Jump to content

Χαλικι.


Recommended Posts

Παιδια μια ερωτηση λιγο χαζουλα....

Το χαλικι απο τις μαντρες οικοδομων ειναι καταλληλο για ενυδρια???

Μετα απο ξεπλυμα κοσκινισμα βρασιμο κλπ κλπ βεβαια παντα.

Link to comment
Share on other sites

δεν είναι και τόσο χαζή ερώτηση(ισως δηλαδή να είναι αλλά επειδή την έχω κάνει και εγώ...)...

Και εγώ χρησιμοποιησα βότσαλο από μάντρα, αλλά μετά από τις διαδικασίες που ανέφερες έκανα το τέστ με το ακουαφορτε(για να αποφυγεις να βάλλεις ασβεστολιθικα πετρώματα που θα ανεβάζουν για πάντα τη σκληρότητα) και αφου βεβαιώθηκα οτι δεν έχουν αιχμηρές γωνίες για να τραυματίσουν τα ψαράκια μου(ίσως και αυτό ανάλογα τα ψάρια ,αλλά καλού κακου)...

Πάντως δεν είναι απαραίτητο να αγοράσεις χαλίκι από πετ, και εγω(μάντρα) αλλά και αρκετοι γνωστοί έβαλαν βοτσαλάκι από θάλασσα χωρίς κανένα πρόβλημα...

Δεν ξέρω βέβαια αν εννοείς το σκάρτο χαλίκι-γαρμπίλι γιατι λόγώ αιχμηρότητας ίσως να υπάρχει θέμα.. θα σου απαντησει όμως κάποιος εμπειρότερος(για να σου απαντήσει όμως,επειδή τους έχω μάθει γράψε κάποια στοιχεία για το ενυδρείο σου και κυρίως τι ψαράκια φιλοξενείς)

Καλή συνέχεια...

Link to comment
Share on other sites

Το χαλικι απο τις μαντρες οικοδομων ειναι καταλληλο για ενυδρια???

Μετα απο ξεπλυμα κοσκινισμα βρασιμο κλπ κλπ βεβαια παντα.

αν εχεις βρει κατι που σου αρεσει με καλο πλυσιμο κ βρασιμο δεν θα εχεις προβλημα.

μονο να προσεξεις μην σου ανεβαζει τη σκληροτητα..

Έγινε επεξεργασία - antonis t83
Link to comment
Share on other sites

θα σου απαντησει όμως κάποιος εμπειρότερος(για να σου απαντήσει όμως,επειδή τους έχω μάθει γράψε κάποια στοιχεία για το ενυδρείο σου και κυρίως τι ψαράκια φιλοξενείς)

Καλή συνέχεια...

Τι εννοεις λεγοντας<<τους εχω μαθει>>;Ετσι οπως το γραφεις ειναι καπως.......Οταν αναφερονται στοιχεια για καποιο ενυδρειο,δεν ειναι πιο ευκολο να απαντηθουν καποια πραγματα;

Link to comment
Share on other sites

Τι εννοεις λεγοντας<<τους εχω μαθει>>;Ετσι οπως το γραφεις ειναι καπως.......Οταν αναφερονται στοιχεια για καποιο ενυδρειο,δεν ειναι πιο ευκολο να απαντηθουν καποια πραγματα;

επισης σχετικα με αυτο που ρωταει ο φιλος σκευτομαι σωβαρα να ψαξω να βρω μια πετρα απο την θαλασσα και να την βαλω στο ενυδριο πιστευω να το ομορφυνει θα την βρασω καλα και θα την αφησω να στεγνωσει μετα θα την τοποθετησω εχει κανεις να προσθεσει κατι? :rasp:

Link to comment
Share on other sites

Τι εννοεις λεγοντας<<τους εχω μαθει>>;Ετσι οπως το γραφεις ειναι καπως.......Οταν αναφερονται στοιχεια για καποιο ενυδρειο,δεν ειναι πιο ευκολο να απαντηθουν καποια πραγματα;

Γιατί να υπάρχει ένταση (δυστυχώς έχω ξαναδεί σε κάποια θέματα);;;

Όλοι για τον ίδιο σκοπο δεν μπαίνουμε και απαντάμε ή ρωτάμε;

Δεν έχω τίποτα με κανένα και ειδικά με τους εμπειροτερους οι οποιοι από τότε που γράφτηκα με έχουν βοηθήσει πολύ...

Εγω χωρις ίχνος ειρωνίας το έγραψα... Κάτι σαν αστειάκι(αφού θυμάμαι στις πρώτες ερωτήσεις μέχρι να συνηθίσω να δίνω όλες τις παραμέτρους)...

Αν δεν ήταν γρήγορη απάντηση θα είχα βάλλει και πολλά κίτρινα ανθρωπάκια αλλά ...

:rasp::rasp::P

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω πολυ παιδια!

Το χαλικακι που βρηκα ειναι λευκο σε μεγεδος σιταριου και χωρις αιχμηρες πλευρες!

Το καθαρισα καλα το κοσκινησα, το εβρασα και πιστευω να ειναι ενταξει.

Το θελω για ενα 60αρι που πηρα δωρο σε ενα πολυ καλο μου φιλο!

Στο δικο μου δισκοενυδρειο εχω αμμο λευκη.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...