Jump to content

Αλλαγη νερου απο πρωταρη


Recommended Posts

εχει σημασια να μας λες ακριβως τα νουμερα, αλλο 0,5 και αλλο 5 οπως επισης με τι τεστ μετρας...

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 92
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

εχει σημασια να μας λες ακριβως τα νουμερα, αλλο 0,5 και αλλο 5 οπως επισης με τι τεστ μετρας...

Τριανταφυλε ειμαι σε νετ καφε ...απο τις ενδιξεις που εχω ειναι ροζ οχι το ποιο εντονο ειναι παντως προς το τελος των ενδειξεων ...λεω να καθαρισω και τα φιλτρα?

Link to comment
Share on other sites

δεν υπαρχει λογος να καθαρισεις κανενα φιλτρο ακομα, περιμενε...

τωρα το "ροζ" δεν λεει και πολλα αν δεν μας πεις εστω την εταιρια...

Link to comment
Share on other sites

δεν υπαρχει λογος να καθαρισεις κανενα φιλτρο ακομα, περιμενε...

τωρα το "ροζ" δεν λεει και πολλα αν δεν μας πεις εστω την εταιρια...

...μια Ιταλικη ειναι τωρα πολλα πολλα δεν θυμαμαι τα φιλτρα σε οσα πετ σοπ εχω ρωτησει μου ειπαν οτι επρεπε να τα εχω καθαρισει ..εισαι απολυτα σιγουρος για αυτο?

Link to comment
Share on other sites

Κατσε ρε συ ghalepas ποσο καιρο τρεχει το ενυδρειο και επρεπε ηδη να εχεις καθαρισει τα φιλτρα? (οπως σου λενε τα... πετ-σοπ)

στουμπωσαν? επεσε η ροη στο κατακορυφο?

περιμενε να στα πουνε και οι αλλοι για να σιγουρευτεις ή κανε αναζητηση στο φορουμ περι αυτου...

οταν καθαριζουμε το φιλτρο "πειραζουμε" παραλληλα και την βιολογια σε καποιο βαθμο και αυτο δεν το θελουμε ποσο μαλλον εσυ που ακομα καλα καλα δεν εχεις κανει ουτε τον πρωτο κυκλο αζωτου...

Έγινε επεξεργασία - sarevock
Link to comment
Share on other sites

Κατσε ρε συ ghalepas ποσο καιρο τρεχει το ενυδρειο και επρεπε ηδη να εχεις καθαρισει τα φιλτρα? (οπως σου λενε τα... πετ-σοπ)

στουμπωσαν? επεσε η ροη στο κατακορυφο?

περιμενε να στα πουνε και οι αλλοι για να σιγουρευτεις ή κανε αναζητηση στο φορουμ περι αυτου...

οταν καθαριζουμε το φιλτρο "πειραζουμε" παραλληλα και την βιολογια σε καποιο βαθμο και αυτο δεν το θελουμε ποσο μαλλον εσυ που ακομα καλα καλα δεν εχεις κανει ουτε τον πρωτο κυκλο αζωτου...

ειμαι στις 2,5 βδομαδες ...ειδα χθες τι νερο εχει πισω απο τα φιλτρα και εφριξαα! :D

Link to comment
Share on other sites

ειμαι στις 2,5 βδομαδες ...ειδα χθες τι νερο εχει πισω απο τα φιλτρα και εφριξαα! :D

Αν εννοεις την "μπιχλα" ε τοτε αυτη ειναι η βιολογια που λεμε! :rasp:

και πρεπει να νοιαζεται για αυτην και μετα ολα τα αλλα! :rasp:

Link to comment
Share on other sites

Αν εννοεις την "μπιχλα" ε τοτε αυτη ειναι η βιολογια που λεμε! :rasp:

και πρεπει να νοιαζεται για αυτην και μετα ολα τα αλλα! :rasp:

χαχαχα! :D) εγω ηθελα να την καθαρισω! :rasp:) ..ποτε θα εχει στρωσει εντελως το ενυδριακι μου για να καθαρισω τα φιλτρα μου? και κατι αλλο καθε φορα που αλλζω το νερο προσθετω αντιχλωριο ..τα βακτηρια να τα βαζω την επομενη μερα η παραλληλα με το αντιχλωριο? (..καθε φορα που προσθετω νερο το αφηνω σε ενα κουβα που εχω για το ενυδριο μου μια μερα πριν για να αποκτησει το νερο θερμοκρασια δωματιου και να ''απλωθει'' καλα το αντιχλωριο) ;)

