Jump to content

Αναπαραγωγη Mbuna


Emp

Recommended Posts

Σε ενυδρείο 200 λίτρα έχω 1m+2f Greshakei. Η πιο μεγαλόσωμη θηλυκιά έχει μπουκωθεί δύο φορές πα'όλ'αυτά φένετε ότι χάνει τα αυγά της μετά από 3-4 μέρες. Έχω ακούσει ότι τα Greshakei δεν είναι καλές μάνες ειδικά αν προέρχονται από striping.

Μήπως έχετε κάποιο tip η κάποια ιδέα του τι μπορεί να συμβαίνει?

Link to comment
Share on other sites

Εχεις πολλες κρυψωνες;Μηπως κατι την στρεσσαρει και τα καταπινει;

Link to comment
Share on other sites

Εχεις πολλες κρυψωνες;Μηπως κατι την στρεσσαρει και τα καταπινει;

Αυτο είναι το ενυδρείο. CIMG2207.jpg

Κάτω δεξιά βλέπεις την θυληκιά που έχει ξεμυτίσει. συνήθως κάτω από την πέτρα κάθετε.

Αυτή είναι η θυληκιά η οποία με ανησυχεί γιατί βλέπω το στομάχι της να έχει μπεί μέσα

CIMG2209.jpg

Link to comment
Share on other sites

Γνωμη μου,οτι οι πετρες που εχεις βαλει ειναι πολυ μεγαλες για τον ογκο του ενυδρειου σου,και ο τροπος που ειναι στημενες,δε δημιουργει κρυψωνες.Θες περισσοτερες και μικροτερες πετρες,τοποθετημενες ετσι ωστε να δημιουργησεις σπηλιες.Εκτος απο τα 1m+2f Greshakei,βλεπω και αλλο ψαρι μεσα,η κανω λαθος;

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά, είμαι σχεδόν σίγουρος ότι ο λόγος που δεν τα κρατά πάνω απο 3-4 ημέρες είναι το ότι δεν έχει κάπου να καταφύγει (κάποια κρυψώνα κλπ).

Αυτό οδηγεί σε κηνυγητό --> στρεσάρισμα --> χάσιμο αυγών.

Θα συμφωνήσω απολύτως με τον Dias ότι πρέπει να βγάλεις τους ογκόλιθους και να βάλεις μικρότερες πέτρες, με τρόπο που να δημιουργούνται κρυψώνες.

Θεωρώ ότι μόνο έτσι θα δεις μικρά.

Link to comment
Share on other sites

Δεν απαντησες επισης αν υπαρχει αλλο ειδος μεσα.....

Link to comment
Share on other sites

Δεν απαντησες επισης αν υπαρχει αλλο ειδος μεσα.....

Υπάρχουν 3 Saulosi πολυ μικρά τα οποία δεν μπορώ να ξεχωρίσω φύλο ακόμα καθώς και ένας πλέκο για την άλγη.

Τα Saulosi ta έχω μέσα γιατι το ενυδρείο το έφτιαξα για αυτά τα ψαράκια αλλά δυσκολεύτικα πολλύ να τα βρω. Έτσι έβαλα 3 greshakei. Με το που βρήκα Saulosi ομος τα πηρα οπότε περιμένω να μεγαλώσουνε να ξεχωρίσω αρσενικά θυληκά να βγάλω τα greshakei και να συνεχίσω με το στήσιμο του ενυδρείου.

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά, είμαι σχεδόν σίγουρος ότι ο λόγος που δεν τα κρατά πάνω απο 3-4 ημέρες είναι το ότι δεν έχει κάπου να καταφύγει (κάποια κρυψώνα κλπ).

Αυτό οδηγεί σε κηνυγητό --> στρεσάρισμα --> χάσιμο αυγών.

:rasp:

κυρίως εάν ήταν πρωτάρα...

Δημιούργισε κρυψώνες ή βάλε κάπου το ψάρι μόνο του όταν σου ξαναμπουκοθεί.

Link to comment
Share on other sites

:rasp:

κυρίως εάν ήταν πρωτάρα...

Δημιούργισε κρυψώνες ή βάλε κάπου το ψάρι μόνο του όταν σου ξαναμπουκοθεί.

Aυτο σκέφτομαι να το βάλω κάπου μόνο του αλλα φοβάμαι μην το στρεσάρω πιο πολυ τελικά.

Απο την άλλη για να το βγάλω μάλλον θα πρέπει να σηκώσω ολες τις πέτρες , οπότε δεν γλιτώνω το ξέστημα με αυτο τον τρόπο.

Φοβάμαι το ξέστημα αλλα δεν ξέρω αν είναι τελικά αναπόφευκτο.

