 40 lt ανα ψαρι? :D ..επισης θα με εφτιαχνε αν καθοταν καμια αναπαραγωγη! :rasp:

Link to comment
Share on other sites

Βαλε αλλα δυο και εισαι ενταξει.

ευχαριστω αλλα δυο θα βαλω θα ρωτησω αν φινεται να μου τα δωσουν ζευγαρι μηπως πετυχω καμια αναπαραγωγη! ; ) ) ..ευχαριστω! :D)

Link to comment
Share on other sites

ΠΑΙΔΙΑ ΝΑ ΡΩΤΗΣΩ ? ΒΡΗΚΑ ΑΥΤΟ ΚΑΤΑ ΠΟΣΟ ΙΣΧΥΕΙ?

Το «στρώσιμο» του νέου ενυδρείου.

Χρησιμοποιώντας καθαρή αμμωνία

ΑΓΟΡΕΣ

3 Tests

3 Καθαρή αμμωνία από το τοπικό φαρμακείο

Το ενυδρείο έχει στηθεί, και λειτουργεί, ΧΩΡΙΣ να έχουμε προσθέσει ψάρια, αφαιρούμε, αν υπάρχει, τον άνθρακα και ρυθμίζουμε την θερμοκρασία στους 30οC.

3 Προμηθευόμαστε ή δανειζόμαστε από κάποιον γνωστό μας μια αεραντλία την οποία θέτουμε σε λειτουργία για τρεις περίπου ημέρες, αυτό βοηθάει την απόχλωριοποίηση του νερού. (Το στάδιο αυτό μπορεί να παρακαμφθεί)

3 Ρίχνουμε μια ικανή ποσότητα αμμωνίας στην στήλη του νερού, τόση ώστε κατόπιν μέτρησης που θα κάνουμε μετά από μερικές ώρες να μας δείξει περίπου 5 mg/l (5ppm), αν δεν έχουμε φθάσει στο επιθυμητό αποτέλεσμα εισάγουμε και άλλη αμμωνία, κάνοντας πάλι μέτρηση.

3 Καταγράφουμε την ημερομηνία, την τιμή της αμμωνίας και πόσες σταγόνες / ποσότητα καθαρής αμμωνίας εισήγαμε στο ενυδρείο.

3 Έχοντας ως οδηγό την αρχική καταγραφή, προσθέτουμε κάθε 24 ώρες την ίδια ποσότητα καθαρής αμμωνίας, μετρώντας παράλληλα τα επίπεδα της αμμωνίας και των Νιτρωδών Αλάτων. (ΝΟ2)

3 Μόλις τα επίπεδα των Νιτρωδών Αλάτων αρχίσουν να ανεβαίνουν (ΝΟ2>0) τότε μειώνουμε την ποσότητα της αμμωνίας που εισάγουμε στο ενυδρείο κατά 50 %

3 Κατά το στάδιο αυτό σταδιακά τα επίπεδα της αμμωνίας θα αρχίσουν να μειώνονται και παράλληλα να αυξάνουν υπερβολικά τα επίπεδα των νιτρωδών αλάτων. Οι μετρήσεις πλέον που πρέπει να κάνουμε από ημερήσιες γίνονται ανά 4 ημέρες. Σε ένα διάστημα 3ων περίπου εβδομάδων θα παρατηρήσουμε ότι τα νιτρώδη άλατα μειώνονται και αυξάνουν τα νιτρικά άλατα (ΝΟ3). Η όλη διαδικασία θα διαρκέσει περίπου 4 εβδομάδες.

3 Προσθέτουμε ενεργό άνθρακα την τελευταία εβδομάδα ώστε να δεσμεύσει τυχόν χρωστικές / αρωματικές ουσίες που μπορεί να υπάρχουν στο νερό.

3 Μόλις οι μετρήσεις μας έρθουν σε φυσιολογικά επίπεδα, δηλαδή

o ΝΗ3/ΝΗ4 = 0

o ΝΟ2 = 0

o

Κάνουμε μια μεγάλη αλλαγή νερού της τάξεως του 60% για να μειώσουμε τα νιτρικά άλατα (ΝΟ3)

3 Το ενυδρείο είναι έτοιμο να υποδεχθεί ψάρια.

