Jump to content

αλλαγη νε ρου στη θεραπεια


Recommended Posts

παιδια καλησπερα σε ολους!πριν απο μερικες μερες πηρα κατι ροδοστομους απο πολυ γνωστο μαγαζι στην αθηνα και την πατησα ασχημα :rasp::thumbup::thumbup: το ενυδρειο μου γεμισε με παρασητα και εχω αρωστησει και εγω μαζι του :excl: ακολουθω πλεον θεραοεια με sterazin tis waterlife και ειμαι ειδη στην 3 μερα της θεραπειας!αυτο που θελω να ρωτησω ειναι το εξης σημερα μπορω να κανω αλλαγη στο νερο?και αν οχι ποτε μπορω να κανω αλλαγη?θελω να κανω αλλαγη φιατη αιωρουνται δια φορα παρασιτα εχω μεγαλο προβλημα :rasp::rasp::P

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 58
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

sos να κανω αλλαγη η να μην κανω?

Link to comment
Share on other sites

ΒΑΣΙΚΕΣ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ juwel

ΛΙΤΡΑ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ:180

ΧΡΟΝΟΣ ΛΕΙΤΟΥΡΓΙΑΣ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ:3 μηνες

ΨΑΡΙΑ (ΕΙΔΟΣ ΚΑΙ ΑΡΙΘΜΟΣ ):4 σκαλαρια μικρα-6 ροδοστομα-4τετρα πιγκουι-2 silver shark- 1 pleko-1 ramirezi-2 κλοουν

ΑΛΛΑΖΩ ΝΕΡΟ ΚΑΘΕ(ΚΑΘΕ ΠΟΤΕ ΚΑΙ ΠΟΣΑ ΛΙΤΡΑ):1 φορα την εβδομαδα 30 λιτρα

ΤΑΪΣΜΑ (ΚΑΘΕ ΠΟΤΕ - ΟΝΟΜΑ ΤΡΟΦΗΣ):2 φορες τη μερα φιλαρακι σερα και κατε ψυγμενη τροφη

ΘΕΡΜΟΚΡΑΣΙΑ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ (ΒΑΘΜΟΙ ΚΕΛΣΙΟΥ):27

ΦΙΛΤΡΑΝΣΗ (ΕΣΩΤΕΡΙΚΟ ‘Η ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ):εξωτερικο dolphin c-1000

ΕΓΙΝΕ ΣΤΡΩΣΙΜΟ ΜΕ (ΒΑΚΤΗΡΙΔΙΑ-ΜΠΟΛΙ-ΔΕΝ ΞΕΡΩ): με βακτηριδια

ΒΑΣΙΚΕΣ ΜΕΤΡΗΣΕΙΣ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ εχω αρκετο καιρο να κανω μετρισεις

PH:

KH:

GH:

ΝΗ3/NH4 (αμμωνία):

ΝΟ2 (νιτρώδη):

ΝΟ3 (νιτρικά):

ΜΕΤΡΑΩ ΜΕ:

ΥΓΡΑ ΤΕΣΤ :

STRIPS:

ΗΛΕΚΤΡΟΝΙΚΑ:

ΣΥΜΠΤΩΜΑΤΑ ΑΣΘΕΝΕΙΑΣ-παρασιτα που περπατανε μεσα στο ενυδρειο και ξυσιμο των ψαριων

ΑΡΡΩΣΤO ΨΑΡΙ(Α):σκαλαρια

ΚΙΝΗΤΙΚΟΤΗΤΑ ΚΑΙ ΣΥΜΠΕΡΙΦΟΡΑ ΨΑΡΙΟΥ:σκαλαρια στην επιφανεια τα υπολοιπα φυσιολογικα

ΠΕΡΙΤΤΩΜΑΤΑ (ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΑ, ΔΙΑΦΑΝΗ, ΧΡΩΜΑ):φυσιολογικα

ΑΝΑΠΝΟΗ (ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΗ Ή ΑΥΞΗΜΕΝΗ):κανονικη

ΕΧΕΙ ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΗ ΟΡΕΞΗ? :ναι πλην σκαλαρια

ΠΟΤΕ ΕΜΦΑΝΙΣΤΗΚΑΝ ΤΑ ΣΥΜΠΤΩΜΑΤΑ:5 μερες πριν

παρατηρησεις΄-ολα πηγαιναν τελεια μεχρι να βαλω τους ροδοστομους αυτη τη στιγμη ακολουθω θεραπεια με στεραζιν και ειμαι στη 3 μερα της θεραπειας.θα πρεπει να κανω καθε μερα αλλαγες απο λιγο στο νερο?

