Jump to content

μια λυση


γιωργος χανια

Recommended Posts

καλησπερα!!!θελω να με βοηθυσετε λιγο..εχω εναι ενυδρειακη 20λ και εχω μεσα guppaκια....μου εχουν γεννησει 2 φορες κι δεν τα εχω δει το μωρακια ποτε,,μαλλον τα εφαγαν..δεν ξερω τι να κανω....να βαλω μεσα τιποτα να κρυβονται η να βαλω γεννηστρα..περιμενω απατνησεις..να φωτοpost-10098-1237748282_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Γειά σου Γιώργο!

Τελικά δεν ζήσανε τα μικρά σου. :rasp:

Καλό θα είναι να αποφύγεις τη γεννήστρα,θα στρεσαριστει η μαμά και θα την χάσεις και είναι κρίμα.

Γνώμη μου είναι να βάλεις φυτά, καρατόφυλλο(αποροφά και πολλα νιτρικά) ή λευκοκεφάλα ή κάποιο φυτο που να επιπλέει και να κρυφτούν τα μικρά. :rasp:

Link to comment
Share on other sites

Γειά σου Γιώργο!

Τελικά δεν ζήσανε τα μικρά σου. :rasp:

Καλό θα είναι να αποφύγεις τη γεννήστρα,θα στρεσαριστει η μαμά και θα την χάσεις και είναι κρίμα.

Γνώμη μου είναι να βάλεις φυτά, καρατόφυλλο(αποροφά και πολλα νιτρικά) ή λευκοκεφάλα ή κάποιο φυτο που να επιπλέει και να κρυφτούν τα μικρά. :rasp:

γεια σου και εσενα φιλη μου..ναο δυστυχως μου τα εφαγαν τα αλλα....λες να ζησουν τα φυτα δεν ξερω αν φτανει ο φωτισμος..εχω ενα φωτιστικο της atman 7w....και δεν θελω να μλλεξω με ζωντανα φυτα θελουν απαιτησεις λιπασματα,υποστρωματα και δεν θελω.......κατι αλλο εχεις να προτεινεις

Link to comment
Share on other sites

Το κερατόφυλλο και η λευκοκεφάλα είναι εύκολα φυτά δεν θέλουν ούτε υπόστρωμα ούτε κάτι περισσότερο σε απαιτήσεις ούτε καν να φυτεύτουν πολύ εύκολα φυτά. :rasp:

Link to comment
Share on other sites

Τα λιτρα σου ειναι παρα πολυ λιγα θα σου λεγα να τους παρεις ενα ποιο μεγαλο ενυδρειο για να ειναι οκ σ αυτο που εχεις ουτε ενα ζευγαρι δεν μπορεις να κρατησεις

Link to comment
Share on other sites

Το κερατόφυλλο και η λευκοκεφάλα είναι εύκολα φυτά δεν θέλουν ούτε υπόστρωμα ούτε κάτι περισσότερο σε απαιτήσεις ούτε καν να φυτεύτουν πολύ εύκολα φυτά. :rasp:

λες να βαλω κερατοφυλλο ε?θα παω αυριο να δω....

Link to comment
Share on other sites

Τα λιτρα σου ειναι παρα πολυ λιγα θα σου λεγα να τους παρεις ενα ποιο μεγαλο ενυδρειο για να ειναι οκ σ αυτο που εχεις ουτε ενα ζευγαρι δεν μπορεις να κρατησεις

δεν νομιζω δεν ειναι πιρανχα για να θελουν μεγαλο ενυδρειο πιστευω οτι ειναι μια χαρα...μιας και δε ν μεγαλωνουν και πολλοι

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα για δες και την Java moss.Ειναι καλη κρυψωνα για τα νεογνα και καθολου απαιτητικο!

http://www.aquazone.gr/index.php?ind=fishp...ew&iden=403

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα για δες και την Java moss.Ειναι καλη κρυψωνα για τα νεογνα και καθολου απαιτητικο!

http://www.aquazone.gr/index.php?ind=fishp...ew&iden=403

ναι ωραιο μου φαινεται..ειναι ακριβο?

Link to comment
Share on other sites

γεια σου φιλος!!εγω παντος και με ψευτικα φυτα εκανα δουλεια καποτε...ειναι καλες κρυψωνες!!!

