Jump to content

κυανοβακτηριο


Recommended Posts

δες για Blue-Green Algae ή BGA

Σπύρο μπερδεύτηκες με το γλυκό-φυτεμένο… εδώ είναι η κατηγορία θαλασσινού. :rasp:

Link to comment
Share on other sites

Πρέπει να φτιάξεις ένα θαλασσινό για εξιλέωση :rasp:

Link to comment
Share on other sites

http://saltaquarium.about.com/od/diatomand...dslimealgae.htm

κοκκινη αλγη που συνηθως αναπτυσετε απο μη σωστη κυκλοφορια,κακο skimming και μηδαμινη χρηση αντιφωσφορου....

Έγινε επεξεργασία - venom
Link to comment
Share on other sites

http://saltaquarium.about.com/od/diatomand...dslimealgae.htm

κοκκινη αλγη που συνηθως αναπτυσετε απο μη σωστη κυκλοφορια,κακο skimming και μηδαμινη χρηση αντιφωσφορου....

Σωστά....... :rasp:

Link to comment
Share on other sites

Βελτιώνεις τους παράγοντες που αποτελούν την αιτία δημιουργίας του ή χρησιμοποιείς ειδικό φάρμακο.

Στην πρώτη περίπτωση το κύανο θα εξαλειφθεί μετά από πολύ καιρό, ενώ στη δεύτερη τα αποτελέσματα είναι άμεσα αλλά θα εμφανιστεί και πάλι αν δεν έχουν διορθωθεί τα αίτια.

Link to comment
Share on other sites

Τι ειναι το κυανοβακτηριο???

κυανοβακτηρια ονομάζονται και καποια μικροφύκη... αλλα καλύτερα να μην μιλισω μηπωσ πω κατι ασχετο σχετικα με αυτο που ρωτασ

Link to comment
Share on other sites

Το προβλημα ειναι οτι εμφανιστηκε μετα απο αλαγες που εκανα στις κοραλιες2,3,4 και μια μινι και δεν αλαψα

τοφωτισμο δηλαδη τις Τ5 οταν επρεπε φαρμακο δεν μπορω να βρω,κανω αλαγες 20% καθε 2 βδομαδες ασχετως

που οι μετρησεις ειναι καλες αλλα εδω τωρα βλεπω και καφε αλγη,Σχεδον δυο χρονων ενυδρειο και ειναι σαν

να ξεκιναει απο την αρχη,σαυτο φταιει η μετακομιση που εγινε,και η αμελεια για κανα δυο μηνες λογω εργασιες.

Τιποτα με το φως αν μειωνα τη φωτοπεριοδο?σε8,9 ωρες γιατι τωρα ειναι στις 12.

Link to comment
Share on other sites

Το προβλημα ειναι οτι εμφανιστηκε μετα απο αλαγες που εκανα στις κοραλιες2,3,4 και μια μινι και δεν αλαψα

τοφωτισμο δηλαδη τις Τ5 οταν επρεπε φαρμακο δεν μπορω να βρω,κανω αλαγες 20% καθε 2 βδομαδες ασχετως

που οι μετρησεις ειναι καλες αλλα εδω τωρα βλεπω και καφε αλγη,Σχεδον δυο χρονων ενυδρειο και ειναι σαν

να ξεκιναει απο την αρχη,σαυτο φταιει η μετακομιση που εγινε,και η αμελεια για κανα δυο μηνες λογω εργασιες.

Τιποτα με το φως αν μειωνα τη φωτοπεριοδο?σε8,9 ωρες γιατι τωρα ειναι στις 12.

Στράτο φτιάξε καλές ροές στην κυκλοφορία, καλο σκιμάρισμα, καλή οξυγόνωση, φρέσκο αντιφώσφορο και λίγο υπομονή γιατί τα αποτελεσματα δεν είναι σύντομα :rasp::rasp:

Link to comment
Share on other sites

Στράτο φτιάξε καλές ροές στην κυκλοφορία, καλο σκιμάρισμα, καλή οξυγόνωση, φρέσκο αντιφώσφορο και λίγο υπομονή γιατί τα αποτελεσματα δεν είναι σύντομα :rasp::rasp:

Εαν πάλι δεν τα καταφέρεις υπάρχει το CHEMI CLEAN.....εγω αναγκάστηκα και έδωσα λύση με αυτό, αλά παράλληλα έφτειαξα και τις παραμέτρους, και γιά αυτό δεν έχω ξανά, μέχρι στιγμής τουλάχιστον πρόβλημα.