Link to comment
Share on other sites

Το σοβαροτερο λαθος που βλεπω ειναι οτι δεν κανεις μετρησεις. Πως λοιπον μπορεις να ξερεις τι γινεται στο νερο σου; Τις αλλαγες καλως τις κανεις σε ποσοστο 30% καθε εβδομαδα, αλλα χωρις μετρησεις ειναι δωρον-αδωρον. Διαβασε στο φορουμ για να καταλαβεις περισσοτερα. Ειναι ολα γραμμενα στο τμημα των αρχαριων.-

Έγινε επεξεργασία - diskus fan
Link to comment
Share on other sites

το συγκεκριμενο φαρμακο που αναφερω παραπανω δεν εκανε τιποτα :rasp: το φαρμακο της sera protazol το γνωριζετε?ειναι παρασιτοκτονο και δρα σε 24 ωρες και επισης μετα τη θεραπεια γραφει οτι πρεπει να αφερεθει το 80% του νερου!η βιολογια μου θα καταστραφει?να το ρισκαρω?τι προτεινετε? :P εχετε δικιο για τα υγρα τεστ ειναι απαρετητα :rasp: πηρα λοιπον τις σερα υγρα τεςτ οι μετρισεις ειναι οι εξης ph 7 NH4 NH3 0,5 mg & KH 11 ειναι καλες οι μετρισεις του νερου??????

Link to comment
Share on other sites

To protazol δυστηχως το ειχα δουλεψει στα πρωτα μου βηματα και δυστηχως ακουγα οτι βλακεια μου ελεγε ο πετ-σοπας...

Η βιολογια μου ειχε ΚΑΤΑΣΤΡΑΦΕΙ!

Link to comment
Share on other sites

Το κακό με την επαρχία είναι οτι δεν έχουν όλα τα test.

Εγώ ευτυχώς έχω φίλους Αθήνα και προμηθεύομαι οτι μου λείπει.

Πάντως στη περίπτωση του φίλου μας θα πρότεινα με αυτη τη μικρή εμπειρία που έχω(χρονική τουλάχιστον) να μη χρησιμοποιήσει τόσο δυνατό φάρμακο.

Ας μιλήσουν οι πιο έμπειροι τώρα.

Υ.Γ:Νομίζω οτι μου είπες στο Pet shop οτι σου λιώνουν και τα φυτά.Ανέφερέ το είναι σημαντικό και αυτό..... :rasp:

Link to comment
Share on other sites

To Protazol είναι από τα πολύ ισχυρά φάρμακα και σε καμία περίπτωση δεν θα το πρότεινα εκτός κι αν η κατάσταση ήταν τόσο τρβηγμένη ώστε να χρειάζεται μία γενική απολύμανση του ενυδρείου. Φυσικά και επηρεάζει ή και καταστρέφει την βιολογία και φυσικά μπορεί να λιώσει φυτά με μαλακό φύλλωμα. Με άλλα λόγια είναι μία λύση έκτακτης γενικής ανάγκης!

Αυτό που σου προτείνω (ΚΑΙ ΜΟΝΟ ΕΦΟΣΟΝ ΤΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΕΙΝΑΙ ΤΟΣΟ ΣΟΒΑΡΟ ΟΣΟ ΠΕΡΙΓΡΑΦΕΙΣ) είναι να κάνει καθημερινές αλλαγές νερού στο μεγαλύτέρο δυνατό ποσοστό που θεωρείς ότι μπορούν να σηκώσουν τα ψάρια σου και ΠΑΝΤΑ με νερό ήδη προετοιμασμένο και αν είναι δυνατό ήδη έτοιμο από άλλο ενυδρείο.

Στο νερό που αλλάζεις χρήση Pimafix στην δοσολογία θεραπείας!

Εξυπακούεται πως πρέπει να ακολουθήσεις όλες τις απαραίτητες διαδικασίες για να καθαρίσεις το νερό σου από οτιδήποτε άλλο φάρμακο έχεις ρίξει μέσα.

Η αμμωνία για κάποιο λόγο δεν είναι μηδενική. Γιατί? Τί βιολογικό υλικό έχεις μέσα στο φίλτρο σου?

Υπάρχει πιθανότητα να ρίχνεις περίσσεια τροφής. Μείωσέ την σε μία φορά την μέρα με τα φυλλαράκια και πιθανόν να πρέπει να την μηδενίσεις κι όλας για 2-3 μέρες.

Ενημέρωνε καθημερινά για τις τιμές του νερού σου και την κατάσταση των ψαριών σου!

Όταν λες πως τα παράσιτα περπατάνε στο τζάμι του ενυδρείου..... Μπορείς να τα φωτογραφίσεις? Ή έστω να τα περιγράψεις όσο το δυνατό καλύτερα?