Link to comment
Share on other sites

χαχαχα! :D) εγω ηθελα να την καθαρισω! :rasp:) ..ποτε θα εχει στρωσει εντελως το ενυδριακι μου για να καθαρισω τα φιλτρα μου? και κατι αλλο καθε φορα που αλλζω το νερο προσθετω αντιχλωριο ..τα βακτηρια να τα βαζω την επομενη μερα η παραλληλα με το αντιχλωριο? (..καθε φορα που προσθετω νερο το αφηνω σε ενα κουβα που εχω για το ενυδριο μου μια μερα πριν για να αποκτησει το νερο θερμοκρασια δωματιου και να ''απλωθει'' καλα το αντιχλωριο) :rasp:

Το φίλτρο μην το ακουμπήσεις για την ώρα! Αν δεν σου πέσει η ροή, σε κανένα μήνα να το ανοίξεις και αν! Για να είμαι πιο σαφής... ΜΟΝΟ ΟΤΑΝ ΠΕΦΤΕΙ Η ΡΟΗ ΑΝΟΙΓΟΥΜΕ ΤΟ ΦΙΛΤΡΟ!!! ΜΟΝΟ!!!

Βακτήρια βάζεις καμία ώρα μετά την είσοδο του νερού στο ενυδρείο, εκτός κι αν κάνεις προετοιμασία νερού (όπως λες σε κουβά) όπου μπορείς να τα ρίξεις και άμεσα!

Αν τα ΝΟ2 είναι 5, τότε κάνε ΑΜΕΣΑ αλλαγή νερού. Αν είναι 0,5 τότε μπορείς να κάνεις μία μερική αλλαγή. ΝΗ3/ΝΗ4 δεν μας έχεις πει ακόμα....

Link to comment
Share on other sites

Το φίλτρο μην το ακουμπήσεις για την ώρα! Αν δεν σου πέσει η ροή, σε κανένα μήνα να το ανοίξεις και αν! Για να είμαι πιο σαφής... ΜΟΝΟ ΟΤΑΝ ΠΕΦΤΕΙ Η ΡΟΗ ΑΝΟΙΓΟΥΜΕ ΤΟ ΦΙΛΤΡΟ!!! ΜΟΝΟ!!!

Βακτήρια βάζεις καμία ώρα μετά την είσοδο του νερού στο ενυδρείο, εκτός κι αν κάνεις προετοιμασία νερού (όπως λες σε κουβά) όπου μπορείς να τα ρίξεις και άμεσα!

Αν τα ΝΟ2 είναι 5, τότε κάνε ΑΜΕΣΑ αλλαγή νερού. Αν είναι 0,5 τότε μπορείς να κάνεις μία μερική αλλαγή. ΝΗ3/ΝΗ4 δεν μας έχεις πει ακόμα....

α μαλιστα :D ..ΝΗ3 ΝΗ4 δεν αγορασα ..δεν ηξερα θα παω ομως να παρω για να ειμαι οκ :rasp:

Link to comment
Share on other sites

εγω με αυτο το δοχειο που βλεπεις στη φωτο σωθηκα!!

μου ελυσε τα χερια για 2 μικρα ενυδρεια που εχω.

ψαξε βρες κατι παρομοιο.

εχει χωρητικοτητα 10 λιτρα. 10-20 λιτρα την εβδομαδα ειναι καλα για τα λιτρα σου. με τι στρωνεις το ενυδρειο?

ριξε μια ματια εδω

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?sh...mp;#entry108162

Σημερα πηγα και πηρα ενα ετοιμο παγουρακι με το ''φυσουνι'' του..πολυ καλη πατεντα τελικα! :D

Link to comment
Share on other sites

Σημερα πηγα και πηρα ενα ετοιμο παγουρακι με το ''φυσουνι'' του..πολυ καλη πατεντα τελικα! :D

0,1 mg/l NO2 ειναι ικανοποιητικα για ενα ενυδριο ποιο ειναι το οριο?

Link to comment
Share on other sites

Σε ενα στρωμενο ενυδρειο ΜΗΔΕΝ.

λογικα εμενα δεν εχει στρωσει ε? :D σημερα το αλλαξα το νερακι

Link to comment
Share on other sites

Παρατηρω οτι η ροη του φιλτρου μου εχει πεσει εσθητα ειναι πειπου στο 10% ειμαι στο τελος της 2ης εβδομαδας και μπαινω στην 3η προχθες αλλαξα νερο ...και το ερωτημα ειναι ηρθε η ωρα για καθαρισμο των φιλτρων?