Έγινε επεξεργασία - Emp
Link to comment
Share on other sites

Ενα διαφορετικο setup με πολλες κρυψωνες θα ηταν το ιδανικο,ωστε να αποφυγεις το πιασιμο του ψαριου και τη μεταφορα αλλου

Link to comment
Share on other sites

Ενα διαφορετικο setup με πολλες κρυψωνες θα ηταν το ιδανικο,ωστε να αποφυγεις το πιασιμο του ψαριου και τη μεταφορα αλλου

Καλλυτερα?CIMG2211.jpg

Link to comment
Share on other sites

σίγουρα καλύτερα από πριν!

Link to comment
Share on other sites

Οντως καλυτερα απο πριν

Πως το βλέπετε μπορεί να χρειαστεί κάτι άλλο ωστε να μην έχω προβλήματα?

Σαν ομορφια χαλασε η έφτιαξε?

Ευχαριστώ για τη βοήθεια :rasp:

Link to comment
Share on other sites

Σίγουρα έφτιαξε απο ομορφιά.

Αλλά πρώτη προτεραιότητα είναι η σωστή διαβίωση των ψαριών και μετά το οπτικό αποτέλεσμα.

Θα μπορούσες να βάλεις και άλλες πέτρες στην μία απο τις δύο στοίβες έτσι ώστε να προσδώσεις ένα φυσικότερο αποτέλεσμα και επίσης να παρέχεις περισσότερες κρυψώνες (ειδικά για τα μωρά).

Το αναφέρω αυτό γιατί είναι σύνηθες για τα μωρά να προτιμούν κρυψώνες απο τα μεσαία στρώματα και πάνω προκειμένου να αποφεύγουν τα μεγάλα που συνήθως κινούνται απο τα μεσαία στρώματα και κάτω.

Link to comment
Share on other sites

Σίγουρα έφτιαξε απο ομορφιά.

Αλλά πρώτη προτεραιότητα είναι η σωστή διαβίωση των ψαριών και μετά το οπτικό αποτέλεσμα.

Θα μπορούσες να βάλεις και άλλες πέτρες στην μία απο τις δύο στοίβες έτσι ώστε να προσδώσεις ένα φυσικότερο αποτέλεσμα και επίσης να παρέχεις περισσότερες κρυψώνες (ειδικά για τα μωρά).

Το αναφέρω αυτό γιατί είναι σύνηθες για τα μωρά να προτιμούν κρυψώνες απο τα μεσαία στρώματα και πάνω προκειμένου να αποφεύγουν τα μεγάλα που συνήθως κινούνται απο τα μεσαία στρώματα και κάτω.

:rasp: Νομίζω πως θα σπάσει το ενυδρείο αν βάλω κι άλλο.

Πρέπει να έχει σιγουρα 50-55 κιλα πετρα. Και τις έσπασα σχεδον όλες για να τις κάνω πιο μικρές. Αν όμως χρειάζετε (πάντα για την σωστή διαβίωση των ψαριών) να βάλω κι άλλη.

Link to comment
Share on other sites

Σίγουρα έφτιαξε απο ομορφιά.

Αλλά πρώτη προτεραιότητα είναι η σωστή διαβίωση των ψαριών και μετά το οπτικό αποτέλεσμα.

Θα μπορούσες να βάλεις και άλλες πέτρες στην μία απο τις δύο στοίβες έτσι ώστε να προσδώσεις ένα φυσικότερο αποτέλεσμα και επίσης να παρέχεις περισσότερες κρυψώνες (ειδικά για τα μωρά).

Το αναφέρω αυτό γιατί είναι σύνηθες για τα μωρά να προτιμούν κρυψώνες απο τα μεσαία στρώματα και πάνω προκειμένου να αποφεύγουν τα μεγάλα που συνήθως κινούνται απο τα μεσαία στρώματα και κάτω.

:rasp::rasp: πολύ καλή παρατήρηση, τελικά από απλές ερωτήσεις σε ένα απλό thread μπορείς να μάθεις πολύ χρήσιμα πράγματα από την εμπειρία των άλλων! Θεώρησα ότι αφού αυξήθηκαν οι κρυψώνες όλα οκ! Αλλά η παρατήρησή σου για το ύψος των κρυψώνων ήταν πάρα πολύ χρήσιμη!

Link to comment
Share on other sites

την καλημερα μου

γραφω εδω για να μην ανοιξω αλλο θεμα

σημερα τα labido μου χορευαν τον χορο του ζευγαρωματος ολο το πρωι και ετσι εχω μπουκωμενη την θυληκια μου

εχω 4 ψαρια στο ενυδρειο και 2 ''γλυφτες''2 labodo kai 2 Greshakei albino

τα Greshakei albino απομονωθηκαν για να μην στρεσαρουν την θυληκια μου να απομονωσω και το ταιρι της και να την αφησω μονη?ετσι για να την βοηθησω και να δω ψαρακια :rasp::P

μετα την γεννα αν ολα πανε καλα θα τα χαρισω ολα για να αλλαξω τελειως το στυλ του μιας και δεν θελω να τα εχω περιορισμενα στα 100 λιτρα ειναι κριμα και ειναι πανεμρφα!!!!!

