Jump to content

Platy Asta8es Kai Akinhto


AMIKE

Recommended Posts

Γεια σας

Είμαι καινούργιος σε αυτόν τον τομέα και θα ήθελα την γνώμη σας.

Ένα από τα Πλατι μου τις τελευταίες 3 ημέρες συμπεριφέρεται παράξενα, είναι ακίνητο στον βυθό ή ανάμεσα στα φυτά. Δεν το έχω δει να βγαίνει ούτε για φαγητό.

Κουνάει τα πτερύγια του κανονικά αλλά μοιάζει σαν να μην μπορεί να ελέγξει την ουρά του. Όταν ο ψηφοφόρος τον βλέπει τον τσιμπαει στο πίσω μέρος πριν το πτερύγιο της ουράς. Το Πλάτυ κάνει μια πολύ απότομη εκτίναξη 10cm αλλά μετά κινείται λίγο με κλίση προς επάνω, λίγο προς κάτω και μετά έρχεται σε οριζόντια θέση.

Εάν έχει κάποιος παρόμοια εμπειρία ή γνωρίζει κάτι, δεκτές όλες οι απόψεις. Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Μπορεις να μας δωσεις τιμες νερου, λιτρα ποσο καιρο ειναι στρωμενο το ενυδρειο σου και τι ειδη ψαριων και ποσα εχεις μεσα;

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον , τιμές δεν εχω γιατι δεν εχω ασχολιθει ακομα με τα τεστ :rasp:

το ενυδρειο ειναι στωμενο εδς και 40 ημερες, ειναι 60 λιτρα και εχει

2 Γκαπι 1Α,1Θ

2 Πλατι 2Θ (Στο Πετσοπ μου τα ειχαν δώσει για ζευχαρι)

2 Ξιφοφορους 1Α,1Θ

1 Γατοψαρο (Ισως Αλπινο)

1 Πλακοστομο

Εχθές το μεσημερι έβαλα μισή κουτάλια χοντρό αλάτι στο ενυδρείο και μισό στο Πλάτι που έχω βγάλει απο το ενυδρειο.

Το αποτέλεσμα απιστευτο. Το άλλο Πλάτι που ειχα στο ενυδρείο ξεφούσκωσε (αρα δεν ειναι έγκυος !!!!) και ειναι κινητικό.

Τώρα ο ασθενής Πλατι που είναι εκτός ενυδρείου ειναι κάπως καλύτερα άλλα πάλι η ουρά του δεν φαίνεται να λειτουργεί καλά

Τι είχαν τελικα τα Πλάτι μου????

O ασθενής θα επανέλθει?

Link to comment
Share on other sites

μην ριχνεις αλατι μεσα αν εχεις φυτα και λογω επειδη εχεις γατοψαρα.απορω πως δεν πεθανε το γατοψαρο με το αλατι.επισης τα γατοψαρα για να ξερεις πρεπει να μπαινουν σε ομαδες τουλαχιστον minimum 6 atoma. νομιζω πως μεσα σε 60 λιτρα εχεις πολλα ψαρια και το πλεκο που εχεις λογικα χωρις να ειμαι απολυτος γινετε πολυ μεγαλο δηλαδη τερατακι δεν ειναι για τα λιτρα σου και οι απαιτισεις του νερου δεν ειναι ιδιες με τα γκαπυ και τα υπολοιπα.

Link to comment
Share on other sites

γνωμη μου ειναι να τα δωσεις τα ψαρακια πισω για να χαιρεσαι αυριο μεθαυιο το ενυδρειο σου.γνωμη μου λοιπον ειναι να κρατησεις τα γκαπυ μονο σε χαρεμια αυτα τα ψαρια δεν πανε ζευγαρι και παλι απορω πως δεν σου ψοφησε η θυλικια τοσες μερες πρεπει να ταεχεις σε αναλογια 1 αρσενικο με 3 θυλικα.και πολυ συντομα αν το θελεις θα εχεις πολλες γεννεες.οτι αλλο χρειαστεις εδω ειμαστε.

Link to comment
Share on other sites

γνωμη μου ειναι να τα δωσεις τα ψαρακια πισω για να χαιρεσαι αυριο μεθαυιο το ενυδρειο σου.γνωμη μου λοιπον ειναι να κρατησεις τα γκαπυ μονο σε χαρεμια αυτα τα ψαρια δεν πανε ζευγαρι και παλι απορω πως δεν σου ψοφησε η θυλικια τοσες μερες πρεπει να ταεχεις σε αναλογια 1 αρσενικο με 3 θυλικα.και πολυ συντομα αν το θελεις θα εχεις πολλες γεννεες.οτι αλλο χρειαστεις εδω ειμαστε.

Ευχαριστώ πολύ xatzideca

Εαν βγαλω το πλεκο τι να βαλω στην θεση του? για την Αλγη.

Θα τα παρουν πισω τα ψαρακια απο το ΠετΣοπ?

Το γατοψαρο ειναι μια χαρα.

Εβαλα μονο μια κουταλια αλατι σε δοσεις μεσα σε 10 ωρες

Link to comment
Share on other sites

Κανε αυτο που σου λεει ο Γιωργος τωρα για την αλγη μπορεις να παρεις ενα σαλιγκαρακι και ολα θα ειναι οκ

Link to comment
Share on other sites

σου φενεται φιλε μου οτι ειναι μια χαρα σου εδωσα την γνωμη μο και την συμβουλη μου και αν μπορω θα σε βοηθησω οτι αλλο χρειαστεις απο οτι ειδες συμφωνησε μαζι μου και η gin και την ευχαριστω.

βαλε μια φοτο πες μου για την αλγη χρωμα και γενικα δωσε μου να καταλαβω πως ειναι/?και που.και τι χρωμα.πες μας λιγα πραγματα παραπανω για το ενυδρειο σου.

