Jump to content

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΣΑΣ!!!


Recommended Posts

εχω ενα ενυδρειο 260λ.και εχω να σας κανω τις εξης ερωτησεις

1)στο εξωτερικο μου φιλτρο(rena xp2) οι σωληνες εβγαλαν βρωμιες.κατι σαν ασπρα ειναι.απεξω απο το νερο δεν εχει, μονο μεσα εχει τι να κανω?

2)στο ενυδρειο μου εχω 5 φυτα(2anubia,anubia σπαθιφυλλο,κερατοφυλλο,και eleocharis parvula)με εχουν πει οτι δεν κανει να εχω τοσα φυτα στις κιχλιδες.ΑΑΑ!!!! τα ψαρια που εχω ειναι(firemouth,flowerhorn,red devil,παπαγαλοψαρα,ψευδοτροφεους)συνολο:7.ολα αμερικανικα ειναι,ενα αφρικανικο.

3)επισης στο ενυδρειο μου εβαλα και μια αφισα.εγω νομιζω οτι η αφισα κανει το νερο θολο?εσεις τι λετε να την βγαλω?

ΠΕΡΙΜΕΝΩ ΤΗΝ ΑΠΑΝΤΗΣΗ ΣΑΣ!!!

Έγινε επεξεργασία - teo12
Link to comment
Share on other sites

εχω ενα ενυδρειο 260λ.και εχω να σας κανω τις εξης ερωτησεις

1)στο εξωτερικο μου φιλτρο(rena xp2) οι σωληνες εβγαλαν βρωμιες.κατι σαν ασπρα ειναι.απεξω απο το νερο δεν εχει, μονο μεσα εχει τι να κανω?

2)στο ενυδρειο μου εχω 5 φυτα(2anubia,anubia σπαθιφυλλο,κερατοφυλλο,και eleocharis parvula)με εχουν πει οτι δεν κανει να εχω τοσα φυτα στις κιχλιδες.ΑΑΑ!!!! τα ψαρια που εχω ειναι(firemouth,flowerhorn,red devil,παπαγαλοψαρα,ψευδοτροφεους)συνολο:7.ολα αμερικανικα ειναι,ενα αφρικανικο.

3)επισης στο ενυδρειο μου εβαλα και μια αφισα.εγω νομιζω οτι η αφισα κανει το νερο θολο?εσεις τι λετε να την βγαλω?

ΠΕΡΙΜΕΝΩ ΤΗΝ ΑΠΑΝΤΗΣΗ ΣΑΣ!!!

1) Χοντρό σύρμα γαλβανιζέ, ίσιο, όπου στην άκρη θα δέσεις ένα σπαγκάκι. Στη άκρη του σπάγκου θα βάλεις ένα μικρό κομμάτι πανάκι ή χαρτί κουζίνας. Περνάς το σύρμα μέσα από τον σωλήνα και το πανί ή το χαρτί θα κάνει τη δουλειά του.

2) Το μόνο πρόβλημα είναι ότι μπορούν να στα ξηλώσουν ή να στα φάνε τα φυτά. Το πρόβλημά σου είναι στις συνθήκες που διατηρείς τα ψάρια σου καθότι η Αφρική με την Αμερική έχουν εντελώς διαφορετικές συνθήκες.

3) Την αφίσα την έβαλες μέσα στο ενυδρείο????

Link to comment
Share on other sites

οχι ειναι απεξω απο το τζαμι!!!!

Έγινε επεξεργασία - teo12
Link to comment
Share on other sites

οχι ειναι απεξω απο το τζαμι!!!!

Τότε δεν μπορεί να επηρεάσει το νερό... :rasp:

Τί εννοείς θολό?

Link to comment
Share on other sites

δηλαδη δεν ειναι κρισταλινο. φαινεται θολο.απο τι εχω ακουσει η αφισα επιρεαζει το θολο νερο.

Link to comment
Share on other sites

δηλαδη δεν ειναι κρισταλινο. φαινεται θολο.απο τι εχω ακουσει η αφισα επιρεαζει το θολο νερο.

Θολό ή χρωματισμένο?

Θολό είναι όταν υπάρχουν αιωρούμενα σωματίδια. Χρωματισμένο είναι όταν είναι διαυγές, αλλά δεν είναι ρυστάλλινο... πχ να είναι ψιλοκαφέ! Διευκρίνησέ το!

Η αφίσα έξω από το ενυδρείο ΔΕΝ μπορεί να κάνει θολό το νερό!

Link to comment
Share on other sites

ακριβως εμενα υπαρχουν αιωρούμενα σωματίδια!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

καθε ποτε κανεις αλλαγες? και ποσο?ποσο καιρο τρεχει το ενυδρειο?μηπως ριχνεις καποιο ζουμι μεσα??καθαρισες μηπως το φιλτρο αυτες τις μερες?

Link to comment
Share on other sites

ακριβως εμενα υπαρχουν αιωρούμενα σωματίδια!!!!!!!

Λέγοντας πως η αφι΄σα που είναι εξωτερικά κολλημένη επηρεάζει στη θολούρα είναι σαν να λέμε ότι το νερό του ενυδρείου έχει καφέ χρώμα επειδή η καρέκλα της κουζίνας είναι ξύλινη.... Με αλλά λόγια απλά ΔΕΝ ΓΙΝΕΤΑΙ! Τώρα για τα σωματίδια που λες, θα πρέπει να δώσεις πληροφορίες όπως τι βυθό χρησιμοποιείς (άμμο ή χαλίκι και είδος), από φυτά τί έχεις, αν έχεις, από ξύλα το ίδιο, τί φίλτρο χρησιμοποιείς, κάθε πότε το καθαρίζεις και γενικώς κάνε μία ανα΄λυση του ενυδρείου σου για να δούμε τί φταίει! :rasp:

Έγινε επεξεργασία - stormtrooper
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...