Link to comment
Share on other sites

το συγκεκριμενο φαρμακο που αναφερω παραπανω δεν εκανε τιποτα :P το φαρμακο της sera protazol το γνωριζετε?ειναι παρασιτοκτονο και δρα σε 24 ωρες και επισης μετα τη θεραπεια γραφει οτι πρεπει να αφερεθει το 80% του νερου!η βιολογια μου θα καταστραφει?να το ρισκαρω?τι προτεινετε? :rasp: εχετε δικιο για τα υγρα τεστ ειναι απαρετητα :rasp: πηρα λοιπον τις σερα υγρα τεςτ οι μετρισεις ειναι οι εξης ph 7 NH4 NH3 0,5 mg & KH 11 ειναι καλες οι μετρισεις του νερου??????

Το Protazol αν το παρεις τελικα καλο ειναι να το κανεις με την μορφη μπανιου στα ψαρια σου σε καποιο μεγαλο κουβα με αεραντλια για 20 λεπτα!!!Αυτο βεβαια ειναι ζορικο για σενα αλλα πανω απο ολα για τα ψαρια σου!!!

Οπως ειπε κι ο Νικος καλο θα ηταν να ειναι η τελευταια λυση στο προβλημα σου :rasp: !

Link to comment
Share on other sites

παιδια καλημερα σε ολους και πραγματικα ευχαριστω για το ενδιαφερον και τις απαντησεις :rasp: η κατασταση ειναι η εξης το εριξα τελικα το προταζολ και ο θεος βοηθος!!!!!!λιγες ωρες πριν τελαειωση η θεραπεια τα παρασιτα ειναι ακομη ζωντανα αλλα τα ψαρακια δειχνουν καλα και εχουν ορεξη!το παρασυτο εχει κολησει πανω στα φυτα και πιστευω οτι αυτο τα χαλαει γιατη η φθορα ξεκινησε πριν τη θεραπεια.το παρασθτο ειναι ασπρο σε σχημα ψηρας!δεν γινεται να στειλω φωτο ειναι μικροσκοπικα!αυτο που εχω παρατηρησει ειναι το εξης το μπαστουνι του κυκλοφορητη δεν ειναι τελειως βυθισμενο στο νερο και απλα εχει υγρασια περπτανε πανω σε αυτο και αν τα πηραξω πηδανε μεσα στο νερο και μετα παλι στο μπαστουνι δηλδη επιβιωνουν και εξω αποτο νερο μονο με υγρασια!!!!με τραιλενει πως γινεται να πηδαει και να ζει εξω απο το νερο :P:rasp: σημερα θα κανω την αλλαγη 80% στο νερο και θα στειλω μετρισεις.αν δεν υποχωρησει ποιο ειναι το επομενο βημα? :rasp:

Link to comment
Share on other sites

To protazol δυστηχως το ειχα δουλεψει στα πρωτα μου βηματα και δυστηχως ακουγα οτι βλακεια μου ελεγε ο πετ-σοπας...

Η βιολογια μου ειχε ΚΑΤΑΣΤΡΑΦΕΙ!

φιλε μου καλημερα!εχω τρελαθει πως θα την κανω τοσο μεγαλη αλλαγη????θα αντεξουν τα ψαρια???τι θα κανω με τηνβιολογια????

Έγινε επεξεργασία - pariss
Link to comment
Share on other sites

φιλε μου καλημερα!εχω τρελαθει πως θα την κανω τοσο μεγαλη αλλαγη????θα αντεξουν τα ψαρια???τι θα κανω με τηνβιολογια????

Εγω στην περιπτωση μου αφου εκανα αυτην την τεραααααστια αλλαγη στο νερο... μετα εριχνα συνεχεια nitrivec μεχρι να παρει μπρος παλι η σακατεμενη βιολογια μου...

Link to comment
Share on other sites

Εγω στην περιπτωση μου αφου εκανα αυτην την τεραααααστια αλλαγη στο νερο... μετα εριχνα συνεχεια nitrivec μεχρι να παρει μπρος παλι η σακατεμενη βιολογια μου...

τα ψαρια τα εβγαλες?μετα απο αυτο ζησανε ολα?

Link to comment
Share on other sites

Ολα ζησανε, δεν τα εβγαλα!

Αν γινει πιστευω η αλλαγη νερου αργα (σωστη θερμοκρασια, αντιχλωριο κτλ κτλ) θα ειναι οκ τα ψαρια...

Τουλαχιστον σε μενα ετσι εγινε! :rasp:

Link to comment
Share on other sites

ειναι σωστο να σβησω το θερμοστατη για να μην σπασει και να πιχνω λιγο ζεστο νερο στο κουβαπριν το ριξω στο ενυδρειο?το πιο τρελο απολα ειναι οτι τα κολοπαρασιτα ειναι ακομα ζωντανα!!!!

Link to comment
Share on other sites

ειναι σωστο να σβησω το θερμοστατη για να μην σπασει

Ναι εννοειται σβηστον κανενα 20 λεπτο πριν κανεις την αλλαγη...