καλησπερα....και εχω φυτα αλλα απο οτι φαινεται δεν κανουν δουλεια εσενα πως ηταν..δεν εχεις καμια φωτο?να παρω καμια ιδεα?

Link to comment
Share on other sites

φωτο δεν υπαρχει γιατι το ετοιμαζω για γεννιστρα...αλλα ειχα παρα πολλα φυτα...20 πανω κατω..σε 100 λιτρα..

θα δω τι θα κανω δεν ξερω αμα δεν βρω κανα κλαδεματακι θα καταληξω στα ψευτικα...

Link to comment
Share on other sites

ναι ωραιο μου φαινεται..ειναι ακριβο?

Δεν θυμαμαι ποσο το ειχα παρει!!!Δεν ειναι ακριβο παντως!Την δικια μου την πηρα πανω σε μια καρυδα και εκανα μια πορτουλα με ενα μικρο πριονι και εχει γινει το σπιτι του πλεκο μου :rasp::rasp: !!! ειναι πολυ ωραιο φυτο και μπορεις να την δεσεις με πετονια πανω σε ριζες και πετρες!!! :P

Έγινε επεξεργασία - Vogias
Link to comment
Share on other sites

Δεν θυμαμαι ποσο το ειχα παρει!!!Δεν ειναι ακριβο παντως!Την δικια μου την πηρα πανω σε μια καρυδα και εκανα μια πορτουλα με ενα μικρο πριονι και εχει γινει το σπιτι του πλεκο μου :rasp::rasp: !!! ειναι πολυ ωραιο φυτο και μπορεις να την δεσεις με πετονια πανω σε ριζες και πετρες!!! :P

οκ σε ευχαριστω..εχεις λιγο κλαδεματακι γιατι ψαχνω αμα ειναι θα στο πληρωσω...η οτι δηποτε ευκολο φυο εχεις

Link to comment
Share on other sites

ναι ωραιο μου φαινεται..ειναι ακριβο?

οκ σε ευχαριστω..εχεις λιγο κλαδεματακι γιατι ψαχνω αμα ειναι θα στο πληρωσω...η οτι δηποτε ευκολο φυο εχεις

Δυστυχως δεν εχω!Ειναι μικρο το φυτακι ακομα και μεγαλωνει αργα!Ασε που ειμαστε και μακρια και δεν θα μπορουσα να σου δωσω!!!Εχουμε πιασει τις γωνιες της Ελλαδας :rasp: !!!Αν ψαξεις θα βρεις πιστευω!Δεν ειναι ακριβο φυτο και υπαρχει γενικα στα πιο πολλα πετ σοπ!!!Αντε να χει 10 € πανω κατω!!!

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχως δεν εχω!Ειναι μικρο το φυτακι ακομα και μεγαλωνει αργα!Ασε που ειμαστε και μακρια και δεν θα μπορουσα να σου δωσω!!!Εχουμε πιασει τις γωνιες της Ελλαδας :rasp: !!!Αν ψαξεις θα βρεις πιστευω!Δεν ειναι ακριβο φυτο και υπαρχει γενικα στα πιο πολλα πετ σοπ!!!Αντε να χει 10 € πανω κατω!!!

οκ σε ευχαριστω πολυ..θα ψαξω αυριο να δω τι θα βρω...ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

Τα λιτρα σου ειναι παρα πολυ λιγα θα σου λεγα να τους παρεις ενα ποιο μεγαλο ενυδρειο για να ειναι οκ σ αυτο που εχεις ουτε ενα ζευγαρι δεν μπορεις να κρατησεις

:rasp:

Link to comment
Share on other sites

...σε λιγο θα "παιρνεις" γεννες που θα σου αυξανουν τον αριθμο των ψαριων στη γυαλα σου με αμεσο αποτελεσμα την δραματικη αυξηση-παρουσια της αμμωνιας και τον θανατο ψαριων-νεογγενητων.

