Jump to content

Heeeeeeeeeeeeeeeelp!!!!!!!!!


Recommended Posts

φωτισμός,σώστε με!παιδια μπορείτε να μ πειτε τι φωτισμός χρειάζεται σε ένα ενυδρ 400 λ με 40 φυτα ?έχω ανοικτο το φως 8 ΄ώρες τη μέρα με τις λάμπες που το αγόρασα(1 κιτρινη,μια ασπρη,54 watt η κάθε μια,πόσο πρεπει telika ;

Link to comment
Share on other sites

φωτισμός,σώστε με!παιδια μπορείτε να μ πειτε τι φωτισμός χρειάζεται σε ένα ενυδρ 400 λ με 40 φυτα ?έχω ανοικτο το φως 8 ΄ώρες τη μέρα με τις λάμπες που το αγόρασα(1 κιτρινη,μια ασπρη,54 watt η κάθε μια,πόσο πρεπει telika ;

Μια γενικοτητα ειναι 0.5-0.7 watt/λιτρο εισαι καλα νομιζω.Τωρα αν εχεις πιο απαιτητικα φυτα αυξανεις τα βατ/λιτρο.Χωρις να ξερω τις λαμπες σου οσον αφορα το φασμα τους αλλα καλο θα ηταν να υπαρχει λαμπα αναπτυξης φυτων. ελπιζω να βοηθησα

Link to comment
Share on other sites

Διαφωνω.

Δεν παιζει ρολο ο αριθμος των φυτων για τα watt/lt αλλα η αναγκη τους σε φως.

Ακομα και ενα φυτο να ειχε με μεγαλη αναγκη για φως παλι δυνατο φωτισμο θα επρεπε να βαλει.

Ομως υπαρχουν και αλλα θεματα.

1. Αν βαλει τοσο φωτισμο πρεπει να βαλει και μπουκαλα διοξειδιου και controller.

2. Εστω οτι τα φυτα του χρειαζονται δυνατο φωτισμο και διοξειδιο, τα ψαρια του το χρειαζονται? ή καλυτερα το αντεχουν?? Μηπως χρειαζονται οξυγονο παρα διοξειδιο? ή μηπως προτιμουν χαμηλο φωτισμο?

3. Τα περισσοτερα φυτα δεν αντεχουν θερμοκρασιες πανω απο 27-28C.

Τα ψαρια του ενυδρειου που εχει τι θερμοκρασιες θελουν?

Πρεπει να δωσει λοιπον περισσοτερες πληροφοριες για τα ειδη φυτων και ψαριων που υπαρχουν στο ενυδρειο, για να παρει πιο εγκυρη απαντηση.

Έγινε επεξεργασία - delta66
Link to comment
Share on other sites

Ποσες φορες πρεπει να ανοιξεις θεμα με την ιδια ερωτηση; :rasp:

Link to comment
Share on other sites

Διαφωνω.

Δεν παιζει ρολο ο αριθμος των φυτων για τα watt/lt αλλα η αναγκη τους σε φως.

Ακομα και ενα φυτο να ειχε με μεγαλη αναγκη για φως παλι δυνατο φωτισμο θα επρεπε να βαλει.

Ομως υπαρχουν και αλλα θεματα.

1. Αν βαλει τοσο φωτισμο πρεπει να βαλει και μπουκαλα διοξειδιου και controller.

2. Εστω οτι τα φυτα του χρειαζονται δυνατο φωτισμο και διοξειδιο, τα ψαρια του το χρειαζονται? ή καλυτερα το αντεχουν?? Μηπως χρειαζονται οξυγονο παρα διοξειδιο? ή μηπως προτιμουν χαμηλο φωτισμο?

3. Τα περισσοτερα φυτα δεν αντεχουν θερμοκρασιες πανω απο 27-28C.

Τα ψαρια του ενυδρειου που εχει τι θερμοκρασιες

δισκους δν εχω βαλει ακομα,εχω αλγοφαγα και γαριδουλες:Ph 6,8 kh 5 gh 6 nitrika kai nitrωδη μηδενικα αμμονια 0(ειναι 4 μηνες που το έχω)

co2 1 σταγόνα ανα 3 δευτερόλεπτα(η μπουκαλα της dennerle 500 g),λαμπες αυτές ποy είχε το ενυδρείο απ τη μάνα του(1 JEWEL 1200mm 54 watt ''day''kai 1 JEWEL 1200mm 54 watt ''nature''),λιπάσματα συμφωνα με οδηγίες χρήσης,ποτάσιο εδω και ένα μηνα 30 ml τη βδομαδα αλλα τα φυτα όσο πάει και κιτρινίζουν/μαυριζουν από τα κάτω,αποσυντίθενται.τι φταίει;αμα δε μαθω τα φυτα καλα λεω να μη βαλω δισκακια...

Link to comment
Share on other sites

δισκους δν εχω βαλει ακομα,εχω αλγοφαγα και γαριδουλεςtongue.gifh 6,8 kh 5 gh 6 nitrika kai nitrωδη μηδενικα αμμονια 0(ειναι 4 μηνες που το έχω)

co2 1 σταγόνα ανα 3 δευτερόλεπτα(η μπουκαλα της dennerle 500 g),λαμπες αυτές ποy είχε το ενυδρείο απ τη μάνα του(1 JEWEL 1200mm 54 watt ''day''kai 1 JEWEL 1200mm 54 watt ''nature''),λιπάσματα συμφωνα με οδηγίες χρήσης,ποτάσιο εδω και ένα μηνα 30 ml τη βδομαδα αλλα τα φυτα όσο πάει και κιτρινίζουν/μαυριζουν από τα κάτω,αποσυντίθενται.τι φταίει;αμα δε μαθω τα φυτα καλα λεω να μη βαλω δισκακια...

1. Προφανως υπαρχει ελλειψη θρεπτικων για τα φυτα με μηδεν νιτρικα, και ισως φωσφορικων και σιδηρου.

2. Αν μαθεις καλα τα φυτα δεν χρειαζεται να βαλεις μετα δισκους γιατι θα ασχολεισαι με τα φυτα.

Φυτα και δισκοι δεν ταιριαζουν, εκτος απο ορισμενα που δεν χρειαζονται ουτε να ξερεις απο φυτα, ουτε διοξειδιο ουτε λιπασματα, ουτε φως.

Για 400αρι ενυδρειο με φυτα υψηλων απαιτησεων, ετοιμασου για μπετονια με λιπασματα και τα χαιρετισματα μου στη ΔΕΗ. :rasp:

Έγινε επεξεργασία - delta66
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...