οσες συμβουλες απο τους ειδικους δεκτες καλες μας γεννες!!! :rasp:

Έγινε επεξεργασία - miranta
Link to comment
Share on other sites

:rasp: Νομίζω πως θα σπάσει το ενυδρείο αν βάλω κι άλλο.

Πρέπει να έχει σιγουρα 50-55 κιλα πετρα. Και τις έσπασα σχεδον όλες για να τις κάνω πιο μικρές. Αν όμως χρειάζετε (πάντα για την σωστή διαβίωση των ψαριών) να βάλω κι άλλη.

Δεν έχεις βάλει φελιζόλ στο πάτο του ενυδρείου;

Αν όχι....έκανες μέγα λάθος.

Εγώ σε 180 λίτρα είχα 70 κιλά πέτρες.....αλλά και 5mm φελιζόλ daw απο κάτω.

Link to comment
Share on other sites

Aυτο σκέφτομαι να το βάλω κάπου μόνο του αλλα φοβάμαι μην το στρεσάρω πιο πολυ τελικά.

Απο την άλλη για να το βγάλω μάλλον θα πρέπει να σηκώσω ολες τις πέτρες , οπότε δεν γλιτώνω το ξέστημα με αυτο τον τρόπο.

Αν σε ενδιαφέρει να μεγαλώσεις μικρά τότε ετοίμασε ένα δεύτερο ενυδρείο για αυτά. Για να μην στρεσάρεις τη θηλυκιά, αφαίρεσε αργά το απόγευμα μερικές πέτρες και πολύ αγρά το βράδυ που θα είναι κοιμισμένη πιάσε την και μετάφερε την στο άλλο ενυδρείο. Όταν βγούν τα μικρά την πας πίσω στο μεγάλο.

Δεν έχεις βάλει φελιζόλ στο πάτο του ενυδρείου;

Αν όχι....έκανες μέγα λάθος.

Εγώ σε 180 λίτρα είχα 70 κιλά πέτρες.....αλλά και 5mm φελιζόλ daw απο κάτω.

Οποσδήποτε φελιζόλ για να μειράζονται οι πιέσεις στο γυαλί.

Link to comment
Share on other sites

Χαμός στο ενυδρείο. Μετα απο 4 μέρες που έβαλα τις πέτρες μπουκώθηκε η μικρή θηλυκια. Πρώτη της φορά.

Βλέπω πως είναι καλύτερα έτσι τα ψαρια τώρα. θα δούμε. 3 μερες μετά φένεται το μισό μπούκομα να έχει φυγει.

Θα δέιξει.. :D

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα και απο εμενα και καλες μας γεννες!!!!

σημερα διεκρινα ψαρακια επιτελους στο στομα της θυληκιας μου

ειμαστε στην δευτερη εβδομαδα μετα τον τρελο χορο

ποτε να περιμενω να τα αφησει εξω?

για να την αλλαξω ενυδρειο την κουκλα μου και να τα αφησω με περισσοτερες ευκαιριες επιβιωσης :D

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Μετα τις διακοπές του πάσχα στο σπίτι με περίμεναν μερικοι μπόμπιρες.

Τελικός όλα δείχνουν να πηγαίνουν καλά και έχω δεί 3 ψαράκια μέχρι τώρα. Θα έχετε φωτό εντός ολίγου.

:unsure::wacko::wacko::wacko::glare::unsure:

Link to comment
Share on other sites

Πολυ ωραια να τα χαιρεσαι....Θελω να κανω μια παρατηρηση χωρις να ξερω αν ειναι σωστη...Ειπες πως τις πετρες τις εσπασες... Σωστα...??Ετσι οι πετρες ειναι αιχμηρες...Δεν υπαρχει περιπτωση να τραυματιστουν τα ψαρια..??Παντως αν εχω δικιο σου συνηστω μετα τις γεννες να δοκιμασεις και ενα update στο setup .....:unsure:

Mε επιφυλαξη Κωστης..:unsure:

Link to comment
Share on other sites

Πολυ ωραια να τα χαιρεσαι....Θελω να κανω μια παρατηρηση χωρις να ξερω αν ειναι σωστη...Ειπες πως τις πετρες τις εσπασες... Σωστα...??Ετσι οι πετρες ειναι αιχμηρες...Δεν υπαρχει περιπτωση να τραυματιστουν τα ψαρια..??Παντως αν εχω δικιο σου συνηστω μετα τις γεννες να δοκιμασεις και ενα update στο setup .....:P

Mε επιφυλαξη Κωστης..:wub:

Έχεις δίκιο οι αιχμηρές πέτρες σε ένα κυνηγητό μπορούν να προκαλέσουν ζημίες

και εγώ είχα moonstones και της έσπαγα αλλά μετά από λίγο τις έβγαλα γιατί είχαν ήδη δημιουργηθεί προβλήματα

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...