Βασικα πρεπει να ακολουθησεις τις οδηγιες του προταζολ κατα γραμμα, μιας και το εριξες τελικα...

Έγινε επεξεργασία - sarevock
Link to comment
Share on other sites

Τα "παράσιτα" που λες, μοιάζουν καθόλου με αυτό???

IMG_1406_croped.jpg

Link to comment
Share on other sites

παιδια δεν υποχωρει το παρασιτο!!!!!!!!πρεπει να απολυμανο το ενυδρειο?πως θα το κανω????????σκεφτομαι να μεταφερω τα ψαρια σε αλο ενυδρειο που αυτη τη στιγμη εχει χρυσοψαρα και ειναι 80 λιτρα εν συωεχεια να απολυμανω ταφυτα δηλαδη αν τα βαλω σε ενα κουβα νερο με χλωρινη ειναι σωστο?το χαλικι πως θα το απολυμανο?και το φιλτρο?χανω το ενυδρειο μου πανικος

Link to comment
Share on other sites

Τα "παράσιτα" που λες, μοιάζουν καθόλου με αυτό???

IMG_1406_croped.jpg

ειναι στο χρωμα αυτο αλλα με πιο μικρες κεραιες και χωρις αυτα απο πισω

Link to comment
Share on other sites

ειναι στο χρωμα αυτο αλλα με πιο μικρες κεραιες και χωρις αυτα απο πισω

νικο σιγουρα εχω και αυτες τις νιφαδες πουειναι στη φωτο γυρω απο το παρασιτο εχω αρχισει να φοβαμαι μηπως βγουν και απο το ενυδρειο απιστευτρο

Link to comment
Share on other sites

νικο σιγουρα εχω και αυτες τις νιφαδες πουειναι στη φωτο γυρω απο το παρασιτο εχω αρχισει να φοβαμαι μηπως βγουν και απο το ενυδρειο απιστευτρο

Τί ψάρια έχεις μέσα και σε τί μέγεθος?

Έχεις φυτά?

Έχεις υπόστρωμα φυτών και αν ναι ποιο?

Τα βλέπεις αυτά να πάνε πάνω στα ψάρια?

Έγινε επεξεργασία - stormtrooper
Link to comment
Share on other sites

Μου φαίνεται οτι εχεις ζωντανή τροφή για τα ψάρια σου και οχι κάποιο παράσιτο ή καποιες προνυμφες.

Και φωτογραφία δεν βάζεις .

Πως θα σου πούμε ;

Link to comment
Share on other sites

Τί ψάρια έχεις μέσα και σε τί μέγεθος?

Έχεις φυτά?

Έχεις υπόστρωμα φυτών και αν ναι ποιο?

Τα βλέπεις αυτά να πάνε πάνω στα ψάρια?

2

σιλβερ σαρκ 2 κλοουν 2 σκαλαρια 6 ροδοστομους 4 πιγκουι τετρα 1 πλεκο

φυτα εχω ευκολης συντηρησης πολλα

υποστρωμα δεν εχω μονο φυσικο χαλικι

ειναι πολυ μικρα δεν διακρινονται πανω στα ψαρια τα βλεπω ομως στο καπακι και στο κυκλοφορητη του φιλτρου στο τζαμι εχει νιφαδες οπως στη φωτο που ανεβασες και πανω στα φυτα και αιωρουνται διαφορα στο νερο οπως νιφαδες

Link to comment
Share on other sites

ΟΙερωτήσεις που σου έκανα είναι γιατί καθοδηγούμαι προς αυτό που είπε ο Σταμάτης...

Αυτό που με ανησυχεί είναι η ποσότητα όλων αυτών, όπως αναφέρεις συ συνδυασμό με τα ψάρια που έχεις! Θέλω να πω, πως υπάρχει σοβαρό ενδεχόμενο να ΜΗΝ είναι παράσιτα, αλλά κάποια κωπίποδα τα οποία δεν κάνουν κανένα κακό και υπάρχουν σχεδόν σε όλα τα ενυδρεία... Όχι βέβαια στον βαθμό που αναφέρεις.

Δες και αυτό και πες μου:

IMG_0656__.jpg

IMG_0657__.jpg

IMG_1404_croped.jpg

Επίσης θα σου πρότεινα να ρίξεις μέσα μία καθαρισμένα φέτα από αγγουράκι, κοντά σε αυτά και να σεις αν το πλησιάζουν, και να μας πεις!

Link to comment
Share on other sites

Μου φαίνεται οτι εχεις ζωντανή τροφή για τα ψάρια σου και οχι κάποιο παράσιτο ή καποιες προνυμφες.

Και φωτογραφία δεν βάζεις .

Πως θα σου πούμε ;

δεν διακρινονται απο την φωτο με τιποτα ειναι πολυ μικρα

post-10333-1238323561_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...