Οι μετρήσεις θα πρέπει να συνεχισθούν σε τακτά χρονικά διαστήματα ώστε να διασφαλίσουμε την ασφάλεια των ψαριών.

Έγινε επεξεργασία - ghalepas
Link to comment
Share on other sites

:rasp::rasp::D Έγινε επεξεργασία - ghalepas
Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω θα το κοιταξω ..απλα ενδιαφερομαι να μαθω το θεωρω ιδιαιτερα συνθετη διαιδκασια ! :D

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω θα το κοιταξω ..απλα ενδιαφερομαι να μαθω το θεωρω ιδιαιτερα συνθετη διαιδκασια ! :D

και παραλληλα ξεπερασμενη... διαβασε το link :rasp:

Link to comment
Share on other sites

Ξερει κανεις αν το τζαμι ειναι αποροφητικο ?? ...θα μπορουσα να καθαρισω το εξωτερικο του τζαμιου με ΑΖΑΧ?

Link to comment
Share on other sites

Ξερει κανεις αν το τζαμι ειναι αποροφητικο ?? ...θα μπορουσα να καθαρισω το εξωτερικο του τζαμιου με ΑΖΑΧ?

μην βαλεις τιποτα χημικο στο τζαμι!!!!!μονο ενα πανι νοπισμενο με νερακι και καθαρισε.παντως απο πρωσοπικη εμπειρια τα ρεντ καπ ειναι αφασια εχουν πολυ γελιο οπως κολυμπανε και βαλε απο το ιδιο ειδος οπως οραντα χωρις καπελο η τηλεσκοπικ η ριουκην και γενικα χρυσοψαρα με αργο κολυμπι γιατη τα κομετ και τα κομον κολυμπανε πολυ γρηγορα και δεν ειναι τοσο ωραιο απο θεμα αισθητηκις.η γνωμη μου ειναι και την λεω με καθε επιφυλαξη :D

Link to comment
Share on other sites

μην βαλεις τιποτα χημικο στο τζαμι!!!!!μονο ενα πανι νοπισμενο με νερακι και καθαρισε.παντως απο πρωσοπικη εμπειρια τα ρεντ καπ ειναι αφασια εχουν πολυ γελιο οπως κολυμπανε και βαλε απο το ιδιο ειδος οπως οραντα χωρις καπελο η τηλεσκοπικ η ριουκην και γενικα χρυσοψαρα με αργο κολυμπι γιατη τα κομετ και τα κομον κολυμπανε πολυ γρηγορα και δεν ειναι τοσο ωραιο απο θεμα αισθητηκις.η γνωμη μου ειναι και την λεω με καθε επιφυλαξη :thumbup:

ευχαριστω πολυ pariss! :rasp:;):D:rasp::rasp:

Link to comment
Share on other sites

ΑΝΑΣΚΟΠΙΣΗ 3 ΕΒΔΟΜΑΔΩΝ

Λοιπον σημερα συμπληρωσα 3 εβδομαδα ..το ενυδρειο μου τρεχει ηδη 3 εβδομαδες και περιμενω τις παρατηρησεις σας! :D) ...επιδη μια εικονα ειναι χιλιες λεξεις τραβηξα μερικες φωτο

καταρχην ειναι ανουμπιες δεν πανε και τοσο καλα δειτε

Ανουμπια 1

Ανουμπια 2

..επισης εχουν εμφανιστει κατι ελαφριες πρασιναδεςστην πλατη

επισης τα ψαρακια μου εινα συνεχως στην μια γωνια γιατι αρραγε? ? ..παντως τρωνε κανονικα

Έγινε επεξεργασία - ghalepas
Link to comment
Share on other sites

Εκανες αυτα που ειπαμε στις ανουμπιες?

ξεθαψες το ριζωμα?

Link to comment
Share on other sites

Εκανες αυτα που ειπαμε στις ανουμπιες?

ξεθαψες το ριζωμα?

ναι ναι κανονικα το ριζομα το εβαλα να εξεχει ωστε να αναπτυχθουν αλλα δεν μπορω να καταλαβω τι παει στραβα ?.. βασικα δεν ξερω αν αναπτυσοναται? :D

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...