Link to comment
Share on other sites

Δώσε στο σύστημά σου το χρόνο για να επανισορροπήσει, μετά τις αλλαγές που δέθηκε. Φρόντισε κυρίως για την καλή ροή-οξυγόνωση και αποβολή οργανικών.

Link to comment
Share on other sites

12 ώρες είναι μια χαρά, με την προυπόθεση ότι το σύστημά σου είναι ισορροπημένο.

Link to comment
Share on other sites

Να κάνω κι εγώ μία ερώτηση; Σε fish only 8 ώρες για φωτισμό δεν είναι καλές ή κάνω λάθος;

Link to comment
Share on other sites

Να κάνω κι εγώ μία ερώτηση; Σε fish only 8 ώρες για φωτισμό δεν είναι καλές ή κάνω λάθος;

Το ιδανικό είναι 12 ώρες...

Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ 12 ώρες τα άνεβα αλλά μου είπαν πως επείδη δεν έχω πλέον κοράλια και 8 ώρες είναι αρκετές... Θα το ξανά ανάβω για 12 τότε.. Ευχαριστώ πολύ.

Link to comment
Share on other sites

Οσο για μενα που ειχα κυανοβακτηριο μετα την τελευταια αλαγη εχει πλεον αρχισει να εξαφανιζεται

οριστικα απο το βραχο και οπου αλλο βρισκοταν, η καφε αλγη που ειχα στην αμμο αρχισε να κανει

πισω οπως και η πρασινη.Τον τελευταιο εναμησι μηνα ντρεπομουν να το κοιταζω μετα την αμελεια

που του εδειξα το συστημα μου γυρισε δυο χρονια πισω τοτε που ηταν καινουργιο το ενυδρειο,

και ακομα χειροτερα.Τελος πιστευω πως βρηκε την παλια του ισοροπια μετα απο μεγαλες απωλειες

σε κοραλια και ψαρια μιας και δεν υπηρχε καραντινα.Ελπιζω απο εδω και περα να βρουμε την

τελικη ισοροπια που υπηρχε και να ξαναγινει ο Υφαλος οπως ηταν παλια.

Ευχαριστω και παλι τους προλαλησαντες αλλα μετα απο μια σειρα προβληματων που υπηρξαν

για ενα μεγαλο διαστημα ειχα παψει να μπαινω στην ιστοσελιδα και γενικα στο Νετ. :rasp:

Link to comment
Share on other sites

Aν εχω φωτοπεριοδο 13,14 ωρες αυτο ειναι προβλημα στο συστημα μου?Η δεν εχει καμια σημασια

και απευθυνομαι συγκεκριμενα για τα Κοραλια.

Link to comment
Share on other sites

Aν εχω φωτοπεριοδο 13,14 ωρες αυτο ειναι προβλημα στο συστημα μου?Η δεν εχει καμια σημασια

και απευθυνομαι συγκεκριμενα για τα Κοραλια.

Θεωρώ πως ναι είναι πρόβλημα εαν το σύστημά σου δεν είναι ακόμη ώριμο γιά να δεχθεί αυτές τις ώρες.Τουλάχιστον στο δικό μου σύστημα όταν δεν ήταν έτοιμο δεν τα έβγαζε πέρα ούτε με 8 ώρες!!!

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Red slime remover της Chemi Clean

Γνωρίζει κανείς αν υπάρχει εδώ στη Θεσσαλονίκη αυτό το προϊόν?

Link to comment
Share on other sites

Red slime remover της Chemi Clean

Γνωρίζει κανείς αν υπάρχει εδώ στη Θεσσαλονίκη αυτό το προϊόν?

Εχεις προβλημα με κυανιο?Αν ναι προτου δοκιμασης ζουμια δοκιμασε να βαλης αυτο το ψαρακι(Goby Amblygobius phalaena)κανη τρελη δουλεια

Link to comment
Share on other sites

Κατά καιρούς παρουσιάζεται, όπως τώρα δηλαδή αλλά ευτυχώς είναι λίγο.

Είναι δοκιμασμένο αυτό το ψαράκι? Το βρίσκεις εύκολα ή είναι όπως οι peppermint για τις aiptasia?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...