Link to comment
Share on other sites

Παρατηρω οτι η ροη του φιλτρου μου εχει πεσει εσθητα ειναι πειπου στο 10% ειμαι στο τελος της 2ης εβδομαδας και μπαινω στην 3η προχθες αλλαξα νερο ...και το ερωτημα ειναι ηρθε η ωρα για καθαρισμο των φιλτρων?

Σε έναν κουβά θα βγάλεις νερό ενυδρείου και μέσα σε αυτό θα καθαρίσεις με απαλές κινήσεις τα όποια σφουγγάρια έχεις. Το βιολογικό υλικό μη το πειράξεις καθόλου.

Link to comment
Share on other sites

Παρατηρω οτι η ροη του φιλτρου μου εχει πεσει εσθητα ειναι πειπου στο 10% ειμαι στο τελος της 2ης εβδομαδας και μπαινω στην 3η προχθες αλλαξα νερο ...και το ερωτημα ειναι ηρθε η ωρα για καθαρισμο των φιλτρων?

Στο 10%??

1. Δλδ αν ειχε ροη στην αρχη 500 λιτρα την ωρα, τωρα εχει 50?

2. Πως το μετρησες?

3. Αν ειναι οντως ετσι θελει ξεβουλωμα.

Αναλογα τα υλικα, αν ειναι σφουγγαρια, φυλα νερο απο την αλλαγη νερου (αν δεν ειναι η ωρα για αλλαγη, βγαλε λιγο απο το ενυδρειο και συμπληρωσε το σαν να κανεις μια μικρη αλλαγη) και στιψε μεσα τα σφουγγαρια.

Αν ειναι καλαθακια ή δυχτακια με βιολογικο υλικο και εχουν λερωθει και αυτα πολυ, απλα ταρακουνησε τα μεσα στο νερο να καθαρισουν.

Δεν χρειαζεται να γινουν λαμπικο, απλα τα πολλα να φυγουν και να ξεβουλωσουν.

Η μπιχλα που εχουν ειναι η βιολογια.

Αν εχεις ενυδρειακο βαμβακι στα υλικα απλα το πετας και βαζεις αλλο.

Αντ'αυτου μπορεις να βαλεις και "χυμα" filterwool αφου το ξεβγαλεις καλα και το στιψεις. Μη βαλεις πολυ απλα μια λεπτη στρωση και αφου το εχεις ξανει λιγο να αραιωσει.

Αυτο γινεται "μασιφ" μετα στο φιλτρο μεσα, ας εχει κενα αναμεσα του.

μαζι γραφαμε νικ?

Έγινε επεξεργασία - delta66
Link to comment
Share on other sites

Στο 10%??

1. Δλδ αν ειχε ροη στην αρχη 500 λιτρα την ωρα, τωρα εχει 50?

2. Πως το μετρησες?

3. Αν ειναι οντως ετσι θελει ξεβουλωμα.

Αναλογα τα υλικα, αν ειναι σφουγγαρια, φυλα νερο απο την αλλαγη νερου (αν δεν ειναι η ωρα για αλλαγη, βγαλε λιγο απο το ενυδρειο και συμπληρωσε το σαν να κανεις μια μικρη αλλαγη) και στιψε μεσα τα σφουγγαρια.

Αν ειναι καλαθακια ή δυχτακια με βιολογικο υλικο και εχουν λερωθει και αυτα πολυ, απλα ταρακουνησε τα μεσα στο νερο να καθαρισουν.

Δεν χρειαζεται να γινουν λαμπικο, απλα τα πολλα να φυγουν και να ξεβουλωσουν.

Η μπιχλα που εχουν ειναι η βιολογια.

Αν εχεις ενυδρειακο βαμβακι στα υλικα απλα το πετας και βαζεις αλλο.

Αντ'αυτου μπορεις να βαλεις και "χυμα" filterwool αφου το ξεβγαλεις καλα και το στιψεις. Μη βαλεις πολυ απλα μια λεπτη στρωση και αφου το εχεις ξανει λιγο να αραιωσει.

Αυτο γινεται "μασιφ" μετα στο φιλτρο μεσα, ας εχει κενα αναμεσα του.

μαζι γραφαμε νικ?

η ροη ειναι μικρη να την αφησω να πεσι και αλλο? ..πριν τα χρυσοψαρα δεν πλησιαζαν προστα εκει τωρα διασχιζουν ανετα το ενρο προς τα εκει ..με τι να το μετρησω δηλαδη?