-Θεμα με τιτλο "Βοηθεια..." κ.λ.π βλεπω στον οριζοντα.... :rasp:

Μια 20λιτρη γυαλα (γιατι δεν μιλαμε για ενυδρειο στα 20 λιτρα) κανει για κανενα μονομαχο ή για φυτεμενο με καμια γαριδα,apple snail κ.λ.π

υ.γ....το οτι εσυ εχεις τα γενια,εχεις και τα χτενια-ισχυει,απλα καποιοι παλιοι στο αθλημα προσπαθησαν να σε βοηθησουν πριν να γινει το λαθος

Link to comment
Share on other sites

:rasp:

...τα δικά σου θα ψοφήσουν, στα ... μου

:rasp:

:P

Υ.Γ. τα guppy μυρίζουν το φρέσκο κρέας, σε 20λτ ό,τι φυτό κ αν βάλλεις είναι τόσο μικρός ο χώρος που θα τους μυρίζουν και θα τα ψάχνουν συνέχεια. Γι' αυτό δεν έχεις δει μωρά ακόμη, αλλά αφού δεν γουστάρεις συμβουλές βγάλ' τα πέρα μόνος σου

Link to comment
Share on other sites

...σε λιγο θα "παιρνεις" γεννες που θα σου αυξανουν τον αριθμο των ψαριων στη γυαλα σου με αμεσο αποτελεσμα την δραματικη αυξηση-παρουσια της αμμωνιας και τον θανατο ψαριων-νεογγενητων.

-Θεμα με τιτλο "Βοηθεια..." κ.λ.π βλεπω στον οριζοντα.... :rasp:

Μια 20λιτρη γυαλα (γιατι δεν μιλαμε για ενυδρειο στα 20 λιτρα) κανει για κανενα μονομαχο ή για φυτεμενο με καμια γαριδα,apple snail κ.λ.π

υ.γ....το οτι εσυ εχεις τα γενια,εχεις και τα χτενια-ισχυει,απλα καποιοι παλιοι στο αθλημα προσπαθησαν να σε βοηθησουν πριν να γινει το λαθος

οκ ευχαριστω αλλα για κατι μεγαλητερο να παρω για τα guppy δεν το κανω...τωρα..ισως αργοτερα

Link to comment
Share on other sites

...τα δικά σου θα ψοφήσουν, στα ... μου

:rasp:

:rasp:

Υ.Γ. τα guppy μυρίζουν το φρέσκο κρέας, σε 20λτ ό,τι φυτό κ αν βάλλεις είναι τόσο μικρός ο χώρος που θα τους μυρίζουν και θα τα ψάχνουν συνέχεια. Γι' αυτό δεν έχεις δει μωρά ακόμη, αλλά αφού δεν γουστάρεις συμβουλές βγάλ' τα πέρα μόνος σου

αδερφε υπαρχει καποιο προβλημα και εχει τετοια ηρωνεια....τραβα στα ψαρακια αου και παρατα με μην ανεβω πανω και σε βαλω μεσα να κανεις παρεα με αυτα..αντε

Link to comment
Share on other sites

αδερφε υπαρχει καποιο προβλημα και εχει τετοια ηρωνεια....τραβα στα ψαρακια αου και παρατα με μην ανεβω πανω και σε βαλω μεσα να κανεις παρεα με αυτα..αντε

Χαλαρα ΓΙΩΡΓΟ

πανε να σου βρουνε λυση και εσυ τους βγαζεις γλωσσα. :rasp:

Αν δε θες να ακουσεις αυτο που σου λενε προβλημα σου

αλλα και λιγη ευγενια δε βλαπτει :rasp:

φιλικα ΤΑΣΟΣ

Link to comment
Share on other sites

Χαλαρα ΓΙΩΡΓΟ

πανε να σου βρουνε λυση και εσυ τους βγαζεις γλωσσα. :rasp:

Αν δε θες να ακουσεις αυτο που σου λενε προβλημα σου

αλλα και λιγη ευγενια δε βλαπτει :rasp:

φιλικα ΤΑΣΟΣ

φιλε μου τασο αμα σου απαντουσαν ετσι οπως μου απαντησαν και εμενα να εβλεπε την ευγενια που θα ειχεις...εχω ξανατσακωθει πολλες φορες γα αυτο το θεμα..εχω πει οτι για τα ψαρια μου δεν ουσταρω να μου λενε τιποτα εννοω οτι θα πεθανουν οχι θα παθουν το ενα οι το αλλο.....

παντα φιλικα Γιωργος

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...