Jump to content

Αλλαγη νερου απο πρωταρη


Recommended Posts

Προφανως ΔΕΝ εχει στρωσει το φιλτρο ακομα, ελπιζω να μην το καθαρισες οπως ελεγες ...

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 92
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Προφανως ΔΕΝ εχει στρωσει το φιλτρο ακομα, ελπιζω να μην το καθαρισες οπως ελεγες ...

Ειχε σταματησει εντελως η ροη του ..και απλα το ξεπλυναμε το νερο του ενυδριου κατοπιν το νερακι αυτο με το βιολογικο υλικο το επανατποθετησα στο πισω μερος εκει που ειναι τα σφουγκαρια ...να κανω νεα αλλαγη νερου? ..δεν εχω ιδεα??

Link to comment
Share on other sites

Πως μπορει τοσο γρηγορα να στουμπωσε? μου κανει εντυπωση...

Link to comment
Share on other sites

Πως μπορει τοσο γρηγορα να στουμπωσε? μου κανει εντυπωση...

..δεν εβγαζε καθολου ...να το πεταξω το φιλτρο και να παω να παρω ενα καλυτερο τι να πω??

Link to comment
Share on other sites

Πως μπορει τοσο γρηγορα να στουμπωσε? μου κανει εντυπωση...

παντως τωρα μπορω να πω ''σκοτωνει''! :unsure: ..αλλα εχω προβλημα με τις μετρησεις μου δεν εχω προβλημα να αλλαξω νερο απλα δεν ξερω ανα κανει?

Link to comment
Share on other sites

Καλα εκανες και το ξεβουλωσες σε νερο που εβγαλες απο το ενυδρειο.

Απο τη στιγμη που εχεις ψαρια μεσα, θα κανεις αλλαγες νερου και καθημερινες αν χρειαζεται σε μικρες ποσοτητες, τοσες οσο να μην μετρας αμμωνια και νιτρωδη σε τοξικα επιπεδα.

Θα αργησει λιγο να στρωσει ετσι, αλλα διαλεξες το δυσκολο τροπο στρωσιματος για τα ψαρια.

Αντι αυτων θα πρεπει να ταλαιπωρηθεις εσυ λιγο με την καθυστερηση του στρωσιματος και τις συνεχεις μετρησεις, αλλαγες νερου κλπ.

Ριχνε καθε μερα και βακτηρια για βοηθεια.

Link to comment
Share on other sites

Καλα εκανες και το ξεβουλωσες σε νερο που εβγαλες απο το ενυδρειο.

Απο τη στιγμη που εχεις ψαρια μεσα, θα κανεις αλλαγες νερου και καθημερινες αν χρειαζεται σε μικρες ποσοτητες, τοσες οσο να μην μετρας αμμωνια και νιτρωδη σε τοξικα επιπεδα.

Θα αργησει λιγο να στρωσει ετσι, αλλα διαλεξες το δυσκολο τροπο στρωσιματος για τα ψαρια.

Αντι αυτων θα πρεπει να ταλαιπωρηθεις εσυ λιγο με την καθυστερηση του στρωσιματος και τις συνεχεις μετρησεις, αλλαγες νερου κλπ.

Ριχνε καθε μερα και βακτηρια για βοηθεια.

κανενα προβλημα σχετικα με την ταλαιπορια ..θα βαλω τα δυνατα μου !! :unsure: ..λετε εκανα λαθος που αλλαξα 20 lt νερου? σημερα να ξανα αλαξω νερο και ποσο? :unsure:

Link to comment
Share on other sites

Εγω λεω να πας και να παρεις ενα καινούριο φιλτρο να το μπολιασεις απο το ήδη υπάρχων να το αφυσεις να δουλεψει κανα 2-3 μερες και μετα αρχίζεις μετρήσεις.

Κατι μου λεει οτι εχεις προβλημα με το φιλτρο σου

Link to comment
Share on other sites

Εγω λεω να πας και να παρεις ενα καινούριο φιλτρο να το μπολιασεις απο το ήδη υπάρχων να το αφυσεις να δουλεψει κανα 2-3 μερες και μετα αρχίζεις μετρήσεις.