Link to comment
Share on other sites

Σε έναν κουβά θα βγάλεις νερό ενυδρείου και μέσα σε αυτό θα καθαρίσεις με απαλές κινήσεις τα όποια σφουγγάρια έχεις. Το βιολογικό υλικό μη το πειράξεις καθόλου.

που να τοποθετησω αυτο το βιολογικο υλικο μετα? :D

Link to comment
Share on other sites

που να τοποθετησω αυτο το βιολογικο υλικο μετα? :D

..κατι αλλο μου χυθηκε λιγο απο την Μπιχλα-βιολογικο υλικο μεσα στο καθαρο νερο που ζουν τα ψαρια ...να κανω αλλαγη νερου η να περιμενω να φιλτρανθει?? ..το νερο με τα ψαρια εχει θολωσει

Link to comment
Share on other sites

..κατι αλλο μου χυθηκε λιγο απο την Μπιχλα-βιολογικο υλικο μεσα στο καθαρο νερο που ζουν τα ψαρια ...να κανω αλλαγη νερου η να περιμενω να φιλτρανθει?? ..το νερο με τα ψαρια εχει θολωσει

1) Το βιολογικό υλικό πρέπει να βρίσκεται ΜΕΤΑ από σφουγγάρι και ΠΡΙΝ από το filterwool. Το πριν και το μετά ορίζεται βάση της ροής του νερού. Δηλαδή πρώτα πρέπει να περνάει μέσα από το σφουγγάρι, μετά από το βιολογικό υλικό και τέλος από το filterwool.

2) Μην κάνεις αλλαγή νερού γι'αυτό τον λόγο. Σε πολύ λίγο χρόνο θα ξεθολώσει το νερό!

Link to comment
Share on other sites

1) Το βιολογικό υλικό πρέπει να βρίσκεται ΜΕΤΑ από σφουγγάρι και ΠΡΙΝ από το filterwool. Το πριν και το μετά ορίζεται βάση της ροής του νερού. Δηλαδή πρώτα πρέπει να περνάει μέσα από το σφουγγάρι, μετά από το βιολογικό υλικό και τέλος από το filterwool.

2) Μην κάνεις αλλαγή νερού γι'αυτό τον λόγο. Σε πολύ λίγο χρόνο θα ξεθολώσει το νερό!

... α να σαι καλα γαιτα δεν ηξερα τι να κανω! :D:rasp:

Link to comment
Share on other sites

Χθες το πρωι εκανα γυρω στα 20 lt νερου σημερα τωρα δηλαδη εκανα μετριση των τιμων σε ΝΟ2 και ΝΟ3

η τιμη του ΝΟ2 ειναι 0.05 mg/l

η τιμη του ΝΟ3 ειναι στο 0.5 mg/l

και το ερωτημα ειναι γιατι??? ..ειμαι στην τριτη εβδομαδα τους στρωσιματος τι συμπερασματα μπορω να βγαλωαπο αυτο ...να ξανα κανω αλλαγη το βραδυ παλι?

επισης το ενυδριο μου ειναι 60 lt και εχω τα υγρα τεστ της Wave

Έγινε επεξεργασία - ghalepas
Link to comment
Share on other sites

Μετρα και αμμωνια.

Κανε μια ανακεφαλαιωση του ενυδρειου. Δωσε τα στοιχεια του.

Λιτρα, ψαρια, μετρησεις, θερμοκρασια, ποσο καιρο τρεχει, τι και ποσο ταιζεις.

Link to comment
Share on other sites

Μετρα και αμμωνια.

Κανε μια ανακεφαλαιωση του ενυδρειου. Δωσε τα στοιχεια του.

Λιτρα, ψαρια, μετρησεις, θερμοκρασια, ποσο καιρο τρεχει, τι και ποσο ταιζεις.

1)τετοιο τεστ δεν εχω αγορασει (για αμμωνια)

2)τοποθετησα τα χρυσοψαρα με τα απο μια μερα ενα αγνοια μου πριν μαθω για το σαιτ

3)εχω 2 χρυσοψαρα

4)ενα 60 lt ενυδριο

5)θερμοκρασια 24 βαθμους

5) τρεχει τριτη βδομαδα

...χθες αλλαξα το νερο και βρηκα αυτες τις μετρισεις

0,05 mg/l ΝΟ2

ΚΑΙ 50mg/l NO3

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...