θα ηταν πολυ καλητερα αν ειχες 6 ατομα απο γατοψαρακια ποσο καιρο τρεχει το ενυδρειο??

Link to comment
Share on other sites

δε ν ξερω πως λειτουργει το δικ σου πετ σοπ εδω παντος σε μενα και αλλου που εχω παει τα παιρνουν πισω αλλα δεν σου δινουν τα χρηματα η καποιο αλλο ψαρακι βεβαια απο εδω που ειμαι να σου πω την αληθεια οτι ακομη και ψαρακι να επιστρεψεις θα σου το ανταλλαξει με οτι αλλο θελεις.αλλα δεν νομιζω να γινετε καπου αλλου. :rasp:

γραψε μας για το ενυδρειο σου γενικα κανε μια παρουσιαση

Link to comment
Share on other sites

Πρώτα απ' όλα θέλω να σας ευχαριστήσω και τους δυο σας για το ενδιαφέρον και τον χρόνο σας!!!

Έχεις δίκιο φίλε μου, δεν διατύπωσα σωστά ( Φαίνεται να είναι καλά) Δεν ξέρω εάν το έκανε ζημιά το αλάτι που του έχω βάλει και μέχρι τι ποσότητα είναι ανθεκτικό.

Σχετικά με το σαλιγκαράκι το είχα υπόψιν αλλά το ΠετΣοπ δεν φέρνει σαλιγκάρια........ έτσι μου έδωσε το Πλέκο και το Γατοψαράκι.

Λοιπό όπως είπα και παραπάνω το ενυδρείο είναι στρωμένο εδώ και 40 ήμερες, είναι 60 λίτρα.

Τις πρώτες μέρες είχα βάλει τα 2 Πλάτι , μετά απο 1 εβδομάδα μπήκαν οι 2 Ξιφοφόροι , Γατόψαρο και Πλέκο.Την 4η εβδομάδα έβαλα τα 2 Γκάπι και πριν απο μια εβδομάδα έβαλα και ενα Μολλυ.

2 Γκαπι 1Α,1Θ

2 Πλατι 2Θ (Στο Πετσοπ μου τα είχαν δώσει για ζευγάρι)

2 Ξιφοφορους 1Α,1Θ

1 Γατόψαρο (Ισως Αλπινο)

1 Πλακοστομο

1 Μολλυ

Δεν έχω αληθινά φυτά, έχει χαλικάκι και διάφορα διακοσμητικά.

Εσωτερικό φίλτρο , θερμοστάτη 100w, λάμπα 15w

Θα βγάλω φωτογραφίες γιατι δεν ξέρω το γατόψαρο, το Μολλυ και το πλέκο πιο ακριβός είδος είναι.

Ευχαριστώ και πάλι :rasp:

Έγινε επεξεργασία - AMIKE
Link to comment
Share on other sites

Αυτό είναι το Πλέκο που δεν ξέρω πιο είδος είναι

post-12181-1238074378_thumb.jpg post-12181-1238074397_thumb.jpgpost-12181-1238074428_thumb.jpgpost-12181-1238074436_thumb.jpg

Αυτό είναι το γατόψαρο που δεν ξέρω πιο είδος είναι

post-12181-1238074582_thumb.jpgpost-12181-1238074595_thumb.jpg

Αυτό ειναι το Μολλυ που νιμίζω οτι ειναι Dalmatian Molly

post-12181-1238074958_thumb.jpg

Το Platy που ήταν πολυ πρησμένο πριν το αλάτι.

post-12181-1238075195_thumb.jpg

post-12181-1238076191_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Αυτό είναι το Πλέκο που δεν ξέρω πιο είδος είναι :rasp:

post-12181-1238074378_thumb.jpg post-12181-1238074397_thumb.jpgpost-12181-1238074428_thumb.jpgpost-12181-1238074436_thumb.jpg

Αυτό είναι το γατόψαρο που δεν ξέρω πιο είδος είναι

post-12181-1238074582_thumb.jpgpost-12181-1238074595_thumb.jpg CORYDORAS ALBINO (ΚΟΠΑΔΟΨΑΡΟ +6 του ειδους σε καθε ενυδρειο)

Αυτό ειναι το Μολλυ που νιμίζω οτι ειναι Dalmatian Molly :rasp:

post-12181-1238074958_thumb.jpg

Το Platy που ήταν πολυ πρησμένο πριν το αλάτι.

post-12181-1238075195_thumb.jpg

post-12181-1238076191_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Να ξερεις πως δεν θα πρεπει να βαλεις πλατυ με ξιφοφορους μαζι γιατι ζευγαρωνουν

Link to comment
Share on other sites

Να ξερεις πως δεν θα πρεπει να βαλεις πλατυ με ξιφοφορους μαζι γιατι ζευγαρωνουν

Τελικά πήγα πίσω τους ξιφοφόρους αλλά δεν είχε ούτε Πλάτι ούτε Γκαπι για να πάρω.

Πρόσθεσα χρήματα και πήρα ένα μικρό φίλτρο για την γεννηστρα που τώρα είναι σε καραντίνα το άρρωστο Πλατι.

Μερικές φωτογραφίες για δείτε πως κινείται όταν δεν είναι ακίνητο στον πάτο.

Κινείται σαν να είναι όρθιο ακόμα κι αν είναι στη μέση του νερού.

post-12181-1238331963_thumb.jpgpost-12181-1238331983_thumb.jpgpost-12181-1238332004_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Κριμα το καημενο :rasp:

Να σε ρωτησω οι κοιλιτσες τους ειναι ρουφηγμενες ; Τρωνε κανονικα;

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...