Κατι μου λεει οτι εχεις προβλημα με το φιλτρο σου

απο Τεταρτη και μετα που το καθαρισα ''σκοτωνει'' το εχω ομως στα υποψην απλα δεν ξερω κατα ποσο θα κρατησω αυτο το ενυδριο ακομα ...ισσως να παρω ενα ενα 200λιτρο οποτε μεχρι τοτε θα κανω υπομονη ..αυριο θα ψαξω να βρω μπολι για το υπαρχον και ...θα κανω συνεχως μετρισεις με τα υγρα τεστακια ....ευχαριστω παιδια ..ευχαριστω πολυ για το ενδιαφερον :unsure:

Link to comment
Share on other sites

Πρεπει οπωσδηποτε να κανεις μετρησεις αμμωνιας.

Link to comment
Share on other sites

Πρεπει οπωσδηποτε να κανεις μετρησεις αμμωνιας.

Πηγα πηρα το υγρο τεστ σημερα ...και σε λιγο θα κανω τον απετουμενο ελενχο ..στο μεταξυ εχω κανει αποχλωριοση σε ενα παγουρι 20 lt ωστε αν χρεισετει νερο να κανω αμεση αντικατασταση :unsure:

τελικα για τα υγρα τεστακια ειχε δικιο ο Τριανταφυλος ειχε δικιο ...ειναι και σχετικα απλα στην χρηση

Link to comment
Share on other sites

Πως μπορει τοσο γρηγορα να στουμπωσε? μου κανει εντυπωση...

παιδια δεν ειχα μακαρονι πισω ισσως αυτο να εφταιγε

..χωρις αυτο δεν γινονται αποικιες

Link to comment
Share on other sites

παιδια δεν ειχα μακαρονι πισω ισσως αυτο να εφταιγε

..χωρις αυτο δεν γινονται αποικιες

Γινονται στο σφουγγαρι...

Link to comment
Share on other sites

Γινονται στο σφουγγαρι...

εβλα μπολι καλου κακου να δουμε :unsure:

Link to comment
Share on other sites

Σε βλεπω πολυ βιαστικο γενικα... :unsure:

χαλαρωσε...

ολα θα γινουν και ολα θα βρουνε τον δρομο τους!

Link to comment
Share on other sites

Σε βλεπω πολυ βιαστικο γενικα... :unsure:

χαλαρωσε...

ολα θα γινουν και ολα θα βρουνε τον δρομο τους!

βασικα εκανα βλακεια απο την αρχη ..που εβαλα τα ψαρια δεν ηξερα ...και δεν θελω να χασω κανενα βρεσ υ Τριανταφυλε ..μετα παιζει να ξενερωσω ..παντως με εχεις βοηθσηει συμαντικα και οφειλω να σου το αναγνωρισω φιλος! :unsure:

Link to comment
Share on other sites

βασικα εκανα βλακεια απο την αρχη ..που εβαλα τα ψαρια δεν ηξερα ...και δεν θελω να χασω κανενα βρεσ υ Τριανταφυλε ..μετα παιζει να ξενερωσω ..παντως με εχεις βοηθσηει συμαντικα και οφειλω να σου το αναγνωρισω φιλος! :unsure:

επ! τι να ξενερωσεις? ολα μεσα στο προγραμμα ειναι για αυτο φωναζουν ολοι σε καποιον που μπαινει πρωτη φορα "κατσε διαβασε ... :wacko:

Ολα τα παιδια σε βοηθησαν, σε ευχαριστω αλλα δεν εκανα και κατι το σημαντικο, οτι μου ελεγαν και μενα αυτα σου λεω! :unsure:

Link to comment
Share on other sites

επ! τι να ξενερωσεις? ολα μεσα στο προγραμμα ειναι για αυτο φωναζουν ολοι σε καποιον που μπαινει πρωτη φορα "κατσε διαβασε ... :wacko:

Ολα τα παιδια σε βοηθησαν, σε ευχαριστω αλλα δεν εκανα και κατι το σημαντικο, οτι μου ελεγαν και μενα αυτα σου λεω! :unsure:

Το φορουμ γενικα εχει πολυ υψηλο επιπεδο ...καθομαι και διαβαζω ..το ενδιαφερον στην ιστορια ενταξυ περα απο την ομορφια ειναι η ευρυτητα γνωσεων που συνδιαζει η συντηριση φυτων /ψαριων/ενυδριου και αυτο ειναι ισως που το κανει ποιο συναρπαστικο ..σημερα ειδα ενα ενυδριο 900lt αν και κινεζικο μπορω να πω ''γουσταρα''! :unsure:)) (550 ευρωπουλα με βαση)

Έγινε επεξεργασία - ghalepas
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...